Спецможливості
Технології

Боронування озимих посівів після зимівлі

13.03.2017
28643
Боронування озимих посівів після зимівлі  фото, ілюстрація

До початку виходу в поле — ще місяць-півтора часу, але добрий господар уже тепер має спланувати основну стратегію весняних польових робіт, намітити головні напрями використання добрив, техніки, поповнити запаси насіння. З урахуванням результатів проведених обстежень озимих полів у січні-лютому та відрощування монолітів для визначення життєздатності посівів слід розробити агротехнічні заходи забезпечення оптимального росту та розвитку посівів озимих культур у весняно-літній період.

 

З огляду на особливості розвитку рослин озимих культур восени однією з найперших операцій на озимих полях має бути такий, нині вже дещо забутий у багатьох господарствах, захід, як боронування посівів.

Перш за все, слід визначити, які поля потрібно боронувати, а на яких — цей прийом неприйнятний. Проводити боронування рекомендовано на таких посівах озимини, де рослини з осені були добре розвинені або й перерослі, з відмерлими листками, де наявні вимерзлі рослини падалиці попередника, особливо злакових культур, адже ті слугують резерваторами хвороб та шкідників; а також на посівах із середнім розвитком рослин на важких, глинистих грунтах.

З обережністю, спочатку зробивши спробу на краю поля, слід застосовувати боронування на посівах, де рослини перебувають у фазі початку кущіння, або на легких супіщаних грунтах, щоб не пошкодити та не підірвати кореневу систему рослин. І зовсім протипоказано боронування слаборозвинутих, зріджених посівів, особливо на легких грунтах, де рослини можуть бути повністю вирвані з грунту або засипані його грудочками, що негативно позначається на їхній регенерації або призводить до загибелі рослин.

Основні завдання, які вирішує боронування на посівах озимих культур: видалення відмерлих решток листкової маси рослин основної культури внаслідок дії несприятливих чинників зимівлі або ураження сніговою пліснявою, а також загиблих рослин падалиці попередника та бур’янів, руйнування грунтової кірки, поліпшення аерації та активізація мікробіологічних процесів, особливо на грунтах важкого гранулометричного складу.

Надзвичайно важливо під час боронування посівів правильно дібрати відповідні знаряддя. Тип борони слід добирати відповідно до стану посіву із урахуванням наявної густоти та розкущеності рослин, типу грунту, кількості відмерлих рослинних решток. Зубові борони БЗСС-1,0, БЗЛС-1,0 та інші, що придатні для агрегатування з тракторами потужністю 40–80 к. с., добре пристосовані для обробітку грунту. На посівах озимих культур краще зарекомендували себе пружинні борони (ЗПГ-24 (3); БПН — 12), кут атаки робочих органів яких регулюється залежно від маси рослин, заданої глибини розпушування грунту тощо. Завдяки рухливості та вібрації пружинних зубів, краще розпушується грунт, видаляються відмерлі рештки і бур’яни та менше пошкоджуються культурні рослини.

Весняне боронування проводять після настання фізичної стиглості грунту, як правило, перпендикулярно до напрямку сівби, але на перерослих посівах слід спрямовувати агрегат уздовж рядків, що забезпечує більшу плавність ходу та ретельніший обробіток посіву. Під час боронування полів, розміщених на схилах, обробіток слід проводити впоперек схилу, щоб не допустити розмивання грунтової поверхні, особливо за дощової весни. Завершувати боронування посівів озимих культур слід у якомога стисліші строки.

Слід зазначити, що прикореневе підживлення рослин із застосуванням зернотукових сівалок забезпечує розпушення грунту та аерацію посівів подібно до боронування. Рух агрегату — вздовж посіву, так щоб сошники були спрямовані у міжряддя та загортали мінеральні добрива на глибину 4–5 см. Проведення такого агрозаходу рекомендують лише на добре розвинених посівах без попереднього підживлення по мерзлоталому грунту, оскільки на слаборозвинених посівах можливе пошкодження рослин основної культури або й вирізання цілих рядків. Таке підживлення рекомендовано проводити аміачною селітрою в дозі 1,0–1,5 ц/га.

Застосування боронування посівів озимих культур у весняний період поліпшує фітосанітарний стан посіву, забезпечує розпушення верхнього кореневмісного шару грунту, що сприяє кращому забезпеченню кореневої системи рослин киснем, вологою та поживними речовинами та активізує розвиток поглинальної поверхні коренів. Усе це створює сприятливі умови для успішного розвитку рослин озимих культур у ранньовесняний та літній періоди, підвищує стійкість агроценозу до несприятливих чинників середовища та дає змогу на 10–20% підвищити врожайність. 

С. Попов, канд. с.-г. наук;
Н. Рябчун, канд. с.-г. наук,
Інститут рослинництва
ім. В. Я. Юр’єва НААН

Это видео с использованием бороны Hatzenbichler Striegeltechnik порекомендовал использовать наш постоянный читатель Виталий Орехов

Інтерв'ю
Активні військові дії на території України перевернули з ніг на голову життя мільйонів українців. Але не слід забувати, що в стані гібридної війни Україна перебуває із 2014 року і страхіття окупації до 2022 року пережила значна частина... Подробнее
Нова генерація найсучасніших комбайнів TRION від компанії CLAAS представлена в Україні 11-ма моделями, на базі яких можна буквально (як в LEGO) створити зернозбиральний комбайн своєї мрії, під конкретні потреби. Залежно від моделі, нові... Подробнее

1
0