Спецможливості
Новини

Зізіфус, хурма, азіміна та інші екзоти: на Херсонщині вирощують унікальні субтропічні дерева

30.08.2020
1729
Зізіфус, хурма, азіміна та інші екзоти: на Херсонщині вирощують унікальні субтропічні дерева фото, ілюстрація

У розсаднику інституту рису в селищі Плодове під Новою Каховкою Херсонської області вирощують субтропічні дерева. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на agro-yug.

Колекцію рослин збирали з 50-х років минулого сторіччя. Перші дерева, які тут з’явилися, вирощували для заліснення Степу. Потім почали досліджувати екзотичні культури. Завезені рослини адаптували до посушливих кліматичних умов.

Зокрема, у розсаднику вирощують 18 сортів зізіфуса.

«Сортові плоди зізіфуса дуже різняться між собою формою, кольором, смаком. Вони є веретеноподібні, видовжені, грушоподібні, як яблука, тобто дуже різні форми плодів. Дуже корисна культура. І для нашого Степу дуже цінна культура — вона посухостійка. Її можна взагалі не зрошувати, вона буде добре рости без зрошення», — розповідає кандидатка біологічних наук Ольга Грабовецька.

На базі інституту також вирощують хурму віргінську. На деревах вже зав’язалися плоди. Цей вид найбільш морозостійкий, витримує температури до -13°С, а насіння — до -35°С. При цьому, плоди хурми можуть важити до 90 грамів — це залежить від сорту.

«Взагалі в Україні відомо три види хурми, і вони найбільш поширені. Це кавказька хурма, віргінська та східна. Але є ще один невизнаний вид — це хурма гібридна, дуже насичений смак, вона нагадує мармелад, карамель. Єдиний її недолік, що вона багатонасіннева. Але вона дуже смачна. Ми знаємо, що хурма корисна, дуже багато йоду і для нашої зони, де багато людей відчувають брак йоду, вживання її в їжу буде доповнювати», — зазначила Ольга Грабовецька.

Вчені установи співпрацюють з садівниками Західної України, які надсилають саджанці. Є у розсаднику і нові рослини. Тут вирощують азіміну трилопатеву, яка може скласти конкуренцію абрикосам.

«Це взагалі нова плодова культура, називається вона азіміна трилопатева, родом вона зі Східної частини Північної Америки. В цьому році плоди у неї маленькі, потерпає від посухи, високих температур. Вона не така стійка, як хурма та потерпає у нашу посуху. Але вона дуже корисна, плоди нагадують банан за смаком. На смак — як суміш плодів манго, банан, авокадо. Як на мій смак, то більше схоже на нашу диню. Кремоподібна маса, дуже ароматні. В плодах дуже багато калію», — говорить вчена.

У розсаднику рослини досліджують, восени сюди приїжджають фермери та дачники за саджанцями. Більшість рослин можна вирощувати на присадибних ділянках.

Інтерв'ю
Турбота про навколишнє середовище, збереження біорізноманіття, покращення медоносної бази, підтримка держави. Оперування сучасними знаннями, організація промислових пасік та інвестиції в переробне обладнання. Таким, цілком імовірно, може... Подробнее
заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Швартау
Щойно збирання озимини повністю завершилося, сайт «Пропозиція» звернувся до заступника директора з наукової роботи Інституту фізіології та генетики рослин НАН України, доктора біологічних наук, професора, член-кореспондента НАН України... Подробнее

1
0