Як стабілізувати ціни на цукор та цукрові буряки
Україна має всі підстави для забезпечення внутрішніх потреб цукром власного виробництва. Цього не вдавалося зробити впродовж останніх трьох сезонів. Та чи тривалою буде стабільність ринку цукру?
Україна має всі підстави для забезпечення внутрішніх потреб цукром власного виробництва. Цього не вдавалося зробити впродовж останніх трьох сезонів. Та чи тривалою буде стабільність ринку цукру?
Українські споживачі вже звикли до поступового подорожчання цукру. За три роки ціни на солодкий пісок зросли більш ніж удвічі - до 9,50-10,50 грн/кг у роздрібних мережах. Тому, якщо дефіциту цукру немає, - ціни стабільні, що приємно дивує споживачів. Чим же викликане таке "затишшя"?
Передумови стабільності
В Україні вироблено понад 1,5 млн т цукру з буряків урожаю'2010. Цього не вистачало для внутрішнього споживання, яке Держстат оцінив на рівні 1,7-1,8 млн т. Проте, враховуючи переробку вітчизняними цукровими заводами 259 тис. т цукру-сирцю та імпорту - 90 тис. т білого цукру, дефіциту вдалося запобігти. До того ж, прогнозні на початок нового сезону цукроваріння залишки обсягом близько 100-150 тис. т стримують підвищення цін.
Упевненості у подальшій достатній пропозиції на ринку цукру додає оптимістичний прогноз нового врожаю цукрових буряків. Якщо під урожай 2010 року висіяли насіння цукрових буряків на площі 492 тис. га, то цьогоріч - 544 тис. га. Навіть за середньостатистичного зменшення посівної площі на час збирання врожаю в межах 7-8% цукрові буряки збиратимуть з площі понад півмільйона гектарів.
Завдяки розширенню посівних площ під буряками, цього року очікується урожай 16,5 млн т солодких коренів, чого має вистачити для виробництва 2,1 млн т цукру. Отже, внутрішні потреби у цукрі забезпечимо, ще й зможемо експортувати.
За інформацією очільників профільного міністерства, в Україні цілком реально вирощувати цукрові буряки на площі 1,5 млн га, що близько до масштабів галузі 1990 року (1,6 млн га). Нинішнє виробництво солодких коренів може сягати 60-65 млн т (1990 рік - 44,3 млн т). Наявних потужностей для переробки такого обсягу сировини недостатньо, але цілком реально їх наростити впродовж наступних п'яти років паралельно з формуванням сировинних зон.
У 2009 році в Україні працювало 56 цукрових заводів, 2010 року - 73, а, за попередніми даними, - у 2011 році готуються до сезону цукроваріння 80 заводів. Окрім цього, в Україні - близько 26 законсервованих заводів, які за відповідного забезпечення сировиною можуть відновити свою діяльність. У цьому разі загальна потужність вітчизняних переробних підприємств даватиме змогу щорічно виробляти понад 3 млн т цукру, з них понад 1 млн т - експортний потенціал. Проте для реалізації таких завдань потрібна дієва державна підтримка.
Така підтримка має виражатися, здебільшого, у створенні належних умов для виходу продукції на зовнішні ринки. Виробництво цукру понад потребу внутрішнього ринку без експорту продукції може призвести до збитковості виробництва та, як наслідок, різкого його скорочення. Подібне відбувалося після 2006 року, коли обсяги споживання були на 40% меншими за пропоновані на ринку. Це призвело до формування великих перехідних запасів, зниження цін на сировину та цукор, а відтак - до збитковості виробництва. За 2007-2008 роки посівна площа солодких коренів зменшилася майже у 2,5 раза. Рентабельність вирощування цукрових буряків 2007 року становила мінус 11,1%. За тодішнього дефіциту цукру зростання цін спостерігалося навіть у першій половині поточного року. Щоб це не повторилося, слід виважено підходити до розвитку вітчизняної бурякоцукрової галузі.
Чим може допомогти держава
Утримувати цінову стабільність складно без заходів державного регулювання. Цілком логічним є запровадження для суб'єктів ринку обов'язкового декларування наявності цукру (урядова постанова №851 від 10.08.2011), оскільки для прийняття виважених рішень потрібно мати достовірну інформацію про наявні товарні ресурси.
Регулювання ринку цукру має відбуватися ринковими механізмами, зокрема посиленням активної діяльності державних операторів. Так, Аграрний фонд України у серпні придбав на відкритих торгах 95,7 тис. т цукру та має наміри закупити найближчим часом ще 50-70 тис. т. Такі заходи, у тому числі, спрямовані на підтримку цін на внутрішньому ринку.
Проте основне завдання держави за умови збільшення виробництва цукру - сприяння суб'єктам господарювання в експорті продукції. Наразі є проблематичною реалізація цукру в Російську Федерацію та Білорусь. Виробництво цукру в країнах Митного союзу (Росія, Білорусь, Казахстан) зростає, ціни - знижуються. За інформацією Асоціації виробників цукру, країн - учасників Митного союзу, в поточному році є всі підстави для виробництва 5,1 млн т бурякового цукру, що на 1,9 млн т перевищить минулорічний рівень. Згідно з єдиним цукровим балансом, споживання цукру в поточному році становитиме 6,3 млн т, із яких потреба Росії - 5,5 млн т, Білорусі - 350 тис. т, Казахстану - 450 тис. т. Навіть очікується експорт цукру в межах 400 тис. т. Таким чином, на 1 січня 2012 року запаси цукру країн Митного союзу становитимуть 4,3-4,4 млн т, що майже вдвічі перевищить рівень попереднього року. Враховуючи обсяги споживання, цього вистачить для забезпечення внутрішніх потреб до початку виробництва цукру із буряків нового врожаю.
Проблеми виходу цукру на зовнішні ринки створюються через низьку конкурентоспроможність продукції. Більшість вітчизняних заводів мають невеликі потужності з переробки солодких коренів. У середньому українські цукрові заводи споживають на виробництво однієї тонни цукру вдвічі більше теплової й електричної енергії, ніж у країнах Європейського Союзу. Екстрагують вітчизняні виробники тільки 80% цукру, який міститься у цукрових буряках. Цей показник на 10-12% нижчий від європейського рівня. Білий цукор, що виробляють в Україні, здебільшого не відповідає міжнародним стандартам за такими показниками, як: вміст золи, колір, зернистість. Отже, наш цукор неконкурентний на світовому ринку.
До того ж, через невисокий вихід цукру з бурякоцукрової сировини та втрати енергії рівень економічної ефективності вітчизняного цукровиробництва дуже низький. Відтак, держава має стимулювати господарюючих суб'єктів до реструктуризації підприємств та модернізації їхнього обладнання з метою зменшення енергоспоживання, збільшення виходу продукції та підвищення її якості.
Разом із цим, забезпечення сталого розвитку галузі і нарощування цукровиробництва потребують захисту внутрішнього ринку від зовнішнього впливу. Варто спробувати домовитись про скасування чи хоча б зниження пільгового імпорту цукру в Україну (квоти про безмитний імпорт відповідно до угоди з СОТ). Доречно було б запровадити ввізні мита на цукрозамінники та підсолоджувачі. Така продукція в середньому займає 15% вітчизняного ринку цукру.
Світовий ринок
На стабільність українського ринку впливають світові тенденції. За даними міністерства сільського господарства США (USDA), світове виробництво цукру у 2011/12 маркетинговому році (МР) становитиме 168,5 млн т, що майже на 5% перевищить рівень попереднього року. Очікується збільшення виробництва цукру в основних країнах-виробниках. Так, обсяги виробництва солодкого піску в Бразилії зростуть на 4%, порівняно з попереднім роком, Індії та Китаї - на 6%, ЄС-27 - на один відсоток.
Зростання виробництва позитивно впливає на активізацію торгівлі. У новому цукровому сезоні передбачається продати на зовнішніх ринках 55,7 млн т, що на 5,9% більше порівняно з попереднім. Найбільшими експортерами залишаться Бразилія, яка реалізує на світовому ринку 27,3 млн т цукру, Таїланд (7,3 млн т), Австралія (2,9 млн т). Підтримуватимуть обсяги експорту на рівні попереднього сезону Гватемала (1,8 млн т) та ЄС-27 (1 млн т). Окрім цього, країни Європейського Союзу є найбільшими імпортерами з очікуваними зовнішніми закупівлями на рівні 3,7 млн т. До великих покупців цукру на світовому ринку також належать Індонезія, США та Росія.
Попри збільшення виробництва, перехідні світові залишки цукру на кінець 2011/12 МР очікуються меншими на 1,5% та становитимуть 28,8 млн т. Такі прогнози можуть вплинути на зростання цін. Так, за даними Сільськогосподарської та продовольчої організації при ООН (FAO), індекси цін на цукор у січні 2011 року перевищили базисний рівень 2002-2004 років у 4,2 раза. Впродовж лютого-квітня поточного року ціни знижувалися. З червня ситуація змінилася на користь виробників цукру - ціни почали поступово зростати.
КОМЕНТАР МІНАГРОПОЛІТИКИ
За попередніми розрахунками, середні витрати на виробництво однієї тонни цукру з цукрових буряків у 2011 році очікуються в межах 8700-8900 грн/т. Причини такого зростання: підвищення цін на природний газ для промислових користувачів, закупівельних цін на цукрові буряки, а також на інші матеріально-технічні ресурси, що формують собівартість виробництва цукру.
Внутрішній ринок цукру, на жаль, залишається донині незахищеним, зокрема, від імпорту цукру білого кристалічного з Білорусі в рамках Угоди про вільну торгівлю.
Відповідно до зобов'язань України перед СОТ, передбачено у 2011 році ввезення в Україну в межах тарифної квоти (за ставкою 0%. - Ред.) 267,8 тис. т цукру-сирцю з тростини. З цього обсягу станом на 28 липня на цукрові заводи надійшло 172 тис. т цукру-сирцю, перероблено 142 тис., вироблено цукру білого 135 тис. тонн.
Поряд із цим, в Україну ввозять цукрозамінники та інтенсивні підсолоджувачі, що останніми роками набули широкого використання у харчовій, фармацевтичній та інших галузях народного господарства. Вони у середньому замінюють 8 кг цукру білого на душу населення, або щонайменше 300 тис. т цукру-піску.
Для забезпечення сталого розвитку бурякоцукрової галузі потрібно вирішити низку питань.
Забезпечити дієве пільгове кредитування виробників цукрових буряків та цукру.
Порушити перед СОТ питання необхідності відміни встановленої щорічної тарифної квоти на пільгове ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини.
Врегулювати питання імпорту й експорту цукру та цукровмісних продуктів у рамках двосторонніх угод про вільну торгівлю з країнами - членами Митного союзу.
Запровадити здешевлення вартості природного газу та зміну порядку розрахунків цукровими заводами (сплата має бути за фактом споживання).
Забезпечити підприємства цукрової галузі рухомим складом для перевезення цукрових буряків та виробничо-технічних матеріалів.
Здійснювати закупівлю Аграрним фондом цукру бурякового, згідно з чинним законодавством, для формування Державного інтервенційного фонду.
Активізувати переговорний процес із Росією щодо встановлення безмитної тарифної квоти на поставки українського бурякового цукру.
КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА
До виробничого сезону 2011 року готуються 80 цукрових заводів загальною потужністю з переробки цукрових буряків 241 тис. т на добу. Цього року планується будівництво нового заводу у Вінницькій області.
Згідно з наказом Мінагрополітики (№119 від 7.04.2011), цукровиробникам доведено обсяги виробництва цукру квоти “А” на період з 1 вересня 2011 року до 1 вересня 2012 року в кількості 1,86 млн тонн.
Очікуваний обсяг переробки цукрових буряків поточного року становитиме близько 16 млн т, що дасть змогу виробити понад 2 млн т цукру. Цього буде достатньо, щоб повністю забезпечити потребу внутрішнього ринку та сформувати експортний фонд.
Відновлення експорту українського бурякового цукру, підвищення його конкурентоспроможності та активізація просування на продовольчі ринки зарубіжних країн є однією з відправних позицій розвитку галузі. За підсумками останніх трьох років, експорт цукру невеликими обсягами здійснювався переважно у Казахстан, Киргизію, Молдову, Таджикистан, Литву, Туркменистан, Росію та Грузію.
Наразі ведеться активний пошук зовнішніх ринків для реалізації цукру на експорт. Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з Національною асоціацією цукровиків України проводили зустрічі і перемовини з представниками країн, які мають наміри купляти український цукор, зокрема, з Китаєм, Афганістаном та іншими країнами Західної Азії і Близького Сходу.
Кон’юнктура світового ринку, цінова ситуація на внутрішньому ринку та заходи, які було вжито з боку держави, в останні два роки сприяли підвищенню зацікавленості вітчизняних товаровиробників у розширенні площ висіву цукрових буряків. Разом із цим, аналізуючи світовий досвід, у найближчій перспективі цукор в Україні використовуватиметься для виробництва біопалива, а це, своєю чергою, сприятиме збільшенню посівних площ під цукровими буряками та розширенню напрямів використання цукру.
На внутрішньому ринку спостерігається зниження купівельної активності як з боку населення, так і з боку підприємств харчової галузі. Середні оптово-відпускні ціни у серпні цього року коливалися у межах 8,4–8,7 тис. грн/т (з ПДВ). Проте витрати на виробництво цукру останніми роками зростають через підвищення цін на природний газ, зростання цін на сировину, а також подорожчання інших матеріально-технічних ресурсів, що впливають на собівартість виробництва цукру.
На сьогодні (середина вересня. — Ред.) середні оптові ціни на цукор на внутрішньому ринку становлять 7,5–8 тис. грн/т. Із масовим пуском цукрових заводів спостерігатиметься подальше їхнє зниження.
Олександр Маслак,
канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету