Як застосовувати рідке добриво КАС на практиці?
Науковці з Природничого університету в Любліні закінчили дослідження широковідомих методів застосування найпопулярнішого рідкого добрива в Польщі — карбамід-аміачної суміші (КАС). У рамках досліджень проаналізовано три найпопулярніші методи її застосування у фермерських господарствах, що ґрунтуються на використанні певного типу розпилювачів, зокрема: горизонтальних багатоотворних, маятникових та вертикальних багатоотворних. Цікавий нюанс: досліджували також ефективність добрив, унесених за допомогою тільки поливних шлангів, оцінюючи її рівень безпосередньо після першого застосування.
Автором ідеї та ініціатором досліджень була фірма Agroplast — лідер польського ринку запчастин для обприскувачів. Марцін Лопонг, власник Agroplast, своє ставлення до ведення цих дослідницьких робіт сформулював так: «Ми є фірмою, місія якої — підвищити ефективність польського сільського господарства шляхом забезпечення найвищої якості продуктів за доступною ціною. Ми вирішили прослідкувати світові тренди у сфері застосування КАС, але водночас, маючи на увазі «кишеню» фермера, ми б не хотіли створювати нові дороговартісні рішення, щодо ефективності яких ми б не мали 100%-ї впевненості.
Певний час у дискусії на тему методів застосування рідкого добрива ми спостерігаємо тренд максимізації рівномірності покриття рослин добривом. Тож, згідно з цими агрономічними запитами, ми опрацювали прототип розпилювача, що гарантує найвищу рівномірність розподілу підживлювального розчину порівняно з іншими подібними рішеннями, доступними на ринку. Проте такий розпилювач, ясна річ, буде дорожчий від повсюдно застосовуваних, тому перед прийняттям рішення щодо введення його у масове виробництво ми вирішили доручити Природничому університету в Любліні розробку й реалізацію низки досліджень, які дали б змогу однозначно визначити, чи має рівномірність покриття рослин істотний вплив на ефективність добрив. Іншими словами, ми не хотіли створити дорожче рішення, не маючи 100%-ї впевненості, що водночас із підвищенням якості врожаїв воно буде рентабельне для наших фермерів упродовж довгого періоду. Як виявилося, рішення про проведення досліджень було дуже доцільне, оскільки результати вразили нас усіх».
Методика досліджень
Методику досліджень опрацювала команда вчених із кафедри «Експлуатація машин і управління виробничими процесами» Природничого університету в Любліні під керівництвом д-ра Станіслава Парафінюка. За польові роботи відповідали д-р Мілан Кошель та д-р Славомір Коціра. Усі вони — дипломовані інженери.
Д-р Мілан Кошель надав інформацію про польове дослідження, проведене в 2016 році на яровій пшениці.
Досліди виконували в чотирьох повтореннях на дослідних ділянках рівнозначних розмірів. Застосовували висококонцентроване азотне добриво у формі водного селітро-сечовинного розчину КАС. З контрольною метою було визначено дві ділянки, на яких добриво не застосовували. Для розливання добрива використали обприскувач із 36-метровою рамою, на якій були змонтовані три види розпилювачів та поливні шланги. Шість досліджуваних ділянок обприскували 7-отворними розпилювачами фірми Agroplast і по чотири ділянки — вертикальними 6-отворними та маятниковими розпилювачами. Наступні шість тестових ділянок обприскали тільки за допомогою поливних шлангів. КАС вносили двома дозами у фази висівання і стеблування культури. Доза обприскування становила 300 л/га.
Збирали врожай зерна комбайном із шириною захвату жатки 6 м. Отримане зерно ярової пшениці аналізували за кількісними показниками зібраного врожаю та якісними, зокрема за вмістом білка й глютену, а також за вологістю. Ці дослідження проводили на пристрої Omega G у рамках лабораторної інфраструктури Природничого університету в Любліні.
Результати досліджень
Усереднені результати щодо зібраного з досліджуваних ділянок урожаю представлено в таблиці 1.
Аналіз результатів досліджень за даними табл. 1 показує, що найбільший урожай досягнуто за використання розпилювачів 7-отворних Agroplast.
Зібране зерно пшениці мало показники вологості в межах від 12,3 до 13,1%. Вміст білка становив від 14,13 до 14,77%. Найнижчі його показники були на контрольних ділянках (10,63 і 11,20%), де не застосовували КАС.
Аналіз отриманих результатів досліджень підтвердив найбільший вміст білка як основного параметра, що характеризує якість зерна, в урожаї із ділянок, обприсканих 6-отворними розпилювачами (відмінності між окремими розпилювачами маргінальні й статистично незначні). Позаяк КАС застосовували рекомендованими методами, якими є великокрапельне обприскування або розливання розчину поверхнею ґрунту, то за результатами дослідження було визначено, що вищий вміст білка має зерно, зібране з ділянок, обприсканих розпилювачами для рідкого добрива порівняно із його внесенням поливними шлангами. Також вміст глютену вищий за використання розпилювачів для рідкого добрива, ніж поливних шлангів.
Висновок
Проведені дослідження попередньо виявили, що немає істотних відмінностей у величині та якості врожаїв ярової пшениці між окремими методами застосування КАС. Це надзвичайно важлива інформація для фермерів — завдяки цьому КАС стане значно доступнішою для використання. А це, своєю чергою, підвищить ефективність обробки пшениці в нашій країні. Як підкреслюють організатори досліджень, отриманих даних ще недостатньо для того, щоб сформулювати остаточні пропозиції. Ці дослідження потребують ще декількох років повторень, вони матимуть циклічний характер, але вже сьогодні розробники цього інноваційного рішення починають закладати основи широкої перспективи ринку рідкого добрива й техніки для його застосування, спираючись на точну наукову базу та знання цього ринку. Обидві сторони, що беруть участь у дослідженні, однозначно висловили бажання продовжити співробітництво, бо, як підкреслюють, в кінцевому підсумку вигоду від реалізації таких досліджень отримає фермер. Тож ми з нетерпінням очікуємо чергових етапів досліджень.
Переспективні способи застосування КАС
Багато хто з аграріїв уже встиг відчути перевагу застосування таких добрив, як КАС. І варто сказати, що є чимало плюсів їхнього використання. Можна розпочати зі структури самого добрива (наявність декількох форм азоту, які діють досить тривалий час) і закінчити тим, що його не так охоче крадуть працівники господарств, адже міні-техніки для його внесення на ринку України ще немає. Натомість для великих господарств промисловість випускає досить широкий спектр відповідного обладнання, зокрема форсунки для його економного, безпечного та ефективного внесення.
Сьогодні найпоширенішим способом внесення КАС є її розбризкування поверхнею поля. Для цього використовують так звані струминні розбризкувачі. Так, саме розбризкувачі, а не розпилювачі. Проте їхнім головним недоліком є те, що за потрапляння на рослину краплини КАС, ударяючись об її поверхню, відскакують від неї, після чого попадають на ґрунт. Це насамперед спричинює негативний вплив на рослину, що проявляється небажаними опіками її органів.
Частково вирішити цю проблему дає змогу сучасна технологія та технічне забезпечення компанії Lechler — нова система підлисткового обприскування та міжрядного внесення рідких мінеральних добрив Dropleg, елементи якої встановлюють на штангу обприскувача.
Система Dropleg, порівняно із технологією шлангового внесення рідких мінеральних добрив, має низку суттєвих переваг. А саме: робочі органи системи простіше розташовувати на штанзі обприскувача завдяки спеціальному кріпленню, яке дає змогу встановлювати робочі органи залежно від ширини міжрядь висіяної культури. Крім того, завдяки регулюванню тиску в системі оприскувача, маємо змогу регулювати струмінь та норму виливання добрива. У такому разі його розчин потрапляє лише у міжряддя, уникаючи попадання на рослину. Крім того, самі робочі органи (спеціальні штанги) виготовлені з надміцного гнучкого пластику, завдяки чому мають високу зносостійкість та надійність. Кажучи простою мовою, зламати їх досить важко. За використання системи під час внесення пестицидів також отримуємо низку суттєвих переваг. Зокрема, маємо можливість проводити спрямовану пестицидну обробку нижньої частини високорослих культур. Завдяки тому, що форсунки можна розмістити якнайближче до поверхні поля, система відмінно зарекомендувала себе й під час роботи у вітряну погоду. Адже маємо можливість установити мінімальну відстань між форсунками та об'єктом обприскування без побоювання механічного пошкодження штанги чи форсунок. Відстань до об’єкта обприскування може становити менш як 20 см.
За внесення гербіцидів у посівах широкорядних культур є можливість подати робочу рідину в потрібну цільову зону. Наприклад, за використання гербіцидів завдяки добору відповідних форсунок із певним кутом розпилення та потрібним розміщенням їх за висотою маємо можливість повністю покрити міжряддя оброблюваної культури, мінімізуючи вплив препарату на рослину. Це дає нам змогу застосовувати більш агресивні гербіциди без ризику пошкодити (пригнітити) культурну рослину, адже препарат не потрапляє в зону точки її росту.
Також є можливість встановлювати інші форсунки для обробки середньої частини культурної рослини. Знову ж таки для прикладу потрібно навести ситуацію із захисту кукурудзи, а саме проведення обробки качанів кукурудзи інсектицидом проти лучного метелика. Якщо робити це без використання системи Dropleg, то препарат вносимо на культуру згори. Але ж, як ми знаємо, у верхній частині рослини кукурудзи розміщується її цвіт (пильник), який є хорошим абсорбентом. Тому більшість препарату ми «даємо» не метелику, а пильникам. Також крапля через щільність листкового покриву рослин просто не здатна досягти цільового об'єкта, а саме середини стебла кукурудзи — місця прикріплення качана. До того ж, навіть якщо ми припустимо, що рідина долетіла до качана, то крапля препарату потрапляє на нього не прямо, а по дотичній. Тож кількість препарату, яка насправді «працюватиме», мінімальна (або й узагалі не факт, що вона туди попала).
Також слід сказати про системні фунгіциди: за потрапляння на поверхню рослини вони проявляють мінімальну дію, адже, враховуючи фізіологію рослини, переміщуються не в напрямку вниз, до кореня, а навпаки, а отже, не здатні повністю виконати своє призначення. У разі ж використання Dropleg відстань від качана до форсунки становить 30–35 см (форсунки обприскувача охоплюють зону по обидва боки рядка кукурудзи). До того ж їх можна повертати в різні боки, що дає змогу обробити більшу площу рослини. Кут розпилення однією форсункою становить 140°. Більша площа контакту — кращий вплив на збудника хвороби.
Принагідно варто зазначити вимоги щодо температурного діапазону використання пестицидів. Справа у тому, що температура на поверхні масиву рослин і всередині їхнього посіву різна. Це дає нам змогу розширити часові рамки роботи із пестицидами.
У разі використання системи Dropleg для боротьби з хворобами соняшнику (фомозом, фомопсисом) знову ж таки обробляємо не верхню частину рослини, а її «нижчі» органи, де власне й «живе» хвороба та куди препарату через масивну листкову систему зазвичай важко проникнути.
Значного поширення набуло використання цієї системи на овочевих культурах. Є змога задіювати дві бічні форсунки й одну — у верхній частині. Це дає змогу обробити культурну рослину в трьох напрямках — як із боків, так і згори.
Отже, підсумовуючи, можна сказати, що система відмінно працює у технології вирощування: кукурудзи, соняшнику, сої (внесення гербіцидів, фунгіцидів, інсектицидів); овочів (внесення інсектицидів, фунгіцидів); зернових і кукурудзи (внесення КАС за допомогою спеціальних форсунок). Тож придивляйтеся, обирайте, випробовуйте!
Про систему Dropleg
Dropleg — нова система підлисткового обприскування польових і овочевих культур, яку розробляли насамперед для овочівників. Проте, завдяки її ефективності та широким можливостям, вона набуває все більшої популярності й у виробників зернових та технічних культур. Система розроблена спільно компаніями Amazone, Lechler і Syngenta та 2010 року представлена на ринку.
Легка й водночас неймовірно міцна конструкція системи Dropleg складається із пластикових трубок, на які знизу, залежно від виду обробки, встановлюють різні форсунки: для підлисткового обприскування чи внесення рідких мінеральних добрив. Трубки Dropleg вільно переміщаються під час руху обприскувача міжряддями. Систему Dropleg можна дуже легко налаштувати на будь-яке міжряддя.
Ця інвестиція завдяки таким перевагам швидко окупиться. Підтвердженням цьому є численні досліди. Зокрема, на деяких культурах застосування нової системи дає змогу досягти вдвічі більшої ефективності засобів захисту рослин шляхом кращого використання діючих речовин. Таким чином, відкриваються економічні переваги завдяки ефективному розподілу препаратів (інформація виробника).
Під час внесення рідких мінеральних добрив типу КАС до фази трубкування культури у складі системи Dropleg рекомендують застосовувати спеціальні форсунки FL і FD, які, порівняно зі струминними, дають змогу рівномірніше розподіляти добрива поверхнею поля.
За матеріалами компаній Agroplast та Lechler
А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com
Інформація для цитування
Методи та способи застосування КАС на практиці/ А. Сухина// Спецвипуск ж. Пропозиція. Сучасна техніка для захисту с.-г. культур/ — 2017. — С. 22-25