Як ринок землі вплине на агросектор та життя українців?
За оцінками Світового банку, в України величезний потенціал після проведення земельної реформи. Якщо ринок землі буде відкритий, щорічний економічний ефект для України становитиме близько $1,5 млрд у формі додаткових інвестицій, доходів власників землі і так далі. Про економічні прогнози щодо необхідності відкриття ринку сільгоспземель, пише propozitsiya.com з посиланням на sknews.net.
1. Плюс 12,5% до ВВП за 10 років.
Як зазначається у звітах Світового Банку, краща земельна та сільськогосподарська політика може збільшити продуктивність сільського господарства і додати близько 12,5% до ВВП упродовж найближчих 10 років зі значним підвищенням доходів серед бідних сільських домогосподарств.
2. За оцінками МВФ, надходження від податку на нерухоме майно легко можна збільшити на суму, еквівалентну 0,6% ВВП, що, своєю чергою, допомогло б у наданні послуг на місцевому рівні та спонукало б до ефективного використання землі.
3. Плюс 72% продуктивності в сільське господарство
Від можливості продажу землі виграли б не лише ті, хто продав би свою землю, а й ті, хто збереже її у власності. Якби ринки факторів виробництва працювали нормально, вартість оренди сягала б 455 $/га, але станом на 2016 вона становила лише 37 $/га, що в 11 разів нижче від потенційної вартості, вважають аналітики.
4. Від усунення ринкових деформацій (передовсім: зняття обмежень з ринку землі, надання рівного доступу до банківського кредитування) дозволить підвищити продуктивність сільського господарства у середньому на 72%. Понад це: найбільше зростання продуктивності очікується для найменших фермерів (таких в Україні найбільша кількість, 42,1%, і обробляють вони найбільші площі – 19,9 млн га), а не для агрохолдингів, як прийнято вважати. Такого висновку дійшли автори дослідження “Неоптимальне розміщення ресурсів, динаміка утворення й закриття ферм та продуктивність сільського господарства в Україні”, презентованого на цьогорічній конференції Світового банку.
5. Плюс $1000 прибутків з 1 га.
Про розмір недоотриманих прибутків через незахищеність прав орендарів свідчить дослідження українських аналітиків. У ньому порівнюється різниця у доданій вартості між багаторічними культурами та їх найбільш вірогідною альтернативою серед однорічних (олійними) – прибутковість виробництва у 2012 становила $1770 і $770 з 1 га відповідно, тож втрати становлять близько $1000 з 1 га. За період 2004-2012 Україна втратила до 43 000 га площ багаторічних рослин, тобто щороку Україна втрачає близько $43 млн доданої вартості лише через недостатнє інвестування у багаторічні культури. Обсяги втрат збільшує та ж проблема з інвестуванням і у виробництво молочної продукції, овочівництво, обладнання для теплиць і системи зрошения.
6. Можливості: 20 років здавати в оренду – чи продати?
Справжню вартість сільсгоспземель зможе виявити тільки ринок, якого поки що нема. Але прицінитися можна і зараз. На підставі розрахунків аналітики демонструють, що на перших порах після скасування мораторію в більшості випадків вартість сільгоспземель коливатиметься в межах $1000/га. Це означає, що, продавши землю, власник (за бажання) зможе одразу отримати кошти, які він міг би отримувати, здаючи цю землю в оренду (за нинішніми цінами) понад 20 років. Якщо власнику за 70 – бажано, щоб він мав вибір зараз.
7. $100 млрд за 10 років.
За розрахунками аналітиків Easy Buisness, запровадження відкритого ринку землі дозволить отримати значний економічний ефект, у якості приросту ВВП, іноземних та внутрішніх інвестицій, додаткових податкових надходжень до центрального та місцевого бюджетів. Цей ефект співставний із нинішнім річним ВВП України (близько $90 млрд.) – до $100 млрд. у наступні 10 років.
8. 2 млрд грн. за рік недоотримують бюджети через існування тіньового ринку землі.
Тіньовий ринок сільськогосподарських земель в Україні давно діє. І за приблизними розрахунками експертів, станом на цей рік у 2017 році, він становитиме десь 10-12 млрд грн. Уряд порахував, що від тіньового ринку державний та місцеві бюджети недоотримують до 2-х млрд грн/рік.