Спецможливості
Новини

Які напрямки інвестицій в агротехнології є найбільш перспективними?

28.03.2017
3287
Які напрямки інвестицій в агротехнології є найбільш перспективними? фото, ілюстрація

Зараз для інвестицій у сільське господарство, особливо в агротехнології, настав момент істини. За даними Бостонської консалтингової групи та компанії AgFunder, в 2016 році загальні інвестиції в агротехнології з боку агробізнесу та венчурних компаній досягли історичного максимуму — $20-25 млрд. І це попри те, що доходи ферм у США становлять усього 65% від рівня 2013 року, повідомляє http://propozitsiya.com із посиланням на agweb.com.

«Сільське господарство — дуже широка галузь, де можна застосувати дуже багато нових цікавих технологій», — говорить співзасновниця AgFunder Меліса Тілні. Іншими словами, низка нових технологій — дрони, сенсори, безпілотні наземні транспортні засоби, 3D-принтери, виявлення генетичних характеристик на ранніх стадіях розвитку — не з’явилася в сільському господарстві, але знайшла там широке застосування. Останньому сприяло здешевлення цих технологій останніми роками.

Якщо навіть невелика частина цих інвестицій матиме своїм наслідком появу успішних технологій, спричинена ними хвиля інновацій виведе загальну врожайність на рівень, незрівнянний з тим, що спостерігався на початковому етапі механізації. Хвиля інвестицій в агротехнології вивела сільське господарство на поріг нової зеленої революції.

Які ж конкретні напрямки інвестицій в агротехнології є найбільш багатообіцяючими? Бостонська консалтингова група та AgFunder опитали більш ніж півсотні високопосадовців провідних міжнародних агрокомпаній і 15 фахівців з інвестицій з венчурних компаній, що спеціалізуються на агротехнологіях, з приводу їхніх інвестиційних пріоритетів. Перша п’ятірка мала такий вигляд:

  • великі масиви даних (big data) та аналітика;
  • безпека і прослідковуваність продуктів харчування;
  • біотехнології;
  • апаратні засоби для оптимізації;
  • сенсори і засоби зв’язку.

Великі масиви даних (big data) включили в першу п’ятірку своїх пріоритетів 46 з 50 високопосадовців агрокомпаній, що представляли найрізноманітніші сфери — виробництво обладнання для ферм, добрив, ЗЗР, селекцію, переробку. Різні агротехнології оптимізують кожен із 4 етапів обробки великих масивів даних: фіксацію, збір, аналіз і вироблення можливих подальших дій. Це вимагає, щоб низка технологій працювала спільно: дрони, сільгосптехніка та обладнання, сенсори, камери, програмне забезпечення тощо.

Автоматизація й роботизація знаходяться у списку пріоритетів трохи нижче: їх назвали серед 5 найважливіших 45% опитаних високопосадовців.

«Якщо ви спостерігаєте за тим, як вдосконалюються зразки роботів, ви можете уявити зовсім іншу систему сільського господарства в майбутньому. Подумайте тільки, як сильно роботи змінять ринок праці і капітальні затрати», — говорить Меліса Тілні.

Агротехнології також можуть змінити весь ланцюжок постачання, оптимізувавши низку процесів, таких як зберігання продукції, упаковку, термін придатності продукту, безпечність і прослідковуваність продуктів, використання основних та транспортних засобів.

Деякі агротехнології створюють нові способи ведення бізнесу. Приклади таких технологій — шерингове володіння обладнанням і ферми в містах, у повністю закритих приміщеннях. Інтернет-комерція теж поступово відкриває для фермерів нові ринки й нових клієнтів.

Попри рекордні інвестиції, Тілні відзначає, що багато агрокомпаній зберігають досить консервативний підхід до інвестування. Більшість виконує дослідницькі та дослідно-конструкторські роботи власними силами, перш ніж вивчити можливість створення спільних підприємств або передати щось на аутсорсинг.

У всіх цих стартапів одна проблема: як вони доведуть свою життєздатність?

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Керівник СТОВ "Дніпро" (Чорнобаївський р-н Черкаської обл.) Андрій Душейко
Керівник СТОВ «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко є унікальною постаттю в українському агробізнесі, адже свій чималий практичний досвід вирощування овочевих та польових культур вдало поєднує з серйозною теоретичною базою, будучи... Подробнее
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее

1
0