Спецможливості
Новини

Були б гроші, а порада буде

19.09.2008
702
Були б гроші, а порада буде фото, ілюстрація

Торік, 26 вересня, Постановою Кабінету Міністрів України №1181 було затверджено “Державну програму розвитку вітчизняного машинобудування для АПК на 2007–2010 роки”. Сподіваємося, її не спіткає доля багатьох попередниць, які безслідно загубилися в лабіринтах влади, так і не отримавши шансу на втілення.

Торік, 26 вересня, Постановою Кабінету Міністрів України №1181 було затверджено “Державну програму розвитку вітчизняного машинобудування для АПК на 2007–2010 роки”. Сподіваємося, її не спіткає доля багатьох попередниць, які безслідно загубилися в лабіринтах влади, так і не отримавши шансу на втілення.

Сільгосптоваровиробники 2007 року замовили техніки на суму 2,6 млрд грн. Підприємства машинобудування для АПК за одинадцять місяців минулого року наростили обсяги на 115% проти 2006 року, відвантажили продукції майже на 2,9 млрд грн і повністю задовольнили замовлення. Проте, маючи достатні потужності для задоволення технологічної потреби сільського господарства й певні резерви для їхнього нарощування, вітчизняна техніка для АПК значно поступається імпортній за якістю, що породжує справедливі нарікання.
Тому головним завданням Програми є налагодження на вітчизняних підприємствах виробництва сучасної, високоякісної сільськогосподарської техніки, яка зможе на рівних конкурувати з технікою провідних іноземних фірм. Основні напрями програми, а їх одинадцять, спрямовано на розробку нових зразків техніки.
Потрібно оновити моделі тракторів, які вже виготовляють, та створити нові тягового класу 5–6 к. с., розробити сучасні комплекси машин для вирощування сільськогосподарських культур, нові збиральні комплекси для зернових і просапних культур, картоплі, овочів, льону, заготівлі кормів, післязбиральної обробки й зберігання зерна та насіння. Слід розробити новітні технічні засоби для механізації робіт у тваринництві; обладнання для харчової та переробної промисловості; комплекси малогабаритних машин для механізації робіт у фермерських та присадибних господарствах. Щоб забезпечити високу якість та надійність вітчизняної техніки, треба створити й поставити на виробництво нову високотехнологічну елементну базу сільгоспмашинобудування, обладнання для забезпечення її сервісу.
Другим і, мабуть, головним напрямом підвищення якості вітчизняної техніки є технічне переоснащення підприємств.
Нині машинобудування для АПК перебуває фактично в кризовому стані. В галузі налічується близько 4 млрд основних фондів, ступінь зношеності яких становить 79%. Такий стан виробничої бази промисловості є одним із стримуючих чинників випуску конкурентоспроможної продукції. Ступінь зношеності їхньої активної частини — машин та обладнання — значно вищий і сягає 92%, постійно збільшується частка повністю спрацьованих основних фондів, на яких ще й досі виробляють продукцію.
Для повної модернізації і оновлення виробничої бази підприємствам машинобудування для АПК потрібно вкласти майже 3,5 млрд грн. Програма передбачає компенсацію за рахунок бюджетних коштів процентних ставок банків за кредитами, які підприємства залучатимуть на модернізацію й оновлення виробничих процесів. Усього з 2008 до 2010 року з Державного бюджету на означені цілі передбачалося виділити 141,2 млн грн, у тому числі 2008 року — 10,  у 2009 — 62,4 і у 2010 — 68,8 млн гривень.
Не гаючи часу, Державний департамент тракторного та сільськогосподарського машинобудування Мінпромполітики України підготував пропозиції щодо розробки нового технологічного обладнання для скотарства і провів засідання науково-технічної ради за участю провідних науковців та виробничників.
Обговорювали перелік обладнання, яке потрібно створити для комплексного вирішення питань утримання та доїння корів на фермах різної продуктивності. Це, зокрема, низка резервуарів-охолоджувачів ємністю 2 та 5 тис. л з безпосереднім охолодженням молока, типорозмірний ряд кормороздавачів-змішувачів для ферм ВРХ об’ємом 6, 9 та 12 куб. м та елементна база автоматизованих доїльних установок для ферм на 10–400 корів з прив’язним утриманням. Потрібні також доїльні установки типу “Ялинка” продуктивністю 160 гол./год та “Паралель”; доїльні установки для ферм на 500–5000 корів із безприв’язним утриманням; автоматизовані системи управління технологічним процесом роботи молочної ферми. Щоб задовольнити ці потреби, слід залучити до роботи технологічні інститути в галузі тваринництва.
Актуальні пропозиції вирішено підтримати, доопрацювати й долучити до Тематичного плану нових робіт на 2008 рік. 
Залишилася суща дрібниця: затвердити Державний бюджет на 2008 рік з урахуванням зазначених вище витрат на сільгоспмашинобудування та отримати фінансування. І можна починати.

Інтерв'ю
Ірина Чернишова
Зараз стрімкі зміни, передусім у технічній сфері, охопили навіть аграрний сектор, який має репутацію чи не найконсервативнішої галузі економіки. Не дивно, що часто зусилля власників господарств, спрямовані на впровадження змін, зустрічають... Подробнее
Demydov1
В унікальній споруді на території арктичного архіпелагу Свальбард у Норвегії не так давно офіційно відкрито Всесвітнє сховище насіння. Дбаючи про майбутнє планети, людство прагне зберегти генофонд

1
0