Дискусійний агролайфхак: зелена завіса замість тунельних укриттів
Три роки поспіль напрочуд спекотного і посушливого літа призвели найпередовіших і досвідчених українських ягодівників до логічного усвідомлення необхідності установки тунельних укриттів над плантаціями. Не секрет, що в Європі під укриттями вирощується понад 80% врожаю ягід. У нас же площа укриттів настільки незначна, що не складає навіть величину статистичної похибки. Великі ягідні корпорації вже підійшли до етапу установки укриттів на своїх площах і зіткнулися з двома серйозними проблемами - відсутністю вітчизняної пропозиції і високою вартістю самих матеріалів і монтажу. Обидві проблеми вирішено «в лоб» традиційним українським способом - чистим імпортом і за свої гроші. Як зерновики - взяли і купили John Deere. Конструкції і матеріали тунелів ягодівники імпортуть здебільшого з найближчої Польщі.
Однак для дрібних фермерів перша проблема виявилася навіть більш нерозв'язуваною, ніж друга. Особливо це стосується найбільш просунутих ягодівників із Вінничини. У Західній Україні з давно встановленою системою завезення будь-якого імпорту з Польщі та інших країн немає проблем із логістикою, але там розвиток ягідників поки що серйозно відстає від інших областей. У перекладі на людську мову це означає, що зараз у місцевому ягідному бізнесі ще не накопичено достатньо коштів на установку тунелів.
Готовий бізнес
Невеликим будівельно-монтажним компаніям, які шукають нові галузі застосування своїх здібностей, пропонується готова бізнес-ідея - імпорт і монтаж ягідних укриттів. На сьогодні пропозиція таких послуг на українському ринку - нульова. Перше, з чого слід почати - вивчити пропозицію тунелів на польському та угорському ринку і прорахувати логістику, включаючи митницю. В ідеалі компанія повинна мати необхідну кількість комплектів у себе на складі вже в Україні і бути готовою змонтувати укриття замовнику протягом тижня. Такі замовлення можуть надійти в найближчий час - тільки-но закінчиться ягідний сезон, і фермер, підрахувавши доходи від продажів і втрати через спеку, вирішить, що прийшла пора інвестувати в тунель, і що це вже можна собі дозволити. Ідеальний час - погожі дні пізньої осені і до глибокого промерзання ґрунту.
Можна відразу розкрити карти і сказати, що найбільш пріоритетним регіоном зараз є Вінницька область - тут першими усвідомили необхідність установки тунелів, саме тут першими зіткнулися з повною відсутністю навіть імпортних пропозицій. І найголовніше - саме тут працюють найбільш платоспроможні клієнти.
Монтажні компанії з більш просунутими інженерними кадрами можуть піти по ще більш раціональному шляху - вивчити конструкції тунелів іноземного виробництва та розробити свої пропозиції з матеріалів, доступних на українському ринку, тобто - на найближчому оптовому складі металоконструкцій і виробів. Це дозволить зекономити час і гроші на логістиці і митниці.
Найбюджетніше рішення
Для ягідних фермерів-початківців, які тільки-но почали практикувати комерційне розведення ягоди на своїх городах і паях замість картоплі, і багато хто з яких ще навіть не проклав крапельний полив, зараз можна тільки запропонувати таке поки неперевірене і тому відкрите для подальших дискусій рішення, як сонцезахисні кордони з високорослих однорічних культур.
Найбільш високорослою однорічною рослиною є соняшник певних сортів. Як видно на фото, зустрічаються рослини в два людські зрости. Їх можна висівати навесні суцільною стіною вздовж кромки ряду, наприклад, малини або полуниці, які більше всіх страждають від сонячних опіків. По закінченню сезону соняшники можна викошувати разом зі стеблами малини найбільш поширеного сорту «Полка», яку пізньої осені викошують врівень із землею. Правда, від соняшнику в землі залишаться доволі серйозні рослинні залишки.
Звичайно, кордони з соняшнику ні в якій мірі не замінять захист, який забезпечують повноцінні тунелі, але вони здатні притінити ягоди, принаймні, до і після полудня, скоротивши час прямого сонячного опромінення до 2-3 годин на день, коли сонце знаходитиметься в зеніті.
Вадим Нанинець спеціально для propozitsiya.com