Спецможливості
Техніка та обладнання

Оцінка точ­ності висіву

24.09.2017
6918
Оцінка точ­ності висіву фото, ілюстрація

Точність висіву посідає головне місце за проведення посівних робіт передусім просапних культур. Під точністю висіву розуміють оптимальне розташування насінин як за площею, так і за глибиною поля.

 

 

Як­що рівномірне за­гор­тан­ня насінин ви­ко­ну­ють сош­ни­кові та при­ко­чу­вальні ро­бочі ор­га­ни, то за рівномірність роз­поділен­ня їх уз­довж ряд­ка відповіда­ють на­сам­пе­ред висі­валь­ний апа­рат, насіннєпровід і на­прав­ля­ючі сош­ни­ки. Ре­зуль­та­том спільної їхньої дії є роз­та­шу­ван­ня насінин у ряд­ку. За точність висіву відпо­віда­ють за­­кла­дені в сівал­ку кон­ст­рук­тивні особ­ли­вості, які виз­на­ча­ють бу­до­ву їх ви­­сіваль­но­го апа­ра­ту, насін­нє­­про­во­ду й на­прав­ля­ю­чих сош­ників. Важ­ли­вим еле­мен­том для ефек­тив­ної роз­роб­ки вка­за­них вузлів є вста­нов­лен­ня спо­со­бу оцінки точ­ності роз­поділу насінин у ряд­ку.

У на­уко­вих ро­бо­тах по­чат­ку 1960-х років бу­ло за­про­по­но­ва­но оціню­ва­ти рівномірність висіву як точність у роз­поділі насінин уз­довж на­пря­му ру­ху. Для цьо­го довільну до­вжи­ну сму­ги розділя­ють на ок­ремі дільни­ки з пев­ною кількістю насінин, які по­тра­пи­ли в них. Ок­ре­мо підра­хо­ву­ють віднос­ну кількість насінин на ділянці. Та­ка ме­то­ди­ка дає змо­гу кількісно оціни­ти точність ро­бо­ти висівних апа­ратів, порівню­ва­ти їх між со­бою за цим по­каз­ни­ком, од­нак є де­що громіздкою для опе­ра­тив­ної по­льо­вої оцінки точ­ності висіву.

Ана­логічний підхід до виз­на­чен­ня точ­ності посіву ви­ко­ри­с­та­ли під час досліджень на по­чат­ку 1980-х, де та­кож вда­ли­ся до кри­тич­ної оцінки мож­ли­во­с­тей ме­то­ду з по­зицій відсут­ності гра­нич­них зна­чень па­ра­метрів. Вка­за­но, що в по­льо­вих умо­вах доцільно да­ва­ти кількісну оцінку точ­ності посіву без­по­се­ред­ньо за схо­да­ми з на­ступ­ною ста­ти­с­тич­ною об­роб­кою ре­зуль­татів вимірю­вань. Ука­за­ну ме­то­ди­ку підтри­ма­ли еко­номіс­­ти. Для об’єктивнішої оцінки рівномірності роз­поділу насінин по­лем за­про­по­ну­ва­ли до­три­му­ва­ти­ся дво­мір­но­го за­ко­ну, який вра­хо­вує відхи­лен­ня не ли­ше вздовж ру­ху сівал­ки, а й відхи­лен­ня в по­пе­реч­но­му на­п­рямі. Бе­зу­мов­но, та­ка оцінка бу­ла б більш об’єктив­ною, але за­про­ва­д­жен­ня двомірно­го за­ко­ну оче­вид­но є доцільним для опи­су кінце­во­го ре­зуль­та­ту роз­поділен­ня висіяно­го на­­сіння по­лем, і не є не­обхідним для оцінки ро­бо­ти тільки висівно­го апа­ра­ту. Вод­но­час ви­ко­ри­с­тан­ня та­ко­го підхо­ду не сприй­ма­ли в умо­вах ви­роб­ництва.

У ро­бо­тах на­уковців-аг­раріїв Харківсько­го НТУСГ спра­вед­ли­во бу­ло відміче­но, що висіван­ня насіння є, в прин­ципі, ви­пад­ко­вим про­це­сом, який за­ле­жить від ба­га­ть­ох фак­торів як внутрішньої бу­до­ви й ро­бо­ти висівно­го апа­ра­та, так і від фак­торів зовнішньо­го впли­ву умов ек­сплу­а­тації сівал­ки. В ціло­му відстані між насіни­на­ми в ряд­ку є ви­пад­ко­ви­ми, їх мож­на оха­рак­те­ри­зу­ва­ти на ос­нові ста­ти­с­тич­них за­ко­номірно­с­тей роз­по­ділу цих ве­ли­чин. У ре­зуль­таті для опи­су точ­ності висіву виділя­ють­ся па­ра­ме­т­ри ма­те­ма­тич­но­го очіку­ван­ня і дис­персії з ура­ху­ван­ням швид­кості ру­ху сівал­ки, ча­со­вих про­міжків між ви­ки­дан­ня­ми насінин апа­ра­том, а та­кож відхи­лен­ня насіння від то­чок ви­ки­дан­ня. Та­кий підхід по­ля­гає в ком­плексній оцінці точ­нос­ті висіву. Але вста­нов­лені функціональні за­леж­ності між па­ра­ме­т­ра­ми внут­ріш­ньої струк­ту­ри висівної си­с­те­ми й вихід­ни­ми па­ра­ме­т­ра­ми її ро­бо­ти відкри­ва­ють мож­ливість порівняль­ної оцінки як до­зу­ю­чих си­с­тем, що відділя­ють ок­ремі насіни­ни із за­галь­ної ма­си. Кількісна ха­рак­те­ри­с­ти­ка по­нят­тя точ­ності висіву бу­ло за­про­по­но­ва­на на по­чат­ку 1990-х. Під «точ­ним» слід ро­зуміти ро­зуміти та­­кий посів, ко­ли інтер­ва­ли між насіни­на­ми роз­поділя­ють­ся, відповідно до нор­маль­но­го за­ко­ну, з па­ра­ме­т­ра­ми x і 2b. При цьо­му се­реднє зна­чен­ня інтер­ва­лу має відпо­віда­ти умові  x ≥ 6b. Тоді ко­ефі­цієнт варіації не пе­ребільшує ≤16,7%.

Для оцінки ро­бо­ти апа­ратів вво­дять по­нят­тя ймовірності точ­ності висіву, що є ймовірністю ви­ко­нан­ня умов:

— при­смок­ту­вальні от­во­ри бу­дуть за­пов­нені насіни­на­ми;

— у кож­но­му от­ворі бу­де по одній насінині;

— відхи­лен­ня висівної насіни­ни від роз­ра­хо­ва­ної точ­ки висіву не має пе­ребільшу­ва­ти крок (інтер­вал) висіву.

В ок­ре­мих досліджен­нях ос­нов­ну ува­гу за вив­чен­ня точ­ності посіву приділя­ють без­по­се­ред­ньо роз­та­шу­ван­ню насінин у бо­розні як кінце­во­му ре­зуль­та­ту. Мо­­мент ски­дан­ня насіни­ни до­зу­ю­чим еле­мен­том роз­гля­да­ють як ви­пад­ко­вий. Ви­хо­дя­чи з цьо­го, траєкторію ру­ху зер­нин до по­вер­х­ні по­ля та­кож потрібно роз­гля­да­ти як ви­пад­кові про­це­си, що по­ро­д­жу­ють від­хи­лен­ня у роз­та­шу­ванні насінин уз­довж ряд­ка. У цьо­му ви­пад­ку, як і в ба­га­ть­ох інших досліджен­нях, в ос­но­ву оцінки точ­ності висіву по­кла­дені чис­лові ста­ти­с­тичні ха­рак­те­ри­с­ти­ки ін­­тер­валь­но­го роз­поділу насінин. Вста­нов­лю­ють­ся се­редні зна­чен­ня інтер­валів їхньої дис­персії.

Рівномірність фор­му­ван­ня зер­но­во­го по­то­ку за­ле­жить від ба­га­ть­ох фак­торів впли­ву. На­сам­пе­ред слід ви­­діли­ти такі важ­ливі, як: по­чат­ко­ва швидкість ски­дан­ня насіни­ни і мо­мент ча­су її відо­крем­лен­ня від при­смок­ту­вальнної комірки. Своєю чер­гою, ці ха­рак­те­ри­с­ти­ки виз­на­ча­ють як ге­о­ме­т­рич­ни­ми па­ра­ме­т­ра­ми, так і фор­мою насінин куль­тур, що висіва­ють­ся. Тоб­то в будь-яко­му ви­пад­ку по­чат­кові па­ра­ме­т­ри фор­му­ван­ня по­то­ку насінин ма­ють ви­пад­ко­вий ха­рак­тер, а от­же роз­поділені пев­ним чи­ном, згідно зі ста­ти­с­тич­ним за­ко­ном із йо­го кількісни­ми ха­рак­те­ри­с­ти­ка­ми.

Важ­ли­вим є вплив кіне­ма­тич­них ре­жимів до­зу­ван­ня на точність ви­ко­нан­ня посіву. Зафіксо­ва­но, що, крім вка­за­них фак­торів впли­ву на точ­­­­ність висіву, важ­ли­ву роль відіграє роз­­­ко­чу­ван­ня ок­ре­мих насінин по дну бо­роз­ни. Зафіксували, що це ста­ло однією з при­чин то­го, що сівал­ки точ­но­го висіву не ви­ко­ну­ють нор­ма­тивів що­до точ­­­­­ності висіву, а для насіння ку­ку­руд­зи за 90% нормі ви­ко­нан­ня точ­ності висіву во­на фак­тич­но ук­ла­дається ли­ше на тре­ти­ну.

Точність роз­та­шу­ван­ня насінин уз­довж ряд­ка суттєво за­ле­жить від швид­кості ру­ху посівно­го аг­ре­га­ту. За швид­ко­с­тей, що пе­ре­ви­щу­ють 0,3 м/с, існу­ючі апа­ра­ти знач­но погіршу­ють точ­ність до­зу­ван­ня насіння і по­тре­бу­ють удо­с­ко­на­лен­ня кон­ст­рук­тив­них рішень, спря­мо­ва­них на зни­жен­ня сту­пе­ня відмов ти­пу про­пусків і двійників.

Учені Цен­т­раль­но­ук­раїнсько­го НТУ ак­цен­ту­ють ува­гу на то­му, що не­о­пти­маль­ний ре­жим ро­бо­ти висівно­го апа­ра­та пов’яза­ний зі зміною норм висіву насіння та швид­кості сівал­ки. Вста­но­ви­ли, що за висіву насіння цу­к­ро­во­го бу­ря­ку нор­ми посіву йо­го зміню­ють­ся від 8 до 25 шт./пог. м і більше, за­леж­но від якості та схо­жості насіння, фізи­ко-тех­но­логічних вла­с­ти­во­с­тей по­ля то­що. Ав­то­ри досліджень за­зна­ча­ють, що швидкість ру­ху сівал­ки при цьо­му мо­же зміню­ва­ти­ся від 4,5 до 9 км/год, а ко­ли­ван­ня міні­маль­ної та мак­­­си­маль­ної швид­ко­с­тей дис­ка відбу­вається у ме­жах 0,188...0,751 м/с, що мо­­­­­­же впли­ва­ти на якісні по­каз­ни­ки висіву насіння.

Вод­но­час у ба­га­ть­ох літе­ра­тур­них дже­ре­лах містять­ся підтвер­д­жен­ня, що оп­ти­маль­ни­ми швид­ко­с­тя­ми для нор­маль­ної ро­бо­ти висіваль­но­го апа­ра­та є швид­кості дис­ка в ме­жах 0,24...0,36 м/с. Для за­без­пе­чен­ня оп­ти­маль­них ре­жимів ро­бо­ти апа­ра­та вчені роз­ро­би­ли но­мо­г­ра­му, яка дає змо­гу лег­ко підібра­ти за за­даній нормі висіву Q, шт/пог. м висівні дис­ки та швидкість ру­ху сівал­ки. Бу­ло роз­г­ля­ну­то висівні дис­ки відповідно з 30-ма та 47-ма комірка­ми. Та­ка но­мо­г­ра­ма да­ла змо­гу ви­бра­ти раціональ­ну швидкість сівал­ки (в ме­жах від 3 до 9 км/год) за­леж­но від нор­ми висіву і прий­ня­то­го дис­ка. Вка­зані ре­ко­мен­дації да­ли змо­гу підви­щи­ти аг­ро­технічно до­пу­с­ти­му швидкість аг­ре­га­ту, підви­щи­ти йо­го про­дук­тивність і за­без­пе­чи­ти точність посіву.

Ре­зуль­тат висіву роз­та­шу­ван­ня рос­лин уз­довж ряд­ка за­ле­жить від ба­га­ть­ох фак­торів, йо­го про­по­ну­ють оціню­ва­ти ко­ефіцієнтом варіації. Оче­вид­но цей без­розмірний по­каз­ник, що вра­хо­вує як се­реднє зна­чен­ня ве­ли­чи­ни, так і се­ред­нь­ок­ва­д­ра­тич­не її відхи­лен­ня, найбільш об’єктив­но оцінює точність ви­ко­нан­ня про­це­су й мо­же бу­ти за­сто­со­ва­ний для порівняль­ної оцінки ро­бо­ти апа­ратів. Од­нак бу­ло до­ве­де­но, що ве­ли­чи­на ко­ефіцієнта варіації за­ле­жить від заліко­вої до­вжи­ни по­ля, де про­во­дять досліджен­ня. Це ство­рює до­дат­кові умо­ви на про­ве­ден­ня дослідів і зни­жує уза­галь­неність ви­ко­ри­с­тан­ня цьо­го па­ра­ме­т­ра для оцінки якості посіву. Точність висіву мож­на оціни­ти ве­ли­чи­ною відхи­лен­ня по­ло­жен­ня насіни­ни від те­о­ре­тич­но пе­ред­ба­че­но­го. Так відхи­лен­ня, як пра­ви­ло, по­зна­ча­ють у відсот­ках і порівню­ють із до­пу­с­ти­мим для тієї чи іншої куль­ту­ри.
Вплив точ­ності висіву на вро­жайність вста­нов­ле­но на при­кладі цу­к­ро­вих бу­ря­ків. Так, згідно з да­ни­ми ба­га­ть­ох досліджень, збільшен­ня ко­ефіцієнта варіації уп’яте­ро (від 0,25 до 1,25) при­зво­дить до змен­шен­ня вро­жай­ності на 160 ц/га. Вод­но­час вста­нов­ле­но, що ос­нов­ною при­чи­ною не­до­стат­ньої точ­ності висіву є ро­бо­та висівно­го апа­ра­та, який за фор­му­ван­ня по­то­ку зер­нин дає про­пу­с­ки і двійни­ки. Та­ким чи­ном поліпшен­ня якості ви­ко­нан­ня посіву на­сам­пе­ред пов’яза­но з удо­с­ко­на­лен­ням са­мо­го висівно­го апа­ра­та як до­зу­ю­чої технічної си­с­те­ми, що ви­ко­нує ос­нов­ну опе­рацію відо­крем­лен­ня насінин від за­галь­ної ма­си й фор­му­ван­ня з них ре­гу­ляр­но­го без­пе­рерв­но­го по­то­ку.

Вплив швид­кості ру­ху сівал­ки на якість (точність) ви­ко­нан­ня посіву вив­ча­ли всебічно в досліджен­нях віт­чиз­няні та вчені близь­ко­го за­­ру­біжжя. Мож­на вва­жа­ти вста­нов­ле­ним фак­то­ром, що зі збільшен­ням швид­кості за 2м/с точність ви­ко­нан­ня посіву суттєво зни­жується. Усу­нен­ня вка­за­ної за­ко­номірності мож­ли­ве за ра­ху­нок удо­с­ко­на­лен­ня си­с­те­ми до­зу­ван­ня висівно­го апа­ра­та. Особ­ли­во це важ­ли­во для су­час­них умов ве­ден­ня зем­ле­роб­ст­ва, ко­ли про­сте­жується за­галь­на тен­денція збільшен­ня про­дук­тив­ності ве­ден­ня робіт і ско­ро­чен­ня строків їх ви­ко­нан­ня.

Для підви­щен­ня точ­ності до­зу­ван­ня про­по­ну­ють вве­с­ти до­дат­ко­ву опе­рацію по­пе­ред­ньої орієнтації насінин пе­ред за­хоп­лен­ням їх коміркою. Оцін­ку здійсню­ють за се­ред­нь­о­а­риф­ме­тич­ним зна­чен­ням інтер­валів між насіни­на­ми, се­ред­нь­ок­ва­д­ра­тич­ним відхи­лен­ням інтер­валів від се­ред­нь­о­го зна­чен­ня і за ко­ефіцієнтом варіації. Оче­вид­но, та­кий підхід найбільш сприй­нят­ли­вий для оцінки точ­ності висіву. По­при те, що він більш громіздкий для виміру, але йо­го ви­ко­ри­с­тан­ня доцільне за про­ве­ден­ня на­уко­вих досліджень і порівнян­ня ро­бо­ти різних апа­ратів (особ­ли­во за висіван­ня насінин різних куль­тур). 

О.Бан­ний, канд. техн. на­ук,

А.Но­виць­кий, до­цент,

С.Ка­ра­би­нь­ош, до­цент,

Ю.Но­виць­кий, сту­дент,

НУБіП Ук­раїни

Інформація для цитування
Оцінка точ­ності висіву/ О.Бан­ний, А.Но­виць­кий, С.Ка­ра­би­нь­ош, Ю.Но­виць­кий // Пропозиція/ — 2017. — № 5. — С. 64-66

Інтерв'ю
Николай Орлов
У 2016 році значно зросла кількість рейдерських захоплень підприємств. Серед постраждалих є і  представники аграрного бізнесу. Лише протягом першого півріччя зі скаргами на дії рейдерів до
Николай Орлов
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Цей закон має відкрити ринок землі в Україні. 

1
0