Фермерам доводиться купувати землю, щоб захистити свій бізнес
З 1 січня 2024 року в Україні стартував новий етап земельної реформи, який дозволяє юридичним особам купувати землю сільськогосподарського призначення. Також збільшилися ліміти – відтепер як фізичні, так і юридичні особи можуть придбати до 10 тисяч гектарів. Однак це поки не призвело до масового продажу землі: за перший тиждень нового року не було укладено жодної угоди за участю юридичних осіб. Та й власники паїв не поспішають їх продавати, очікуючи на підвищення цін.
При цьому аграрії заявляють, що для них вигідніше орендувати землю, а не купувати її. Однак їм доводиться поставати перед вибором: не купиш ти – купить конкурент. Детально про це розповів фермер Віктор Малофій з Городнянщини Чернігівської області.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне.
«В оренді у нас зараз 1 800 гектарів землі, все обробляється, все засівається. Навіть оці два важкі роки ми змогли засіяти та зібрати урожай», – розповів керівник СТОВ «Добробут» Віктор Малофій.
У 2023 році господарство засіяло по 500 гектарів соняшнику та пшениці, 300 гектарів кукурудзи, 200 гектарів вівса, а решту – просом. Такі об'єми планують засіяти й у 2024 році. За оренду 700 паїв підприємству необхідно виплатити близько шести мільйонів гривень.
«Оренда одного паю виходить нам дев'ять тисяч, мінус податок ПДВ, мінус військовий збір, людина отримує на руки 7 500 – 7 600 тисяч гривень», – каже Віктор Малофій.
Аграрій розповідає, що до нього вже звернулися орендодавці, які бажають продати свої ділянки. Їх вартість згідно з законом не може бути меншою за нормативно-грошову оцінку.
«Це приблизно буде 75 тисяч за два гектари. Плюс податки, які при цьому виникають для людини, сплачуємо ми теж. Тобто десь в середньому з послугами нотаріуса один гектар буде нам виходити десь 1 200—1 300 доларів. Один гектар землі – це в нашій місцевості. Це 50-ти кілометрова зона від російського кордону. Якщо десь 90 тисяч вийде один пай, ми платимо оренду дев'ять тисяч, тобто окупність 10 років».
Аграрій каже, найчастіше власники хочуть продати свою землю через сімейні обставини або проблеми зі здоров'ям.
«Думали, що відсотків до 30 будуть продавати землю, але поки, мабуть, ті, хто і бажають, то чекають, що буде підійматись ціна. Люди мало продають, в основному, якщо є термінова потреба – операція чи якусь покупку, хоче дитині допомогти. Я вважаю, що земля повинна бути державна або громади. Купуємо землю тому що, якщо наш банк землі: не ми не купимо, значить – купить конкурент. Тому купуємо не від бажання, а від того, щоб просто захистити свій бізнес».
За словами Віктора, для його підприємства вигідніше орендувати землю.
«Тому що обігові кошти не вимиваються з господарства. Десь ми вже купили більше ніж на два мільйони, уклали вже. Ці кошти ми могли вкласти у більш краще насіння, в добрива, у покращення агротехніки».