Спецможливості
Новини

Аграрії використовують всі можливості, щоб зберегти зерно нового врожаю

30.06.2022
929
Аграрії використовують всі можливості, щоб зберегти зерно нового врожаю фото, ілюстрація

Україна постачає 10 % світової пшениці, 16 % кукурудзи і приблизно половину соняшника на олію — але через війну експортувати всі ці товари дуже важко.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Forbes.

У мирні часи країна відправляла за кордон 6 млн т зерна щомісяця — переважно Чорним морем.

Проте російська блокада морських шляхів і українські оборонні міни заважають торгівлі. Залізничними шляхами, автодорогами і річками можна відправляти менше 2 млн т на місяць.

Здається, що великі запаси зерна — це добре, але не тоді, коли його ніде зберігати. Одну пʼяту українських елеваторів пошкоджено російськими ракетами або вони знаходяться під російською окупацією.

За словами Тараса Висоцького, першого заступника міністра з питань аграрної політики, в Україні застрягло понад 20 млн т зерна з минулого сезону. За даними Української зернової асоціації, цього року в країні хоч і очікують зниження врожаю на третину, але й він обіцяє бути немалим: 26 млн т кукурудзи, 19 млн т пшениці, 7 млн т ячменю і 13 млн т олійних культур.

Деякі фермери притримують зерно, сподіваючись на відкриття портів, і не відправляють його втричі дорожче до Польщі чи Румунії, адже такий транзит зʼїдає їхню маржу. Уряд вважає, що Україні забракне місця для зберігання 10–15 млн т врожаю. Зернова асоціація прогнозує, що ніде буде зберігати до 25 млн т.

Урожай, який не зберігається у належних умовах, може зіпсуватися чи його можуть вкрасти. Щоб цього уникнути, фермери шукають силосні рукави — довгі поліуретанові пакети, кожен з яких може зберігати до 200 т зерна. Висоцький каже, що на покриття проблем із місцями для зберігання може знадобитися близько 50 000 таких силосних рукавів. 

Крім того, уряд замовляє мобільні склади, які можна розташовувати в полях і які захищатимуть зерно від впливу різних погодних умов і шкідників.

Менші виробники вдаються до оренди складів. Але такі склади часто не мають державної сертифікації, і зазвичай на них немає індустріальних зерносушарок, що може підвищити ризик псування врожаю. Кукурудзу теж можна залишити в полях взимку, але це може вплинути на якість і врожайність.

Західні союзники бачать усе вищі ціни на продовольство в світі, тому запропонували допомогти Україні. 14 червня Джо Байден пообіцяв збудувати тимчасові силоси на польському кордоні з Україною. Це дасть трохи часу до збору врожаю кукурудзи, який почнеться у вересні.

Всі ці заходи допоможуть лише частково та й стануть у копієчку. Прогнозуючи вищі ціни на логістику, деякі українські фермери думають про зміну своїх посівних культур на ті, що будуть більш рентабельними.

Інтерв'ю
«Зернові технології-2018» закінчили виставковий сезон для аграрної галузі, адже незабаром — відкриття нового сезону, польового. Для УПЕК, власника підприємства «Лозівські машини», одного з флагманів вітчизняного сільськогосподарського... Подробнее
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее

1
0