Малі фермери забезпечать себе елеваторами за умови кооперації
Забезпечення сучасними елеваторними потужностями малих і середніх агровиробників можливо за умови їх кооперації. Впевненість в цьому висловив завідувач відділом інвестицій ННЦ «Інститут аграрної економіки» Микола Кисіль, пише propozitsiya.com з посиланням на agroperspectiva.com.
Успішним прикладом такого зерносховища він назвав перший кооперативний елеватор, побудований в селищі Васильківка Дніпропетровської області на кошти уряду Канади та інвестиції фермерів - членів сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Зерновий». До кооперативу вже увійшли 44 фермера, він відкритий для добровільного вступу нових членів-зерновиробників.
Канадські інвестиції надані фермерам на поворотній основі. Для учасників кооперативу була розроблена система квот, яка базується на вартості будівництва елеватора.
"Квоти для членів кооперативу - це не тільки зберігання певної кількості зерна в елеваторі, а й можливість користуватися іншими послугами: очищення, сушіння, відвантаження тощо", - пояснює економіст.
На відміну від інших елеваторів, куди сільгоспвиробники здають зерно і часто в подальшому ним не розпоряджаються, тут фермер залишається власником до самого продажу зерна. А, отже, може отримати додатковий прибуток від сезонного зростання цін, підкреслює М. Кисіль.
Також експерт наголосив: елеватори повинні відповідати всім сучасним нормам. Окрім наявності достатніх потужностей, вони повинні бути оснащені вертикальними силосними ємностями, оптимізовані за критеріями інтенсивності навантаження зерна в залізничні вагони і забезпечені сучасним прийомним устаткуванням. Це дозволить приймати великовантажні автомобілі-зерновози. За дотримання таких умов можна буде скоротити втрати врожаю при зберіганні до технічного мінімуму, тобто до 1-2%.
Раніше ми писали про те, що регіони вже відчувають дефіцит елеваторів. Особливо актуальна ця проблема для малих і середніх агровиробників.