Спецвозможности
Новости

Віталій Скоцик: “Грошей у світі нині — море”

07.12.2009
726
Віталій Скоцик:  “Грошей у світі нині — море” фото, иллюстрация

Наприкінці року відбулася зустріч генерального директора компанії АМАКО Віталія Скоцика з керівниками провідних аграрних видань України. Пан Віталій закцентував увагу на підсумках 2009 року й розповів про очікування від року прийдешнього.

Віталій Скоцик: "Ми очікуємо дальшого спаду виробництва в 2010 році, зокрема й аграрного. Звісно, в різних напрямах спад проявлятиметься по-різному, в тому числі й "просідання" ринку по складових агротехнологій. Думаю, ні для кого не секрет, що ніяких інструментів фінансування - ані кредитів, ані лізингу - в 2010 році не буде. Невелика цьогорічна посівна площа озимих свідчить про те, що в багатьох керівників агрофірм просто немає на це належних коштів. І це стосується не лише середніх та малих агрокомпаній, а й величезних холдингів, у яких оборотні капітали вимилися за минулий рік. Отже, рік буде складний. Є великі компанії, які були лідерами на ринку, й за рік, що минає, "просіли", приміром, із продажу засобів захисту рослин: одні - на 77, другі - на 66 відсотків. Це напрочуд істотне зменшення оборотів у тій сфері, в якій ми працюємо. Всі ці складові - виробництво, продаж, послуги в аграрній сфері - давали зростання як галузі, так і економіці країни в цілому. Якщо оцінювати те, що ми закладаємо на наступний рік, то, на жаль, картина не дуже оптимістична. Нам потрібно вибудувати стратегію так, щоб ми залишилися стабільною компанією. З іншого боку, наш департамент агропродуктів вважає, що найнижчий рівень цін на зернові був цього року, а наступного року ціна на зернові підніматиметься. Вони показують це в кореляції із цінами на нафту. Є, звичайно, дуже тісне співвідношення між олійними культурами та цінами на нафту - натомість, по пшениці, кукурудзі чи ячменю кореляція не завжди спрацьовує на всі 100%, але загальну тенденцію можна побачити.
Один із головних наших партнерів - Корпорація АGCО, яка дещо змінює свою стратегію на наступні роки. В результаті цього ми дістали право торгувати продукцією Massey Ferguson під торговою маркою Challenger. Це переформатує в цілому ринок сільгосптехніки в Україні й, особливо, ринок продажу техніки, яку виробляє Корпорація АGCО. Для нас дуже важливий навіть не факт одержання прав на продаж Challenger, а те, що ми тепер маємо право продавати запасні частини та офіційно обслуговувати всю техніку, яка входить у Корпорацію АGCО: Fendt, Challenger, Valtra, Massey Ferguson. Це корисно для підтримання високого рівня сервісних інженерів.
Ми стали найкращим роботодавцем України серед великих підприємств. Це важливо, оскільки вперше компанія, пов'язана з аграрним сектором економіки, демонструє, що вона не поступається, а деінде й переважає компанії, які працюють в інших секторах. Додайте ще той факт, що за дев'ять місяців поточного року сільське господарство демонструє зростання в 3,3%. Це свідчить про те, що з економічного погляду та з погляду організації структурування бізнесу аграрна сфера справді важлива. Не можна вже ніяковіти від визнання того, що Україна - аграрна держава. Раніше вважалося: аграрна держава - це якесь відстале утворення. Насправді, це не так. Аграрна держава має високоефективний аграрний бізнес, який може бути основою економіки держави. Тому для нас це важливо. Підкреслю: це конкурс, який не купляється, він безоплатний. Основою цих досліджень є думки працівників компаній. Для нас було цікаво не стільки вибороти якийсь титул, скільки побачити, де ми в своїй роботі припустилися погрішностей.
Цього року так сталося, що одна з відомих українських компаній, яка дуже інтенсивно зайшла на ринок, - "Лендком Інтернешнл" - потрапила в скрутну ситуацію. І група інвесторів, які вклали основні кошти в цю компанію, вийшла на мене через голову ради директорів цієї компанії з проханням вивести її на кращий рівень. Ми запропонували те, що зазвичай пропонуємо: консультації, технологічне обслуговування тощо. Але після кількох дискусій з'ясувалося, що цього недостатньо. Компанія інвестувала за останні 22 місяці $149 млн. Торік чисті збитки становили $59 млн, цьогоріч - 36. Тому після відповідного аналізу ми взяли цю компанію на повне обслуговування. За останній місяць ми повністю змінили менеджмент компанії на території України. Одним із чинників, чому я погодився на це, став той факт, що вперше за останні 22 роки в Європі акумульовано вільних коштів для інвестування на 3,3% більше, ніж у США. Коли ми зустрілися з інвесторами цієї компанії, вони сказали: "У вашій країні взагалі нічого не можна робити. Це таке болото, що наші кошти в ньому потонуть". Сказане професійно мене зачепило, бо, вивчивши питання щодо "Лендкому", я побачив, що це не питання України чи її законодавства, чи середовища роботи в Україні, це - проблема менеджменту компанії, внаслідок якого компанія з такими потужними іноземними інвестиціями зайшла в нікуди. Якби такі гроші потрапили в надійні руки, то в Україні з їхньою допомогою зробили б велику сільськогосподарську імперію чи з виробництва, чи з переробки, чи з трейдерства, чи з чого-небудь іще. Грошей у світі нині - море. Люди, які вклали гроші в інвестиційні фонди, вимагають, щоб ці кошти примножувалися. Поки що інвестиційні фонди мають великий дефіцит проектів. "Лендком" нині має 115 тисяч гектарів землі, працює в шести західних областях України, а також у Хмельницькій, Житомирській та Автономній Республіці Крим. Ми постараємося, щоб ця компанія вийшла на беззбитковий рівень уже цього року. Прагнемо одержати чистого прибутку бодай 7-10%. Якщо нам це вдасться, то на базі цієї компанії можна робити величезні проекти. Ми чудово розуміємо: державних коштів не буде. Натомість ті кошти, які є в інвестиційних фондах, можуть тут інтенсивно працювати. Тому навіть із тими збитками, які компанія понесла за останні роки, мені вдалося запевнити інвесторів, що це можна робити. Ми залучили ще два інвестиційні фонди, й тепер "Лендком" отримує кошти для проведення посівної кампанії. У "Лендкому" нині - 18 юридичних компаній. У них є генеральні директори, бухгалтерії тощо. Ми найближчим часом створимо управлінську компанію, яка з Києва здійснюватиме управління тими підприємствами, які працюють в Україні. Це - професійний виклик для мене. Ми цей проект постараємося зробити так, щоб він був показовим".

Интервью
Год назад отечественный бизнес пережил беспрецедентное до тех пор событие - локдаун, то есть полное прекращение работы значительной части предприятий, в частности, полное закрытие заведений питания. Именно тогда Анна Морозова решила дать... Подробнее
Движущаяся статуя любви в Батуми "Али и Нино"
Недавно Украину посетил заместитель директора «Агросервис центра» при Министерстве сельского хозяйства Аджарии Леван Болгвадзе. Пользуясь случаем, propozitsiya.com пообщалась с грузинским гостем.

1
0