Спецможливості
Інтерв'ю

Кращі з кращих серед тракторів

25.04.2023
3739
Кращі з кращих серед тракторів фото, ілюстрація

Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним. При цьому не завжди вигідна ціна відіграватиме головну роль, бо важлива ще й правильна технологія і правильне рішення потреб сільськогосподарських підприємств.

Основною рушійною силою будь якого сільськогосподарського підприємства у світі є трактор. Номенклатура пропонованих на ринку машин досить широка. І тут вже кожен обирає собі помічників по потребі та можливостях. Для середньо статистичного підприємства України найоптимальнішими для виконання основних важких робіт, пов’язаних із обробітком ґрунту та висіванням, є трактори потужністю 300–400 к. с. — вони найуніверсальніші. До того ж ринок України пропонує широку лінійку техніки для агрегатування з цими тракторами, що дає змогу використовувати їх по максимуму впродовж усього виробничого сезону.

ТОВ «Крокус» (Київщина) — відносно невелике прогресивне сільськогосподарське підприємство. В обробітку має близько 800 га. Наразі основним напрямом діяльності підприємства є рослинництво. Хоча ще досить недавно утримували ВРХ та свиней.

Єдиної основоположної технології обробітку ґрунту в господарстві, яку б можна було віднести до існуючих «till-ілв» (mini-till, strip-till, no-till, тощо), немає. Тут практикують мінімальний обробіток ґрунту в поєднанні з глибоким рихленням та сівбою сільськогосподарських культур по технологій strip-till.

«Від плугів, як від украй непотрібного сьогодні знаряддя, я відмовився близько 25 років тому. Адже наразі є прогресивніші та функціональніші знаряддя праці, які не лише дають змогу економити значну кількість ресурсів під час виконання основного обробітку ґрунту, його підготовки тощо, а й отримувати вищі врожаї та кращу економіку господарства завдяки швидкому послідовному виконанню технологічних операцій багатофункціональними машинами.

Стосовно ґрунтообробних та висівних знарядь основою нашого технічного парку є лущильник, глибокорозпушувач та два комбінованих strip-till агрегати. Один із яких має шину для висівання зернових культур суцільним способом, інший — технічних культур точним висівом. Жодних культиваторів, важких борін, окремих сівалок для суцільного та точного висіву немає», — говорить Микола Непота, керівник господарства.

Микола Непота

Та й на цьому пан Микола не планує зупинятися — в його планах подальше скорочення парку техніки та замінна її сучасними фукнціональнішими машинами.

«Позаминулого року я мав можливість випробувати на власних полях агрегат для вертикального обробітку ґрунту. Доволі цікава машина і попередня практика її застосування показує, що вона легко може замінити лущильник та глибокорозпушувач. Я випробовував його із літа до весни. За цей період я встиг обробити всі поля, деякі навіть двічі. Планував закласти дослід із вирощування кукурудзи по різних технологіях обробітку ґрунту: використання лише вертикального обробітку ґрунту та обробітку за допомогою глибокорозпушувача. Наприкінці літа вийшли в поле працювати глибокорозпушувачем, а він вивертає ґрунтові «чемодани». Роботу призупинив. Вчепили агрегат для вертикального обробітку, обробили. Знову глибокорозпушувач, і робота пішла. Фон був дуже добрий. Можна було навіть сіяти. От вам і невидимі розколи ґрунту. Я хочу придбати таку машину. Ефект шикарний. Машина варта витрачених на неї коштів», — говорить керівник.

Основними культурами, які вирощують у господарстві є озима пшениця, ячмінь, ріпак. Яровий клин представлений кукурудзою та соняшником та соєю.

Передача трактора новому власнику. Микола Непота (ліворуч) та Віктор Новгодовський

Керівник господарства бідкається, що із кожним роком отримувати стабільні результати врожайності стає все складніше і складніше. «У сільському господарстві я вже понад 30 років. І мені завжди вдавалося отримувати більш-менш стабільну врожайність вирощуваних сільськогосподарських культуру. Були кращі роки, гірші. Але так, щоб, наприклад, одного року врожайність кукурудзи була за 112 ц/га у заліку, а наступного лише 25 ц/га — такого я не пам’ятаю. Але сьогодні це реалії нашого життя. І вже чотири роки поспіль ми маємо такі коливання», — говорить керівник.

Незамінний помічник на легких роботах — ARION 430

Сезон 2022 для регіону, де працює «Крокус», також був посушливим, і пан Микола не хоче його навіть згадувати. Але керівник не покладає рук і вже сьогодні шукає альтернативні рішення для того аби прогнозувати ці явища. Зокрема, така операція як визначення навесні запасів ґрунтової вологи у метровому шарі останніми роками стала обов’язковою. Лише на основі результатів дослідження приймається рішення щодо висівання тієї чи іншої культури, норми висіву тощо.

Правильне баластування трактора є основою максимально ефективного використання потужності двигуна

Тому працювати є над чим і за чітким переконанням пана Миколи працювати потрібно наполегливо та швидко.

Сьогодні, незважаючи на відносно невеликі розміри земельного банку, агропідприємство має досить потужний тракторний парк. Його основою є трактори фірми CLAAS: ARION 430 (130 к. c.), ARION 640 (165 к. с.) та останнє придбання й гордість керівника AXION 950 (410 к. с.). Також у господарстві є навантажувач SCORPION цієї ж фірми.

Саме на останнього, як найсучаснішого та інноваційнішого у господарстві трактора, керівник покладає великі надії та сподівання. «Потужний сучасний трактор повинен бути навіть у дрібних фермерських господарствах. Адже це швидкість виконання технологічних операцій із залучення багатоопераційних ґрунтообробно-посівних агрегатів. Це чітке дотримання строків обробітку ґрунту та висівання. І, що дуже актуально на сьогодні, потреба в меншій кількості персоналу для здійснення технологічних процесів господарства. Наразі ми живемо в часи, коли навіть на наявний трактор немає кого посадити працювати: два наші оператори служать у ЗСУ. Тому доводиться навіть самому працювати на тракторі, комбайні. І на моє переконання сучасна високопродуктивна техніка є виходом із ситуації, що склалася», — говорить керівник.

Багатофункціональний джойстик CMOTION забезпечує більш зручне й ефективне використання найважливіших функцій AXION

Так би мовити, то наразі AXION 950 проходить обкатку. З моменту його поставки у господарство він встиг попрацювати із лущильником і обробити лише 150 га. В подальшому весь обробіток ґрунту та висівання буде на ньому.

«Перед тим, як придбати цей трактор, я відвідав чимало практичних демонстрації. Однією із вимог, яку я ставив перед новою машиною, була наявність надійної безступеневої трансмісії. Сам мав можливість випробувати його в роботі. Він мені дуже сподобався. Поставив швидкість — він сам їде, а ти за потреби лише тримайся за кермо та слідкуй за причіпним знаряддям. Робити нічого непотрібно. Непотрібно підбирати необхідну передачу.

Попередній трактор мав механічну трансмісію PS. Також, непогана машина. Але порівнювати їх не можна, він вимагає більше уваги до себе та навичок оператора. Про комфорт роботи навіть не варто говорити. CLAAS на голову вище своїх конкурентів.

Навантажувач SCORPION 732 — важливий помічник у господарстві

Окремо хочу сказати про двигун. Він працює на низьких обертах, до яких ми не звикли. Практично вся техніка у нас працює на обертах колінчастого валу двигуна на рівні 2100–2200 об/хв. І було незвично спостерігати, коли трактор працює, а оберти колінчастого валу перебувають на рівні лише 1500. Але це особливість цього трактора», — говорить керівник.

Посівний арсенал ТОВ «Крокус»

AXION 950 оснащено турбованим дизельним 6-циліндровим двигуном FPT (Fiat Power Train)-Cursor-9 із робочим об’ємом 8,7 л. Двигун обладнано чотириклапанним газорозподільним механізмом, турбонагнітачем, системою проміжного охолодження повітря та передовою високоефективною системою впорскування пального Common-Rail. Інтеграція двигуна до напіврами дає змогу знизити центр ваги агрегату й захистити «серце» трактора від можливих пошкоджень. Крім того, на тракторі використовують «сухий» картер — тобто в піддоні двигуна немає оливи, вона міститься в окремому спеціальному баку. Це означає, що повністю унеможливлюється масляне «голодування» двигуна під час роботи на крутих схилах. До того ж, завдяки такій системі, олива ніколи не контактує з картерними газами, що збільшує термін її використання.

«Ці двигуни є досить популярними, їх встановлюють на свою техніку різні виробники тракторів та комбайнів. Але кожен із виробників доопрацьовує його. Так, блок, циліндри, поршні — все ідентичне порівняно із аналогічними двигунами, що встановлюються на іншій техніці. Втім, двигун Cursor-9 на тракторах CLAAS має інші експлуатаційні характеристики, кріплення та розміщення основних вузлів, роботу паливної системи. Зокрема, ми знаємо, що у полі працюють не кінські сили, а крутний момент. На тракторах AXION 900-ї серії програмне забезпечення контролю роботи паливної системи та безступеневої трансмісії дає змогу працювати не за максимальної потужності двигуна, яка досягається на номінальних обертах, а на обертах, коли досягається максимальний крутний момент.

Віктор Новгодовський

При цьому двигун у разі виникнення пікових навантажень на нього не «захлинеться», бо не потрібно переходити на нижчу передачу, адже ми використовуємо безступеневу трансмісію. Відповідно, такий параметр двигуна, як запас крутного моменту, для AXION 950 зовсім не актуальний.

Обвіска двигуна також досить суттєво відрізняється від двигунів, що встановлено на інших машинах. Для прикладу, турбокомпресор з клапаном Wastegate розміщено у нижній, холоднішій частині двигуна. Це значно покращує умови її роботи. Адже сам механізм є гарячим. І коли його розміщують у верхній, найгарячіші точці двигуна (над клапанною кришкою) «здоров’я» це турбіні не додає. А ми знаємо, що на довговічність її роботи впливають два параметри — це обов’язкове її мащення та недопущення перегріву», — говорить Віктор Новгодовський, регіональний представник компанії «Агротехсоюз».

Окремий спеціальний бак для оливи двигуна

Усі трактори AXION 900 оснащені автоматичною трансмісією Cmatic, яка обирає відповідну швидкість роботи залежно від навантаження на двигун. Таким чином, останній завжди може працювати в так званій зеленій зоні обертів колінчастого вала. Наприклад, під час оранки система автоматично встановлює оптимальні оберти колінчастого вала двигуна на рівні 1300–1600 об/хв, що сприяє раціональному використанню пального. Також слід зазначити, що швидкість руху трактора може становити від 0,05 до 50 км/год. За рахунок того, що трактор працює на низьких обертах колінчастого валу двигуна, але має високий крутний момент, забезпечується економія палива та подовжується моторесурс двигуна в цілому.

Що стосується гідравліки та підйомних механізмів, то у Axion 900 є що запропонувати. CLAAS гарантує підйомну силу в 11 250 кг, при цьому можна вибирати між важелями навіски категорії III або IV/N! Аксіально-поршневий насос пропонується на вибір: серійний — із продуктивністю 150 л/хв або опційний — продуктивністю 220 л/хв, що живить до 8 гідророзподільчих клапанів (шість позаду та два попереду).

«Безступенева трансмісія — одна із найсильніших сторін тракторів цієї серії. На ринку є досить багато автоматичних трансмісій, але всі вони мають досить великий відсоток гідравлічної складової, що призводить до перевитрати палива та зниження тягових властивостей трактора. У нашій трансмісії 60 % потужності передається за допомогою механічної передачі і лише 40 % гідравлічно. Так, це також високий показник, але слід мати на увазі, що на швидкостях від 0 до 12 км/год, а це діапазон виконання більшості сільськогосподарських робіт, 100 % потужності двигуна передається механічно», — наголошує Віктор Новгодовський.

Незважаючи на невеликий досвід експлуатації трактора, пан Микола відмічає комфортні роботи для оператора.

Передня навіска є незамінним, обов’язковим атрибутом сучасного трактора

«Це трактор зроблений для людини. Якщо двері закриті, то вони закриті. І ніяка хімія, пил не потрапляє всередину. Трактор дуже «м’який» працювати на ньому — одне задоволення. Підресорений передній міст, кабіна, сидіння — відмінно роблять свою справу», — говорить керівник.

До речі, всю техніку CLAAS господарство придбало у компанії «Агротехсоюз», яка є офіційним представником у регіоні. «Мені дуже імпонує робота з цією компанією, особливо з Віктором Новгодовським, який представляє її інтереси безпосередньо у нас у господарстві. Він дуже відповідальна людина і його слова не розходяться із діями. Кожна продана ним одиниця техніки постійно перебуває під його контролем: людина навіть слідкує за мото-годинами», — зазначає Микола Непота.

Амортизація моста, кабіни та, відповідно, сидіння — тривимірний комфорт для оператора

Також слід зауважити, що поставка трактора відбулася в період активних масштабних бойових дій на території України.  Але це не вплинуло на співпрацю з господарством: «Агротехсоюз» повністю виконав взяті на себе зобов’язання, прописані в договорі, й, незважаючи на складну ситуацію в краї­ні, новенький AXION 950 в обговорені терміни було поставлено новому власнику, а вся техніка  CLAAS отримала якісне, кваліфіковане сервісне обслуговування.

Наразі парк господарства практично повністю забезпечений сільськогосподарською технікою, але у планах керівника є придбання нового зернозбирального комбайну. Увагу привернув CLAAS TRION 730. До того ж є можливість побачити його в роботі — цього року заплановано демонстраційний показ цієї новинки на збиранні ріпаку, про що вже домовлено з представником компанії «Агротехсоюз» Віктором Новгодовським.

Компанія «Агротехсоюз» уже понад 25 років працює на ринку України і пропонує вітчизняним аграріям ши­­року лінійку спеціалізованої сіль­­сь­­ко­­господарської техніки від провідних світових виробників. Наразі компанія має представництва у  Харківській, Сумській, Чернігівській, Київській та Одеській областях. Слід зауважити, що наразі компанія «Агротехсоюз» є офіційним ав­­то­­ри­­зованим дилером компанії CLAAS у Чернігівській, Сумській, Харківській та Київській областях.

А. Сухина
Ключові слова: Claas, Агротехсоюз, тракторы

Інтерв'ю
Кілька місяців тому асоціацію «Укрсадпром» очолив кандидат с.-г. наук Олександр Матвієць, який раніше був заступником голови асоціації, пізніше  Головою Ревізійної  комісії.  Днями сайт «Пропозиція» поспілкувався з ним про актуальні... Подробнее
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0