Огляд ринку зерновозів
Зерно з полів (пшениця, овес, ячмінь, кукурудза, горох, гречка, насіння соняшнику тощо) вивозять автомобілями з універсальними кузовами, тягачами і тракторами
з причепами, самоскидами тощо. Вивчаємо особливості технопарку для зернової логістики.
Щоб уникнути втрат і псування зерна під час транспортування, кузови автомобілів, причепів та напівпричепів повинні бути обладнані ущільнювачами, мати брезенти або інші матеріали, що захищають зерно від атмосферних опадів і знесення повітрям. Борти зерновозів варто наростити до висоти, яка забезпечує максимальне використання вантажопідйомності рухомого складу, але не перевищує встановленої норми. За сприятливих погодних умов перевезення може відбуватися у відкритих кузовах автотранспортного засобу. В інших випадках вантаж накривають поліетиленовою плівкою чи спеціальним тентом.
Зерновоз — це тип спеціальних автопотягів, які оснащені кузовом для перевезення с.-г. продукції (зерна) і деяких сипких вантажів. Такий автотранспорт широко застосовують у сільськогосподарській галузі. Напівпричіп-зерновоз для перевезення зерна використовують протягом усього періоду збирання врожаю. Зерновоз призначений для перевезення олійних та зернобобових культур, а також комбікормів, солоду й низки інших вантажів. Кузов зерновоза — це ємність у вигляді цистерни чи бункера. Напівпричіп-зерновоз комплектується тентом із механічним намотувальним пристроєм. За способом розвантажувальних робіт зерновоз буває із заднім і бічним розвантаженням. У поєднанні з напівпричепами автопотяги забезпечують під час перевезення зернових більшу кількість вантажу та швидше вивантаження (розвантаження зерновоза відбувається шляхом перекидання кузова).
Найбільшою популярністю користуються європейські тягачі із самоскидними напівпричепами великої вантажопідйомності й місткості — так звані єврозерновози. Лідерами з виробництва таких напівпричепів є компанії «Даф», «Сканія», «Рено», «Ман». Найголовніше, що всі зерновози, напівпричепи мають можливість самостійного вивантаження, що дає змогу виконувати різні завдання оперативно, з мінімальними витратами для замовника. Автопарк зерновозів різноманітний, обсяги кузовів — до 60–70 м3, вантажопідйомність — до 40–45 т, висота борту — від 2,7 до 4 м. Особливість конструкції єврозерновозів дає змогу під час самоскидного вивантаження піднімати за допомогою гідравлічного пристрою 12-метрові напівпричепи до кута в 60 градусів, що істотно полегшує вивантаження будь-яких вантажів.
Зернова логістика. АТЗ найчастіше оснащені сучасними супутниковими навігаційними системами (СНС), які мають можливість централізованого відстеження місцезнаходження кожного транспортного засобу. Ця система дає змогу контролювати рух, час на завантаження та розвантаження зерновозів і наявність палива в паливних баках кожного автомобіля. А водіям полегшується завдання щодо вибору найкоротшої відстані від пункту завантаження до пункту вивантаження, а також — із відстеження витрати палива в баках машин зерновозів.
Кузови зерновозів бувають трьох видів: стаціонарний, причіп, напівпричіп. Варіантів їхнього виконання є два — закритий та відкритий. Ці технічні пристрої призначені для транспортування сипких сільськогосподарських продовольчих вантажів. Види продукції, що перевозять у таких кузовах, не обмежуються зерновими культурами, такими як гречка, пшениця, жито, ячмінь. У переліку також — олійні, насіння соняшнику та ріпаку. Будь-який із перерахованих вище кузовів зерновозів здатен за потреби перевозити будь-які сипкі вантажі інших видів. Під час проведення сільськогосподарських робіт кузови можуть використовувати на будь-якому етапі. Найбільші кузови масового виробництва беруть на борт до 20 т вантажу. А за певних умов використовують такі, що вміщають до 30 т. Із подібних кузовів зерновозів можна сформувати автопотяги, що дають змогу у декілька разів збільшити кількість перевезеної продукції.
Способів розвантаження зерновозів є два — бічний та із задньої частини кузова. Більшість шасі кузовів мають дві осі. Але ваговози для підвищення безпеки оснащують трьома чи навіть чотирма осями. Для максимального збереження вантажів використовують тент.
З аналізу технічних характеристик зерновозів встановлено типорозміри АТЗ за вантажопідйомністю, які за відповідної взаємодії їх із причепами-перевантажувачами перебувають у таких групах потужності: до 12,8, 12,8–16; 16–25,6; 25,6–28,8; 28,8–32,0; 32,0–38,4 і понад 38,4 т.
Організація перевезень зерна в Україні
Перевезення зерна як у межах господарства, так і магістральними автомобільними дорогами здійснюють як власними транспортними засобами підприємств, так і засобами, орендованими в державних та приватних спеціалізованих транспортних підприємствах. До таких належать: ТОВ СП «Нібулон», ТОВ «Агро-СПК», АТ «Каргілл», ТОВ «АМК-Харків» та інші.
Особливості великовантажних зерновозів
Нині успішно виробляють і реалізують бортові, сталеві й алюмінієві самоскидні напівпричепи загального, спеціального та сільськогосподарського (зерновози) призначення об’ємом від 24 до 85 м3, а також самоскидні надбудови на шасі вантажівок.
Бортові автозерновози
Вантажні автомобілі з кузовом заввишки до 3 м, місткістю до 20 т і відкритим верхом — часто використовуваний вид транспорту для перевезення зерна. Він не дуже зручний, бо не дає змогу швидко розвантажити кузов (перекиданням) без залучення додаткових засобів.
Автозерновози самоскидного типу:
- самоскид «Урал» 45289-12;
- МАЗ-5550В5-4420-021;
- МАЗ-501В9-471-031 та інші.
Самоскид-зерновоз «Урал 45289-12» зі збільшеним об’ємом кузова призначений для перевезення зерна в умовах бездоріжжя.
Для зручності змотування і розмотування тенту на передньому борту обладнаний майданчик.
Характеристика МАЗ-6501В9-471-031:
— вантажопідйомність, кг — 10 000;
— обсяг кузова, м3 — 12,5;
— двигун виконання Євро-4;
— потужність двигуна, кВт (к. с.) — 228 (310).
Криворізький завод автомобільних надбудов переобладнує автомобілі КамАЗ, МАЗ, КрАЗ та причепи ГКБ, СЗАП, НЕФАЗ на самоскиди для перевезення сільськогосподарської продукції, зерна та будівельних вантажів. Установлює сталеві кузови з різними способами вивантаження вантажів, гідравлічні системи автомобілів та пневматичне управління BINOTTO (Італія). Для якісного підіймання кузова вмонтовані гідравлічні циліндри MARIZ (Італія) або фронтальні КамАЗ 5511 чи 65115 — для перекидання кузова назад. Комплектуються кузови тентовими накидками з ПВХ щільністю 680 г/м2.
Вантажні зерновози-автопотяги. Цей вид автозерновозів має не один кузов, як попередні, а два у зчепленні, що дає змогу збільшити вантажопідйомність. Якщо, наприклад, перший кузов має місткість 14 т, а причіп — 10 т, то зерновоз забезпечить серйозну економію як часу, так і палива.
Автопотяги-зерновози самоскидного типу. Цей тип зерновозів відрізняється від вантажного зерновоза-автопотяга тим, що може самостійно розвантажитися без залучення додаткових засобів. Це, безумовно, найпрактичніший і найекономніший вид транспорту для перевезення зерна.
Компанія «АвтоКрАЗ» на виставці «Агро-2012» представила нову розробку — перший вітчизняний автопотяг-зерновоз «КрАЗ-Караван».
Це справжній дебют українського машинобудування. Нарешті з’явився на ринку гідний конкурент КамАЗам і МАЗам, а також західним аналогам.
На виставці автовиробник продемонстрував першу модель із лінійки «КрАЗ-Караван», загальний обсяг її самоскидних платформ становить 60 м3, вантажопідйомність — 40 т. Наступні моделі лінійки зерновозів зможуть перевозити 80 і 100 м3 вантажу. Зазначено, що перший «КрАЗ-Караван» на трасі без проблем розганяється до 100 км/год.
Автопотяг-зерновоз складається з автомобіля-самоскида КрАЗ-6230С4-330 і самоскидного причепа, має колісну формулу 6х4, посилене шасі, обладнаний двигуном потужністю 362 к. с. класу Євро-3 і кабіною Renault Kerax.
Виробничі потужності «АвтоКрАЗу» дають змогу збирати 100 зерновозів на місяць. Найближчим часом завод розраховує залучити 15 млн дол. іноземних інвестицій для виробництва перших 100 одиниць техніки.
Зерновоз пройшов необхідну сертифікацію, його внесено до переліку техніки, реалізованої в рамках програми НАК «Украгролізинг».
Зернові автопотяги від Scania прийшли на заміну залізничним із традиційними зерновагонами.
Один такий автомобіль у двох кузовах може перевозити від 75 до 87 т вантажу — у півтора разу більше, ніж перевозить залізничний зерновагон. Якщо перевозити зерно на відстань до 300–400 км, собівартість його транспортування не перевищуватиме тариф залізниці. Але надійність і гнучкість таких перевезень неможливо порівняти із залізничними.
З огляду на те, що Укрзалізниця не поспішає оновлювати власний парк зерновагонів, аграріям та агроперевізникам доводиться шукати вихід із цієї катастрофічної ситуації. Перевезення агропродукції якісними сучасними автомобілями з використанням новітніх технічних рішень за певних умов можна порівняти з тарифами залізниці. Вартість перевезення майже тотожна, але вантажівки — мобільні, зручні й оснащені сучасним обладнанням, що допомагає власникові економити гроші.
Основна концепція, якої дотримується Scania останні 60 років — це уніфікація, модульність і гнучкість конструкції зерновозу. Залежно від потреб і побажань замовника, використовують власний досвід і стандартні уніфіковані блоки. Таким чином збирається «саме його машина». Вартість автомобіля стала доступною завдяки виготовленню вітчизняного кузова.
Самоскид-зерновоз МАЗ-6501A8-325-000 із бічним розвантаженням праворуч + причіп МАЗ 856103-010
Технічна допустима вантажопідйомність автомобіля — 16 т, причепа — 19 т.
Зерновоз МАЗ — це спеціальний вантажний автомобіль, що обладнаний кузовом для транспортування сільськогосподарської продукції, фосфатів, солоду, гранульованих кормів і деяких видів сипких вантажів, а також комбікормів, кормових вантажів. Фактично цей транспортний засіб призначений для безтарного перевезення.
Автомобілебудівна компанія «Тонар» представляє зерновоз «Тонар 9540»
Зерновоз для перевезення зернових культур має розвантажувальні люки. Переваги: застосування зчеплення із двох напівпричепів допоможе більш ніж удвічі підвищити прибуток порівняно з технологіями перевезення зерна, які є сьогодні. Можна перевозити до 60 т вантажу без перевищення максимально допустимих навантажень на осі зерновозу.
Напівпричепи-зерновози — спеціалізовані вантажні напівпричепи, призначені для перевезення сипких вантажів (зокрема — зерна, бобових, насіння). Самоскидні напівпричепи-зерновози є раціональним рішенням під час транспортування цього виду вантажів, оскільки мають безліч переваг перед стандартними самоскидами, що базуються на вантажних шасі. Одна з них — набагато більша вантажопідйомність і місткість. До того ж самоскидні напівпричепи-зерновози легші, тобто їхня споряджена маса набагато менша, але це не позначається на конструктивній міцності.
Продаж напівпричепів самоскидних, вантажних, контейнеровозів, бортових, нових напівпричепів від виробника пропонує ТОВ «САВВЕЛ». Кузов самоскидного напівпричепа зерновоза від ТОВ «САВВЕЛ» складається зі спеціальних профільованих листів, які виготовлені зі сталі підвищеної міцності або з алюмінієвого матеріалу. Залежно від виду розвантаження, зерновози можуть бути оснащені гідроциліндрами різного типу.
Самоскидні напівпричепи (НП) вважають оптимальним рішенням під час перевезення різних сипких інертних матеріалів, які можна вивантажити шляхом перекидання кузова. Самоскидні напівпричепи мають безліч незаперечних переваг перед звичайними одиночними самоскидами, встановленими на шасі автомобілів, насамперед своєю колосальною вантажопідйомністю і великим геометричним об’ємом.
Прикладом НП для роботи за такою схемою в Україні є напівпричіп-самоскид НПС 2150 — зерновоз промислової компанії «Пожмашина». Призначений для перевезення у складі автопотяга із сідельним тягачем зернових та інших насипних, навалювальних сільськогосподарських вантажів: комбікормів, соломи тощо. Напівпричіп-самоскид має обсяг кузова 50 м3, масу (номінальну) вантажу — не більш як 25 800 кг, масу повну — не більш як 34 500. Технічно допустима повна маса становить не більш як 39 500 кг.
Польська компанія BODEX
Це один із лідерів серед виробників причіпної техніки в Європі. Завод із виробництва причепів і напівпричепів був заснований у Польщі 1991 року. Згодом зростала популярність цієї марки серед європейських перевізників. Сьогодні лідируючі позиції з продажу напівпричепів Bodex мають такі країни, як: Швеція, Норвегія, Данія, Україна, Німеччина, Нідерланди. Серед них Німеччина посідає перше місце за імпортом самоскидів і напівпричепів, на другому місці — Польща. В Україні переважають продажі самоскидів-зерновозів. У виробничій гамі компанії представлено понад 100 моделей.
С. Фришев, д-р техн. наук, професор,
НУБіП України
Інформація для цитування
Сучасна техніка для перевезення зерна в господарствах та автомагістралями/ С. Фришев // Пропозиція. — 2016. — № 12. — С. 170-173