Обробка насіння — потужний фундамент майбутнього врожаю
Активна фаза життя рослин починається з проростання насіння. Тому першим етапом у технології вирощування сільськогосподарських культур є заходи, що спрямовані на підвищення життєздатності та польової схожості насіння.
Ці заходи складаються з обробки насіння інсектицидними та фунгіцидними протруйниками ( протруювання) для попередження хвороб та боротьби зі шкідниками. Для активізації проростання насіння у суміш для протруєння доцільно додавати композиції поживних елементів та біологічно активних речовин при підготовці насіння перед висівом, що активують та регулюють проростання та подальший розвиток рослин.
Так, зокрема, передпосівна обробка насіння мікроелементами є ефективним і економним способом їхнього використання в сільському господарств. Вона підвищує енергію проростання, польову схожість, стійкість до хвороб та несприятливих погодних умов. Окрім мікроелементів при передпосівній обробці насіння, ефективно також додавати до композиції спеціальні формуляції фосфору та калію, що мають фунгіцидні властивості і які представлені в інноваційному препараті виробництва НВК «Квадрат» — Квантум-Фітофос. Ця формуляція фосфору та калію з додаванням органічних кислот дає можливість рослинам ефективно використовувати поживні речовини, стимулює розвиток кореневої системи та поглинання нею поживи з ґрунту. Слід зазначити, що на початкових фазах розвитку рослини мають особливу чутливість до нестачі фосфору, калію та мікроелементів. Компенсувати цю нестачу додатковим внесенням у наступних фазах вегетацій рослин неможливо.
Відомо, що до фази трьох листків зернові культури живляться переважно за рахунок поживних речовин у насінині та її оболонці, і рослина ще нездатна поглинати поживні речовини кореневою системою, навіть за достатньої кількості їх у ґрунті. Саме тому на цьому етапі особливо важлива обробка насіння сумішшю мікроелементів (наприклад Квантум-Зернові, 1,5–3,0 л/т) та одним із стимуляторів росту з метою розвитку кореневої системи, посилення морозостійкості, забезпечення фосфорного, калійного і мікроелементного живлення в початковий період розвитку, зокрема Квантум-СРКЗ, 0,7–1 л/т (СтрРеКоЗа — концентроване добриво-стимулятор розвитку кореневої системи зернових культур, що містить ауксини, цинк у хелатній формі, фосфор і калій у спеціальній формі для максимальної ефективності). Також можливо додати фосфорно-калійний концентрат Квантум-Фітофос, 0,7–1 л/т, або внести його позакоренево восени.
Першими факторами, що впливають на проростання насіння, є волога та відповідні температурні умови. Оскільки в польових умовах впливати на тепловий режим неможливо, необхідно звернути увагу на прискорення надходження води в насінину. Роль вологи у проростанні насіння обумовлена набуханням колоїдів, активацією ферментів, гідролізом білків, жирів, крохмалю. Багатьма дослідженнями встановлено, що надходження вологи у насіння підвищується при його попередній обробці мікроелементами. Також встановлено, що це сприяє активації ферментів у насінні. Інтенсивніше поглинання вологи та активація ферментів у обробленому насінні, у свою чергу, підвищують енергію проростання та схожість, сприяють формуванню більш життєздатної рослини. При цьому збільшується маса рослин, що проростають, кількість корінців, довжина паростка та корінців.
Також важливим аргументом на користь застосування передпосівної обробки насіння композиціями макро- та мікроелементів та біологічно активними речовинами є те, що це дає змогу суттєво підвищити морозостійкість рослин. Це підтверджують дані багатьох досліджень: завдяки такій обробці насіння підвищується кількість зв’язаної (незамерзаючої) води в рослині озимої пшениці, що забезпечує її більшу морозостійкість. Кількість загиблих рослин під час перезимівлі при цьому знижується у 1,5–3 рази.
Проростання насіння зернових культур
Зернина поглинає воду, набухає, і корінець прориває стінку плоду. Незабаром після цього інші корінці виходять із зернівки, вони розвиваються майже однаково. Кореневі волоски ростуть на верхніх відділах. Стеблинка росте вгору, прориваючи стінку, але точка росту і перше листя перебувають під захистом оболонки, колеоптиля, з жорстким загостреним кінчиком. Щойно він з’являється над землею, перше листя «виривається» із колеоптиля, який залишається як оболонка навколо нього.
Всі однодольні, зокрема зернові (кукурудза, пшениця, ячмінь, овес та ін.) мають тільки одну сім’ядолю в зернівці. На відміну від дводольних, сім’ядоля зерна пшениці не містить запасу поживних речовин, необхідного для проростання, він міститься в ендоспермі, переважно це крохмаль. Коли зерно поглинає воду та набухає, активуються ферменти, які перетворюють крохмаль у розчинні цукри. Сім’ядоля поглинає ці цукри і передає їх до швидко зростаючого корінця і паростка.
Таким чином, активація ферментної системи є ключовим фактором під час проростання насіння зернових. Тому саме обробка насіння композиціями поживних елементів та біологічно активних речовин сприяє кращій активації ферментів. Крім того, поживні речовини, що нанесені на поверхню насіння, є легкодоступними для ще слаборозвинутої кореневої системи і забезпечують стартове живлення на цьому важливому етапі розвитку рослини.
А. Ковбель, В. Побережник та ін., агрономічна служба НВК «Квадрат»