Спецможливості
Огляди продукції

Нові високопродуктивні сорти картоплі столового призначення вітчизняної селекції

12.08.2022
9542
Нові високопродуктивні сорти картоплі столового призначення вітчизняної селекції фото, ілюстрація

Селекціонерами Інституту картоплярства НААН України, незважаючи на глобальне потепління та спричинені ним ефекти, які справляють істотний вплив на клімат України, особливо в зоні розташування наукової установи, за період 2017–2020 рр. років вдалося створити і передати до Державного сортовипробування шість столових сортів картоплі різних груп стиглості і призначення для різних ґрунтово-кліматичних зон: Житниця, Родинна, Містерія, Медея, Меланія, Марфуша.

 

 

 

 

 

З них до Реєстру сортів рослин України вже занесено три сорти: Родинна, Житниця та Містерія. Будуть продовжувати проходити державне випробування сорти Медея, Меланія та Марфуша.

Особливістю цих сортів є їх висока потенційна урожайність — 50–70 т/га та здатність забезпечувати у виробничих умовах високу товарність — 85–95%. Сорти стійкі проти звичайного біотипу раку, золотистої цистоутворюючої картопляної та стеблової нематод, відносно стійкі проти фітофторозу, альтернаріозу, парші звичайної, кільцевої, мокрої бактеріальної гнилі, інших хвороб. Сорти мають високі споживчі якості та придатні для переробки на різні картоплепродукти.

Сорт Житниця. Отриманий у 2017 році. Створено методом статевої гібридизації схрещуванням сортів Здабитак та Сантарка. Середньостиглий, універсального призначення. Період вегетації 100 днів. Потенційна врожайність — 50–60 т/га, середня кількість бульб під кущем — 16–18 штук із середньою масою товарної бульби 90–120 г, товарність — 85%. Смакові якості — 8,1 бала. Вміст крохмалю — 17,2%, сухої речовини – 23,5%. Сорт стійкий проти фітофторозу бульб та листків, парші звичайної, проти патотипів картопляної нематоди Ro-1,4.

Кущ середньої висоти, добре облистяний. Квітки червоно-фіолетові. Бульба рожева з червоними неглибокими вічками, округла з гладенькою шкіркою. М’якоть кремова, стійка до ферментативного і неферментативного потемніння. Сорт придатний для переробки на чіпси.

У 2020 році занесений до Реєстру сортів рослин та придатний для вирощування на всій території України.

Сорт Родинна. Отриманий у 2017 році. Створений методом статевої гібридизації за схрещування сортів Віринея та Міловіца. Середньопізній, столового призначення. Потенційна врожайність наприкінці вегетації — 45–55т/га, багатобульбовий — під кущем формується до 17 бульб, середня маса товарної бульби — 80–90 г, товарність 94%. Смакові якості — 8,4 бала. Вміст крохмалю — 17–18,5%.

Кущ високорослий, добре облистяний. Віночок квітки червоно-фіолетовий. Бульба червоного кольору, видовжено-овальна, з середніми вічками, м’якоть жовта. Сорт стійкий проти звичайного патотипу раку, відносно високостійкий проти фітофторозу (листкова форма) та альтернаріозу (7,0 балів), кільцевої гнилі, парші звичайної, мокрої гнилі. Високостійкий до механічних пошкоджень, має високу лежкоздатність. Придатний для вирощування на всіх типах ґрунтів. Рекомендовані зони вирощування — Полісся та Лісостеп. До Реєстру сортів рослин України занесений у 2020 році.

Сорт Містерія. Отриманий у 2018 році. Створений за схрещування міжвидового гібрида 88.16/20 із сортом Камєнскій. Середньостиглий, столового призначення. Вегетаційний період — 105 днів. В Інституті картоплярства НААН на 75-й день після висаджування врожайність сорту становила 30 т/га (+9 т/га до сорту-стандарту Явір). Потенційна врожайність наприкінці вегетації — 60 т/га, середня маса товарної бульби становить 85–100 г, товарність — 90%. Смакові якості — 8,4 бала. Вміст крохмалю — 15,5–16%.

Сорт стійкий проти раку картоплі, стеблової нематоди, відносно високостійкий проти альтернаріозу, характеризується підвищеною стійкістю проти фітофторозу листя.

Кущ середньої висоти, добре облистяний. Квітки червоно-фіолетові. Бульба має привабливий зовнішній вигляд: округло-овальна, фіолетового кольору з середньо заглибленими вічками, м’якоть - жовта. Особливість сорту — посухостійкий, відзначається інтенсивним формуванням бульб та їхньою високою стійкістю проти іржавої плямистості. До Реєстру сортів рослин України занесений у 2021 році. Рекомендований для вирощування у зоні Полісся та Степу.

Сорт Марфуша. Отриманий у 2020 та переданий до Державного сортовипробування у 2021 році. Створений за схрещування сорту Беллароза з кольоровим сортом Солоха. Середньостиглий, столового призначення, з потенційною врожайністю наприкінці вегетації 50 т/га (перевищує сорт-стандарт на 14–20 т/га), багатобульбовий — формує до 18–20 бульб під кущем із середньою масою кожної — 90–120 г, товарність — 97%. Уміст крохмалю 16,5–17% (перевищує сорт-стандарт на 1,5–2%), уміст сухої речовини — 23%, смакові якості добрі, 8,2–8,4 бала (перевищує сорт-стандарт на 1,6 бала). Бульби фіолетового кольору з неглибокими вічками, видовжено-овальні, шкірка з невеликою сітчастістю. М’якоть кремова з фіолетовим кільцем на межі флоеми.

Сорт високостійкий проти ризоктоніозу, відносно стійкий проти фітофторозу листків і бульб, парші звичайної, також стійкий до дії гербіцидів на основі метрибузину. Сорт ідеально підходить для смаження та запікання.

 

М. Фурдига, канд. с.-г. наук, с. н. с.,

А. Бондарчук, д-р с.-г. наук, професор, член-кор. НААН

Б. Тактаєв, канд. с.-г. наук, с. н. с.,

Л. Чередниченко, канд. с.-г. наук,
А. Осипчук, канд. с.-г. наук,

А.Томаш

Інститут картоплярства НААН

Журнал «Пропозиція», №9, 2021 р.

Сорт Житниця

Інтерв'ю
Німецький досвід організації тепличного бізнесу — тема нашої розмови з директором з інноваційних технологій у рослинництві консалтингової компанії «Аграрний Центр Innovation» Юрієм Куликом, який нещодавно особисто його вивчав... Подробнее
Ксенія Костенко — сповнена енергії та віри в краще, жінка-фермерка, яка за роки плідної роботи досягла успіхів у агробізнесі. Навчалася пані Ксенія на факультеті кібернетики в КНУ імені Т.Г. Шевченка, за спеціальністю прикладна математика... Подробнее

1
0