Бацька за якість відповідає
Республіка Білорусь — країна, де не лише суворо дотримуються законів, але й усіх правил, норм, інструкцій на виробництві, що належним чином впливає на якість вироблених продуктів. І навіть якщо із якихось причин вони будуть порушені — в найкоротші терміни про це знатимуть не лише вищі чини, але й президент особисто. Покарання за такі порушення дуже суворі.
Республіка Білорусь — країна, де не лише суворо дотримуються законів, але й усіх правил, норм, інструкцій на виробництві, що належним чином впливає на якість вироблених продуктів. І навіть якщо із якихось причин вони будуть порушені — в найкоротші терміни про це знатимуть не лише вищі чини, але й президент особисто. Покарання за такі порушення дуже суворі.
Г. Жолобецький
g.zholobetskiy@univest-media.com
На початку лютого багатьом українським агровиробникам, дистриб’юторам і особисто нам, редакції журналу «Пропозиція», пощастило побувати на одному з білоруських заводів із виробництва засобів захисту рослин. Відверто кажучи, ще дорогою до Білорусі в багатьох учасників цієї ділової поїздки зародились сумніви, що навряд чимось може здивувати нас ця країна, особливо якимось заводом. Проте після відвідання заводу «Франдеса», що розміщений у м. Береза Брестської області, усі негативні думки безслідно розвіялись.
У 2006 р. у Республіці Білорусь було прийнято програму «Імпортозаміщення», однією із складових якої був сегмент «Пестициди». Відмінна риса Білорусі від решти країн СНД — та, що в цій країні яскравіше виражена державна підтримка. Ставлячи за мету розвинути власне виробництво засобів захисту рослин, у 2006 р. на території колишнього Санутильзаводу було розпочато будівництво першого заводу із виробництва засобів захисту рослин — «Франдеса». Наразі в Білорусі побудовано чотири заводи із виробництва засобів захисту рослин. Завод «Франдеса» на сьогодні є лідируючим у цьому сегменті, адже компанія охоплює близько 20% вітчизняного ринку, а це 50 млн дол. Загалом же ринок засобів захисту у Республіці Білорусь оцінюється у 250 млн дол. і в об’ємі 15 млн л препаратів. Сучасний світовий ринок засобів захисту рослин є перспективним та динамічно зростаючим. Згідно з висновками науковців, пестицидне навантаження у світі становить 0,5 кг/га ріллі. Щодо Білорусі: минулого року заступник міністра Мінсільгосппроду В. Павловський озвучив, що в країні вносять пестицидів 2,9 кг на гектар ріллі. В Україні — в середньому 2–2,3 кг/га. Для порівняння: у Японії, яка є однією із найрозвиненіших країн, цей показник становить 13,1 кг/га (за інформацією washingtonpost.com). На сьогодні показник вітчизняного ринку ЗЗР Білорусі становить 60%. У 2012 р. у програмну частину «Пестициди» було внесено зміни, якими передбачається, що вітчизняні ЗЗР у країні у 2015 р. мають становити 80% цього ринку, решта — імпортні засоби захисту, щоб запобігти резистентності шкідливих об’єктів, а також урізноманітнити асортимент для агровиробників.
За досить короткий період від початку впровадження згаданої програми, у 2007 р., було відкрито завод та запущено першу лінію із виробництва гліфосатів. Гербіцид Шквал та фунгіцид Ехіон — перші продукти виробництва ТОВ «Франдеса».
У 2008 р. компанія «Сингента» досить гідно оцінює технологічний рівень та високий потенціал заводу «Франдеса» і розпочинає активно співпрацювати з ТОВ «Франдеса». Так, за ліцензією «Сингенти» із 2008 р. завод почав випускати препарати Діален Супер, Реглон Супер. Принагідно слід відмітити, що самі спеціалісти «Сингенти» не проводили контролю на виробництві, а повністю довірили виробництво цих продуктів кваліфікованим білоруським спеціалістам та обладнанню «Франдеси». Вслід за першою було відкрито та запущено другу лінію виробництва засобів захисту рослин. У 2008 р. «Франдеса» виробила 1769 тис. л пестицидів — рівень їхнього виробництва, порівняно із 2007 р., збільшився вчетверо.
2009 р. на заводі було запущено вже третю чергу виробництва. На сьогодні всі три цехи функціонують. Так, перший цех виготовляє водорозчинні концентрати та гербіциди, другий та третій — інсектициди, фунгіциди та протруйники. Також у цей період було розроблено вісім нових власних препаратів захисту рослин, а обсяги виробництва, порівняно із попереднім роком, збільшились у 1,7 раза.
2010 р. «Франдеса» знову освоює та реєструє додатково вісім нових препаратів. У 2011 р. виробничі обсяги становили 2778 тис. т. Підприємство отримало сертифікати виробництва за системою ISO-9001: СТБ ISO 9001–2009 «Система менеджменту якості», «Система управління охороною праці», «Екологічний сертифікат».
Відповідно до виробничих потреб, зумовлених швидким технічним прогресом, у 2012 р. було вдосконалено систему автоматизації виробництва. Модифікація дає змогу працювати за обраною програмою, якомога менше зазнаючи впливу людського фактора, завдяки чому вдається мінімізувати можливу похибку і забезпечити точність дозування під час виробництва препаратів.
Як і більшість оригінальних виробників ЗЗР, «Франдеса» не стоїть осторонь від наукових розробок та пошуку ефективних рішень для сільгоспвиробників. Наразі компанія має в своєму «арсеналі» 35 препаратів і щороку реєструє від трьох до восьми нових продуктів.
Зразок сучасного європейського хімічного виробництва
На сьогодні компанія «Франдеса» досить активно співпрацює з усіма транснаціональними виробниками засобів захисту рослин — це говорить про те, що обладнання, яким устатковано завод «Франдеса», повністю відповідає європейським стандартам. Сам завод будували за найкращими зразками компактного виробництва.
Основна місія компанії сьогодні та надалі — виробництво високоякісних засобів захисту рослин за європейськими стандартами, доступних за ціною для користувачів. Тобто забезпечення найкращого співвідношення ціна — якість і конкурентоспроможності продукції не лише на білоруському ринку, а й на ринках України, Росії, країн Східної Європи. На сьогодні компанія дотримується стратегії не лише продажу своїх продуктів, а й надання своїм клієнтам агрохімічного супроводу.