Спецможливості
Аналітика

Як виграти на електронних державних торгах?

01.03.2017
3826
Як виграти на електронних державних торгах? фото, ілюстрація

Розширювати канали збуту—- важливе завдання будь-якого аграрного підприємства. І тут цілком можна звернути увагу на такого покупця як українські бюджетні організації. Ось уже 2 роки, як вони закуповують необхідні товари і послуги через систему ProZorro. Про особливості роботи з нею в рамках Форуму фермерських технологій розповіли Наталія Войтенко і Олена Парфенюк, фахівці по роботі з державними клієнтами проекту Zakupki.prom.ua, який є офіційним учасником системи електронних державних закупівель ProZorro.

 

 

За період з серпня 2016-го, коли використання системи ProZorro стало обов’язковим для держпідприємств, з її допомогою було проведено більше 200 тис. процедур.  Вона була створена для зменшення корупції: щоб усі бажаючі могли власноруч перевірити і довідатися на що і куди витрачаються державні кошти. Система допомогла зекономити близько 13% бюджетних коштів.

Prozorro об’єднує близько 12 синхронізованих майданчиків з різним видом акредитації, залежно від обсягу сум, за які здійснюються закупки. В електронних закупівлях існує поняття пороговості: допороговими вважаються операції на суму до 200 тис грн. Участь в електронних закупівлях в якості продавця коштує від 17 грн. (для закупок до 20 тис. грн) і до 1700 грн (для закупок вище 1 млн грн).

Оскільки ресурс почав активно працювати відносно недавно, конкуренція на ньому поки що невелика. «Як правило, у торгах змагаються 2-3 учасника. У найбільшій закупівлі бпали участь 32 учасники», – поділилися інформацією фахівці.

Електронні закупівлі працюють за такою схемою: державна установа (замовник. – Ред) повідомляє, що потребує певний товар чи послугу. Учасники подають свої пропозиції, оголошуючи ціну на запит. Той, чия ціна виявиться найменшою, перемагає у торгах. Із ним укладають договір на постачання.

Початок роботи

Усі, хто мають банківський розрахунковий рахунок (усі операції виконуються через казначейство. – Ред.), можуть зареєструватися на одному з майданчиків Zakupki.prom.ua. Для початку роботи з системою доцільно оформити підписку на категорію товарів, які пропонуєте. «Щодня буде надходити інформація, які замовники потребують ваш саме продукт. На порталі є система фільтрів, яка дозволяє вибирати закупівлі за ціною, регіоном, товаром», – пояснила Н. Войтенко і додала, що моніторити закупівлі можна і без реєстрації. 

Принципово важливо переглянути вимоги закупника і правильно підготувати документацію, адже вже після початку торгів зміни вносити неможливо. «Рекомендуємо завантажувати документи хоча б за годину до початку аукціону, щоб їх встигла опрацювати система», – радять спеціалісти.

Зекономлені гроші державна установа може використовувати для нових закупівель. Якщо вони не будуть використані, то наступного року бюджетних коштів буде виділено менше. Тож природно, що на кінець року кількість замовлень на товари зростає.

Хід торгів

Процес електронних закупівель починається задовго до самого аукціону. Перед ним є період подачі заявок та уточнень щодо вимог по товару чи послузі. «Використовуйте цю можливість, щоб дізнатися якомога більше інформації про вимоги держустанови, тоді шанси на перемогу зростають», – підказують спеціалісти.

До моменту старту аукціону, інформація про інших учасників та їхні цінові пропозиції закрита. Коли аукціон розпочинається, на ознайомлення з пропозицією конкурентів дається 5 хвилин. Проте назви організацій не відображаються, показано лише ціни.

Аукціон проходить у реальному часі. Його тривалість залежить від кількості учасників. Виграє той, хто швидко вміє реагувати і приймати рішення.

Торги відбуваються в три раунди, під час яких можна змінити свою початкову цінову заявку. У кожному раунді є лише 2 хвилини для співвіднесення своєї ставки та конкурентів та коригування своєї заявки. Усі учасники бачать зміни, які роблять конкуренти. Зменшувати суму можна на мінімальний крок аукціону – цю суму вказує держзамовник. «Зменшувати ціну на більшу суму можливо, як і не змінювати її взагалі», – пояснила О. Парфенюк.

Перевагу має той учасник, який ставить найменшу ціну з самого початку торгів. «Учасник торгів із найнижчою пропозицією робить свою ставку останнім, тому має змогу побачити, хто з конкурентів на скільки зменшив ціну. Саме у нього є реальні шанси на перемогу. Той учасник, що встановив найвищу цінову пропозицію, вибуває з торгів першим. Якщо цінові пропозиції однакові, перевага буде за тим, хто перший подав свою заявку», – підкреслюють фахівці.

Різниця між переможцем та останнім учасником може становити сміхотворну суму – 1 грн. Усе залежить від стартової  ціни та мінімального кроку аукціону.

«Чорні списки»

Помилка, яку найчастіше допускають учасники – встановлення нереальних цін, тобто зумисне демпінгування ставок. «Якщо ви бачите, що гравець робить просто нереальну ставку, яка значно нижче за собівартість товару, не звертайте на це увагу, бо насправді ви торгуєтесь самі з собою. Швидше за все, цього нечесного гравця буде відсторонено, тоді перемога дістанеться наступному у списку претендентів» , - розказала О. Парфенюк.

Незважаючи на випадки маніпуляцій з підставними гравцями, чорних списків у ProZorro немає і не буде. Дискримінація учасників заборонена законом про закупівлі. Є резурс Dozorro, який відслідковує інформацію про замовників, які провели торги з певними фальсифікаціями.  Також є сторінка в Facebook, де щотижня оприлюднюють інформацію про «зраду і перемогу» тижня. Відомі прецеденти, коли працівників звільняли після потрапляння в ці списки.

За виконання зобов’язань, що передбачені умовами закупівель, і якістю продукції майданчик ProZorro також не слідкує. Щоб отримати товар відповідної якості, фахівці системи радять замовникам якомога ретельніше описувати вимоги до товару. Відомі випадки, коли є заявка на товар, а вимоги до упаковки детально до неї не прописано.

Коли аукціон закінчився і система визначила найнижчу цінову пропозицію, замовнику відкривається вся інформація про учасників. «Він перевіряє чи відповідають дійсності документи і товар. Якщо ні, замовник може дискваліфікувати такого учасника торгів і перейти до розгляду іншої цінової пропозиції. Тобто гравець з мінімальною ціною не завжди перемагає», – пояснили спеціалісти.

У випадку скарг при допорогових закупівлях спеціалісти ProZorro радять звертатися до Комісії звернень, що діє при ресурсі. Її послуги безкоштовні. При понадпорогових закупівлях треба звертатися до Антимономопольного комітету. Його послуги платні.

 

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Інтерв'ю
У сезоні-2017 представництво Syngenta в Україні визнано низкою аналітиків та аграрних ЗМІ однією з найуспішніших транснаціональних компаній в державі. Syngenta Ukraine лідирує в сегменті продажів ЗЗР і насіння, надає консалтингову та... Подробнее
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее

1
0