Спецможливості
Агробізнес

Щоб поле не тріщало. Як уберегти ріпак від розтріскування

26.04.2021
25916
Щоб поле не тріщало. Як уберегти ріпак від розтріскування фото, ілюстрація

Дуже швидко пробіжить час і вже за кілька місяців яскраво-жовті посіви ріпаку, які наче магнітом притягують бджіл (мабуть, усі куштували м’якенький, майже білий, ріпаковий мед) і тисячі інших комах, сформують стручки, які достигнувши, віддячать господареві врожаєм.

 

 

 

 

 

 

 

Але приємні відчуття від очікування щедрого врожаю можуть бути дещо зіпсованими. Напевно багатьом знайома ситуація, коли десь за два-три тижні до збирання поле починає буквально «тріщати» — стручки розтріскуються, а насіння щедро всипає землю. А це — недоотриманий урожай і прибутки, та ще й падалиця, з якою доведеться боротися в наступному році.

І винуватий тут не господар, який щось не догледів чи не доробив. Річ у тім, що ріпак, як культура, був виведений із його «диких» предків. Тому рослина природно, як тільки-но дозріває, починає осипатися, адже вмикається природний механізм – дати «нове життя», розкидавши насіння. Він актуальний для природи, але в сільському господарстві завдає збитків.

І навіть вирощування сортів, які мають певну стійкість до передчасного розтріскування, повністю проблему не вирішує.

 

Що з ріпаком: особливості вирощування

Ще однією причиною розтріскування стручків і передчасного осипання є така біо­логічна особливість ріпаку, як нерівномірне дозрівання, під час якого верхні стручки можуть бути вже сухими та осипатися, а нижні – ще зеленими та сирими. Внаслідок руйнування стручка втрати врожаю зазвичай становлять близько 5–10% загального врожаю (табл.). Однією з причин розтріскування стручків є й те, що під час достигання в денні години вони підсихають, а в нічні – адсорбують вологу. Такі перепади вологості призводять до їхньої деформації та послабленню швів, які тримають стулки стручків. Особливо відчутно це за нестабільних погодних умов (особливо спекотних і вітряних), коли втрати можуть сягати до 50–80%. А ще передчасне розтріскування стручків можуть спричинити патогени. Особливо небезпечний у посівах ріпаку альтернаріоз. Його збудник уражує стебла, стручки, листя і призводить до формування недорозвиненого насіння і розтріскування стручків. Альтернаріоз «висушує» стручки, тож вони втрачають еластичну здатність — і розкриваються передчасно. Хвороба може завдати збитків до 30–50% від усього врожаю.

Втрати насіння від розтріскування стручків ріпаку

Урожайність насіння, ц/га

Зниження врожайності (ц/га) залежно від відсотка розтріснутих стручків

5%

10%

15%

20

1

2

3

30

1,5

3

4,5

40

2

4

6

 

Як попередити проблему, а не боротися з наслідками

Стручки на нижньому ярусі починають буріти й вигинаються в дугу U, не розтріскуючись по шву, — саме час застосувати біоклейПопередити передчасне розтріскування стручків все ж таки можна — головне вчасно і повною мірою проводити захист посівів від хвороб, а також у потрібний час, десь за 2–3 тижні до збирання, коли стручки на нижньому ярусі починають буріти й вигинаються в дугу U, не розтріскуючись по шву, обробити рослини спеціальним клеєм.

Зазвичай аграрії використовують хімічні та біологічні клеї. Хімічні утворюють суцільну непроникну плівку, яка склеює стручки й висушує їх. Однак ця плівка унеможливлює дихання й фотосинтез, чим погіршує дозрівання насіння та знижує його якісні показники. Біологічні ж аналоги не руйнують покривні тканини й не перешкоджають продовженню вегетації, а саме — природному дозріванню плодів.

 

Природне рішення

Природний універсальний, екологічно безпечний препарат комплексної дії Липосам® біоклей (природні полімери різної молекулярної маси у різних співвідношеннях) виробництва компанії БТУ-ЦЕНТР – продукт життєдіяльності мікроорганізмів, призначений для склеювання стручків ріпаку, гірчиці, бобів гороху, квасолі, овочевих бобів, коробочок льону та бавовнику. Рідина біопрепарату обтягує стручки еластичною сіточкою на зразок бинта, що запобігає розтріскуванню, не руйнує покривні тканини й не заважає основним процесам росту та розвитку рослин: диханню й фотосинтезу. Це своєю чергою сприяє подовженню періоду вегетації, нормальному накопиченню олії в насінні олійних культур і забезпечує природне дозрівання як нижніх, так і верхніх ярусів рослин.

Липосам® біоклей регулює кількість вологи в плодах, не даючи їй змоги проникати всередину та водночас вільно виходити назовні. Тобто стулки стручків не намокають. Окрім того, утворена препаратом плівка певною мірою забезпечує міцність і протидію стручка механічному впливу (ударам граду, рослин об рослину, робочих частин механізмів), стримує від розривання його клітинний шар у «зоні розкриття». Водночас водопротекторна функція біоплівки сприяє зниженню передзбиральної вологості насіння. Застосування препарату здатне зменшити втрати врожаю на 30–50%.

Липосам® біоклей застосовують у вигляді водного розчину. Розчинення проводять поступово. Спочатку необхідну кількість препарату потрібно розмішати у воді (1:1) до однорідного розчину. Тільки після того, як біоклей ретельно перемішаний із водою, потрібно доливати в нього воду малими дозами до необхідного для обробки об’єму.

Внесення біоклею проводять у суху погоду наземним або авіаційним обприскуванням у діапазоні температур 5–30°С залежно від польової культури.

У органічному землеробстві внесення Липосам® біоклей проводять самостійно. В інтегрованому — Липосам® біоклей можна застосовувати як самостійно, так і з десикантом, залежно від погодних умов. Наприклад, якщо в період збирання передбачається затяжна волога погода, яка унеможливить збирання, тоді біоклей краще застосувати разом із десикантом та зібрати врожай до дощів.

Якщо не вдалося внести біоклей на певній культурі в оптимальні строки, тоді можна застосувати його трохи пізніше (перед збиранням), але при цьому слід збільшити норму використання до максимально рекомендованої.

Слід зауважити, що залежно від способу обприскування та вегетативної маси рослин норма внесення Липосам® біоклею може коливатися. За використання авіації та невеликої фітомаси можна застосовувати мінімальну норму (0,7 л/га), в наземному обприскуванні та за такої самої невеликої фітомаси — середню (1 л/га). За наявності в полі більшої фітомаси посівів норму використання біоклею за обох способів застосування слід теж пропорційно збільшити. Максимальна норма застосування становить 1,5 л/га. Варто додати, що у разі використання Липосам® біоклею достатньо обробки в один слід, використання ж багатьох хімічних склеювачів потребує подвійної перехресної обробки.

 

Практика підтверджує

Застосування Липосам® біоклей здатне зменшити втрати врожаю на 30–50%Дослідження ефективності Липосаму® біоклею проводилося на сої сорту Корсак у Вінницькій області в Тульчинській філії ПрАТ «Зернопродукт». Внесення клею проводилось за тиждень до збирання, в нормі 1,5 л/га + десикант 2,5 л/га. Урожайність на контрольній ділянці становила 1,94 т/га. Урожайність на дослідній ділянці становила 2,28 т/га. Таким чином, завдяки біоклею Липосам було збережено 0,34 т/га насіння сої.

Також було проведено дослідження на ріпаку озимому, сорту Рохан в ПрАТ «Зернопродукт», СТОВ «Агро Кряж» Вінницької області. Препарат вносили за 21 день до збирання ріпаку в нормі 1,5 л/га. Урожайність на контрольній ділянці становила 3,1 т/га. На дослідній ділянці урожайність становила 3,5 т/га. Отже, застосування біоклею Липосам® допомогло зберегти 0,4 т/га насіння ріпаку.

У ТОВ «Поділля АгроПродукт», землі яких розташовано у шести областях України, вирощують кукурудзу, пшеницю, соняшник, ріпак та сою. Ріпак є однією з найрентабельніших культур. На ньому господарство, зазвичай, виконує вісім обробок препаратами захисту рослин, дев’ята обробка — Липосам® біоклей. Загалом із компанією БТУ-ЦЕНТР холдинг співпрацює вже восьмий рік і практично весь цей час використовує їхні препарати, зокрема Липосам® біоклей у посівах ріпаку. Препарат реально ефективний, його застосовують у максимальній дозі — 1,5 л/га, дія триває мінімум два тижні. У господарстві згадують, що кілька років тому по ріпаку, котрий заздалегідь було оброблено Липосам® біоклеєм, пройшовся град. Верхній ярус був ушкоджений, однак середній і нижній яруси вистояли, препарат спрацював добре.

 

Думка агронома

Віктор Зіневич, головний агроном СФГ «Ткаченки»:

— Щороку під ріпак відводимо 250—280 га ріллі. Висіваємо переважно гіб­риди німецької селекції, компанії ДСВ. Урожай­ність у хороші роки у середньому становить 45–48 ц/га, у гірші — 38 ц/га. Погодні умови щороку складаються по-різному, а ріпак по ярусах дозріває неоднорідно, тому для збереження врожаю використовуємо Липосам® біоклей ось уже кілька років поспіль, він став обов’язковим елементом технології вирощування ріпаку в нашому господарстві. Вносимо Липосам® біоклей як самостійний продукт, з огляду на стан рослин і метеоситуацію, десь за 8–12 днів до збирання у нормі 1,5 л/га. Колись пробували і по 2,0, але зрозуміли, що збільшувати рекомендовану виробником норму просто немає сенсу — 1,5 л/га цілком достатньо для отримання очікуваного ефекту. Чудовий продукт із прийнятною ціною, на всі 100% виправдані інвестиції. 
 

І. Катеринчук,  i.katerincyk@univest-media.com

Інтерв'ю
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у
Кукурудза сьогодні є стратегічною культурою, що вирощується майже у всіх кліматичних зонах України. Насичення сівозміни кукурудзою та відсутність системи інтегрованого управління шкідниками сприяють збільшенню кількості шкідників і... Подробнее

1
0