Спецможливості
Новини

Клімат змінюється — що робити аграріям

03.09.2022
709
Клімат змінюється — що робити аграріям фото, ілюстрація

За останні 50 років спостерігаються суттєві зміни кліматичних умов. Сільське господарство сильно залежить від клімату, але також впливає на його зміни.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на farmer.pl.

Зміна клімату впливає на сільськогосподарське виробництво принаймні шістьма способами. Є три прямі ефекти:

  • вплив підвищення концентрації СО2 на врожайність сільськогосподарських культур та ефективність використання води та поживних речовин;
  • вплив зміни температури, сонячної радіації та вологості на розвиток рослин та врожайність;
  • зміни розмірів збитків, викликаних такими шкідливими погодними явищами, як спека, заморозки та заморозки, посухи, інтенсивні опади та повені.

Три непрямі ефекти:

  • зміни сільськогосподарської придатності різних видів і сортів на певній території;
  • зсув ареалу вирощування теплолюбних рослин на північ;
  • зміни появи бур'янів, шкідників і хвороб.

Зафіксоване за останні 50 років триразове збільшення врожайності пшениці, ячменю, кукурудзи та вівса досягнуто завдяки прогресу в селекції рослин, їх захисту та змінам в агротехніці. Цьому також сприяє видима зміна клімату.

Підраховано, що підвищення температури вегетаційного періоду на 1 °C прискорює дозрівання пшениці на один тиждень, а кукурудзи — на 2 тижні.

Зміна клімату сприятлива для шкідників. У спекотне літо комахи здатні виводити більше поколінь, збільшуючи ризик для посівів, що призводить до необхідності активізації використання засобів захисту рослин та своєчасної боротьби зі шкідниками. Також спостерігався більший тиск бур’янів, що входять до групи теплолюбних. В результаті підвищується ризик втрати врожаю.

Що робити, щоб адаптуватися до зміни клімату

Дії щодо запобігання зміні клімату та протидії негативним наслідкам (адаптація до зміни клімату) можуть і повинні бути невід’ємною частиною сталого розвитку та підсилювати одна одну. Адаптаційні заходи на рівні ферми включають адаптацію культур до мінливих умов і коливань температури та кількості опадів, зокрема:

  • заміна сортів на більш стійкі до посухи, з довшим періодом наливання зерна;
  • зміна строків посіву та проведення інших обробок, наприклад мінеральних добрив;
  • впровадження в культуру нових видів і сортів, адаптованих до змінених умов місцезростання, наприклад, теплолюбних рослин.

Іншими адаптаційними діями, простими за механізмом і водночас важкореалізованими на практиці, є: повернення до вирощування в сівозміні, відновлення або збільшення внесення органічних добрив, внесення проміжних культур.

Це зменшує тиск хвороб і шкідників, що може зменшити споживання засобів захисту рослин, і в той же час позитивно впливає на ресурси органічної речовини в ґрунті, що в довгостроковій перспективі підвищує його здатність зберігати воду та мінералів, і таким чином зменшує коливання врожайності.

Ключові слова: зміна клімату

Інтерв'ю
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее

1
0