Екстракт гриба може врятувати бджіл від вимирання
![Екстракт гриба може врятувати бджіл від вимирання фото, ілюстрація](https://propozitsiya.com/sites/default/files/styles/580x/public/news/vuliki.jpg?itok=U5BuGcw8&v=1706475330)
Зараз увесь світ стривожений масовим вимиранням бджіл, спричиненим кліщем Варроа, який поширює смертельний для бджіл вірус, який уражує імунну систему комах і наполовину вкорочує їх тривалість життя. І що найгірше — вірус передається через пилок до здорових бджіл. Досі пасічники не могли знайти ефективного засобу проти цього вірусу.
Однак нещодавно науковці запропонували боротися з вірусом за допомогою екстракту грибів. Про це пише propozitsiya.com з посиланням wired.com.
Для виготовлення екстракту використовувалися гриби роду Фомес (Fomes) та Ганодерма (Ganoderma). Останній зазвичай росте на деревах і має форму напівкруга. Він давно визнаний народною медициною і, наприклад, в Азії широко розповсюджений у магазинах, що продають народні лікувальні засоби. Обидва гриби належать до групи трутовиків, екстракти яких, як показано в численних дослідженнях, мають потенційні антивірусні властивості проти таких небезпечних вірусів, як свинячий грип, віспа і ВІЛ.
«Я хотів побачити, чи справляють ці екстракти аналогічну антивірусну дію на бджіл», — говорить керівник дослідження, видатний міколог Пол Стаметс. Разом з одним з провідних світових експертів у галузі бджільництва, деканом факультету ентомології Університету шт. Вашингтон Волтером Шеппардом вони кілька років згодовували бджолам підсолоджену воду з міцелієм грибів різних видів, щоб з’ясувати їх ефект на інфікованих бджіл.
Як лабораторні досліди, так і польові дослідження показали, що бджоли, яких підгодовували міцелієм, почувалися суттєво краще, ніж ті, яким давали тільки підсолоджену воду. Лабораторні досліди показали зниження концентрації вірусу в організмі інфікованих бджіл у 800 разів в умовах підгодівлі екстрактом грибів роду Фомес. Польові досліди, де нема повного контролю за бджолами, показали зниження концентрації вірусу у 79 разів за умови підгодівлі екстрактом грибів Ганодерма та в 44 рази у випадку з грибами Фомес. Інші дослідження показали зниження концентрації іншого вірусу бджіл (вірусу озера Санаї) завдяки екстракту грибів Ганодерма в 45 тисяч разів.
Цей метод виявився ефективнішим, ніж РНК-інтерференція — інший, дуже дорогий, метод боротьби з вірусами бджіл, який зараз теж досліджується.
Пол Стаметс вже отримав багато патентів на свої екстракти і збирається почати продаж їх через Інтернет.
Втім, невідомо, чи зможе екстракт стати порятунком для бджіл у довгостроковому періоді. Адже польові дослідження тривали 2 місяці влітку, а найважчий період для бджіл — зима. Неясний і механізм дії екстрактів: він посилює імунну систему кліщів, які внаслідок цього менше переносять вірус, чи впливає безпосередньо на вірус?
Переклав Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com