Спецможливості
Агрохімія

Гербіцидний захист ріпаку озимого у весняний період

24.03.2022
11518
Гербіцидний захист ріпаку озимого у весняний період фото, ілюстрація

Якість та рівень біологічного потенціалу посівного матеріалу, оптимальний вибір культур-попередників, правильна підготовка ґрунту, збалансованість і рівень мінерального живлення рослин у процесі їхньої вегетації, оптимальне зволоження ґрунту, агротехніка вирощування і надійний захист посівів від негативного впливу шкідливих комах та комплексу хвороб визначають урожайність ріпаку.  Істотний вплив на формування врожайності культури мають також і бур’яни, адже недостатній їхній контроль може призвести до суттєвих втрат урожаю.

 

 

 

Для людини, яка знайомиться з посівами ріпаку озимого в період формування рослинами насіння, така постановка проблеми може здатися дивною. Які бур’яни здатні створювати проблеми високим і оптично щільним посівам ріпаку озимого? На завершальних етапах органогенезу це справедливо. Проте посіви ріпаку дуже чутливі до негативного впливу рослин-конкурентів за фактори життя саме на початкових етапах вегетації.

Умовно період необхідного захисту посівів ріпаку озимого можна розділити на дві частини.

Перший — це період вегетації посівів від появи сходів рослин культури до настання стабільних низьких температур і припинення процесів росту та розвитку.

Другий — це відновлення процесів вегетації рослин культури навесні — до настання оптично щільного змикання рослин ріпаку озимого в міжряддях.

Інтенсивні технології вирощування посівів ріпаку озимого передбачають як одну з важливих частин успіху забезпечення надійного захисту рослин культуриКожен із таких періодів має свою специфіку як процесів появи сходів бур’янів, так і систем їхнього контролювання. На час появи сходів рослин ріпаку озимого посів є практично вільною екологічною нішею, яка не заповнена зеленими рослинами. Площа поверхні зелених сім’ядоль рослин культури, що розміщені рядками, ще дуже мала, щоб формувати оптично щільне проєктивне покриття поверхні ґрунту. Для інтенсивної появи сходів бур’янів у посівах є всі необхідні фактори: тепло, світло, волога у верхньому шарі ґрунту, значні потенційні запаси насіння бур’янів, повітря та мінеральне живлення. Тому наприкінці літа і в першій половині осені посіви ріпаку озимого без організації їхнього захисту інтенсивно заростають бур’янами. Передусім — однорічними видами.

Перед тим, як зупинитись на особливостях їхнього контролювання у посівах ріпаку озимого, доцільно нагадати шановним читачам і про багаторічні види бур’янів. Їх бажано контролювати завчасно, ще в процесі підготовки площ до сівби.

Рослини багаторічних видів бур’янів: осот рожевий — Cirsium arvense L., осот жовтий — Sonchus arvensis L., березка польова — Convolvulus arvensis L., пирій повзучий — Elymus repens (L.) Pal Вeauv. та інших — здатні проявляти найпотужніший негативний вплив на рослини культури й одночасно виявляти високий рівень стійкості до факторів їхнього контролювання. Заходи їхнього контролю розпочинають із проведення агрономами обстеження посівів культури-попередника. Такий підхід допомагає правильно планувати систему захисту майбутніх посівів від бур’янів.

Чому такі заходи вкрай потрібні?

Традиційно систему захисту посівів ріпаку озимого від негативного впливу бур’янів будують на використанні гербіцидів ґрунтової дії. Такий вибір має свою логіку, проте ці препарати мають біологічну активність на проростки та сходи однорічних видів бур’янів, а на рослини багаторічних видів істотного впливу не проявляють. Тому очищення площ від багаторічних видів бур’янів доцільно виконувати завчасно. Такі заходи проводять або в посівах культури-попередника, або після збирання її врожаю — в процесі виконання основного обробітку ґрунту. У практиці сучасного аграрного виробництва традиційно застосовують препарати суцільної дії на основі гліфосату.

Процеси захисту посівів ріпаку озимого від наявних однорічних видів бур’янів відбуваються синхронно з процесами росту й розвитку рослин культури в осінній період. За своєчасної появи сходів ріпаку озимого для досягнення свого оптимального розвитку та Посіви ріпаку дуже чутливі до негативного впливу рослин-конкурентів за фактори життя саме на початкових етапах вегетації і без організації їхнього захисту інтенсивно заростають бур’янаминакопичення потрібних обсягів пластичних речовин рослини культури мають отримати в середньому 750-800°С суми ефективних температур за порогу 5°С.

На час настання стабільного осіннього похолодання бажано, щоб рослини культури перебували у фазі формування розеток (п’ять — сім листків) і діаметр стебла близько 8 мм. Після проходження двох послідовних етапів загартування рослинами ріпаку озимого зниженими позитивними температурами повітря вони успішно витримують зниження температури на поверхні ґрунту до -12…-14°С, а під шаром снігу завтовшки 6–10 см — навіть до -23…-25°С морозу.

Процеси появи сходів однорічних видів бур’янів розпочинаються практично одночасно з появою сходів рослин культури, тобто ще наприкінці літа. Рослини бур’янів успішно заповнюють наявні в посівах вільні екологічні ніші. Такий процес триває до настання стабільних холодів. А в осінній період посіви зазвичай заростають зимуючими та озимими видами однорічних бур’янів, такими як: ромашка непахуча — Matricaria inodora L., рижій дрібноплідний — Camelina microcarpa Andrz., кучерявець Софії — Descurainia Sophia ( L.) Webb ex Prant, підмаренник чіпкий — Galium aparine L., сухоребрик Льозелія — Sisymbrium loeselii L., чистець однорічний — Stachys annua L., зірочник середній — Stellaria media L. та інші.

Важливою складовою успіху в процесі захисту ріпаку озимого від бур’янів є здатність рослин культури в посівах оптимізувати рівень оптичної щільності навесніДля успішного контролю сходів бур’янів у посівах ріпаку озимого застосовують гербіциди, що здатні діяти на проростки бур’янів через ґрунт і через надземні частини ювенільних рослин. Серед них — препарати на основі діючих речовин: метазохлор + диметенамід-П + квінмерак (300 г/л + 100 г/л +100 г/л) (гербіцид Бутізан Авант) у нормі витрати 1,5–2,5 л/га. Або поєднання діючих речовин метазохлор + квінмерак (333 г/л + 83 г/л) (гербіцид Бутізан Стар) у нормі витрати 1,75–2,5 л/га. Названі препарати можуть бути застосовані способом обприскування як типові гербіциди ґрунтової дії (до появи сходів рослин культури) або після появи сходів ріпаку озимого і формування рослинами двох справжніх листків.

На посівах ріпаку озимого можна успішно застосовувати в якості гербіцидів ґрунтової дії препарати Бутізан 400 (діюча речовина — метазохлор, 400 г/л, у нормі витрати 1,75–2,5 л/га), Дуал Голд 960 ЕС (діюча речовина — S- метолахлор, 960 г/л) у нормі витрати 1,6 л/га, Трофі 90 (діюча речовина — ацетохлор, 900 г/л) у нормі витрати 1,5–2,0 л/га. Названі гербіциди мають період активної дії на проростки та сходи рослин бур’янів від 30 до 40 діб від часу їхнього внесення. Тобто вони активно контролюють процеси проростання бур’янів у період їхньої найвищої активності. Настання із приходом зими періоду біологічного спокою рослин завершує можливості ґрунтових гербіцидів впливати на процеси забур’янення посівів ріпаку озимого. Навесні, за настання позитивних температур, процеси забур’янення посівів ріпаку озимого активізуються.

До зимуючих видів бур’янів, рослини яких успішно перезимували, додаються сходи ранніх ярих видів: гірчиці польової — Sinapis arvensis L., талабану польового — Thlaspi arvense L., сушениці болотної — Gnaphalium uliginosum L., ромашки пахучої — Chamomilla suaveolens (Pursh) Rydb., редьки дикої — Raphanus raphanistrum L. злинки канадської — Erygeron canadensis L. та інших.

Більшість дводольних видів бур’янів проявляють ефект фазової резистентності до дії гербіцидівЗі збільшенням навесні температури повітря та верхнього шару ґрунту в посівах ріпаку озимого, за наявності вільних екологічних ніш, масово починають формувати сходи ярі види бур’янів: гірчак шорсткий — Polygonum scabrum L., лобода біла — Chenopodium album L., лутига розлога — Atriplex patula L., гірчак березкоподібний — Polygonum convolvulus L. та інші. Процеси весняного забур’янення посівів ріпаку озимого доцільно зупиняти дією гербіцидів по сходах. Як відомо, рівень ефективності захисної дії гербіцидів залежить від взаємодії багатьох факторів: відповідності гербіциду наявній у посівах специфіці сходів бур’янів, рівномірності нанесення робочої рідини з гербіцидами на поверхню надземних частин рослин бур’янів, оптимальності норм витрати препаратів із урахуванням фаз розвитку рослин бур’янів на момент проведення обприскування.

Більшість дводольних видів бур’янів проявляють ефект фазової резистентності до дії гербіцидів. Найчутливіші вони у фазі сім’ядоль. У наступні етапи розвитку їхня стійкість до дії більшості гербіцидів підвищується. Особливо вона зростає після формування чотирьох і більше листків. Тому запізнення з проведенням обприскувань посівів ріпаку озимого гербіцидами призводить до істотного зниження рівня їхньої ефективності.

Саме тому термін проведення обприскування посівів гербіцидами має бути оптимальним. Посіви ріпаку озимого з урахуванням видової специфіки забур’яненості обприскують робочою рідиною одним із запропонованих нижче гербіцидів.

Зі збільшенням навесні температури повітря та верхнього шару ґрунту в посівах ріпаку озимого, масово починають формувати сходи ярі вид бур’януСальса 75 (діюча речовина — етаметсульфурон-метил, 750 г/кг), у нормі витрати 20–25 г/га + ПАР Тренд 90 — 0,2 л/га. Обприскування можливе від часу формування сім’ядоль у рослин культури (в ріпаку — надземний тип проростання й рослини виносять сім’ядолі на поверхню ґрунту) до формування восьми листків (восени). Гербіцид можливо застосовувати й навесні — від початку відновлення вегетації рослин до завершення іматурного етапу їхнього органогенезу.

Галера 334 (діючі речовині — піклорам, 67 г/л + клопіралід, 267 г/л), у нормі витрати 0,3–0,35 л/га.

Галера Супер (діючі речовини — клопіралід, 267 г/л + піклорам, 80 г/л + амінопіралід, 17 г/л), у нормі витрати 0,2–0,3 л/га. Обприскування виконують у період вегетації рослин ріпаку озимого від формування трьох-чотирьох листків до початку формування бутонів у рослин культури.

Лонтрел Гранд (діюча речовина — клопіралід, 750 г/кг), норма витрати — 0,2 л/га. Період проведення обприскування посівів ріпаку озимого такий самий, як і в гербіциду Галера.

Термін проведення обприскування посівів гербіцидами має бути оптимальнимІз настанням пізньої весни в посівах ріпаку озимого масово формують сходи однорічні види злакових бур’янів: просо півняче — Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv., мишій сизий — Setaria glauca (L.) P. Beauv, тонконіг однорічний — Poa annua (L.) P. Beauv. та інші. Для надійного їхнього контролювання посіви ріпаку озимого доцільно обробити (бажано окремим обприскуванням) одним із грамініцидів, наприклад Тарга Супер (діюча речовина — хізалофоп-П-етил, 50 г/л), у нормі витрати 1,0–1,5 л/га або Центуріон (діюча речовина — клетодим, 240 г/л), із нормою витрати 0,4–0,8 л/га + ПАР Аміго Стар у нормі витрати 1,2–2,4 л/га. Більші норми втирати грамініциду розраховані на контролювання сходів багаторічних видів злакових бур’янів.

Останніми роками в умовах виробництва поширюється високоефективна система захисту посівів від бур’янів під загальною назвою Clearfield («чисте поле»).

В основу такої системи контролю бур’янів покладені результати біотехнологічних досліджень цілеспрямованого формування біохімічної стійкості рослин різних культур, зокрема й ріпаку, до впливу діючих речовин — інгібіторів АЛС (ацетолактатсинтази), що належать, згідно з міжнародною класифікацією WASSA, за механізмом (первинним сайтом) дії до групи 2 (В).

В умовах енергетичного (світлового) дефіциту нові сходи бур’янів не здатні конкурувати з рослинами культури за фактори життяДо складових системи Clearfield® традиційно входять дві діючі речовини з сульфонілсечовин, що гармонійно доповнюють спектр гербіцидної дії одна одної і розширюють видовий склад сходів бур’янів, які здатна контролювати така система захисту. Вносять такі гербіциди способом обприскування по сходах навесні. Система Clearfield® високоефективна й забезпечує надійний захист посівів від бур’янів. На жаль, для сівби гібридів культурних рослин: ріпаку озимого, соняшнику або інших, — вона потребує використання лише насіння, яке адаптоване до відповідних діючих речовин. Застосування системи захисту Clearfield®, крім висівання відповідно адаптованого насіння, потребує ще й обов’язкового врахування специфіки можливої післядії препаратів на посіви наступних культур. Зокрема, важливими факторами, які слід враховувати, є динаміка деградації діючих речовин у орному шарі ґрунту та чутливість наступних культур до залишкової дії препаратів. За розумного й чіткого застосування таких систем захисту вони забезпечують надійне контролювання сходів бур’янів і отримання високих урожаїв насіння ріпаку озимого.

Короткий екскурс в особливості захисту посівів ріпаку озимого від негативного впливу бур’янів доводить, що такий етап у технології вирощування є важливим і не передбачає шаблону. Система захисту має бути гнучкою і водночас раціональною та ефективною. Поєднання професіоналізму агронома та його вміння оперативно й правильно оцінювати ситуацію в посівах та вчасно приймати адекватні технологічні рішення є ключем до отримання високих і стабільних урожаїв насіння такої прибуткової культури, як ріпак озимий.

Важливою складовою успіху в процесі захисту ріпаку озимого від бур’янів є здатність рослин культури в посівах оптимізувати рівень оптичної щільності навесні. Після перезимівлі, коли рослини відновлюють активні процеси фотосинтезу, росту й розвитку, вони проходять процес гілкування. Рівень формування бічних гілочок на стеблах ріпаку озимого рослини культури здатні регулювати самостійно. За досягнення формування близько 3,5 м2 на 1 м2 площі листя, рослини обмежують процеси гілкування. Тобто посів досягає оптимуму оптичної густоти, що забезпечує необхідний обсяг поглинання падаючого потоку енергії ФАР для процесів фотосинтезу й одночасно достатнє затінення поверхні ґрунту та нижнього ярусу посіву. За ослаблення потоку енергії ФАР біля ґрунту до менше ніж 10% від величини, що надходить від Сонця до посівів, поява нових сходів бур’янів фактично припиняється.

В умовах енергетичного (світлового) дефіциту нові сходи бур’янів не здатні конкурувати з рослинами культури за фактори життя. Такий фітоценотичний спосіб контролю бур’янів у посівах ріпаку озимого після періоду застосування гербіцидів і до настання збирання врожаю не потребує додаткових матеріальних витрат — він достатньо ефективний і проявляє свою дію тривалий період вегетації культури. Для його отримання слід правильно визначати норми висіву рослин культури й досягати оптимальної густоти та рівномірності розміщення рослин ріпаку озимого в посівах після перезимівлі.

 

О. Іващенко, д-р с.-г. наук, Інститут захисту рослин НААН

Журнал «Пропозиція», №3, 2021 р.

Ключові слова: ріпак, гербіциди

<

Інтерв'ю
Тиждень тому президент Зеленський підписав закон, який назвали законом про земельну децентралізацію. Сайт «Пропозиція» вирішив поцікавитися у завідувача кафедри землевпорядного проєктування НУБіП (колишня УСГА), доктора економічних наук... Подробнее
Марина Чулаєвська, старший тренер Association4U
Нині Україна на шляху імплементації Угоди про асоціацію з Європейським союзом – документу, що визначає план реформ на найближчі 10 років. Ця угода - великий рамковий документ, що стосується різних