"Кернел" готується до відкриття земельного ринку?
![Купівля землі найдорожчим публічним агрохолдингом України "Кернел" Андрія Веревського може означати підготовку компанії до відкриття земельного ринку "Кернел" готується до відкриття земельного ринку? фото, ілюстрація](https://propozitsiya.com/sites/default/files/styles/580x/public/news/kernel_2.jpg?itok=vD23u1TM&v=1706172361)
Купівля землі найдорожчим публічним агрохолдингом України "Кернел" Андрія Веревського може означати підготовку компанії до відкриття земельного ринку. Таку думку висловив керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз, пише propozitsiya.com з посиланням на biz.liga.net.
За його словами, в запропонованому законопроекті про обіг земель сільгосппризначення однією з підстав набуття права власності на землі є внесення земельних ділянок до статутного капіталу юридичної особи. "Таким чином, фактично пропонується узаконити першочергове право покупки земель сільськогосподарського призначення юридичними особами, які володіють корпоративними правами на землю", - говорить він. Скупка землі може означати, що до відкриття ринку найбільші гравці прийдуть у всеозброєнні.
На думку аналітика інвестиційної компанії Adamant Capital Інни Звягінцевої, компанія ставила собі середньострокову мету 150 тис. га. І якщо встигла купити землю у Glencore, швидше за все, у "УАІ" куплять якусь частину.
"Кернел", як правило, купує активи компаній, які відчувають проблеми з обслуговуванням кредитів, відзначає керівник аналітичного відділу консалтингової компанії ААА Марія Колесник, нагадавши про поглинання в 2013 році "Дружби-Нової".
За підрахунками керівника аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександра Паращія, земельні угіддя для "Кренела" можуть обійтися $1 тис.-1,5 тис./га.
Нагадаємо, минулого тижня стало відомо, що "Кернел" завершує покупку компанії "Українські аграрні інвестиції", яку пов'язують з російським бізнесменом Михайлом Прохоровим. Зараз холдинг чекає узгодження угоди з боку Антимонопольного комітету України.
Після покупки компанія А. Веревського наблизиться до найбільшого латифундиста Європи - "Укрлендфармінг" Олега Бахматюка (654 тис. га). Хоча визначити розмір майбутніх володінь "Кернела" непросто. "УАІ" не публікують інформацію про власний земельний банк. Станом на 2015 рік, він контролював 240 тис. га і обробляв 185 тис. з них.
"Українські аграрні інвестиції" - чи не останній шанс для "Кернел". Раніше менеджери агрохолдингу придивлялися до українських активів мінімум трьох компаній, але домовитися про покупку не вдалося.
Одним з кандидатів на поглинання була агрокомпанія "Мрія". За рахунок покупки "Кернел" міг збільшити банк на 180 тис. га землі, але менеджмент холдингу відмовився від пропозиції. Аналогічна ситуація сталася і з українською дочкою сербської MK Group - компанією "Агро Інвест Україна", земельний банк якої - 40 тис. га. Найближчою до фіналу була угода з купівлі земель Renaisco B.V. - дочірньої компанії Glencore International. Компанія А. Веревського навіть отримала дозвіл від АМКУ на придбання частки в статутному капіталі 10 аграрних підприємств з сумарним Зембанк близько 70 тис. га. Однак, за інформацією журналістів, угода не завершена - у "Кернел" нібито з'явився більш щедрий конкурент і компанія А. Веревського тепер друга в черзі на ці активи.
Якщо "Кернел" завершить покупку "УАІ" та Renaisco B.V., його загальний зембанк може досягти 700 тис. га. Після випуску євробондів на $500 млн А. Веревський повідомив інвесторам, що залучені кошти направить в тому числі на розширення зембанку, не назвавши кінцевої цифри.
Довідка
"Кернел" - найбільший в світі виробник і експортер соняшникової олії. З 2007 року акції компанії торгуються на WSE."Кернел" завершив 2016 фінансовий рік з чистим прибутком $ 225,2 млн - у 2,1 рази більше, ніж в 2015-му. Його виручка скоротилася на 14,6% - до $1,99 млрд, EBITDA - на 12,7%, до $346,4 млн. Земельний банк "Кернела" до укладення угоди - близько 390 тис. га.
А. Веревському належить близько 39% акцій, ще 5% володіє Віталій Хомутинник.