Спецможливості
Новини

Еко­номічні ви­клад­ки у світлі елек­то­раль­них обіця­нок

06.11.2014
700
Еко­номічні ви­клад­ки  у світлі елек­то­раль­них обіця­нок фото, ілюстрація

Минулого місяця разом із передвиборчими новинами до Верховної Ради із телевізора тільки й чути було, що Україна за підтримки ЄС намагається підписати з Росією домовленість на поновлення імпорту природного газу.

Минулого місяця разом із передвиборчими новинами до Верховної Ради із телевізора тільки й чути було, що Україна за підтримки ЄС намагається підписати з Росією домовленість на поновлення імпорту природного газу.

В. Друженко
Спеціаль­но для жур­на­лу «Про­по­зиція»

У хо­лод­ну дни­ну зігріють га­зові до­мо­вле­ності
У Брюсселі, у рамках тристоронніх перемовин, наша держава погодилася оплатити борг перед Газпромом за попередні поставки у 3,1 млрд дол. по 268,5 дол. за тисячу кубів. Саме така ціна діяла у першому кварталі нинішнього року. Начебто узгоджено графік оплати: 1,45 млрд дол. мав вже надійти з України на рахунки Газпрому. Решту боргу, тобто 1,65 млрд дол. належить сплатити до кінця року. Нібито попередньо домовилися надалі купувати російський газ у зимовий період по 385 дол. за тисячу кубів.
Те­пер сто­ро­нам за­ли­ши­ло­ся ли­ше об­го­во­ри­ти ок­ремі мо­мен­ти. Але, як ча­с­то ка­жуть, дідько криється
 у де­та­лях. Са­ме во­ни мо­жуть ста­ти при­чи­ною, що вен­тиль і на­далі за­ли­ша­ти­меть­ся пе­ре­кри­тим. Ад­же РФ ка­те­го­рич­но на­по­ля­гає, що вартість га­зу для Ук­раїни на­далі має вста­нов­лю­ва­ти російський уряд (тоб­то варіюва­ти ціною), а по­став­ки зби­­рається відно­ви­ти після по­вно­го по­га­шен­ня Києвом боргів.
А щоб роз­ра­ху­ва­ти­ся з бор­га­ми і прид­ба­ти не­обхідні об­ся­ги га­зу, країні по­­трібно відшу­ка­ти понад 5 млрд до­л. Май­же непідйом­на для вітчиз­ня­но­го бю­д­же­ту за за­тиш­ну зи­му су­ма! Звідси і на­ша пе­ре­го­вор­на так­ти­ка: ми ро­зуміємо, що не­вирішеність ук­раїн­сько­го пи­тан­ня мо­же по­ста­ви­ти під за­гро­зу стабільність по­ста­вок російсько­го га­зу взим­ку і до об’єдна­ної Євро­пи та­кож. Звісно, й  са­ма об’єдна­на Євро­па си­ту­ацію ро­зуміє, там хо­чуть зи­му­ва­ти без «сюр­призів». То­му на­ша країна усі­ля­ко, че­рез дип­ло­ма­тичні та інші ка­на­ли на­ма­гається до­не­с­ти до ЄС та­ку дум­ку: «Ша­новні, це не ли­ше ук­раїнська про­бле­ма, а наш спільний го­ло­вний біль, бо, у разі чо­го — мерз­ну­ти­ме­мо ра­зом!». І, схо­же, Захід по­чув наш ме­седж. Тож від ЄС що­до роз­ру­лю­ван­ня про­бле­ми вже над­хо­дять перші про­­по­зиції. Канц­лер Австрії Вер­нер Фай­ман за­явив, що йо­го країна мо­же оп­ла­ти­ти проміжне фінан­су­ван­ня по­ста­вок для Ук­раїни росій­сь­ко­го га­зу з ли­с­то­па­да по лю­тий. «Взим­ку по­вин­на па­ну­ва­ти впев­неність у га­зо­во­му по­ста­чанні», — на­го­ло­сив він. Раніше про не­обхідність за­без­пе­чи­ти проміжне фінан­су­ван­ня га­зо­вих по­ста­вок для Ук­раїни російсько­го бла­кит­но­го па­ли­ва вис­ло­ви­ла­ся канц­лер Німеч­чи­ни Ан­ге­ла Мер­кель. Зі сво­го бо­ку, і ми не ли­ком шиті, — у відповідь звер­ну­ли­ся до Євро­со­ю­зу, МВФ і Світо­во­го бан­ку з за­кли­ком про­тяг­ну­ти ру­ку до­по­мо­ги для оп­ла­ти російсько­го га­зу. Врешті-решт, у дис­кусію втяг­ну­ла­ся і ди­рек­тор-роз­по­ряд­ник Міжна­род­но­го ва­лют­но­го фон­ду Крістін Ла­гард. Во­на логічно за­зна­чи­ла, що «Ук­раїна, найімо­вірніше, ма­ти­ме по­тре­бу у до­дат­ко­во­му фінан­су­ван­ні, од­нак ко­ш­ти по­винні над­хо­ди­ти до дер­жа­ви не по лінії МВФ, а від усіх парт­нерів Ук­раїни». Тоб­то Ук­раїна «на­зда­ва­ла» со­бі ко­зирів для по­даль­шої га­зо­вої «гри». Це, як­що го­во­ри­ти дип­ло­ма­тич­ною мо­вою, у перспективі дає змо­гу сподіва­ти­ся на по­зи­тив­не ви­рішен­ня пи­тан­ня.
На­прикінці ми­ну­ло­го міся­ця в Ук­раї­ні на­решті роз­по­чав­ся опа­лю­валь­ний се­зон. Він запізнив­ся, бо еко­но­ми­ли газ. За­зви­чай про йо­го на­стан­ня гро­ма­дя­ни дізна­ва­ли­ся на до­тик — по га­ря­чих ба­та­ре­ях. Тра­диційно старт відбу­вав­ся 15 жовт­ня. Цьо­го ро­ку у пе­ре­дви­бор­чий період країну сповісти­ли про по­тепління в осе­лях з радіо- та те­ле­повідо­млень. Мов­ляв, Пе­т­ро По­ро­шен­ко ледь не осо­би­с­то роз­по­ря­див­ся пу­с­ти­ти тру­ба­ми тепло (не в кожній дер­жаві, по­годь­те­ся, пре­зи­дент роз­по­чи­нає опа­лю­валь­ний се­зон). Вар­то до­да­ти, що до ви­борів бу­ло більш-менш теп­ло у тих по­меш­кан­нях, які встиг­ли підклю­чи­ти. Чи про­три­мається ком­форт­на тем­пе­ра­ту­ра у осе­лях до вес­ни — пи­тан­ня. Навіть як­що ми суттєво, як ре­ко­мен­ду­ють в уряді, ско­ро­ти­мо спо­жи­ван­ня га­зу, бла­кит­но­го па­ли­ва, за підра­хун­ка­ми, не­обхідно 26,7 млрд кубів. У схо­ви­щах є 16,7 млрд. Над­хо­д­жен­ня га­зу з Росії, во­че­видь, під пи­тан­ням. Не ви­клю­чені ус­клад­нен­ня і з іншим дже­ре­лом: ре­вер­сни­ми по­став­ка­ми бла­кит­но­го па­ли­ва з об’єдна­ної Євро­пи, на які так роз­ра­хо­вує Наф­то­газ. Ад­же у Москві мо­жуть пе­ре­кри­ти га­зо­вий вен­тиль країнам ЄС, які буцімто пе­ре­про­ду­ють Ук­раїні російський газ.

Аг­ро­сек­тор пішов на за­робітки
Тим ча­сом ста­ло відо­мо, що за ве­ре­сень дефіцит тор­го­вель­но­го ба­лан­су зріс від 4,6 до 5 млрд до­л.  Тоб­то зай­вих гро­шей в Ук­раїні не­має, дер­жа­ва ви­т­ра­чає більше, ніж от­ри­мує. Ско­ро­чу­ють­ся й об­ся­ги ва­лют­них над­хо­д­жень. Ук­раїна вже не вхо­дить до де­сят­ки світо­вих ви­роб­ників сталі. Оп­ри­люд­не­но такі дані: у ве­ресні, порівня­но з цим міся­цем торік, її про­ду­ку­ван­ня в нашій дер­жаві ско­ро­ти­ло­ся на 37% — до 1,7 млн т, і Ук­раїна опу­с­ти­ла­ся на 11-ту схо­дин­ку в рей­тин­гу. Тож ос­таннім ча­сом за кіль­кістю «за­роб­ле­ної» за кор­до­ном ва­лю­ти аг­рар­ний сек­тор посідає в Ук­раїні ліди­ру­ючі по­зиції.
На цьо­му на­го­ло­шу­вав на од­но­му з не­що­давніх засідань уря­ду і прем’єр-міністр Ар­сеній Яце­нюк. За йо­го сло­ва­ми, сільське гос­по­дар­ст­во є єди­ною га­луз­­зю, яка де­мон­ст­рує по­зи­тив­ний ріст. У січні — ве­ресні об­сяг сільгоспви­роб­ництва збільшив­ся на 16% порівня­но з ана­логічним періодом ми­ну­ло­го ро­ку.
«Сільське гос­по­дар­ст­во є ос­нов­ним і, на жаль, по­ки що є єди­ним ло­ко­мо­ти­вом підтрим­ки еко­номічної стабільності в Ук­раїні. Ми очікуємо, що знач­ний об­сяг ва­лю­ти зай­де в Ук­раїну, в то­му числі че­рез про­даж про­дукції сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го при­зна­чен­ня. <…> Вро­жай, який ми зібра­ли, доз­во­ляє, з од­но­го бо­ку, ек­с­пор­ту­ва­ти і за­ро­би­ти ва­лю­ту, з іншо­го, за­без­пе­чи­ти країну якісним і стабільним за ціною зер­ном», — підсу­му­вав прем’єр. 
Вар­то за­зна­чи­ти: при­чи­на 16%-­го зро­с­тан­ня не у то­му, що ма­ти­ме­мо цьо­горіч кра­щий уро­жай. Приміром, ку­ку­руд­зи нинішньо­го се­зо­ну збе­ре­мо мен­ше, ніж торік. Хо­ча на 1 жовт­ня, за да­ни­ми офіційної ста­ти­с­ти­ки, на­мо­ло­че­но 7 млн т ка­ча­ни­с­тої — май­же на чверть більше, ніж на цю да­ту у 2013-му. Що­прав­да, аби от­ри­ма­ти при­бав­ку вро­жаю у 25%, до­ве­ло­ся об­мо­ло­ти­ти на 42,5% більше площ.
Приємна інфор­мація для гос­по­дарств, які ще ве­дуть по­льові ро­бо­ти — в Ук­раїні на­решті по­де­шев­ша­ли бен­зин та со­ляр­ка. При­чи­на, пе­ре­дусім, у зни­женні на си­ру наф­ту світо­вих цін, які за ос­танні три місяці впа­ли на 20%. Хо­ча «го­рюч­ка» на вітчиз­ня­них за­прав­ках май­же на грив­ню до­рож­ча, ніж бу­ла три місяці то­му. Та­ке вра­жен­ня, що увесь цей час па­ль­­не у нас, підко­рю­ю­чись спе­ку­ля­тив­ним інте­ре­сам, до­рож­ча­ло ледь не щод­ня. А нині ціни (як це ча­с­то бу­ває) опу­с­ти­ли на кілька копійок. Що ж до Ан­ти­мо­но­поль­но­го коміте­ту, то є ще над чим пра­цю­ва­ти: роз­ра­хун­ко­ва роздрібна вартість бен­зи­ну А-92, яку оп­ри­люд­ни­ло це відом­ст­во, ста­но­вить 14 грн 52 коп. за літр, тоді як се­ред­ня ціна йо­го ре­алізації  дорівнює 15,99 грн. Тоб­то за­прав­­ки, за за­ко­на­ми рин­ку, мог­ли б і ски­­ну­ти ще грив­ню-півто­ри у цей важ­кий для країни час. До речі, за моїми спо­с­те­ре­жен­ня­ми, з копійча­ним зде­шев­лен­ням якість паль­но­го од­ра­зу впа­ла.      
Держ­зе­ма­гент­ст­во ого­ло­си­ло чер­го­вий етап ре­фор­му­ван­ня
Ми­ну­ло­го міся­ця на уря­до­во­му пор­талі з’яви­ла­ся «сен­саційна» інфор­мація. Мов­ляв, на ви­ко­нан­ня до­ру­чен­ня віце-прем’єр-міністра Во­ло­ди­ми­ра Гройс­ма­на Держ­зе­ма­гент­ст­вом «за­про­ва­д­же­но пер­ший етап за­ходів ре­фор­му­ван­ня сфе­ри зе­мель­них відно­син в Ук­раїні, спря­мо­ва­них на за­без­пе­чен­ня про­зо­рості зе­мель­них відно­син та роз­ши­рен­ня по­вно­ва­жень місце­вих рад». «Сен­саційна» в лап­ках, то­му що скільки вже бу­ло у Держ­зе­м­агент­ст­ва цих пер­ших етапів ре­фор­му­ван­ня — не пе­релічи­ти.
А ко­рупція як при­жи­ла­ся у кабіне­тах цьо­го відом­ст­ва, так її звідти й не ви­ку­ри­ти. Але про зло­вжи­ван­ня де­що ниж­­че. Так от, з ви­щев­ка­за­ної інфор­ма­ції (як­що я пра­виль­но зро­зумів усі кан­це­ля­риз­ми), зо­к­ре­ма, вип­ли­ває, що:

     по-пер­ше, те­ри­торіальні уп­­равління Держ­зе­ма­гент­ст­ва по­винні по­го­д­жу­ва­ти з місце­ви­ми ра­да­ми пи­тан­ня на­дан­ня у власність або ко­ри­с­ту­ван­ня зе­мель­них діля­нок сільгоспприз­на­чен­ня дер­жав­ної влас­ності;

  по-дру­ге, Держ­зе­ма­гент­ст­во за­без­пе­чу­ва­ти­ме сільські та міські ра­ди «ак­ту­аль­ною інфор­мацією з Дер­жав­но­го зе­мель­но­го ка­да­с­т­ру» в ре­жимі он-лайн;

  по-третє, вже до кінця ро­ку до Дер­жав­но­го зе­мель­но­го ка­да­с­т­ру ма­ють бу­ти вне­сені відо­мості «про 1,5 мільйо­на зе­мель­них діля­нок, які бу­ли за­реєстро­вані в Дер­жав­но­му реєстрі зе­мель до 1 січня 2013 ро­ку». Відтак, ці данні ав­то­ма­тич­но по­трап­лять і до Дер­жав­но­го реє­стру ре­чо­вих прав;

  по-чет­вер­те, «з ме­тою за­без­пе­чен­ня про­зо­рості зе­мель­них відно­син з 15 жовт­ня цьо­го ро­ку пра­ва на зе­мельні ділян­ки для ве­ден­ня то­вар­но­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го ви­роб­ництва про­да­ва­ти­муть на кон­ку­рент­них за­са­дах. Інфор­мація про пе­релік та­ких діля­нок та ре­зуль­та­ти відкри­тих публічних зе­мель­них аукціонів ре­гу­ляр­но оп­ри­люд­ню­ва­ти­меть­ся на офіційно­му сайті Держ­­зема­гент­ст­ва».

Ло­вить риб­ку той, хто ка­ла­му­тить во­ду
Те­пер по­вернімо­ся до зло­вжи­вань, які вкоріни­ли­ся у зе­мель­них ор­га­нах. Тре­ба ска­за­ти, що дер­жа­ва не во­лодіє до­стовірною та по­вною інфор­мацією ні що­до обліку зе­мель, ні що­до зем­ле­влас­ників та зем­ле­ко­ри­с­ту­вачів, ні що­до кількості навіть ви­да­них пра­во­вста­нов­лю­ю­чих до­ку­ментів на ділян­ки. Такі вис­нов­ки од­но­го з інспек­ту­вань Держ­зе­ма­гент­ст­ва. Ма­ло­при­ваб­ли­ва си­ту­ація з гек­та­ра­ми у країні, яка нині ак­тив­но дек­ла­рує свою євро­пейськість, пе­ревіряль­ни­ки  вва­жа­ють наслідком роз­ба­лан­со­ва­ності си­с­те­ми відо­мо­стей та звітності у зе­мельній сфері. Але, як­що по­дивитись у корінь, си­ту­ація на­вряд чи ви­ник­ла са­ма со­бою. Про­бле­му мож­на вва­жа­ти ру­ко­твор­ною, на­ро­д­же­ною у чи­нов­ниць­ких кабіне­тах. Логічно, що риб­ка у ка­ла­мутній во­дичці ло­вить­ся кра­ще.
Щоб проілю­с­т­ру­ва­ти, який без­лад відбу­вається з го­ло­вним національ­ним ба­гат­ст­вом країни — на­даємо такі дані (інфор­мація де­що пе­ре­об­тя­же­на офіціозом та ци­ф­ра­ми, то­му про­си­мо чи­­та­чів оз­най­о­ми­ти­ся з аб­за­цом до кінця, аби зро­зуміти: точність та но­вації у зе­­мельній ца­рині на офіційно­му рівні ма­ло ко­му потрібні).
Ста­ти­с­тич­на звітність з обліку у Держ­зе­ма­гентстві скла­дається відпо­від­но до на­ка­зу Держ­­ста­ту від 5 ли­с­то­па­да 1998 р., ос­танні зміни до яко­го вно­си­ли­ся 16 жовт­ня 2001-го. Тоб­то звітність грунтується на Зе­мель­но­му ко­дексі Ук­раїни 1990 р. (втра­тив чин­ність з 1 січня 2002 р.) та не містить у собі відо­мо­стей, пе­ред­ба­че­них чин­ним Зе­мель­ним ко­дек­сом, зо­к­ре­ма що­до всіх видів зе­мель, роз­поділу зе­мель за зем­ле­влас­ни­ка­ми та зем­ле­ко­ри­с­ту­ва­ча­ми.
А ось важ­ли­вий штрих до ілю­с­т­рації: нерідко інфор­мація про за­галь­ний ба­ланс зе­мель у різних фор­мах звітності не ли­ше не відповідає дійсності, а й су­пе­ре­чить од­на одній. На­во­ди­мо при­клад не­до­реч­но­с­тей (до чи­тачів про­­­­­­хан­ня зно­ву на­бра­ти­ся терпіння). Згідно фор­ми 6-зем зе­мель­ний фонд Ук­раїни на 1 січня 2012 р. ста­но­вив
60 млн 354,8 тис. га, з яких 42 млн 776,9 тис. га — сільсько­го­с­по­дарські землі. Вод­но­час, за іншою фор­мою звітності 2-зем, на ту са­му да­ту у при­ватній влас­ності пе­ре­бу­ва­ло 31 млн
221 тис. га, зо­к­ре­ма 30 млн 818,6 тис. га сільго­с­пугідь. А у дер­жавній влас­нос­ті — 29 млн 71,3 тис. га, з яких 10 млн 717,4 тис. га — сільго­с­пугідь. Тоб­то за та­ко­го поділу ви­хо­дить: увесь зе­мель­ний фонд країни ста­но­вить 60 млн 293,3 тис. га (на 62,5 тис. га мен­ше, ніж зна­чить­ся у за­галь­но­му ба­лансі 6-зем). А сільгоспзе­мель — 41,536 тис. га — на 1 млн 240,9 тис. га мен­ше.          
І як сти­ку­ють­ся ці ци­ф­ри?! Мо­же, у бух­гал­терії Держ­зе­ма­гент­ст­ва, де на­ра­хо­ву­ють солідні зар­пла­ти своїм керівни­кам, підка­жуть? За­од­но тре­ба у го­ло­вно­му зе­мель­но­му відомстві з’ясу­ва­ти, як з та­кою си­с­те­мою звітності країні кро­ку­ва­ти до об’єдна­ної Євро­пи? Ми ж бо не ли­ше не мо­же­мо га­ран­ту­ва­ти пра­ва влас­­ності, а навіть не спро­можні по­ра­ху­ва­ти гек­та­ри, розібра­ти­ся, ко­му яка зем­ля і на яких підставах на­ле­жить.

Інтерв'ю
Геннадій Юдін, віце-президент ВГО "Українська горіхова Асоціація"
Горіхівництво за останній час уже встигло стати однією із найбільш скандальних галузей аграрного виробництва. Після всім відомого  розголосу  із «горіховою мафією» цікавість до саджанців та
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее

1
0