Біологічний захист рослин від хвороб
Біологічний захист рослин від хвороб грунтується на використанні таких взаємовідносин між організмами, як антагонізм, конкуренція, гіперпаразитизм. Суть цього методу полягає у використанні антагоністичних мікроорганізмів та продуктів їхньої життєдіяльності (вироблених ними метаболітів та індукторів) для пригнічення розвитку збудників хвороб, тобто вони забезпечують стійкість рослин проти фітопатогенів.
Біологічний захист рослин від хвороб у біоценотичному аспекті полягає не лише у внесенні біопрепаратів у агроценоз, але і в збереженні природних ворогів фітопатогенів, що підсилює природну регуляцію (пригнічення розвитку) збудників цих хвороб.
Останнім часом цьому методу приділяють усе більшу увагу в зв’язку з тим, що широке застосування хімічного методу становить небезпеку для здоров’я людей і порушує екологічні процеси в природі, згубно впливає на корисну мікрофлору. Біологічні прийоми захисту перспективні як високоефективні та безпечні для теплокровних тварин.
Біологічний захист характеризується тим, що знизити чисельність будь-якого небажаного для людини виду мікроорганізму, рослини чи тварини можна шляхом використання його паразитів та антагоністів.
Біологічний метод — це використання живих організмів чи продуктів їхньої життєдіяльності для зниження чисельності та обмеження розмноження шкідливих організмів, створення сприятливих умов для діяльності корисних видів у агроценозах (ДСТУ 4756-07).
Антагоністичні взаємини мікроорганізмів характеризуються тим, що один вид тим чи іншим шляхом пригнічує життєдіяльність іншого. Антагонізм поширений серед різних груп мікроорганізмів. Його наявність встановлено у бактерій, актиноміцетів, грибів, водоростей тощо. Гриби, порівняно з іншими мікроорганізмами, мають найширший спектр антаго-ністичних властивостей — гіперпаразитизм, тобто високий рівень конкуренції за поживний субстрат, а також вони продукують антибіотики й інші речовини, що пригнічують розвиток збудників хвороб. За спільного розвитку на одному і тому самому субстраті переважатиме той гриб, який має вищу швидкість росту.
Найбільшого практичного використання серед антагоністів набули гриби із родів Trichoderma, Trichothecium, променисті гриби (Actinomyces sp.), бактерії (Bacillus subtilis, Pseudomonas aurefaciens та ін.) та продукти їхньої життєдіяльності.
Так, гриби роду Trichoderma є антагоністами збудників коренеїда буряків, білої гнилі на різних видах рослин, ризоктоніозу картоплі, альтернаріозу моркви, антракнозу льону та ін. Паразитичні штами триходерми ростуть у напряму до гіфів збудників зазначених хвороб, за контакту з ними виділяють метаболіти, ферменти (хітиназу, глюконазу та ін.). Антибіотики, які руйнують стінки гіфів фітопатогенів, проникають у міцелій, швидко його колонізують, забирають поживні речовини з гіфів і викликають їхню загибель.
Біологічний метод — використання живих організмів чи продуктів їхньої життєдіяльності для зниження чисельності та обмеження розмноження шкідливих організмів, створення сприятливих умов для діяльності корисних видів у агроценозах (ДСТУ 4756-07). Біологічний захист характеризується тим, що знизити чисельність будь-якого небажаного для людини виду мікроорганізму, рослини чи тварини можна шляхом використання його паразитів та антагоністів.
Антагонізм такого типу спостерігається у природних умовах найчастіше в грунті, де між мікроорганізмами йде конкурентна боротьба за джерела живлення. У цьому процесі беруть участь і фітопатогенні мікроорганізми, життєдіяльність яких часто пригнічується у зв’язку з активним розмноженням сапротрофних мікроорганізмів. Наприклад, внесення в грунт зеленого добрива у вигляді подрібнених рослин жита, ріпаку, люпину та інших гальмує розвиток збудника звичайної парші картоплі. Це пояснюється тим, що за наявності зеленої маси добрива в грунті йде швидке накопичення мікроорганізмів-сапротрофів, що використовують його як живильний субстрат. У грунті істотно зростає грибна і бактеріальна популяція мікроорганізмів, унаслідок цього посилюється конкуренція за поживні речовини й антагоністичні взаємовідносини в мікробіоценозі.
Так, гіперпаразит Tuberculina persicina пригнічує розвиток ецій, лізує еціоспори іржастих грибів (Puccinia coronifera, P. graminis, Gymnosporangium sabinae та ін.) на їхніх проміжних господарях. Пікнідіальний гриб Darluca filum паразитує в урединіопустулах іржастих грибів, які швидко руйнуються. Цей гіперпаразит суттєво знижує розвиток збудників бурої листкової іржі пшениці, стовпчастої та бокальчастої іржі чорної смородини й агрусу. Гриб Cicihnobolus cesati росте і розвивається на екзогенній грибниці і конідіальному спороношенні збудників борошнистої роси агрусу, огірка, яблуні та інших культур. Оскільки для оптимального розвитку цього гіперпаразита необхідне поєднання високої вологи і температури, його використовують у закритому грунті проти борошнистої роси огірків.
На склероціях збудника білої гнилі багатьох видів рослин (Sclerotinia sclerotiorum), вугільної гнилі (Sclerotium bataticola) паразитує гриб Coniothyrium minitans, а на склероціях Sclerotium cepivorum — гіперпаразит Sporidesmium sclerotiorum.
Низка бактерій (B. subtilis, Ps. fluorenscens, Ps. aurefaciens, Ps. eruginosa, Ps. aurantica) виділяють вузькоспецифічні літичні ферменти, що гідролізують біополімери клітинних стінок деяких фітопатогенних бактерій і грибів (Verticsllium dahliae, Fusarium vasifectum, Alternaria sp.), що є причиною їхньої загибелі. Бактерії Xanthomonas uredoforus, Bacillus pumillus, потрапляючи в урединіопустули іржастих грибів, викликають лізис урединіоспор.
Біологічно активні речовини, продуковані мікроорганізмами
З біологічно активних речовин, продукованих мікроорганізмами, у захисті рослин застосовують антибіотики. Їм притаманні специфічність дії і висока біологічна активність. Їхня перевага як продуцентів живих організмів полягає в тому, що вони діють високоселективно і не забруднюють навколишнє середовище, оскільки швидко розпадаються на прості сполуки. Вони менш токсичні для людини і теплокровних тварин, ніж фунгіциди, характеризуються високою активністю за низьких норм застосування, не накопичуються у рослинах і довкіллі. За хімічним складом антибіотики належать до складних органічних сполук ациклічної будови (ністатин, рафанін та ін.), кисневмісних гетероциклічних сполук (гризефульвін, трихотецин та ін.), а також до аміноглікозидних, ароматичних та інших сполук.
Антибіотики легко проникають в органи і тканини рослин, слабко реагують на несприятливі кліматичні умови, справляють антибактеріальну дію в тканинах рослин, вибірково впливають на збудників грибних і бактеріальних хвороб. Вони не тільки пригнічують розвиток фітопатогенів, але як біологічно активні речовини здатні нейтралізувати метаболіти обміну речовин, токсини, ферменти, стимулювати ріст і підвищувати продуктивність рослин. Так, із звіробою звичайного і цмину піщаного були одержані антибіотики іманін і аренарин, які за використання для передпосівного змочування насіння або обприскування розсади перед висаджуванням у грунт підвищували стійкість томатів і тютюну проти тютюнової мозаїки, бронзовості стовбура пасльонових та інших вірусних і бактеріальних хвороб. Ці антибіотики проявляли не лише профілактичну антивірусну дію, але й стимулювали ріст і розвиток рослин. Унаслідок п’ятиразового обприскування розсади перед висаджуванням у грунт 0,01%-м розчином іманіну вміст вірусу тютюнової мозаїки у рослинах зменшувався на 50–75%, а кількість хворих на бронзовість рослин – більш ніж удвічі-втричі, урожай підвищувався на 15–20% і більше (Бобир, 1979).
Нині для біологічного захисту застосовують такі антибіотики, як трихотецин і фітобактеріоміцин.
Трихотецин одержують промисловим способом, який включає глибинне культивування гриба Trichothecium roseum. З культуральної рідини антибіотик екстрагують за допомогою органічних розчинників і висушують.
Антибіотик випускають у вигляді 1,0 і 10%-го білого порошку, який добре змочується. Препарат ефективний проти багатьох грибних хвороб. Найчастіше його використовують у закритому грунті на огірках проти борошнистої роси (2 кг/га), на капусті — проти чорної ніжки і бактеріозів (1,2–1,6 кг/га).
Фітобактеріоміцин (ФБМ) одержують способом глибинного культивування актиноміцетів Streptomyces griseus або St. lavendulae. Випускають у вигляді аморфного порошку жовто-сірого кольору, який добре розчиняється у воді. Антибіотик легко проникає у тканини рослин і може переміщуватися ними. Препарат застосовують на капусті для протруєння насіння (5 г/кг) і для обприскування розсади проти чорної ніжки, бактеріозів (1,2–1,6 кг/га); на томатах — для передпосівного замочування насіння у 2%-му розчині та обробки розсади проти бактеріального в’янення, кореневих гнилей (0,2–0,4 кг/га). Антибіотична захисна дія оброблених рослин зберігається від одного до п’яти тижнів.
До недоліків використання антибіотиків слід віднести швидке виникнення резистентності у фітопатогенів і високу ймовірність виникнення алергії у людини, що його застосовує. З метою уникнення перехресної резистентності у патогенів і людей антибіотики, які застосовують у медицині, забороняється використовувати у біологічному захисті рослин.
Препарати для біозахисту
В Україні наразі для застосування у біологічному захисті рослин дозволено наведені нижче препарати.
Грибного походження
Фунгістоп, р. (спори гриба Trichoderma viride, штам 16 ЦКМ F-59М) — застосовують на овочевих і зернових культурах проти хвороб і для підвищення імунітету рослин (2–3 л/га); у закритому грунті — на овочевих культурах (8–10 л/га), на буряках цукрових, кормових, столових (3–5 л/га).
Триходермін БТ, п. (спори гриба Tr. lignorum, штам М-40, титр 1–10 млрд/см3) — використовують на огірках і томатах проти кореневих гнилей, білої гнилі, фузаріозного та вертицильозного в’янення
(5–10 л/га), за поливання розсади під корінь (10–15 мл/м2).
Трихофіт, п., р. (спори гриба Tr. lignorum, титр 2,0 млрд/см3) — для застосування на томатах проти кореневих гнилей за умов протруєння насіння (50–75 г/кг), обприскування рослин проти фітофторозу (4–6 л/га).
Казумін 2 Л, в. р. (продукт ферментації гриба Streptomyces kasugaensis, 20 г/л) — використовують на яблуні проти бактеріального опіку (3,0–4,0 л/га), на томатах проти бактеріозів (1,5 л/га).
Мікосан В та Н, 35 в. р. (лужний екстракт гриба Fomes fomentarius, 30 г/л; хітозан, 0,5 г/л; ВАС, 100 г/л) — призначений для протруєння насіння гороху, ячменю, пшениці ярої, кукурудзи проти комплексу хвороб (5–7 л/т), для протруєння насіння цукрових буряків, озимої пшениці (10 л/т), для обприскування яблуні проти комплексу хвороб (8 л/га).
Бактеріального походження
Агат 25-К, ПА (інактивовані бактерії Pseudomonas aurefaciens, штам Н16-2%, біологічно активні речовини культуральної рідини, 38%) — для протруєння насіння зернових, зернобобових культур проти кореневих гнилей, борошнистої роси, септоріозу, бурої іржі, фузаріозу колоса (40 г/т), цукрових буряків — проти церкоспорозу (120 г/т), овочевих культур — проти комплексу хвороб (7–9 г/кг); для обприскування зернових, зернобобових, овочевих культур, цукрових буряків проти згаданих вище захворювань (30 г/га), хмелю — проти псевдопероноспорозу та для підвищення врожайності та якості хмелевих шишок (160–200 г/га).
Бізар, р. (бактерії Ps. aurefaciens В-111, титр клітин 1х104/мкг препарату) — застосовують на зернових і садових культурах (яблуня) проти комплексу хвороб, для підвищення імунітету рослин (4,0–6,0 л/га).
Гуапсин, р. (бактерії Ps. aurefaciens В-111 та В-306, титр клітин 1х104/мкг) — використовують на зернових і садових культурах (яблуня) проти комплексу хвороб, для підвищення імунітету рослин (4,0–6,0 л/га).
Псевдобактерин-2, в. р. (живі бактерії Ps. aurefaciens BS 1393, титр на менше ніж 1х109 КУО/мл ) — для протруєння насіння хлібних злаків, льону, картоплі проти збудників грибних і бактеріальних хвороб (1 л/т), овочевих культур (0,1 л/кг), для обприскування посівів хлібних злаків, льону (0,5 л/га), картоплі, овочевих культур (1,0 л/га), цукрових буряків, садових культур і виноградників (2,0 л/га).
Планриз БТ, в. с. (бактерії Ps. fluorenscens, штам АР-33, титр 5х109 КУО/см3) — для протруєння насіння пшениці, ячменю, кукурудзи, для підвищення імунітету рослин до хвороб (1,0–2,0 л/т), обприскування посівів зернових культур задля зниження ураження рослин хворобами (1,0–3,0 л/га), виноградників (4,0–4,5 л/га).
ФітоДоктор (Спорофіт), п. (живі бактерії Bacillus subtilis, титр не менше 5х109) — застосовують для протруєння насіння ячменю ярого, буряків цукрових проти комплексу хвороб (0,4–0,6 л/т), для обприскування картоплі проти комплексу хвороб (2,0–3,0 кг/га).
Біополіцид (БСП), гель (штами бактерії Paenibacillus polymyxa П, титр 0,5–1,0 млрд клітин/см3) — застосовують для протруєння насіння зернових та бобових культур (100 мл на гектарну норму висіву насіння), овочевих культур (2%-й розчин рідини від сухої маси насіння), для обприскування розсади овочевих культур у закритому і відкритому грунті (100 мл/рослину за розведення 1:100), для поливання розсади (1000 мл/га).
Вірусного походження
ВТМ-V- 69 — слабопатогенний штам вірусу тютюнової мозаїки (Tomato mosaic virus — TMV) — застосовують для вакцинації розсади овочевих рослин як у закритому, так і відкритому грунті проти патогенних штамів тютюнової мозаїки.
І. Марков, професор,
НУБіП України
Інформація для цитування
Біологічний захист рослин від хвороб / І. Марков// Пропозиція/ — 2014. — № 6. — С. 82-87