Спецможливості
Новини

Ціни на цукор в ЄС продовжують триматися на рекордному за 2 роки рівні

05.04.2017
1422
Ціни на цукор в ЄС продовжують триматися на рекордному за 2 роки рівні фото, ілюстрація

У зв’язку з очікуваним низьким валовим збором цукрового буряка ціни на цукор в Євросоюзі тримаються на рекордному за 2 останніх роки рівні. Про це повідомляє propozitsiya.com з посиланням на британський аграрний портал farminguk.com.

З листопада 2016-го ціни контрактів тримаються на рівні 475–480 €/т на умовах EXW. З березня 2016-го вони зросли на 11%. Як Єврокомісія, так і експерти ринку вважають, що запаси цукру в сезоні, що триває, скорочуватимуться, що спостерігається вже третій сезон поспіль.

Існують фактори, що сприяють подальшому росту цін, принаймні, найближчим часом. Спотові ціни з негайною доставкою в ЄС тримаються на рівні близько 600 €/т, що вище середніх (розраховуються на базі існуючих контрактів і нових угод, що укладаються саме зараз. – Ред.). Доки спотові ціни тримаються на рівні вище середніх, останні зростатимуть.

Поки квоти знижуються відповідно до експортних обмежень, очікуване зростання виробництва цукру в ЄС може знайти збут на зовнішніх ринках. У цьому випадку додаткові поставки, які можуть піти на ринок ЄС, здійснюватимуться за цінами, відповідними цінам світового ринку.

Але це тільки один з двох можливих наслідків. Ціни на світовому ринку ростуть навіть швидше, ніж на ринку ЄС. З березня 2016-го ф’ючерси цукру на Лондонській біржі у фунтах зросли на 40%. Але важливішим для цін на ринку ЄС буде те, коли укладатимуться експортні угоди: до чи після збирання врожаю і скільки становитимуть світові ціни в кожен конкретний день.

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Наскільки важливо дбати про якість зерна? Що таке нотифікації і чому їх варто боятися Україні? Які хвороби зернових є загрозою для іміджу української сільгосппродкції propozitsiya.com розповів 
Директор компании "Агро-Вент" Андрей Марущак
Малиновий сезон-2017 в Україні проходив дуже бурхливо. Зростаючі обсяги пропозиції ягоди змусили дуже нервувати самих виробників, які побоювалися обвалу цін. У такому ж нервовому, і навіть виснаженому стані були і переробники, які зірвали... Подробнее

1
0