Спецможливості
Новини

Погодні умови підвищують шанси оновити рекорд виробництва кукурудзи в Україні, — експерти

30.07.2020
675
Погодні умови підвищують шанси оновити рекорд виробництва кукурудзи в Україні, — експерти фото, ілюстрація

В Україні повним ходом іде збирання ранніх зернових, і тепер саме час оцінити перспективи пізніх культур.

Зміни в структурі посівів та агрокліматичні умови дозволяють нам для ключової пізньої культури — кукурудзи — прогнозувати зміцнення статусу «цариці полів».

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на apk-inform.

За оцінками фахівців, урожай кукурудзи в 2020 р. формується на рекордній площі в 5,4 млн га. Ще в червні були певні сумніви з приводу збереження високих показників урожайності зернової. Але погодні умови дозволили зробити позитивні зміни, і цей показник оцінюється в 7 т/га. В результаті валовий збір кукурудзи може досягти чергового рекорду та скласти 36,6 млн т.

«Щоразу при формуванні рекордних урожаїв досить гостро стає питання його ефективного збуту та цінових коливань. Експортний потенціал українського ринку кукурудзи майбутнього сезону ми оцінюємо в 29 млн тонн. Великою підмогою для реалізації очікуваного високого врожаю може стати нарощування закупівель ключовими імпортерами. Зокрема, очікується, що в 2020/21 МР ЄС може збільшити імпорт кукурудзи на 1,5 млн тонн, а Єгипет — на 0,7 млн тонн. Саме ці країни є основними покупцями української зернової, а приріст їхнього імпорту з лишком покриє збільшення виробництва в Україні», — вважає аналітик АПК-Інформ Андрій Купченко.

За його словами, також не можна не відзначити підвищення інтересу до глибокої переробки кукурудзи в Україні. При стабільно профіцитній сировинній базі інвестори вбачають все більше можливостей для будівництва подібних підприємств. Чи стане поточний кризовий період поштовхом для розвитку цієї галузі, покаже час.

Ключові слова: Кукурудза, урожай, рекорд

Інтерв'ю
Николай Сафонов
Потенціал зростання органічного сегменту великий, його частка може досягти 5-10%. Тоді як поки що в Україні на нього припадає це менше 0,1% від загального споживання продуктів харчування. І статися це може в найближчі 5-10 років. Багато що... Подробнее
Богдан Духницький, канд. ек. наук ННЦ «Інститут аграрної економіки», аналітик компанії «Бізнесгрупінвест», що тісно співпрацює з Асоціацією «УКРСАДПРОМ»
Європейський ринок потребує фруктів і ягід і скупує  їх з усього світу. При цьому попитом користується не  лише сировина, а й перероблена продукція. За результатами 2016 року, 70% доходів зі

1
0