Спецможливості
Технології

Гер­бо­кри­тич­ний період ку­ку­руд­зи та її за­хист

08.05.2014
1943
Гер­бо­кри­тич­ний період ку­ку­руд­зи та її за­хист фото, ілюстрація

В Україні, за даними наших обстежень та науково-дослідних установ, на 57% полів забур’яненість оцінюється як висока, на 43% — як середня. Чистих від бур’янів посівів не зареєстровано.

В Україні, за даними наших обстежень та науково-дослідних установ, на 57% полів забур’яненість оцінюється як висока, на 43% — як середня. Чистих від бур’янів посівів не зареєстровано.

С. Тан­чик, д-р с.-г. на­ук, завіду­вач
ка­фе­д­ри зем­ле­роб­ст­ва та гер­бо­логії,
А. Ба­бен­ко, за­вла­бо­ра­торії «Гер­бо­логія»,
НУБіП Ук­раїни

Ос­нов­ним ар­гу­мен­том, який виз­на­чає ак­ту­аль­ну засміченість посівів сіль­сько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур, є по­тен­ційні за­па­си насіння бур’янів у ор­но­му шарі грун­ту. Аналіз по­тенційно­го за­бур’я­нен­ня ріллі у різних грун­то­во-кліма­тич­них зо­нах Ук­раїни по­ка­зав, що в умо­вах до­стат­нь­о­го зво­ло­жен­ня за­па­си насіння бур’янів у шарі 0–30 см у се­ред­нь­о­му ста­нов­лять 1,8 млрд шт./га, за до­стат­ньо­­го зво­ло­жен­ня — 1,3 млрд шт./га. Ці по­каз­ни­ки свідчать про за­гроз­ли­ве істот­не збільшен­ня по­­тенцій­ної за­­смі­ченості ріллі. Особ­ли­вої ак­ту­аль­ності про­бле­ма оп­тимізації кон­тро­лю бур’янів на­бу­ває під час ос­­воєння си­с­тем еко­логічно­го зем­ле­роб­ст­ва з вла­с­ти­вою їм тен­денцією до мінімізації ви­ко­ри­с­тан­ня гербіцидів.
   Ку­ку­руд­за має ве­ликі по­тенційні мож­ли­вості у фор­му­ванні ви­со­ких уро­жаїв зер­на і зе­ле­ної ма­си. Це стає ре­аль­ністю за спри­ят­ли­вих еко­логічних умов і до­три­ман­ня тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня, які відповіда­ють біологічним ви­мо­гам ку­ку­руд­зи. Зна­ю­чи ці ви­мо­ги, мож­на по­сла­би­ти або повністю уник­ну­ти не­га­тив­но­го впли­ву то­го чи іншо­го фак­то­ра. З-поміж чин­ників, які стри­му­ють збіль­шен­­ня ви­роб­ництва зер­на і зе­ле­ної ма­си ку­ку­руд­зи, бур’яно­ва рос­линність за­ли­шається на першому місці за рівнем негативного впливу. У посівах цієї куль­ту­ри в зоні Лісо­сте­пу Ук­раїни зустрічається від 35 до 80 видів, із яких 8–15 вва­жа­ють найшкідливіши­ми і найбільш не­без­печ­ни­ми — пізні ярі і ба­га­торічні ко­ре­не­па­ро­ст­кові.
На­ши­ми досліджен­ня­ми вста­нов­ле­но, що ріст ку­ку­руд­зи відзна­чається ве­ли­кою нерівномірністю. У перші 15 днів після по­яви сходів тем­пи при­ро­с­ту у ви­со­ту порівня­но ви­сокі і ста­нов­лять 1,2–2,3 см за до­бу. На­ступні 12–14 днів ростові процеси сут­тєво зни­жується — до 0,2 см за до­бу. У по­­даль­шо­му тем­пи рос­ту по­сту­по­во під­ви­щу­ють­ся і до­ся­га­ють мак­си­му­му, як пра­ви­ло, за 7–10  днів до ви­ки­дан­ня во­лоті. То­му за висіву ши­ро­ко­ряд­ним спо­со­бом і повільно­го рос­ту в по­чат­ко­вий період ку­ку­руд­за прак­тич­но не бо­реть­ся з бур’яно­вою рос­линністю і не­ здат­на кон­ку­ру­ва­ти з нею за фак­то­ри жит­тя. Розв’язан­ня цієї про­бле­ми знач­ною мірою за­ле­жить від пра­виль­ності вста­нов­лен­ня кри­тич­них періодів кон­ку­рент­них відно­син і вдо­с­ко­на­лен­ня за­хо­дів за­хи­с­ту куль­ту­ри від бур’янів.
   На по­чат­ку 70-х років ми­ну­ло­го сто­річчя вчені й прак­ти­ки ще спе­ре­ча­ли­ся про те, що вва­жа­ти кри­тич­ним періодом шкідли­вості бур’янів. Бу­ло ствер­д­же­но за­галь­но­виз­на­ну дум­ку, сфор­му­ль­о­ва­ну A. B. Воєводіним: кри­тич­ний період шкідли­вості бур’янів — це етап ве­ге­тації, про­тя­гом яко­го бур’яни спри­чи­ню­ють найдо­шкульніший вплив на куль­турні рос­ли­ни. По­дальші досліджен­ня по­ка­за­ли, що кри­тич­ний період шкідли­вості різний у різних куль­тур, за­ле­жить від за­без­пе­че­ності фак­то­ра­ми жит­тя (світлом, во­ло­гою, еле­мен­тами жив­лен­ня), життєвої фор­ми куль­ту­ри (од­но-, дво-, ба­га­торічні) і ме­ти ви­ро­щу­ван­ня (на зе­ле­ну ма­су або зер­но). Ба­га­то куль­тур­них рос­лин із низь­кою кон­ку­ренто­с­про­мож­ністю (сто­лові бу­ря­ки, морк­ва) не ма­ють кри­тич­но­го періоду, то­му бур’яни в їхніх посівах слід зни­щу­ва­ти про­тя­гом усь­о­го періоду ве­ге­тації.
Вста­нов­ле­но, що для умов Пра­во­бе­реж­но­го Лісо­сте­пу між дво­ма кон­тро­ля­ми (весь період ве­ге­тації рос­лин — без бур’янів і весь період — із бур’яна­ми) різни­ця в уро­жаї зер­на ку­ку­руд­зи ста­но­вить близь­ко 52%, тоб­то ку­ку­руд­за не­ спро­мож­на са­мостійно пригнічу­ва­ти бур’я­ни. У варіан­тах із при­сутністю бур’я­нів уп­ро­довж пев­ної ча­с­ти­ни періо­ду ве­ге­тації найбільше зни­жен­ня вро­жаю відміча­ли за рос­ту бур’янів про­тя­гом пер­ших 40 днів від по­яви сходів ку­ку­руд­зи. Найрізкіше зни­жен­ня вро­жаю (8,2%) спо­с­теріга­ли за ве­ге­тації бур’янів у посівах в інтер­валі 30–40 днів від по­яви сходів ку­ку­руд­зи, от­же, до на­стан­ня цьо­го періоду небажаної рослинності бур’янів слід поз­бу­ти­ся. У до­­слі­­дах Н. Є. Во­робй­о­ва вив­ча­ли то­ле­рантність до бур’янів пше­ниці, ку­ку­ру­дзи і со­няш­ни­ку. Підсум­ки вченого збіга­ють­ся із вис­нов­ка­ми, зроб­ле­ни­ми
І. Ве­се­ловсь­ким та С. Тан­чи­ком: ку­ку­руд­зу потрібно обов’яз­ко­во за­хи­ща­ти від бур’я­нів, оскільки са­ма во­на їх пригнічу­ва­ти та­кою мірою, щоб не бу­ло відчут­но­го зни­жен­ня вро­жай­ності, не мо­же.
   Кри­тич­ний період шкідли­вості бур’я­нів не збігається з кри­тич­ним пе­ріодом по­тре­би рослин у во­лозі й еле­мен­тах жив­лен­ня: шко­ди­ти бур’яни по­чи­на­ють на­ба­га­то раніше, ніж про­яв­ляється кон­ку­ренція за во­ло­гу, по­живні ре­чо­ви­ни та світло. Це чітко вид­но на рис. 1 і 2, що по­ка­зу­ють за­­лежність уро­жай­ності ку­ку­руд­зи від термінів на­яв­ності бур’янів у посівах. У цей період ос­нов­ною фор­мою взаємо­відно­син між рос­ли­на­ми є але­ло­па­тич­ний вплив. Провівши криві за­леж­ності уро­жай­ності від періоду кон­ку­ренції з бур’яна­ми, у місці їхньо­го пе­ре­ти­нан­ня зна­хо­ди­мо точ­ку, після до­сяг­нен­ня якої не­га­тив­ний вплив бур’яно­вих рос­лин на куль­ту­ру стає не­зво­ротнім.
Для ран­нь­о­с­тиг­лих гібридів ку­ку­руд­зи кри­тич­ний період відно­син куль­тур­них рос­лин із бур’яна­ми три­ває від по­яви сходів і до кінця ве­ге­тації, од­нак найбільше ви­ра­же­ний про­тя­гом 20–45 днів від по­яви сходів. Для се­ред­нь­о­ран­ніх гібридів найчіткіше ви­ра­же­ний ін­тер­вал кон­ку­рент­них відно­син спо­с­те­рі­гається в ме­жах від 30 до 50 днів від по­яви сходів: у се­ред­нь­о­му на межі 45 днів на­стає кри­тич­ний мо­мент. От­же, про­тя­гом вка­за­них періодів не­обхідно вжи­ти ком­плекс за­ходів для за­хи­с­ту посівів від бур’янів, інак­ше ма­ти­ме­мо мож­ли­ве зни­жен­ня вро­жай­ності у по­над чо­ти­ри ра­зи.
   Вста­нов­лен­ня кон­ку­рент­но­го взає­мо­впли­ву між ок­ре­ми­ми ви­да­ми бур’я­­­нів та ку­ку­руд­зою дає змо­гу об­­грун­то­ва­но роз­роб­ля­ти за­хо­ди з кон­тро­лю шкід­ли­вої рос­лин­ності і зве­с­ти їхній не­га­тив­ний вплив до мінімаль­них зна­чень. На­ши­ми досліджен­ня­ми вста­нов­ле­но, що най­е­фек­тивнішою си­с­те­мою за­хи­с­ту всіх сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур, у т. ч. і ку­ку­руд­зи, від бур’янів є інте­г­ро­ва­на, яка поєднує за­побіжні, зни­щу­вальні та спеціальні за­хо­ди. Спо­с­те­ре­жен­ня пе­ре­ко­ну­ють, що най­кра­ще про­тидіють бур’янам куль­ту­ри суцільно­го висіву, особ­ли­во пше­ни­ця і жи­то озимі, які є най­кра­щи­ми по­пе­ред­ни­ка­ми для ку­ку­руд­зи.
Ку­ку­руд­за роз­ви­ває по­туж­ну ко­ре­не­ву си­с­те­му, 70% якої розміщується в об­роб­лю­вано­му шарі (0–30 см) грун­ту. От­же, вона по­тре­бує гли­бо­ко­го го­мо­ген­но­го ша­ру грун­ту, який за­без­пе­чує спри­ят­ливі умо­ви рос­ту і роз­вит­ку куль­тур­них рос­лин. Після зби­ран­ня зер­но­вих ко­ло­со­вих або зер­но­бо­бо­вих під ку­ку­руд­зу доцільно про­ве­с­ти лу­щен­ня стерні дис­ко­ви­ми зна­ряд­дя­ми на гли­би­ну 6–8 см. Че­рез два-три тижні мірою про­ро­с­тан­ня насіння бур’янів і на від­нос­­но чи­с­тих від ди­ко­ро­с­лих рос­лин посівах про­во­дять без­по­ли­це­вий об­ро­бі­ток грун­ту чи­зель­ни­ми або пло­с­коріз­ни­ми зна­ряд­дя­ми на гли­би­ну 25–27 см. Та­кий зяб­ле­вий об­робіток ство­рить спри­ят­ливі аг­­ро­фізичні, аг­рохімічні та фіто­санітарні умо­ви. На засміче­них по­лях, особ­ли­во з ба­га­торічни­ми ко­ре­не­па­ро­ст­ко­ви­ми (осот ро­же­вий, бе­рез­ка по­льо­ва) та ко­ре­не­вищ­ни­ми (пирій по­взу­чий) бур’я­на­ми, а та­кож після ку­ку­руд­зи різно­го ви­ко­ри­с­тан­ня й ріпа­ку не­обхідно про­ве­с­ти дис­ку­ван­ня зав­глиб­шки 6–8 см; після ку­ку­руд­зи та у фазі ро­зе­ток ба­га­торічних ко­ре­не­па­ро­ст­ко­вих — дво­крат­не дис­ку­ван­ня; у фазі сходів («ши­лець») ко­ре­не­вищ­них бур’янів — про­ве­с­ти оран­ку на гли­би­ну 25–27 см, а за мож­ли­вості — на 27–30 см.
   Ос­танніми ро­ка­ми у за­хисті посівів ку­ку­руд­зи від бур’янів ви­роб­нич­ник на­дає пе­ре­ва­гу за­сто­су­ван­ню гербіцидів, особ­ли­во за мінімаль­них об­робітків або пе­ре­хо­ду на «ноу-тілл», «стрип-тілл». Із грун­то­вих пре­па­ратів ви­со­кою ефек­тив­ністю про­ти ма­лорічних од­но- та дво­до­ль­них бур’янів вирізня­ють­ся: При­мек­с­т­ра Голд 720 SС та При­м­ек­с­т­ра ТZ Голд 500 SС, пре­па­ра­ти гру­пи ме­то­лах­лор (Ду­ал, 96% к. е.) та аце­то­хлор (Аденіт, 50% к. е., Трофі, 90% к. е.). Се­ред після­с­хо­до­вих (стра­хо­вих) гербіцидів відзна­ча­ють­ Міла­г­ро 040 SС, який має ши­ро­кий період за­сто­су­ван­ня (4–10 лист­­ків ку­ку­руд­зи) і кон­тро­лює од­но- та ба­га­торічні зла­кові бур’яни. Для підси­лен­ня пре­па­ра­ту про­ти дво­доль­них бур’янів доцільно за­сто­со­ву­ва­ти ба­кові суміші з гербіци­да­ми Ес­те­рон 600 ЕС,
к. е. Ос­тан­німи ро­ка­ми ши­ро­ко­го за­сто­су­ван­ня на­бу­ває пре­па­рат Елюміс, який ефек­тив­ний про­ти од­но- та ба­га­торічних зла­ко­вих та дво­доль­них бур’янів.
Та­ким чи­ном, ком­плекс­не за­сто­су­ван­ня за­побіжних та ви­ни­щу­валь­них за­ходів кон­тро­лю бур’янів у посівах ку­ку­руд­зи дає мож­ливість от­ри­му­ва­ти ви­сокі та сталі вро­жаї цієї куль­ту­ри.

Інтерв'ю
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее
vitaliy skotsyk
20 вересня заплановано розпочати всеукраїнський страйк аграріїв. Про його причини та вимоги аграріїв  розповів один з ініціаторів, голова Аграрної партії України Віталій Скоцик.  

1
0