ДОСВІД НОВАТОРА
Цей сезон видався не з легких. Як справлялися з примхами природи, виданню «Пропозиція» розповіли члени Клубу новаторів агробізнесу BASF.
Кейс по-новаторськи: ФГ «Світанок»
СИТУАЦІЯ В РЕГІОНІ СХІД
Сезон розпочався тогорічної зими, що була з великим сніговим покривом, помірними морозами, без промерзання ґрунту. Проте навесні спостерігали ураження значних площ посівів озимої пшениці сніговою пліснявою та кореневими гнилями. Весна була рання, волога й затяжна. Але запас продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту на момент відновлення вегетації культури був на 10% менший від середньорічних показників. Найпоширенішими хворобами озимої пшениці стала борошниста роса й септоріоз. Досить серйозним викликом для аграріїв було нашестя чортополохівки, яка знищувала сою та соняшник. У травні пройшли подекуди зливи з градом, найбільше дісталось посівам сої. Червень був аномально жарким, що призвело до підгоряння зернових колосових культур. У другій половині літа (саме під час наливу насіння ярих культур) склалися посушливі умови, випало дуже мало опадів, що негативно вплинуло на формування врожаю, спричинивши його зниження.
ШЛЯХ НОВАТОРА
ФГ «Світанок», Сумська область
Ім’я учасника Клубу Новаторів: Владислав Олександрович Кривченко
Посада: головний агроном
Рік заснування господарства: 1992 р.
Земельний банк: 3500 га (кукурудза — 1500 га, соняшник — 700 га, соя — 200 га, пшениця озима та ячмінь пивоварний — 500 га)
Урожайність у 2019 році:
— пшениця озима — 67,0 ц/га;
— ячмінь ярий — 65,0 ц/га;
— соя — 24,0 ц/га;
— соняшник — 41,6 ц/га;
— кукурудза — 100, ц/г
Інші види діяльності: переробка рослинницької сировини
Препарати, які тестували в рамках Клубу Новаторів у 2019 р.: Архітект™, Адексар® СЕ Плюс, Медакс® Топ, Систіва®, Корум®, Стеллар® Плюс
Яка з проблем цього сезону стала для Вас найгострішою?
— Саме несприятливі кліматичні умови цього року стали для нас головною проблемою, зокрема посуха. Через неї ми не отримали того врожаю, що планували. Проте сусідні господарства і такої врожайності не мали. Чому в нас кращі врожаї? Тому що вже багато років поспіль застосовуємо технологію No-till. Завдяки пожнивним решткам, що вкривають ґрунт, краще зберігається волога, і, відповідно, забезпечується кращий ріст і розвиток рослин. Однак не лише ця технологія допомогла отримати чудові результати, а й правильна стратегія захисту посівів від різних патогенів і стресових умов.
Також слід відзначити певну проблему з реалізацією збіжжя та ціною на нього. Майже всю зиму ринок агропродукції не функціонував. Тому фермери навесні не мали достатньо обігових коштів на придбання оптимальних якісних препаратів. Господарства, які в кредит взяли генеричні препарати, здебільшого мали збитки через їхню неефективність або завдану посівам шкоду.
Як вирішували нагальні проблеми?
— Проблеми, пов’язані із захистом рослин, ми вирішили завдяки застосуванню оригінальних продуктів, зокрема компанії BASF. Широко застосовуємо як «старі» перевірені препарати BASF, так і новинки — наші системи захисту на 80–90% сформовані з препаратів цієї компанії. Так, протистояти сніговій плісняві та кореневим гнилям на озимій пшениці, розвитку яких у посівах сприяли умови багатосніжної та доволі теплої зими, допомогла передвисівна обробка насіння протруйниками Кінто® Дуо та Кінто®Плюс. Останній, до речі, завдяки наявності в своєму складі флюксапіроксаду, навіть за меншої норми витрати контролює ширший спектр хвороб, ніж Кінто®Дуо, зокрема плямистості та септоріоз. Утім, зимові умови сприяли значному інфекційному тиску на рослини: великого поширення набули борошниста роса та септоріоз. Але цю проблему ми вирішили за допомогою фунгіциду Рекс®Плюс (0,8–1,2 л/га).
А в боротьбі з піренофорозом відмінний результат показав мій улюблений фунгіцид Адексар® СЕ Плюс. Вносили його по прапорцевому листку (ВВСН 37–39) у нормі 0,75–1,0 л/га.
На пивоварних ячменях найкраще показала себе така схема хімічного захисту: Систіва®, 1,0 л/т (ВВСН 00) + Адексар® СЕ Плюс, 0,8 л/га (ВВСН 37–39). За такого захисту гельмінтоспоріозних плямистостей у посівах зовсім не виявили.
У захисті соняшнику цьогорічним хітом став, безумовно, морфорегулятор-фунгіцид Архітект™ — ми застосували його більше як на половині площ під соняшником. Окрім контролю листкових хвороб, він чудово «відрегулював» рослину для формування максимального врожаю — 41,6 ц/га. Архітект™ ми внесли тільки у фазі восьми-десяти листків, але одразу було помітно різницю між ділянками, де його вносили і де не вносили. На перших — листя матове й темне, на других – більш глянцеве й світле, і рослини на необроблених полях були більш витягнуті.
Що б Ви порадили іншим аграріям для успішної підготовки до наступного сезону?
— Попри складні умови в полі, навіть коли здається, що все пропало, — не опускайте руки, боріться до кінця.
З новими технологіями та відповідальним ставленням до їхнього застосування завжди можна знайти дієве рішення для будь-якої, на перший погляд, безвихідної ситуації. Тому колегам-виробникам на наступний виробничий сезон раджу звертати увагу на інноваційні препарати компанії BASF.
Завдяки їхньому використанню відкриваються нові можливості в технології вирощування агрокультур. Це саме той вищий агропілотаж, який потрібно освоїти кожному агроному та застосовувати його на практиці щороку.
Кейс по-новаторськи: ТОВ «ОЛІМП»
СИТУАЦІЯ В РЕГІОНІ ЦЕНТР
У цілому ситуація по регіону була досить напруженою. Весна розпочалась пізно і переважно з низьких теплових температурних показників. Потім увесь травень заливали дощі, випадав град, віяли дуже сильні вітри й ніяк не могла піднятись температура, що не давало змоги вчасно проводити потрібні технологічні операції в полях. Відзначали дуже сильний, навіть аномальний, розвиток і поширення чортополохівки, личинка якої просто «божеволіє» від сої — тож відразу з початком вегетації культури ринулась поїдати її рослини, це була справжня катастрофа. Ніхто ніколи досі не бачив такого нашестя гусені чортополохівки на полях. Червень був досить сухим і спекотним — показники термометра сягали 33-37°С. Це негативно вплинуло на процес наливання насіння зернових, зокрема й озимих, і суттєво знизило масу 1000 насінин. У першій половині липня спостерігалось зниження температури до 11-20°С, що сприяло інтенсивному розвитку хвороб на соняшнику. Через такі погодні умови отримали невиповнене насіння сої, соняшнику, зерна кукурудзи.
ШЛЯХ НОВАТОРА
ТОВ «Олімп», Черкаська область
Ім’я учасника клубу: Максим Павлович Денисенко
Посада: директор із виробництва
Рік заснування господарства: 2002 р.
Земельний банк: Житомирська (13 000 га), Кіровоградська (1700 га) та Черкаська (18 000 га).
Зокрема: кукурудза — 16 000 га, соя — 7500 га, пшениця озима — 4000 га та соняшник — 5500 га
Урожайність у 2019 році:
пшениця озима — 70,0 ц/га;
соя — 24,0 ц/га;
соняшник — 37,0 ц/га;
кукурудза — 85,0 ц/га.
Інші види діяльності: тваринництво, переробка та виробництво продуктів харчування, технічний сервіс
Препарати, які тестували в рамках Клубу Новаторів у 2019 р.:
Архітект™, Євро-Лайтнінг® Плюс, Адексар® СЕ Плюс, Медакс® Топ, Систіва®, Корум®, Стеллар® Плюс
Яка із проблем цього сезону стала для Вас найгострішою?
— Нестабільні, подекуди аномальні кліматичні умови стали для нас великою проблемою. Зокрема, сильні зливові дощі та град навесні, посуха в другій половині літа. Такі умови сприяли поширенню хвороб на посівах і заважали культурним рослинам повністю реалізувати свій урожайний потенціал. Також нестача опадів у серпні не дала змоги провести посівну кампанію озимого ріпаку в повному обсязі на всіх запланованих площах.
На попередній виробничий сезон закладався досить потужний урожай, а по факту… що маємо, те маємо. Втім, усе могло бути набагато гірше...
Як вирішували нагальні проблеми?
— Звісно, багаторічний агрономічний досвід і використання інноваційних технологій, зокрема оригінальних засобів захисту рослин компанії BASF, дали змогу дещо нівелювати негативний вплив погодних умов і отримати більш-менш пристойні врожаї основних культур.
Так, протягом весни затяжні зливи не дали можливості спрацювати ґрунтовим гербіцидам на соняшнику — препарати промивалися в нижчі шари ґрунту та справляли фітотоксичну дію на рослини культури. Натомість гербіцид Акріс® (2,5–3,0 л/га) за досходового застосування, порівняно з гербіцидами-«конкурентами», взагалі не промивався та забезпечив бездоганний контроль як однорічних дводольних, так і злакових бур’янів. Причому зробив це, я б сказав, дуже толерантно та м’яко, без шкоди рослинам соняшнику. Ще одна перевага цього препарату — його можна вносити, на відміну від багатьох інших ґрунтових гербіцидів, без загортання. І все це — завдяки інноваційній препаративній формі, яка забезпечує чудове зв’язування активних інгредієнтів із часточками ґрунту.
Зберегти соняшник нам допоміг і морфорегулятор-фунгіцид Архітект™: посіви обробляли по 8–10 листку, і рослини після цього були не лише здоровими (цьогорічні умови, зокрема волога та прохолодна весна, сприяли поширенню хвороб, особливо склеротиніозу, а також септоріозу, альтернаріозу, іржі, фомозу, фомопсису), а й, завдяки фізіологічному ефекту, змогли розкрити генетичний потенціал соняшнику за подальших посушливих умов. Завдяки препарату рослини соняшнику стояли в посіві кремезні, немов молоді дубки, з потужним зеленим листям і, попри несприятливі погодно-кліматичні фактори, сформували пристойний урожай. А проблему вторинного зараження склеротиніозом через вплив вологи та прохолодну першу половину липня ми вирішили добре знайомим фунгіцидом Піктор®.
Після висіву сої через дощі, що не переставали лити, на ґрунті утворилася сильна кірка, що вплинуло не тільки на сходи культури, а й на розвиток бур’янів. У цей період основним засобом у системі захисту сої для нас став гербіцид Корум® у поєднанні із ПАР Метолат (обприскування посівів провели у фазі 1–5 трійчастих листків культури). Норму внесення Корум® коригували, залежно від розміщення поля та ситуації з бур’янами, — від 1,5 л/га + ПАР Метолат, 1,0 л/га (на полях із помірною забур’яненістю і на яких бур’яни ще не переросли) до максимальних 2,0 л/га + ПАР Метолат, 1,0 л/га (на полях, де в складі бур’янового комплексу переважала лобода біла, яка встигла сформувати по три листочки). Це дало змогу за п’ять — сім днів повністю знищити не лише лободу білу, а й такі злісні бур’яни, як амброзія полинолиста, види щириці, берізка польова, гірчаки, мак дикий, осот жовтий та городній, ромашка, хрестоцвіті бур’яни та інші, менш поширені види.
На озимій пшениці ситуація була аналогічна — тиск хвороб просто «зашкалював». Але там, де ми працювали фунгіцидами профілактично, все було добре. Так, застосування на посівах препарату Адексар® СЕ Плюс за оптимальної норми внесення 0,75–1,0 л/га забезпечило рівень контролю хвороб вищий, аніж інші фунгіциди, які ми використовували в своїх технологіях. Абсолютна здорова листкова поверхня зберігалася аж до збирання врожаю.
Пшеничні жнива у нас припали на початок липня. В цей час дуже дощило, але використаний у фазі початку виходу рослин у трубку (ВВСН 30–32) регулятор росту Медакс®Топ загартував рослини культури. Адже цей препарат забезпечує кращий розвиток кореневої системи та підвищує продуктивне кущення рослин, а також зменшує довжину соломини та потовщує її стінки. Завдяки такому ефекту регулятора росту пшениця зовсім не вилягла, тож жнива пройшли практично без втрат.
Що б Ви порадили іншим аграріям для успішної підготовки до наступного сезону?
— Не варто думати, що ви найрозумніші. Треба постійно вчитися! Експериментуйте — з новими продуктами, технологіями, окремими їхніми складовими, зокрема засобами захисту рослин.
Наразі на ринку з’являються чудові препарати, які дають змогу буквально керувати врожаєм. До них належать і продукти компанії BASF. На власних полях перевірено: це дійсно на 100% якісні та ефективні продукти. Тож беріть їх «на озброєння» та господарюйте лише з плюсами!
О. Єрмоленко,
o.yermolenko@univest-media.com