Спецможливості
Технології

АТУВА: досвід використання провідних агрономів

24.11.2020
5593
АТУВА: досвід використання провідних агрономів фото, ілюстрація

Донедавна інокулянт Атуватм був цікавою новинкою для виробників сої. Тепер це надійний партнер багатьох провідних господарств по всій Україні, який допомагає повніше розкрити генетичний потенціал рослин та отримувати високі врожаї. Чому саме Атуватм? На це питання відповідають представники господарств, які мають досвід використання цього інокулянта.

 

 

 

 

 

 

Сергій Мартинюк, головний агроном ПСГП «Аграрник Лісовий» (Чернівецька обл., Сторожинецький р-н, с. Комарівці):

— Сою вирощуємо з року заснування фірми. Це перша культура, якою ми почали займатися. Проблеми сої, зазвичай, які? Щороку погодні умови вносять свої корективи у виробничі підходи господарювання в нашій зоні: десь посуха, десь перезволоження. Щороку неможливо передбачити виробничий сценарій, адже це сільське господарство, тут усе просто неба. Останні два роки нас просто заливає.

У різних кліматичних зонах — різні типи ґрунтів і, відповідно, різні обробітки. Ми стараємося по максимуму використовувати оранку під сою. Частково застосовуємо глибокорозпушувач Horsch Tiger. Щодо технології живлення: під оранку вносимо фосфор і калій у вигляді діамофоски, хлористого калію чи суперфосфату — так, щоб по діючій речовині вийти на 50–60 кг фосфору й калію на гектар. Восени це зазвичай усе.

Соя належить до культур, із якими не можна помилятися, якщо хочете отримати хороші результатиРано навесні потрібно вчасно закрити вологу і підготувати ґрунт до сівби. Ми сіємо десь із 15–20 квітня до 10 травня. Під час сівби даємо ще безпосередньо в рядок 150 кг мінерального добрива 8–24–24. Використовуємо ранні сорти, такі як Галлек, а також Ментор і Навігатор. На цьому полі у нас висіяно сорт Ментор. Сіяли тут 29 квітня. Одразу посів «накрили» ґрунтовим гербіцидом, а вслід за цим пішли страшні зливи. Соя просто купалася у воді. Ми думали вже хрест на ній ставити, якщо чесно. Страховим гербіцидом на полі попрацювати не встигли — відповідно, попроскакувала лобода. Насіння сої обробили протруйником Максим Адванс, 1,2 л/т, та інокулянтом Атуватм, 2 л/т, із протектором Премакс, 0,5 л/т. По вегетації давали молібден і бор. Також рослини сої обробили фунгіцидом Амістар® Голд у нормі 0,75 л/га. Планували двічі по 0,5 л/га, але через опади не встигли, тому внесли тільки раз.

Ми користувалися багатьма інокулянтами провідних компаній. Нові продукти зазвичай тестуємо в себе на посівах, вивчаємо. Зупинили вибір на інокулянті Атуватм й застосовуємо його вже третій рік поспіль. Атуватм відповідає всім нашим вимогам на 100%. Немає потреби шукати щось інше, якщо маєш хороший продукт, який так добре працює, та ще й за адекватну ціну. Результат ефективності Атуватм можна бачити по утворених кореневих бульбочках — вони нас цілком задовольняють. Хай там який важкий видався рік, а вони працюють!

Раніше на сої використовували протруйник Максим® XL. Ми спробували Максим® Адванс — він краще працює по хворобах. До того ж так «Сингента» рекомендує, бо в цій баковій суміші не гинуть бульбочкові бактерії. Це питання дискусійне, є різні думки. Я ж бачу, що ця схема працює.

З мікроелементами теж експериментуємо, додаємо їх, щоб вийти на бажаний результат. На цьому полі ми проводили експеримент — обробили додатково стимулятором і додали мікродобриво. Візуально воно має  хороший вигляд, що покаже бункер — побачимо.

Щодо мінерального живлення, то під сою краще давати азот у формі КАС, який мав би ефект пролонгованої дії, спрацьовував пізніше, а не одразу на старті, щоб бульбочка сформувалася, а тоді він почав працювати. Безпосередньо на цьому полі ми не давали ніякого азоту, в принципі, соя непогана. Там, де вносили азот із КАС, — реально кращий ефект. Проаналізувавши стан посіву, сподіваюся навіть, що там, де бульбочкові бактерії з КАС, можна реально отримувати прибавку врожаю від 3 ц/га до півтонни.

Сергій викопує рослини на полі: «Подивіться на ці рослини. Кінець серпня, соя ще зелена, рослини гарні на вигляд, коренева система розвинулася чудово, бульбочок багато, основна їхня маса — на центральному корені. На рослині близько 30 бобів і в кожному по три насінини. В принципі, результатами на цей момент я задоволений. Дасть Бог погоди, і самим більше постаратися — урожай буде чудовий».

 

Сергій Овдієнко, агроном ФГ «Тетяна 2011» (Київська обл., Згурівський р-н, с. Черевки):

— Фермерське господарство «Тетяна 2011» існує вже дев’ять років. В обробітку — 2,5 тис. га. Вирощуємо соняшник, кукурудзу, озиму пшеницю, ярий ячмінь, озимий ріпак, сою, гречку.

Сою вирощуємо досить давно. На цьому полі в нас висіяно сорт Брюненсіс канадської селекції, попередник — кукурудза на зерно, обробіток — глибоке розпушення. Передвисівний обробіток виконували агрегатом «Катрос» на глибину загортання насіння 3 см. Сіяли 3 травня. Водночас із висівом сівалкою вносили в рядок 90 кг мінерального добрива 8–24–24.

Сходи отримали десь через два-три тижні, тому що була прохолодна погода, та й червень видався холодний, рослини трішки переживали стрес. Обробку насіння ми проводили у себе в господарстві протруювачем ПК-20 «Супер» за півтора тижня до висіву. Використовували комбінацію препаратів: Максим® Адванс, 1 л/т, Атуватм, 2 л/т і Премакс, 0,5 л/т. Протруєне насіння одразу пакували в біґбеґи, і до висіву воно перебувало на складі.

Максим® Адванс — це перевірений продукт із чудовою ефективністю проти хвороб, і водночас він не знижує ефективності бульбочкових бактерій. Завдання інокулянтів просте — зекономити на добривах. За рівнозначної ефективності добриво коштуватиме 3–4 тис. грн/га, а інокулянт — десь 200 грн/ га.

Ми завжди використовували рідкі інокулянти. Зокрема, торік порівнювали два інокулянти, а цього року зупинилися на Атуватм. Тому що ми переконалися в ефективності роботи цих бактерій, які в парі з Максим® Адванс працюють просто чудово.

 

Володимир Кодола, агроном ТОВ «Прогрейн Укр»:

— «Прогрейн» — це селекційно-насіннєва соєва компанія. На ринку України ми працюємо з 2004 року. Компанія має два селекційні напрями в сої — це високоврожайні та високобілкові сорти. Сьогодні в Україні представлено 33 сорти сої, які пройшли реєстрацію.

Як і решта культур, соя потребує широкого спектра елементів живлення. Найцінніший — азот. Азот під сою потрібно давати тільки для мінералізації решток попередньої культури з осені — 50–60 кг/га діючої речовини, а решту компенсувати за рахунок роботи бульбочкових бактерій. Для початкового росту рослин, поки не запрацюють бактерії, буде достатньо максимум 10 кг/га азоту. Окремі господарства, якщо є волога, практикують внесення під кінець цвітіння сої 100–150 кг/га аміачної селітри, що допомагає додатково отримати від 3 ц/га сої.

Результат ефективності Атуватм можна бачити по утворених кореневих бульбочкахНе можна твердо сказати, скільки відсотків потреби рослини в азоті можуть забезпечити бульбочкові бактерії. Бульбочки можуть сформувати 20 кг/га азоту, а можуть і 350 кг/га. В ідеальних умовах бульбочки повинні працювати весь період вегетації. Якість інокулянта, температурний режим, вологозабезпечення — багато чинників вносять свої корективи. Якщо погода складається оптимально, то бульбочкові бактерії закривають повністю 100% потреби рослини в азоті.

Не можна вирощувати сою без інокулянта, бо це нераціонально. Найдешевший спосіб накопичення азоту — робота бульбочкових бактерій. Їхнє головне завдання — зекономити виробникові кошти й підвищити економіку господарювання. Робота інокулянта вшестеро дешевша за вартість застосування мінеральних добрив!

Терміни сівби, а особливо температура ґрунту під час висіву суттєво впливають на симбіоз рослини з бактеріями. Наприклад, цього року посіви на Сумщині, виконані в середині й наприкінці травня, демонструють набагато кращі результати, ніж ранні посіви. Ми взагалі не рекомендуємо ранні  строки сівби. Соя любить прогрітий ґрунт. Сіяти треба в ґрунт за температури не нижче як 16–18 °С.

Враховуючи власні досліди, ми рекомендуємо під час обробки насіння сої використовувати не більше як 5,0 л/т робочого розчину. Найкраща якість протруєння — у машин порційного типу. Шнекові машини досить сильно травмують насіння сої, адже це дуже ніжна культура. Ідеально обробляти насіння за два-три тижні перед висівом. Слід зважати на хімічний продукт, який використовують в обробці насіння, щоб не нашкодити бактеріям і захистити сою від хвороб. Якісний протруйник має контролювати такі хвороби, як фузаріозні гнилі, пероноспороз і пліснявіння насіння. Ми перепробували багато протруйників на своїх дослідних ділянках. Компанія «Прогрейн» уже багато років працює протруйником Максим® XL, який чудово контролює весь спектр хвороб на сої.

Інокулянтом Атуватм ми залишилися задоволені, він повністю конкурентний як щодо ціни, так і щодо якості. Питань до роботи самих бактерій немає взагалі, хоча погодні умови складалися несприятливі — весна була прохолодна. У цьому сезоні в усіх регіонах України, де в нас є наші насіннєві посіви (Черкаська, Чернігівська, Сумська, Хмельницька, Київська, Вінницька та Житомирська області), всі площі сої ми повністю обробили інокулянтом Атуватм.

Перш ніж вирішувати питання про обробку насіння сої мікродобривами, потрібно провести аналіз ґрунту та виявити дефіцитні елементи. В одних випадках мікродобрива працюють позитивно, а в інших не дають суттєвої прибавки. Тож має бути комплексний підхід.

Головний шкідник під час вирощування сої — комбайн. Обов’язково треба дуже уважно ставитись до його налаштування під час збирання. Від неправильного налаштування комбайна втрати врожаю можуть сягати 20%! Неодмінно має бути флекс-жатка, комбайн для мінімального травмування сої має бути роторний — це дає змогу уникнути значних втрат. Потрібно також враховувати вологість зерна і стебла. Починати збирати сою треба за вологості вороху 12,5–13% , тоді після його очищення буде вологість 12,5–12,7%. За таких показників зерно зберігається ідеально і не втрачає своїх кондицій. Сировину з вологістю менш як 8% збирати вкрай важко. Пересушене зерно занадто травмується, і комбайн, хай там він який, нормально налаштувати не вдається. Для збирання найкраще, коли нижній біб на рослині розміщений на висоті не менше як 12 см. На цей показник впливає передусім генетика самого сорту.

До вирощування сої потрібно братися, коли господарство готове і технічно, і морально. Соя належить до культур, із якими не можна помилятися, якщо хочете отримати хороші результати. Тут усе має бути чітко: і вироблена господарством технологія, і правильно підібрані насіння та засоби захисту.

 

Леонід Маринач, головний агроном ПСП «Граніт» (Житомирська обл., Новоград-Волинський р-н, с. Токарів):

— Господарство має близько 5 тис. га землі. З озимих культур вирощуємо переважно ріпак і пшеницю, з ярих — сою і кукурудзу на зерно. Ще ми займаємося тваринництвом: у нас 1,5 тис. голів ВРХ, для яких вирощуємо люцерну, багаторічні трави й кукурудзу на силос. Соя в структурі господарства займає від 13 до 15% залежно від попередників.

Мій перший досвід роботи із соєю — це десь 1983 рік. Керівник господарства поставив завдання: щоб у тваринництві підняти білок, потрібна соя. Масово сою почали вирощувати, коли вже почався розпад Радянського Союзу, постала незалежна Україна.

Добрив під сою наше господарство дає небагато. Я вам скажу, вона й не потребує надмірної кількості азотних добрив. Щоб бульбочкові бактерії добре почувалися, їм не потрібен азот. Це основне живлення сої. Для сої дуже важливі умови року: якщо умови склалися сприятливо, культура даватиме чудовий урожай і без добрив. Інсектицидний і фунгіцидний захист ми даємо обов’язково.

Використовуємо протруйники компанії «Сингента» Колись я користувався Максим® XL, тепер перейшов на новий — Максим® Адванс. Інокулянт ми раніше брали інший, тепер ось перший рік узяли Атуватм. Скажу вам, що я дуже задоволений: бульбочки розміщено по всій кореневій системі, усі живі, працюють. Воно видно навіть по сої, яка вона стоїть зелена в полі.

Чому я вибрав саме Атуватм? Тому що  є змога одночасно обробляти насіння з протруйником та інокулянтом — це дуже важливо для нас. Раніше, наприклад, ми за два тижні протруювали, а потім перед висівом вносили інокулянт. А так зручніше — економимо і час, і ресурси. Насіння сої неодмінно обробляємо в темному приміщенні, машина, яка виїжджає в поле, накрита брезентом, щоб оброблене інокулянтом насіння уникало прямого сонячного проміння і бактерії не втрачали свої властивості.

Ми бачимо по сої, що фактично на рослинах не сталося ніякої абортації. Соя нормально закладає стручки, в кожному з них буде по три зернини — це теж дуже важливо. Стручків на рослині багато — до 28.

Урожай, як каже народна мудрість, той, що в коморі, а не той, що на полі. Дасть Бог, усе буде добре і ми збиратимемо щедрий урожай.

Ключові слова: Соя, инокулянт, АТУВА

Інтерв'ю
Про перспективи вирощування не ГМО сої в Україні, а також потенційно цікаві ніші соєвих продуктів для українських виробників у інтерв’ю рropozitsiya.com розповіла представник  Асоціації
Ріпак — чи не найпопулярніша в Україні олійна культура, орієнтована на експорт . Про це свідчать і площі, що займає ця культура, і врожаї, що їх збирають вітчизняні аграрії. Попри ринкові тенденції, зміну кон’юнктури ринку, логістичні... Подробнее

1
0