Спецвозможности
Новости

З початку війни Україна вивезла лише 7% річного обсягу експорту зернових

06.07.2022
201
З початку війни Україна вивезла лише 7% річного обсягу експорту зернових фото, иллюстрация

2021/22 маркетинговий рік для зернових культур, який закінчився 30 червня 2022 року, в Україні був занадто неоднозначним, оскільки мав неймовірні досягнення та водночас надзвичайні складнощі через війну.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УКАБ.

З одного боку, Україна отримала найбільшу врожайність та валові збори зернових культур. Так, в 2021/22 МР Україна зібрала 86 млн т зернових та зернобобових культур, що на 14% вище попереднього рекорду та на 32% більше попереднього року. Це був рік, коли була досягнута найвища врожайність — 53,9 ц/га, що на 10% більше попередньої рекордної врожайності та на 27% — врожайності попереднього року. І загалом очікувався ледве не найкращий рік для українських аграріїв.

З іншого, — розпочата росією війна поставила під загрозу проведення посівної 2022 року та спричинила зупинку експорту через блокування морських портів. Якщо з проведенням посівної 2022 року українські аграрії справилися, то питання з експортом залишається відкритим.

«Україна вирощує зернові культури не лише для задоволення внутрішнього попиту, а й значну частку експортує. Повномасштабне російське військове вторгнення на територію України спричинило суттєве скорочення експортних відвантажень. Якщо в січні та лютому 2022 році експорт становив близько 6 млн т, то з початку війни в червні 2022 року ледве вдалося вийти на обсяги в 1,4 млн т через альтернативні шляхи через блокаду морських портів», — розповідає Світлана Литвин, аналітик УКАБ.

Загалом у 2021/22 МР українським аграріям вдалося експортувати 48,5 млн т різних зернових культур, що становить 56% всіх вирощених зернових культур цього року. Вивезти ці обсяги вдалося ще до початку війни. З березня по червень 2022 року вдалося експортувати лише 7% річного експорту. Водночас близько 18,5 млн т зернових, що призначені для експорту, залишаються заблокованими в Україні.

«Наразі розпочинається новий 2022/23 маркетинговий рік та стартує збір озимих зернових. Однак вже зараз стає зрозумілим, наскільки він буде складним для українських аграріїв. Вже практично дозрівше зерно скоро буде зібране, пропозиція на ринку зернових буде збільшуватися, низька пропускна здатність експорту не дозволить вивозити вирощене зерно, а внутрішній ринок не потребує таких обсягів. Відповідно, продукція буде не реалізована, кошти недоотримані аграріями і буде виникати питання з доцільністю проведення посівної 2022/23 МР в попередніх обсягах», — відмічає експертка.

Интервью
Междунаро́дная фина́нсовая корпора́ция (International Finance Corporation, англ. IFC) — международный финансовый институт, входящий в структуру Всемирного банка. Штаб-квартира организации находится в
Год назад отечественный бизнес пережил беспрецедентное до тех пор событие - локдаун, то есть полное прекращение работы значительной части предприятий, в частности, полное закрытие заведений питания. Именно тогда Анна Морозова решила дать... Подробнее

1
0