Власник розплідника саджанців розповів про головну проблему галузі
Незважаючи на попит на саджанці та активну закладку фруктових садів, в Україні в цій галузі є серйозна проблема - чиновники, які ведуть реєстр посадкового матеріалу. Таку думку висловив власник розплідника плодових дерев "Садовод" Юрій Марчук, пише propozitsiya.com за матеріалами biz.censor.net.ua.
"Легальним розплідникам не можна вирощувати саджанці і будь-який посадковий матеріал, сорти яких не внесені до державного реєстру. Щоб туди щось внести, треба обламати собі і вуха, і роги. Слива бурштинова чекає внесення в держреєстр з 1973 року. Щоб внести в реєстр, потрібно пройти сортовипробування, а сортовипробування - це 10-12 років. Якщо в світі за 10-12 років повністю змінюється сортова лінійка, з'являються нові сорти, нові гібриди, то у нас треба провести 12 років сортовипробування, щоб внести в реєстр. Якщо ти легальний виробник, то ти не маєш права вирощувати", - розповідає він.
За словами бізнесмена, він вже давно на це махнув рукою. "Ми - сертифікований розплідник, але йти в руслі цього маразму неможливо. Час йде вперед, з'являються нові сорти. І споживач хоче нового. Ми пасемо задніх, тому що існують бюрократичні бар'єри. Ось кажуть, що дають свободу бізнесу. А в чому свобода бізнесу? ", - обурюється Ю. Марчук.
На даний момент в його розпліднику продаються саджанці черешні, сливи, персика, абрикоса, яблуні і груші. "Садовод" реалізує 150-200 тис. саджанців плодових на рік і по 500 тис. ягідників і підщеп.
За словами бізнесмена, хоч розплідник і приносить прибуток, але він не конкретний. Неможливо розрахувати бізнес-план на 5 років вперед через невизначеність в попиті. Зараз в господарстві окулірують саджанці - 40 сортів яблуні. Необхідно передбачити, яким буде попит через два роки.
"Простий приклад. У минулому і в цьому році на ринку страшний дефіцит саджанців, бо саджанець потрібно вирощувати два роки. Зараз на ринку ті саджанці, які закладалися в 2014 році. А в 2014 році ми воювати збиралися, а не саджанці вирощувати. Тому ніхто нічого не закладав", - пояснює він.
Експерт підкреслює: садівництво - це довгострокова інвестиція. Для того, щоб людина інвестувала гроші хоча б на 10 років вперед, вона повинна бути впевнена, що ці 10 років щось з цього витягне.
"Але хто буде інвестувати гроші в садівництво? У нас всі звикли так - сьогодні вклав, завтра витягнув, схопив і побіг. Поки не відібрали. В довгострокові проекти в Україні грають дуже рідко", - констатує Ю. Марчук.