Спецможливості
Статті

Збір врожаю озимого ріпаку

01.10.2008
1940
Збір врожаю озимого ріпаку фото, ілюстрація

основному є дві системи збирання врожаю ріпаку:
— Скошування у валки з подальшим підбиранням і обмолочуванням;
— Пряме комбайнування спеціально облаштованою жаткою.

В основному є дві системи збирання врожаю ріпаку:
— Скошування у валки з подальшим підбиранням і обмолочуванням;
— Пряме комбайнування спеціально облаштованою жаткою.

Скошування у валки
Скошування у валки через великі втрати не набуло такого широкого застосування, як пряме комбайнування. Перевагу роздільний спосіб збирання має в разі нерівномірного розвитку посіву, наприклад, якщо поле сильно засмічене бур’янами.
Пряме комбайнування
Технологія прямого комбайнування ріпаку нині є загальноприйнятою та стандартною. За прямого комбайнування на жатку обов’язково встановлюють бокові ножі, а саму жатку подовжують приставкою — це дає змогу зменшити втрати врожаю на 90%. Приставка потрібна для того, щоб стручки потрапляли на неї, коли стеблини рухаються шнеком. Що вище стебло ріпаку, то вища ймовірність втрати стручків. У цьому разі велику роль відіграє висота зрізу стерні. Велика частка втрат припадає на бокові ножі. В крайньому разі один із бокових ножів слід виставляти із нахилом назад у напрямку руху комбайна. Для запобігання втратам потрібно встановити низьку частоту обертання мотовила та забезпечити рівномірний рух комбайна.
На противагу роздільному комбайнуванню прямий спосіб збирання (за рахунок подовження природного дозрівання) підвищує олійність насіння ріпаку приблизно на 1–2% та при цьому скорочує витрати, сприяючи підвищенню врожайності. Термін жнивування визначити дуже складно, тому часто жнивувати починають зарано. Причина не лише в тому, що в ріпаку період цвітіння триває приблизно три-чотири тижні, в нього й дозрівання теж не рівномірне й розтягнуте. Оптимальний термін дозрівання припадає на період, коли перші стручки на основному стеблі розтріскуються. В цьому разі на нижніх стеблах дозрівають пізні стручки й стебло вже підсихає до потрібного стану. Обмолочування починають за вологості насіння 12–13%. У зв’язку з тим, що насіння ріпаку на зберігання приймають з вологістю 8–9%, низька вологість насіння в період збирання врожаю економить витрати на його просушування до потрібних параметрів, але при цьому підвищується ризик осипання насіння від розтріскування стручків. Якщо під час жнив стеблини ще зелені або є сильне засмічення бур’янами (ромашкою), то вологість насіння може підвищитися на 2–5%. Для покращання результативності комбайна висоту зрізу роблять максимально можливою.

Переваги прямого комбайнування
q Висока врожайність завдяки меншим втратам
q Вилучення однієї операції (скошування)
q Після дощу ріпак краще підсихає на стеблі

Недоліки прямого комбайнування
q  Жнива зміщаються на один тиждень. Отже, зростає піковий період використання комбайна, оскільки наближається термін збирання пшениці ( зернових).
q Ріпак через нерівномірне дозрівання на 3-4% має більшу вологість насіння й погано очищається під час обмолочування.
q  Небезпека осипання насіння за вітряної погоди.

Гібриди озимого ріпаку від компанії “Рапс ГбР”:
Вектра — ранньостиглий 00-гібрид, який має високий потенціал урожайності (60 ц/га), високі витривалість та стійкість до стресу. Вектра поєднує в собі швидкий розвиток сильних та здорових рослин восени з доброю зимостійкістю. Навесні Вектра дуже рано відновлює вегетацію та цвіте. Цей гібрид стійко витримує посушливі умови та дає при цьому високий урожай.
Геркулес — середньостиглий 00-гібрид, також високостійкий до стресу та з високою витривалістю. У важких кліматичних умовах Геркулес забезпечує надійний і високий врожай (60 ц/га). А це свідчить про високу гарантію врожаю.
Фінессе — середньоранній 00-гібрид, який дає високий вихід олії. Сорт високостійкий проти хвороб та стресу. Фінессе вирізняється серед інших гібридів сильною кореневою системою та високою компенсаційною здатністю, а також має високу толерантність до фомозу.
Астрада — середньоранній 00-гібрид, який має високу витрива-лість та стійкість до стресу. Астрада добре розвивається восени, завдяки чому пригнічує бур’яни.

Компанія “Рапс ГбР”
Тел. (044) 229 06 52; Факс (044) 229 06 57

Інтерв'ю
Гу­с­та­во Джан­кей­ра, пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва
Один із факторів успіху аг­росек­то­ру Бразилії — агра­ні роз­пи­ски. Детальніше про їх впровадження роз­повідає пре­зи­дент Бра­зильсь­ко­го сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го то­ва­ри­ст­ва Гу­с­та­во
 Стручков
В Україні практично відсутнє власне виробництво ЗЗР. Попит на цю продукцію задовольняється завдяки імпорту. Економічна криза спричинила збільшення фальсифікату засобів захисту рослин. 

1
0