Техніка для внесення рідких органічних добрив, що допоможе зекономити при догляді за посівами?
Сучасний стан економіки України спонукає шукати всі можливості заробити та заощадити кошти для оновлення основних засобів виробництва.
Сільгоспвиробництво не є винятком: в умовах постійного здорожчання технологічних матеріалів (насіння, добрива та пестициди) всі способи економії, що не шкодять економіці та екології, є актуальними. Розглянемо один із них — використання української сільгосптехніки.
На внесенні рідких органічних добрив
Внесення органічних добрив наразі актуальне лише для отримання високоякісної екологічно чистої продукції. Практика показує, що зниження собівартості продукції за використання органічних добрив є або незначне, або взагалі відсутнє, оскільки в Україні екологічна продукція поки що не користується загальним попитом через низьку купівельну спроможність споживача. Цей напрям «запрацює» із виходом України на зовнішні ринки, де продукція органічного землеробства затребувана і набуває все більшої популярності серед населення. Розглянемо технологічні аспекти економії на виконанні операції внесення добрив МТА українського виробництва.
Техніка для внесення рідких органічних добрив
Слід узгоджувати роботу комплексу машин (навантажувачів, транспортних засобів та машин для внесення добрив) за продуктивністю, що дасть змогу уникнути перевитрат робочого часу.
Можливий склад МТА: навантажувач «Борекс 2171» (на базі ПМЗ-6АКЛ) продуктивністю 55 т/год і два розкидачі РТД-7 продуктивністю 30 т/год кожен.
Організовувати роботу машин для внесення добрив із заправлянням їх переважно в полі або безпосередньо у загінці.
Використання розкидачів із заправлянням у полі актуальне у разі буртування органічних добрив на полі, де їх мають вносити. Це доцільно робити для «дозрівання» гною та знищення насіння бур’янів, що в ньому містяться. Слід зазначити, що у такому разі буртування має включати завершальну операцію — накривання соломою для унеможливлення проростання та розмноження бур’янів із насіння, що міститься у гної. Це допоможе уникнути зниження продуктивності розкидачів.
А тепер трохи історії. Вітчизняний розкидач органічних добрив із можливістю заправляння у загінці РПН-4 (із робочою швидкістю 10 км/год, шириною захвату 12 м та вантажопідйомністю 4 т) почали виготовляти у 70–80-х роках минулого століття. Відрізняється від сучасних тим, що має можливість знижувати висоту кузова для завантаження із самоскида напряму, що збільшує його продуктивність. Вважаємо за доцільне повернути таку машину на поля України.
Комбінувати способи внесення органічних добрив (розкиданням із буртів та із кузовних машин), надаючи перевагу першому типу внесення. Це дасть змогу раціонально розподілити робоче навантаження на трактори та транспортні засоби, застосовуючи їх і в зимовий період.
Можливий склад МТА: трактор Т-150К + розкидач РУН-15.
Під час внесення органічних добрив використовувати кузовні машини підвищеної вантажопідйомності та з вертикальними роторами, які забезпечують більшу ширину захвату і кращу рівномірність розподілення.
Можливий склад МТА: трактор Т-150К + розкидач РТД-14.
Слід враховувати, що наявність у гної сторонніх включень спричинює зниження продуктивності техніки та може стати причиною виходу із ладу механічних передач розкидача, що, звісно, не сприяє економії коштів.
Техніка для внесення рідких мінеральних добрив
Сучасна ціна мінеральних добрив — майже 10 тис. грн/т — актуалізує завдання оптимального добору машин та технологій їхнього внесення. Розглянемо можливі шляхи економії шляхом оптимізації технологій та складу МТА.
Оптимізація технології вирощування шляхом заміни внесення добрив посівним агрегатом на суцільне їхнє внесення одночасно із передпосівним обробітком. Це дасть змогу підвищити продуктивність посівного агрегату і розмежувати не перероблені мікроорганізмами добрива та насіння.
Можливий склад МТА: трактор ПМЗ-8240 + розкидач МВД-1200.
Машини із шириною захвату понад 6–10 м не повинні працювати з надмірним перекриттям, що часто трапляється на практиці через відсутність орієнтирів для водіння, тому такі агрегати слід обладнувати пристроями для навігації (GPS).
Можливий склад МТА: трактор ПМЗ-8240 + розкидач МВД-1200. Такий метод економії потребує певних вкладень на дооснащення МТА GPS-обладнанням та на його налаштування. Сучасна вартість імпорту в Україні робить цей метод доступним лише за інвестицій, оскільки в сільгоспвиробників наразі є більш нагальні потреби, ніж навігація.
Використання МТА для догляду за посівами
Робочі розчини для обробітку посівів доцільно готувати безпосередньо в обприскувачі, для чого в комплекті сучасних агрегатів є відповідні обладнання та режими, що дає змогу уникнути простою агрегату через потребу приготування розчинів, підвищити продуктивність обприскувача та запобігти засміченню розчину.
Можливий склад МТА: ПМЗ-6АКЛ + ОПК 2000-18 «Богуслав», ОПШ-2000, ОПШ-3500.
Практикувати поєднання операцій внесення рідких добрив та пестицидів — економія завдяки скороченню кількості операцій та проходів агрегатів полем. Сучасні машини цілком можуть упоратись із таким завданням.
Весняне підживлення озимих та багаторічних трав поєднувати із розпушуванням, застосовуючи зернові сівалки. За продуктивністю такий спосіб поступається роздільному внесенню добрив та розпушуванню грунту, проте забезпечує кращий доступ кисню до рослин та ефективніше (адресне) засвоєння добрив завдяки тому, що прорізається грунт і добрива вносяться безпосередньо у стрічку.
За порівняння продуктивності двох способів підживлення мова не йде про миттєву економію, адже витрати зростають на 71%. Проте ефективність закладається шляхом зменшення втрат добрив завдяки цільовій доставці їх безпосередньо в кореневу зону рослин та адресному забезпеченню киснем, оскільки в такому разі оптимізується їхнє використання рослиною (досить важливий аргумент з огляду на сучасну ціну добрив).
Поєднувати операції міжрядного обробітку та смугового внесення гербіцидів у захисну зону рядка (за принципом «стрип-тілл»).
Використання такої технології, порівняно із внесенням урозкид, має значні переваги: сприяє зменшенню витрат мінеральних добрив завдяки їхньому потраплянню безпосередньо до кореневої системи рослин; дає можливість вносити різні добрива на різну глибину, що дає змогу підживлювати рослини у різні фази їхнього росту, а та частина посіву, яка не потрапила в цільову зону охоплення за шириною захвату, є сприятливим середовищем для природного відновлення гумусу і поживних речовин. Відпочинок грунту є дієвим способом відновлення його родючості, оскільки необроблена частина рядка становить близько 50% загальної ширини захвату, що дає змогу половині поля відновлювати свої сили перед наступним виробничим сезоном. До того ж зменшується екологічне навантаження на довкілля завдяки оптимізованому внесенню пестицидів лише в оброблювану зону рядка, що, окрім того, економить кошти та грунтовий ресурс.
Застосовувати механічні способи боротьби з бур’янами у захисній зоні рядка шляхом їхнього загортання відповідними робочими органами просапних культиваторів (наприклад УСМК-5,4В, КПР-5,6, КП-5,6 «Козак»). Це дає змогу уникнути використання гербіцидів, що економить кошти та не порушує екосистему.
Своєчасно виконувати операції міжрядного обробітку просапних культур, особливо в початковий період вегетації рослин, шляхом застосування слідоутворювачів на сівалках та гребеневих і грядкових способів висаджування та сівби відповідно. Розрахунки показують, що вартість хімічного способу боротьби з бур’янами у 1,47–2,94 раза вища, ніж механічного. Спостереження показують, що за невдалого внесення гербіцидів (зокрема, недотримання необхідної концентрації розчину та використання фальсифікату) виникає небезпека знищення усього посіву сільгоспкультури. Наражає себе на ризик також і той, хто бажає «зекономити» в умовах постійного здорожчання імпортованих пестицидів.
Комплектувати штанги обприскувачів розпилювачами, які забезпечують якісну роботу за мінімально можливих норм витрати робочих розчинів — це дасть змогу зменшити транспортні витрати на підвезення води і підвищити продуктивність обприскувача.
А. Рубець, доцент,
В. Демещук, інженер,
Білоцерківський національний аграрний університет