Спецможливості
Техніка та обладнання

АГРОДРОНИ: плюси і мінуси використання БПЛА для захисту рослин. Погляд з Європи

17.08.2023
3395
АГРОДРОНИ: плюси і мінуси використання БПЛА для захисту рослин. Погляд з Європи фото, ілюстрація

Останнім часом у всьому світі стрімко зростає використання сільськогосподарських дронів. І це не дивно — вони дають змогу швидко й точно оглядати поля, аналізувати стан посівів, вчасно помічати проблемні ділянки, які потребують уваги агронома, та оцінювати ефективність окремих агротехнічних прийомів. Сьогодні агродрони — не просто збирають інформацію, а й виконують технологічні операції, зокрема захисні обробки полів і багаторічних насаджень пестицидами. І цей спосіб використання дронів з кожним днем набуває все більшої популярності.

 

Які переваги агродронів?

  • Сільськогосподарські дрони мають високу продуктивність, дають змогу за короткий час провести захисні обробки великої території.
  • Агродрони літають за заздалегідь визначеним маршрутом, що запобігає перекриттю смуг обприскування і не залишають необроблених ділянок, як це відбувається з тракторними обприскувачами, якщо вони не обладнані GPS.
  • Сільськогосподарські дрони можуть проводити обприскування в умовах, коли трактор просто не в змозі виїхати в поле після дощу.
  • У періоди з великою кількістю опадів, коли вкрай необхідне внесення фунгіцидів, але погодні умови та умови ґрунту не дають змоги проводити обприскування, агродрон може швидко зробити це в короткі «вікна» між дощами.
  • На полях із нерівним рельєфом, що є типовим для багатьох країн, нерідко опади вимивають ґрунт з височини в нижчі ділянки поля, і вони залишаються вологими протягом тривалого часу. У таких місцях дуже часто тракторні обприскувачі просто «грузнуть», що псує структуру ґрунту і часто унеможливлює необхідні обприскування. Бувають ситуації, коли в деяких місцях таких полів рослини вже зійшли і потрібна термінова їхня обробка, а в інших місцях її проводити зарано. Швидко обробити окремі ділянки поля можна лише агродроном.

Агродрони літають за заздалегідь визначеним маршрутом, що запобігає перекриттю смуг обприскування і не залишають необроблених ділянок

Кадрове питання хто буде відповідати за використання агродронів у господарстві?

Сільськогосподарські дрони не завжди придатні для використання засобів захисту рослин, і агрономи повинні приймати відповідальне рішення щодо їхнього застосування в кожному конкретному випадку.

Якщо велике господарство може собі дозволити придбати агродрон і навчити пілота, то в багатьох дрібних господарствах вигідніше звернутися до сервісних компаній, як це роблять, наприклад, в Україні та Грузії.

В Україні агродрони найчастіше використовують для десикації посівів

Користувачеві — агроному чи власнику ферми — важливо розуміти розподіл відповідальності. За технічний стан агродрона та якість роботи відповідає лише пілот. Він не несе відповідальності за ефективність обприскування. Вибір строків і погодних умов обприскування, виду засобів захисту рослин або сумішей, концентрації робочого розчину повинен бути обов’язком агронома. На невеликій фермі, де немає агронома, відповідальний її власник. Це важливий момент, який часто недооцінюють.

Особливості захисту рослин за допомогою AgroDrones

Обприскування полів і городів — важливий елемент системного підходу до захисту рослин. Ефективність обприскування залежить від низки факторів, а часто й від їхньої сукупності. Для кожної культурної рослини відомі фази, коли вона більш-менш сприйнятлива до певних інфекцій або пошкоджень шкідниками, а також умови, за яких рослина може більшою чи меншою мірою уражатися від дії пестицидів. Наприклад, на це може вплинути товщина воскового нальоту на листках. Для кожного шкідливого організму відомі фази розвитку, на яких він найбільш вразливий до дії певної хімічної речовини.

Для кожного хімічного засобу захисту рослин (ЗЗР) умови його найбільш ефективного використання відомі принаймні представникам виробника: дозування на гектар, концентрація робочого розчину (часто виражається як рекомендована кількість води для обприскування на гектар), погодні умови для ефективного використання (зазвичай температура повітря та тривалість часу, після якого засіб не змивається дощем). Для деяких продуктів важливий розмір крапель робочого розчину, а для мікробіологічних засобів також велике значення має інтенсивність сонячного випромінювання.

Саме цим факторам слід приділяти особливу увагу за використання агродронів у захисті посівів.

За звичайних умов кількість робочого розчину залежить від культури або виду бур’янів (площа листкової поверхні) і коливається від 150–400 л/га для польових і овочевих культур і до 1000–2000 л/га для садів. Розмір резервуару агродрону, як правило, 16–40 л, тобто концентрація робочого розчину збільшується в 10 і більше разів. Це може загрожувати культурним рослинам хімічними опіками або й знищенням.

Розмір резервуару агродрону, як правило, 16–40 л, тобто концентрація робочого розчину збільшується в 10 і більше разів. Це може загрожувати культурним рослинам хімічними опіками або й знищенням.

Часто здається, що можна зменшити споживання хімічної речовини, використовуючи більш високу концентрацію, але це не завжди так.

Для мікробіологічних препаратів підвищення концентрації робочого розчину не є небезпечним і може навіть підвищити ефективність їх використання. За нормальних умов потрібен деякий час, поки популяція мікроорганізмів, розведена в 100 або навіть 1000 разів, досягне ефективного розміру. Чим менше розведення, тим швидше це станеться.

У процесі тестування хімічних препаратів виробник емпірично встановлює ефективну дозу того чи іншого засобу. У разі її зменшення ефективність знижується, що призводить до ризику розвитку резистентності у комах-шкідників і патогенів. Це дуже серйозна проблема, і недаремно протягом багатьох років розроблялися стратегії запобігання резистентності.

Розпилення надмалого об’єму та дрібні краплі — перевага чи недолік?

Сама ідея ультрамалооб’ємного обприскування з’явилася у вісімдесятих роках минулого століття і тоді в інструкціях із застосування деяких хімікатів були вказані їхні ефективні дози за такого способу внесення. Проте з часом ця тенденція дещо вщухла. Дронів тоді просто не було, але, можливо, таких хімікатів не так багато, де цей метод виявився ефективним. У будь-якому випадку необхідні додаткові дослідження безпеки та ефективності для кожного препарату для захисту рослин. Більш того, в ЄС такі дослідження повинні проводити компанії-виробники ЗЗР, а не агрономи.

Є ще одне питання, яке потребує вирішення. Однією з переваг обприскування за допомогою агродронів є те, що їхні розпилювачі формують дуже дрібні краплі, майже суспензії, що, підвищує ефективність застосування хімікатів.

Однак ці краплі меншого розміру також можуть бути легко перенесені вітром на нецільові об’єкти. У спекотну погоду ця суспензія (або її частина) може випаровуватися ще до того, як досягне поверхні листя. Такі речі трапляються навіть за використання традиційних розпилювачів із більшими краплями. У результаті випаруваний пестицид потрапляє в хмари, а потім випадає з опадами. Це може статися в сусідній області, навіть у сусідній країні. Це одна з причин, чому органічно сертифіковані продукти іноді забруднені пестицидами. Суспензія може потрапити в хмару туману і перенестися з ним на сусідні поля, завдаючи шкоди культурним рослинам, для яких цей продукт не призначений.

Краплі меншого розміру можуть бути легко перенесені вітром на нецільові об’єкти. У спекотну погоду ця суспензія (або її частина) може випаровуватися ще до того, як досягне поверхні листя

Про всі ці ризики агроном повинен пам’ятати, приймаючи рішення про використання агродрона як обприскувача!

Агродрони, безсумнівно, дуже перспективні для випуску ентомофагів (комах і кліщів, що знищують шкідників) у відкритому ґрунті. Поки їх використовують лише для випуску трихограми, але це поки що... Ефективних ентомофагів з кожним роком стає все більше, і їхньому використанню у відкритому ґрунті заважає лише відсутність ефективних способів випуску (іноді кажуть «виселення»).

Юридичні аспекти

У низці країн заборонені авіаобробки з використанням засобів захисту рослин. Наприклад, в ЄС це можливо лише в суворо регламентованих випадках за погодженням із відповідними органами. У Латвії навіть використання сільськогосподарських дронів для внесення трихограми довелося погоджувати з Державною службою захисту рослин.

У деяких країнах використання сільськогосподарських дронів юридично не вважається обробкою з повітря, а в деяких країнах держава ще не регулює їхнього використання. Однак це важливий момент, який слід взяти до уваги.

Маріте Гайліт (https://east-fruit.com/en/horticultural-business/blogs/agridrones-pros-and-cons-of-using-uavs-for-plant-protection-in-agriculture/)

Інтерв'ю
З кожним роком український агробізнес стає більш інноваційним, високотехнологічним та складним. Такі глобальні зміни у колись звичному й традиційному для України секторі вимагають від управлінця нових підходів до ведення бізнесу й... Подробнее
Corteva Agriscience — міжнародна сільськогосподарська компанія, яка чи не першою з найпотужніших аграрних компаній світу повністю припинила свою діяльність у рф через її воєнну агресію в Україні. Ситуація в країні, звісно, вплинула на... Подробнее

1
0