Спецможливості
Новини

«Індекс борщу» зріс на 13 %

19.04.2022
497
«Індекс борщу» зріс на 13 % фото, ілюстрація

Свіжий «індекс борщу» опублікували експерти незалежного експертно-аналітичного центру BRDO.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на BRDO.

Під час підрахунку індексу вони використовували офіційні дані Мінфіну щодо середньомісячних цін на продукти. На жаль, наразі немає можливості підтвердити актуальність індексу для регіонів України, які перебувають в зоні активних бойових дій. 

Як вплинула війна на ціни базових продуктів

92,49 грн — стільки 15 квітня 2022 року коштуватиме порція борщу на чотирьох осіб, приготована за традиційним рецептом. Порівняно з 1 березня 2022 року — 81,84 грн – ціна зросла на 13,02 %.

Всі інгредієнти борщу, окрім білокачанної капусти, подорожчали різною мірою: від незначних 3 % до істотного 21 %. Найбільше зросла ціна м’яса. Далі за шкалою подорожчання — картопля, морква, сметана. Єдиний овоч, ціна якого зменшилась — капуста (-5,38 %). Майже не подорожчав буряк (+3,01 %). 

Про що говорять ці дані

На думку Юлії Корнєєвої, головного економіста BRDO, до основних причин подорожчання м’яса в Україні можна віднести зростання собівартості виробництва продукції: існує висхідна цінова динаміка на корми та ветеринарні препарати, також значно зросли транспортні видатки. 

Через низьку рентабельність виробникам стає невигідно вирощувати свиней, водночас покривати нестачу продукції імпортом зараз також вкрай важко. Розрив логістичних ланцюгів поставок призведе до виникнення дефіцитів на окремих територіях, що безумовно викличне подальший ріст цін. 

Що буде далі?

Ринок насичений продукцією, яку виробники зараз не зможуть експортувати, що у короткостроковому періоді позитивно впливатиме на цінову динаміку. 

Однак у довгостроковій перспективі інфляційний тиск зростатиме. Втрата експортної виручки призведе до значного зниження прибутковості виробників, які згодом намагатимуться компенсувати втрати. Також на ціни вплине стрімке зростання логістичних витрат, вартості енергоресурсів, насіння та добрив.

Інтерв'ю
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее
Наразі багато виробників ЗЗР, насіння та техніки вдаються до транспортно-складського аутсорсингу. Адже це дає змогу з мінімальними витратами (не секрет, що у великих компаніях витрати на логістику на сьогодні часто перевищують інші... Подробнее

1
0