Спецможливості
Інтерв'ю

Форсунки для «самоходів»: підвищуємо ефективність

22.04.2021
8338
Форсунки для «самоходів»: підвищуємо ефективність фото, ілюстрація

За використання сучасних засобів захисту рослин найбільшої їхньої ефективності вдається досягти лише за строго виконання трьох основних умов: правильного вибору препарату, оптимальних термінів внесення та чіткого дотримання технології застосування, в тому числі правильного підбору розпилювачів. А якщо йдеться про самохідні обприскувачі, в які й без того немало вкладено, то питання виконання останньої умови набуває ще більшої гостроти та актуальності.

 

 

 

 

Оксана ВасиленкоВиходячи з характеристик розпилювачів та запитів клієнтів, в базову комплектацію самохідних обприскувачів BOGUSLAV MAF 4200 та BOGUSLAV IBIS 3000 входять трьохпозиційні форсунки від одного з провідних світових виробників у цій галузі, італійської компанії ARAG, які комплектуються розпилювачами Lechler. Це комплект розпилювачів типу ID з різними типорозмірами. Але на прохання клієнтів обприскувачі може бути укомплектовано будь-яким видом розпилю­вачів. Обертові тримачі на три розпилювачі дають змогу легко і швидко переходити на інший тип або номер розпилювачів. Це особливо ефективно при необхідності швидкого переходу з одного препарату на інший або з однієї норми внесення на іншу.  Тримачі встановлено на колектори з нержавіючої сталі і повністю захищені від механічних пошкоджень конструкцією штанги.  Напірні шланги також захищено пластиковими захисними спіралями.

Найпоширеніші запитання наших клієнтів, щодо вибору розпилювачів, коментує представниця компанії Lechler в Україні Оксана Василенко.

 

Чи є якісь особливості підбору розпилювачів для самохідних обприскувачів?

Абсолютно не важливо, який обприскувач ви маєте: самохідний чи причіпний. Обираючи розпилювач, слід пам’ятати, що його основна функція — це забезпечення заданої норми внесення (л/га) і рівномірності розподілу робочого розчину по робочій поверхні (коефіцієнт варіації — не більше 5%). Купувати слід ті розпилювачі, які виконують ці функції за заданих параметрів роботи:

технічна оснащеність обприскувача;

препарат (контактний, системний);

культура і вегетаційний період, в який проводиться обприскування;

погодні умови.

 

Чи залежить якість розпилювача від його вартості? І чи є сенс купувати дорожчі розпилювачі? Від чого залежить вартість розпилювача?

Основна функція розпилювача — забезпечення заданої норми внесення (л/га) і рівномірності розподілу робочого розчину по робочій поверхніРозпилювач — це основний робочий орган обприскувача, який напряму впливає на якість внесення препарату.

Основний сенс — купувати ті моделі розпилювачів, які допоможуть ефективно виконувати завдання, які ви перед ними ставите. Так, наприклад, не можна одним і тим самим розпилювачем якісно покривати поверхню і пробивати густий стеблостій. Так само, як і не можна працювати розпилювачем на швидкості 15–25 км/год, якщо його параметри роботи розраховані на швидкість до 12 км/год.

Якісний розпилювач — це складна конструкція, над якою працюють конструкторські бюро і сертифіковані органи, які перевіряють його на предмет ефективного та безпечного внесення препаратів, підтверджуючи це сертифікатами якості й відповідності.

Моя порада до вибору розпилювачів: купувати розпилювачі тільки відомих виробників і в тих дилерів, які можуть правильно підібрати, порекомендувати потрібні моделі і типорозміри, розказати, як правильно працювати розпилювачами, дати поради щодо строків вчасної заміни. На розпилювач у структурі вартості обприскувача припадає всього 0,5–1%, а втрати препарату від неправильно підібраного або спрацьованого розпилювача можуть сягати до 50%. Пам’ятайте про це, коли постане питання, які розпилювачі придбати.

 

Як часто потрібно міняти розпилювачі?

Багатопозиційний тримач дасть змогу швидко обрати потрібний розпилювачПотрібно розуміти, що термін експлуатації розпилювачів залежить від багатьох факторів: якості препаратів, води, матеріалу, з якого виготовлений розпилювач, умов експлуатації, робочого тиску... Якщо говорити цифрами, то для розпилювачів Lechler ми даємо такі рекомендації: розпилювачі з поліоксиметилену (ПОМ) можна міняти кожні 10 000 га напрацювання, з кераміки — кожні 20 000 га за умови, що:

розпилювачі вчасно миють виключно м’якою щіткою;

розпилювачі працюють на оптимальному для заданої моделі тиску.

Повторюсь, я маю на увазі виключно розпилювачі Lechler, які виготовляють традиційно з високоякісних матеріалів в Німеччині. За інших виробників я говорити не можу, там може бути зовсім інша ситуація.

 

Чи допоможуть правильно дібрані розпилювачі зекономити на ЗЗР?

Для внесення препарату системної дії до нижнього ярусу рослин, коли культура досягла 70–80% свого росту, необхідно переходити на однофакельні інжекторні розпилювачі IDK, IDОсновне завдання правильно дібраних розпилювачів — це забезпечити високу ефективність внесених ЗЗР завдяки:

рівномірному розподілу препарату по цільовій поверхні;

забезпеченню мінімальних втрат ЗЗР на шляху від штанги до цільової поверхні;

Якщо розпилювач не виконує свою роботу, то неефективне використання ЗЗР буде неминучим. Цю реальність треба розуміти і не допускайте потенційних втрат — обирайте правильний розпилювач.

Розпилювач повинен бути вашим надійним помічником, давати впевненість в якості обприскування.

 

Від швидкості обробки залежать кількість витраченого на процес часу, якого завжди не вистачає аграріям. Саме самохідні обприскувачі можуть забезпечити високу швидкість обробки. Чи є спеціальні розпилювачі, які б зробили ефективним розпилення на високих швидкостях?

Для гарантованого захисту від дрейфу струменю робочого розчину слід обирати інжекторні розпилювачі з одним факеломЯкщо мова йде про обробку рослин на ранніх стадіях розвитку, коли висота рослини не перевищує 25 см, то спеціалісти рекомендують розпилювачі IDTA, які будуть оптимальним варіантом.

Унікальна конструкція розпилювача IDTA забезпечить можливість оптимального осадження крапель зі зменшенням тіньових зон під час обприскування як на високих швидкостях (12–28 км/год), так і в неідеальних погодних умовах. Як і всі інжекторні розпилювачі, він формує багатокамерні краплі, які за потрапляння на цільову поверхню розбиваються на дрібні і рівномірно її покривають.

Два факели розпилювача відхилені асиметрично щодо вертикалі: передній факел на 30°, задній факел — на 50°.

Передній факел із кутом розпилу 120° і задній — 90° забезпечують однакову ширину захвату цільової поверхні. Передній факел розпорошує 60% об’єму робочого розчину і створює краплі меншого розміру, які у напрямку руху дають краще покриття.

Велика камера змішування дає змогу отримувати краплі стабільно великого розміру в широкому діапазоні тисків: 3–7 бар

Матеріал розпилювача — кераміка.

 

В умовах складного рельєфу важко втримати штангу на оптимальній висоті, при цьому уникнувши зносу робочого розчину. Яке рішення пропонує в таких випадках Lechler?

Втрати препарату від неправильно підібраного або спрацьованого розпилювача можуть сягати 50%Для роботи на горбистих полях, коли оператор змушений піднімати штангу над цільовою поверхнею вище рекомендованих 50 см, ми радимо використовувати інжекторні розпилювачі моделі ID90, адже:

вузький факел розпилу (90°) на висоті 60–100 см від цільової поверхні допоможе зберегти рівномірність розподілу розчину по цільовій поверхні;

діапазон розмірів крапель — від екстра-великих (extra coarse) до великих (coarse) в діапазоні тисків 3–8 Бар дає змогу уникнути знесення в вітряну погоду (швидкість вітру до 7 м/c) і за високих швидкостей (16–18 км/год);

доступні типорозміри — від 01 до 06.

 

І насамкінець давайте підіб’ємо підсумок: то як, все ж таки, вибрати правильний розпилювач для внесення ЗЗР самохідними обприскувачами?

— Процес вибору значно можна полегшити, розбивши його на чотири основні етапи.

1. Визначити, що потрібно, враховуючи усі потреби щодо внесення препаратів.

Хочете кращого покриття? Ви збільшуєте використання фунгіцидів? Вам потрібен широкий діапазон тисків? Згадайте свій досвід використання попереднього розпилювача. Що б ви хотіли змінити?

Встановлення норми виливу здійснюють за допомогою комп’ютера, але ключовим елементом все-таки є розпилювач2. Визначтесь з нормами виливу

Щоб вибрати правильний типорозмір потрібно знати:

норму виливу (л/га);

робочу швидкість обприскувача;

відстань між розпилювачами.

Далі для визначення з типорозміром (кольором) розпилювача користуйтеся таблицями або калькуляторами Lechler: пластиковим або додатком для смартфона.

Таблиця або калькулятор під певну норму виливу (л/га) за певної швидкості і різних тисках запропонують кілька типорозмірів. Зверніть увагу, що для розпилювачів меншого розміру тиск розпилення може бути занадто високим, а для великих розмірів — занадто низьким. Виберіть розмір, що забезпечує оптимальну продуктивність розпилювача і гнучкість швидкості руху. Для широтно-імпульсної модуляції працюють інші правила.

3. Оберіть модель розпилювача

Для отримання найкращого результату дії препаратів висота штанги від цільової поверхні повинна бути не більше 40–50 смДля більшості завдань обприскування двох моделей розпилювачів Lechler (інжекторний однофакельная (IDK або ID) плюс інжекторний двофакельний (IDKT або IDTA) буде достатньо, щоб забезпечити діапазон розпилення від середнього (medium) до дуже великого (very coarse). Саме ці моделі забезпечують хороше покриття з розумними обсягами води. Розмір крапель розпилу цих розпилювачів можна регулювати за допомогою тиску під ваші конкретні потреби.

Для боротьби з фузаріозом розглядайте моделі з двома факелами: IDKT і IDTA. Геометрія їхнього розпилу забезпечує якісне покриття вертикальних цільових поверхонь з усіх боків. Для отримання найкращого результату не піднімайте штангу вище 40–50 см від цільової поверхні.

Для отримання більш дрібного розпилу просто збільште тиск.

Для гарантованого захисту від дрейфу робочого розчину розгляньте інжекторні розпилювачі з одним факелом: IDK і ID. Вони незамінні, коли першорядне значення має контроль зносу і проникнення в стеблостій.

Перш ніж зробити вибір, перевірте в каталозі виробника рекомендований діапазон тиску і оптимальний тиск для конкретної моделі розпилювача і характеристики розпилення в цьому діапазоні.

Пам’ятайте, що в таблицях підбору розпилювачів виробник завжди вказує тиск на розпилювачах! У польових умовах тиск розпилення, що забезпечує отримання бажаних норм виливу та якості розпилення, може відрізнятися від наведених у таблицях через втрати тиску в системі обприскувача. Найшвидший і найпростіший спосіб забезпечити оптимальну роботу розпилювача — це використовувати тестер для вимірювання тиску на соплі і відрегулювати швидкість руху обприскувача. Пам’ятайте, тиск в форсунках важливішій, ніж швидкість руху!

Не вагайтесь та звертайтесь до професіоналів. Спеціалісти відділу збуту компанії ПрАТ «Богуславська сільгосптехніка»  допоможуть вам підібрати необхідний розпилювач та нададуть  вичерпну кваліфіковану допомогу щодо їхнього використання.

 

Детальніше на: sp.boguslav.ua

Широка номенклатура розпилювачів дає змогу підібрати оптимальний варіант під будь-які завдання

Інтерв'ю
Андрій Кожухар, генеральний директор компанії «Самміт-Агро Юкрейн»
Аграрне життя нашої країни, як і будь-яке життя, дуже насичене та наповнене різними подіями. Цей рік виявився драматичним, але в той же час військові події стали каталізатором потужних бізнес-процесів, відкрили надздібності аграрних... Подробнее
Нова кліматична політика ЄС і міжнародних організацій викликала занепокоєння широких кіл виробників по всьому світі. Адже вона вимагає закрити цілі галузі. І хоча йдеться передусім про видобуток корисних копалин, енергетику і металургію,... Подробнее

1
0