Спецможливості
Техніка та обладнання

Експерт-тест: дискові борони

17.12.2021
11110
Експерт-тест: дискові борони фото, ілюстрація

Практично в машинно-тракторному парку кожного господарства є дискові ґрунтообробні знаряддя. Навіть ті підприємства, які працюють за нульовою технологією ґрунтообробітку, теж їх використовують. Мається на увазі протипожежний обробіток країв поля або знищення бур’янів навколо господарських приміщень підприємства. Неправильно і нераціонально, скажете ви (особливо щодо другого пункту застосування), але таку картину мені доводилося спостерігати неодноразово.

 

 

 

 

 

Взагалі дискові борони мають різне технічне виконання, що дає змогу їм виконувати різні операції з обробітку ґрунту. Навіть можна сказати, що спостерігається деяка тенденція до витіснення з ринку таких знарядь, як культиватори для виконання передвисівного ґрунтообробітку.

Дискові борони застосовують для лущення стерні, обробітку зябу, культивування ґрунту перед висівом, подрібнення пожнивних решток рослин (особливо товстостеблових) і боротьби з бур’янами, а також для вирівнювання рельєфу поля. Особливо інтенсивно дискові агрегати використовують за технології мінімального обробітку ґрунту.

Інтенсивне застосування дискових борін також пов’язане зі специфікою вирощування агрокультур. Ні для кого не секрет, що сьогодні в Україні значно збільшилися площі під технічними культурами, після збирання яких на полях залишається велика кількість пожнивних решток, які потрібно загорнути в ґрунт. До таких культур, передусім, слід віднести кукурудзу. Крім того, також є потреба в загортанні в ґрунт сидеральних культур перед обробітком поля, яке не культивувалося досить тривалий час.

Робочий орган такого знаряддя — сталевий диск із загостреною різальною крайкою. Диски в різних виробників, та навіть в одного й того самого, можуть бути виготовлені в багатьох варіаціях: різної форми — сферичної, конусної тощо; бути суцільними або мати різноманітні вирізи по краях; встановлюватися на індивідуальних стійках або на суцільному валу (дискові батареї).

Кожен виробник має свої технологічні секрети щодо виробництва дискових борін, які стосуються, зокрема, використання дисків різної форми та діаметра, їхнього розташування на рамі (кути встановлення, відстань між дисками в ряду, кількість рядів), що дає змогу забезпечити відмінний обробіток ґрунту, зменшити тягове зусилля трактора, підвищити продуктивність тощо. Попит вітчизняних аграріїв до цих машин стимулює їхню пропозицію — виробники техніки пропонують все більші й більші машини, щоб підвищити продуктивність праці, знизити енергозатрати на виконання одиниці роботи та збільшити її ефективність у цілому.

Проте поряд із зазначеними вище перевагами, які пропонують широкозахватні машини, є також і недоліки їхнього використання. Основним, як би парадоксально це не звучало, є велика ширина захвату. Адже що більша машина, то складніше проконтролювати її роботу по всій робочій ширині. Особливо актуальне питання щодо забезпечення контролю роботи машини під час виконання відповідальних технічних робіт, таких як, скажімо, передвисівний обробіток ґрунту або лущення стерні, які потребують чіткого дотримання глибини обробітку. Втім, на ринку вже є широкозахватні агрегати, які перетворили цей недолік на велику перевагу.

 

KUHN OPTIMER L 12000

Широкозахватна новинка від KUHN — це дисковий культиватор, як його називають у компанії, а для нас — просто лущильник OPTIMER моделей L 9000 і 12000. Це машини з робочою шириною захвату 9 та 12 м і діаметром дискового робочого органу 510 мм. Машина створена спеціально для обробітку великих масивів землі й досягнення високих показників продуктивності та якості обробітку ґрунту.

Сьогодні в продуктовій лінійці KUHN є дискові лущильники OPTIMER L із діаметром диска 510 і XL — 610 мм. Проте ці машини досі були доступні з максимальною шириною захвату лише 6 м. Цього ж року в Україні буде проведено низку демонстрацій технічних можливостей машини в польових умовах, щоб підтвердити досконалість нового OPTIMER.

Конструкцію цього широкозахватного агрегату інженери компанії KUHN створили на основі багаторічного глибокого аналізу роботи менших агрегатів, щоб задовольняти всі експлуатаційні вимоги великих фермерських господарств. П’ятисекційна рама 12-метрової машини OPTIMER L 12000 має запатентовані пристрої копіювання рельєфу ґрунту від компанії KUHN — Steady Control. Змащування рухливих елементів (опорних механізмів і систем копіювання поверхні поля) виконується централізовано. Кожен такий вузол має одну точку мащення в легкодоступному місці, звідки відбувається змащування решти точок.

Кожна секція рами — незалежна, що дає змогу ідеально копіювати поверхню поля. Завдяки можливості точного налаштування тиску на кожній із секцій, робоча глибина рівномірно зберігається по всій ширині знаряддя, що знижує витрату пального. Крім того, машина повністю гідрофікована — це спрощує налаштування робочих параметрів і дає змогу змінювати налаштування на потрібні параметри навіть під час роботи без потреби зупинки агрегату. А можливість синхронного налаштування кута атаки переднього й заднього рядів дисків дає змогу отримати якісний ґрунтообробіток навіть у найтяжчих польових умовах.

Завдяки значній ширині захвату та високій робочій швидкості агрегату, яка становить від 15 км/год, продуктивність лущильника OPTIMER L 12000 становить 18 га/год. До того ж ці машини характеризуються великим кліренсом, який становить 80 см, що дає змогу працювати з усіма типами рослинних решток без зайвих зупинок для очищення робочих органів від забивання. Кріплення робочих органів відбувається за допомогою індивідуальних стійок із запобіжною системою з еластомерних блоків, щоб гарантувати рівномірну якість роботи за всією шириною машини.

Під час роботи із широкозахватними машинами комфорт експлуатації має першорядне значення, саме тому систему регулювання глибини оснащено системою з гідропідсилювачем. Більше того, перехід із робочого положення в транспортне виконується за допомогою лише однієї команди. Також OPTIMER L 9000 і 12000 відповідають вимогам Євросоюзу щодо правил дорожнього руху під час транспортування агрегатів: їхня габаритна ширина становить 3 м, висота — 4 м, а стійкість машини забезпечується завдяки центральній осі.

 

Amazone Catros 12003-2TS

Дисковий культиватор Catros 12003- 2TS від компанії Amazone завершує модельний ряд сімейства Catros. Із шириною захвату 12 м і можливістю розвороту на котку Catros 12003-2TS забезпечує високу продуктивність і ефективність господарювання великих агро- та сервісних підприємств. Тож пропоную розібратися, завдяки чому цей 12-метровий німецький гігант здатен елегантно та якісно обробити понад 150 (!) га/зміну.

Для початку слід сказати, що Catros 12003- 2TS поставляють в Україну в двох комплектаціях. Зокрема, на них можна встановлювати гладкі диски діаметром 460 мм (звичайний Catros) та диски типу «ромашка » діаметром 510 мм (Catros+). Ці дві машини насамперед призначені для обробітку полів відразу після збирання основної культури та проведення передвисівної підготовки ґрунту. Одразу зазначимо, що мінімальна глибина обробітку для культиватора Catros становить 3 см, а для Catros+ — 6 см, максимальна — 12 та 15 см відповідно. І це зрозуміло, адже на них використовують диски різного діаметра.

Проте це не єдина відмінність між двома машинами. На культиваторі Catros+ використано посилені стійки, на яких установлені диски великого діаметра, завдяки чому культиватор без проблем працює на полях із великою кількістю пожнивних решток. Кожна індивідуальна стійка з дисками кріпиться до рами за допомогою еластичних гумових демпферів, що дає їм змогу копіювати поверхню поля незалежно від дисків на інших стійках. Таким чином і сліди від проходження трактора не просто засипаються ґрунтом, а обробляються на задану глибину. Крім того, індивідуальна підвіска дисків також забезпечує оптимальне їхнє занурення в ґрунт та легке проходження крізь велику кількість органічної маси, а гумовий демпфер сприяє захисту їх від пошкодження. Підшипникові вузли, на яких обертаються диски, не потребують змащування, що значно економить час і спрощує загальну потребу в технічному обслуговуванні.

Кут атаки передньої батареї дисків Catros становить 17°, задньої — 14°. Це сприяє плавному перекиданню ґрунту й рослинних решток у повітря в напрямку від передньої батареї дисків до задньої і забезпечує першокласне перемішування. На відміну від дисків із пологим розташуванням, за такого варіанта кут викиду ґрунту значно менший.

Особливістю машин Catros є те, що в модифікаціях із робочою шириною до 6 м є можливість зміщувати передню батарею дисків відносно задньої — це сприяє рівномірному обробітку ґрунту незалежно від ступеня спрацювання дисків. У 12-метрової машини цієї можливості немає. Проте на ній установлено спеціальну стійку, конструкція якої дає змогу навіть у разі спрацювання диска діаметром 510 мм до 460 мм чітко витримувати потрібний кут його входження в ґрунт і якісно його обробляти на мінімально можливу глибину.

Конструктивно машина поділена на чотири незалежні секції: крайні — із шириною захвату по 2,5 м кожна, центральна також «розбита» на дві частини — по 3,5 м кожна. Ця невеличка технічна хитрість дає змогу чітко копіювати поверхню поля. Кожна секція дисків відмінно обробляє всі без винятку схили, пагорби, вимоїни на полі тощо. Проте й це ще не все! Без додаткових пристосувань та переобладнання 12-метрова машина легко трансформується… у 7-метрову. Це зроблено для того, аби мати можливість швидше обробити поля з перешкодами (лінія електроопор, дерева, кущі, лісосмуги тощо) або за потреби — агрегатувати машину з менш потужним трактором у разі, якщо його сильніший "колега" у відповідальну мить (звісно, не дай Боже!) вийде з ладу.

Налаштування відбувається лише в двох точках (на передніх опорних колесах та опорному прикочувальному котку) за допомогою установки або зняття спеціальних кліпс на гідроциліндрах. Крім того, є можливість індивідуально налаштувати кожну з чотирьох секцій, причому всі відповідні параметри для передньої і задньої батарей дисків встановлюються автоматично.

Зовнішні секції спираються на опорні колеса в передній частині машини і на коток — у задній. Внутрішні — на дишло в передній частині машини та на коток — у задній. Завдяки невеликій відстані між опорними колесами і котком забезпечується дуже якісне копіювання рельєфу, особливо в низинах і на гребенях. А дві точки опори двох батарей дисків дають змогу точно налаштувати машину на потрібну глибину обробітку.

Оскільки робоча швидкість машини висока (від 12 км/год), для уникнення її розгойдування в поздовжньому напрямку (так званого ефекту галопування) і, як наслідок, нерівномірного обробітку ґрунту — на культиваторах встановлено гідросистему стабілізації дишла, яка компенсує динамічні навантаження під час роботи. Ще однією з безперечних переваг машини є те, що, попри значну ширину захвату, в складеному положенні її без проблем можна переміщати дорогами загального користування (в такому разі її ширина становить лише 3 м, а висота — 4 м).

 

Pöttinger TERRADISC 10001 Т

Австрійський виробник сільськогосподарської техніки, компанія Pöttinger, пропонує широку лінійку дискових ґрунтообробних знарядь. Найбільшою машиною в лінійці дискових борін TERRADISC є агрегат із шириною захвату 10 м. Машини були поставлені на ринок України 2018 року, тому впевнено можна стверджувати, що успішно пройшли «бойове хрещення» на українському терені.

Головною перевагою цих машин є висока продуктивність, яка досягається завдяки великій ширині захвату та робочій швидкості (до 18 км/год), високій якості обробітку ґрунту та невеликій транспортній ширині, яка в транспортному режимі становить лише 3 м (висота — 4 м). За бажання шасі можна оснастити пневматичним або гідравлічним гальмами.

На агрегаті встановлено диски (80 шт.) діаметром 580 мм завтовшки 5 мм, із відстанню між ними 12,5 см. Це дає змогу якісно обробляти ґрунт на глибину від 5 до 15 см навіть на полях із великою кількістю пожнивних решток. Слід зауважити, що високу пропускну спроможність робочих органів забезпечує значна відстань між балками агрегату, яка становить 90 см, і висока відстань від поверхні ґрунту до рами, яка становить 75 см. У якості опції машину можна оснастити системою встановлення глибини обробітку, керування якою відбувається з кабіни трактора.

Коротка рама — основна відмінна риса причіпних короткобазових дискових борін TERRADISC. На короткобазових дискових боронах TERRADISC можна встановити параметр глибини обробітку від 5 до 15 см. Для точного копіювання поверхні поля права та ліва частини агрегату мають змогу відхилятися від горизонту на 6° вгору та на 3° вниз.

Відмінний результат обробітку завдяки системі кріплення TWIN ARM. Адже рівний орний горизонт із максимальним рівнем перемішування є вимогою сучасної рільничої практики. Для цього компанія Pöttinger оптимізувала співвідношення форми, розміру, кута установки і нижнього зачеплення дисків. Дві масивні ковані несучі стійки приварені до широкого затискного хомута, завдяки чому диски завжди зберігають задану позицію і налаштування. Навіть на важких ґрунтах або за наявності на поверхні поля каменів вони не відхиляються в сторону, а також здатні обробляти навіть затверділі колії. Централізоване гідравлічне регулювання глибини обробітку за допомогою копіювальних коліс (встановлюваних в якості опції на дискові борони 8001 T, і серійно — на 10001 T) — зручне й просте.

Щадний вплив на ґрунт також є основним завданням нових короткобазових дискових борін TERRADISC T: окремі відкидні пружини дають змогу краще копіювати контур поля і таким чином забезпечувати оптимальний захист ґрунту. Під час виконання розвороту на краю поля TERRADISC T спирається на важкий коток з амортизаторами, і вага агрегату розподіляється по всій робочій ширині. Завдяки цьому на розворотах на краю поля причіпні моделі TERRADISC не ушкоджують ґрунт.

За традицією Pöttinger, причіпні борони TERRADISC T також пропонують захоплення всієї робочої ширини відповідно до заявлених характеристик. Як прикочувальні котки для дискових борін TERRADISC виробник пропонує такі їхні види: трубчастий, різальний важкий, гумовий ущільнювальний і тандемний сегментно-конусний коток Tandem CONOROLL.

Стандартне управління виконується через преселектор і всього лиш три керуючих пристрої подвійної дії. В якості опції можна замовити систему управління через ISOBUS і гідравлічну систему Load Sensing. Для цього компанія Pöttinger пропонує новий термінал ISOBUS EXPERT 75, зручну й просту систему із сенсорним екраном і колесом прокручування, що дає змогу управляти агрегатом однією рукою. Термінал — універсальний пристрій, який застосовуютья на всіх машинах з протоколом ISOBUS.  

 

А. Сухина a.sukhina@univest-media.com

Журнал «Пропозиція», №6, 2020 р.

Ключові слова: дискові борони, KUHN, Amazone, PÖTTINGER

Інтерв'ю
Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України
Ідея спалювати в котлах ТЕЦ солому ще в 80-х здалася б смішною. Однак зараз учені бачать не тільки можливість замінити ним, кукурудзяним і соняшним бадиллям дві третини газу, але й доводять, що тепло
Зернові колосові культури, такі як пшениця, ячмінь та інші, відіграють важливу роль у світовому сільському господарстві та продовольчій безпеці. Ці культури щороку висівають на мільйонах гектарів землі по всьому світі, де це дозволяють... Подробнее

1
0