Спецможливості
Статті

Відновлення репродуктивної функції корів

07.07.2010
3225
Відновлення  репродуктивної функції корів фото, ілюстрація

Розвиток тваринництва й зростання його продуктивності значною мірою стримується поширенням різних захворювань сільськогосподарських тварин і, передусім, захворювань репродуктивних органів, а також маститів.

Розвиток тваринництва й зростання його продуктивності значною мірою стримується поширенням різних захворювань сільськогосподарських тварин і, передусім, захворювань репродуктивних органів, а також маститів.

У період хво­ро­би в корів, як во­дить­ся, зни­жу­ють­ся на­дої та якість мо­ло­ка, збільшується сервіс-період, а гос­по­дар­ст­во не­до­от­ри­мує мо­ло­ко й те­лят від корів, які хворіють. Ча­с­ти­ну корів після хво­ро­би ви­б­ра­ко­ву­ють як ма­ло­про­дук­тив­них або безплідних.

При­чи­ни за­хво­рю­вань
ре­про­дук­тив­них ор­ганів
Слід за­зна­чи­ти, що збільшен­ня ви­падків за­хво­рю­ван­ня ре­про­дук­тив­них ор­ганів у корів при­па­дає на період ма­со­вих оте­лень у зи­мо­во-вес­ня­ний період, тоб­то за­ле­жить від по­ри ро­ку, умов годівлі, до­гля­ду й ут­ри­ман­ня тва­рин. Вплив се­зо­ну на інтен­сивність протікан­ня за­хво­рю­вань ре­про­дук­тив­них ор­ганів у корів обу­мов­люється, скоріше, не тем­пе­ра­тур­ним чин­ни­ком, а зміна­ми умов годівлі, якості кормів, до­гля­ду, ут­ри­ман­ня й ек­сплу­а­тації тва­рин.
Важ­ли­ве зна­чен­ня ма­ють та­кож фак­то­ри, які спри­чи­ню­ють ен­до­ме­т­ри­ти, зо­к­ре­ма низь­кий рівень імун­но­го за­хи­с­ту тва­рин на фоні субклінічно­го ке­то­ву в умо­вах, ко­ли не­має ізо­ля­торів для хво­рих тва­рин, па­со­вищ і ак­тив­но­го мо­ціо­ну. Зга­дані чин­ни­ки спри­я­ють роз­пов­сю­д­жен­ню в на­вко­лиш­нь­о­му се­ре­до­вищі умов­но па­то­ген­ної мікро­ф­ло­ри, яка не­га­тив­но впли­ває на здо­ров'я тва­рин.
Не­по­вноцінна годівля до­рос­лих корів за­зви­чай при­зво­дить до по­ру­шен­ня обміну ре­чо­вин, унаслідок чо­го відбу­ва­ють­ся зміни в ста­те­вих ор­га­нах, що спри­чи­нює за­трим­ку ста­те­во­го цик­лу і йо­го не­по­вноцінність. Не­до­стат­ня й не­по­вноцінна годівля те­лиць при­зво­дить до за­галь­но­го не­до­роз­вит­ку, на­стає інфан­тилізм - не­до­статній роз­ви­ток мат­ки, яєчників та інші зміни.

Профілак­ти­ка
За­хво­рю­ван­ня ре­про­дук­тив­них ор­га­нів корів за­вдає ве­ли­ких еко­но­мічних збитків гос­по­дар­ст­ву. Най­пер­ше - це не­до­одер­жан­ня мо­ло­ка від ко­ро­ви, змен­шен­ня ви­хо­ду те­лят, бо ко­ро­ви своєчас­но не заплідню­ють­ся, а ча­с­ти­ну з них до­час­но ви­б­ра­ко­ву­ють.
А то­му, вирішу­ю­чи про­бле­му збіль­шен­­ня мо­лоч­ної про­дук­тив­ності корів, зо­о­вет­спеціалісти ма­ють ко­ри­с­ту­ва­ти­ся ефек­тив­ни­ми за­хо­да­ми профілак­ти­ки й ліку­­ван­ня ре­про­дук­тив­них ор­ганів корів.
На кож­ну ко­ро­ву тре­ба ма­ти річний за­пас кормів із роз­ра­хун­ку до­бо­вої по­тре­би: од­на кор­мо­ва оди­ни­ця на 100 кг жи­вої ма­си тва­ри­ни і 0,5 кор­мо­вої оди­ниці на 1 кг мо­ло­ка (із вмістом 100-110 г пе­ре­трав­но­го про­теїну в одній кор­мовій оди­ниці).
Для міне­раль­ної підгодівлі корів потрібно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти в раціоні фо­с­фор­но-кальцієві та вітамінні до­бав­ки, пре­па­ра­ти йо­ду, ко­баль­ту, цин­ку, особ­ли­во в зи­мо­во-стійло­вий період. За до­бу ко­ро­ва по­вин­на от­ри­му­ва­ти не мен­ше 400-500 мг ка­ро­ти­ну, а то­му в стійло­вий період у раціон слід уве­с­ти хо­ро­ше сіно (суміш зла­ко­во-бо­бо­вих трав), кор­мо­ву морк­ву, сінаж, про­ро­ще­не зер­но то­що.
Для пра­виль­но­го пе­ребігу обмінних про­цесів в ор­ганізмі як у разі стійло­во­го, так і па­со­вищ­но­го ут­ри­ман­ня тва­рин тре­ба за­без­пе­чу­ва­ти їх до­стат­нь­ою кіль­кістю чи­с­тої во­ди. Пе­ре­рви з по­да­ван­ням во­ди не тільки зни­жу­ють на­дої, а й при­зво­дять до по­ру­шень фізіологічних про­цесів в ор­ганізмі тва­рин. Ве­ли­ке зна­чен­ня в профілак­тиці за­хво­рю­вань си­с­те­ми ор­ганів ре­про­дукції тва­рин має ак­тив­ний моціон не­за­леж­но від по­ри ро­ку.
От­же, пра­виль­на підго­тов­ка корів і не­те­лей до оте­лен­ня за­побігає роз­вит­ку па­то­логій вагітності, після­ро­до­вих ус­клад­нень, при­швид­чує пе­ребіг за­хво­рю­вань ре­про­дук­тив­них ор­ганів, за­без­пе­чує ви­со­ку про­дук­тивність корів, вихід по­вноцінних те­лят і хо­ро­шу заплід­не­ність корів після оте­лен­ня.
Чи­ма­ло прак­тиків і на­уковців на­го­ло­шу­ють, що в разі змен­шен­ня кількості білко­вих кон­цен­т­ратів у раціоні за­пальні про­це­си в геніталіях тва­рин знач­но змен­шу­ють­ся або ста­ють менш ви­ра­же­ни­ми. Най­частіше хворіють ви­со­ко­про­дук­тивні тва­ри­ни, бо в них інтен­сивніше відбу­вається обмін ре­чо­вин, частіше ви­ни­ка­ють і по­ру­шен­ня обмін­них про­цесів, а на цьо­му фоні - за­хво­рю­ван­ня си­с­те­ми ор­ганів ре­про­дукції, пов'язані з ни­ми.
Щоб змен­ши­ти вплив мікроб­но­го чин­ни­ка на стан відтво­рен­ня мо­лоч­ної ху­до­би, особ­ли­во по­ши­рен­ня різних інфекційних за­хво­рю­вань ста­те­вих ор­га­нів у після­ро­до­вий період, потрібно на кожній фермі об­лад­на­ти ро­дильні при­мі­щен­ня або відо­крем­лені ско­томісця (з роз­ра­хун­ку 10-15% до на­яв­но­го ма­точ­но­го по­голів'я). У ро­диль­но­му відділен­ні не­обхідно ре­гу­ляр­но про­во­ди­ти дез­інфекцію ско­томісць, біли­ти приміщен­ня вап­ном і ма­ти до­стат­ню кількість підстил­ки із су­хої со­ло­ми або тир­си. А ще - підго­ту­ва­ти од­не-два ско­томісця з підви­ще­ним підло­го­по­крит­тям. У цьо­му приміщенні тре­ба ма­ти теп­лу й хо­лод­ну во­ду, інвен­тар та по­суд, а та­кож ве­те­ри­нар­ну ап­теч­ку з усіма потрібни­ми ін­стру­мен­та­ми для на­дан­ня до­по­мо­ги під час оте­лен­ня. В період роз­те­лень слід ор­га­нізо­ву­ва­ти ціло­до­бові чер­гу­ван­ня дос­відче­них тва­рин­ників, які мог­ли б на­да­ва­ти до­по­мо­гу тва­ри­нам.

За­па­лен­ня мо­лоч­ної за­ло­зи
Важ­ли­ве зна­чен­ня в по­ши­ренні ен­до­ме­т­ритів має та­кий фак­тор, як за­па­лен­ня мо­лоч­ної за­ло­зи, особ­ли­во суб­клі­нічна фор­ма, яку ча­с­то не мож­на ви­я­ви­ти, а от­же, й ліку­ва­ти. За­хво­рю­ван­ня корів на субклінічні ма­с­ти­ти в су­хостій­ний період про­яв­ляється знач­но частіше порівня­но з клінічною фор­мою. У корів, хво­рих на ма­с­тит, ду­же ча­с­то про­яв­ляється за­трим­ка посліду й ен­до­ме­т­рит, а одер­жані від них те­ля­та хворіють шлун­ко­во-киш­ко­ви­ми за­хво­рю­ван­ня­ми.
А то­му су­хостійних корів за два мі­сяці до оте­лен­ня пе­ре­во­дять в ок­ре­ме при­міщен­ня або в ок­ремі гру­пи з від­повідни­ми умо­ва­ми годівлі, до­гля­ду, ут­ри­ман­ня й досліджу­ють на при­хо­ва­ний ма­с­тит. Хво­рих корів ліку­ють, а умов­но здо­ро­вим профілак­тич­но вво­дять про­ти­ма­с­титні пре­па­ра­ти. Для цьо­го ви­ко­ри­с­то­ву­ють ма­с­ти­цит, мастисан А, Б, С, по 5-10 мл двічі на до­бу, а та­кож пре­па­рат бро­ва­маст -С про­лон­го­ва­ної дії.
Пе­ред внутрішньо­ви­мен­ним уве­ден­ням пре­па­ратів кінчик дійки слід об­ро­би­ти 70%-ним спир­том. Уве­ден­ня ліку­валь­них пре­па­ратів в ура­же­ну ча­ст­ку ви­мені че­рез ка­нал дійки за ко­рот­кий строк іна­кти­вує збуд­ни­ка за­хво­рю­ван­ня, сприяє ре­ге­не­рації ура­же­них тка­нин і віднов­лює функціону­ван­ня ви­мені. Лі­ку­­ван­ня при­хо­ва­ної фор­ми ма­с­ти­ту особ­ли­во ефек­тив­не в су­хостійний пе­ріод, бо ліку­вальні пре­па­ра­ти три­ва­лий час збе­ріга­ють­ся у ви­мені, во­ни не ви­­во­дять­ся з мо­ло­ком, оскільки ко­ро­ву за­пу­с­ка­ють. Як­що вим'я не под­раз­нюється до­­їльни­ми апа­ра­та­ми, тоді ство­рю­ють­ся умо­ви для віднов­лен­ня ура­же­них тка­нин.
Щоб уник­ну­ти авітамінозів у період су­хо­стою, ко­ро­вам і одер­жа­ним від них те­ля­там уво­дять внутрішньом'язо­во три­вітамін або те­т­равіт по 10-15 мл; три­ра­зо­во з інтер­ва­лом сім-де­сять днів слід та­кож ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти в цей період пре­па­ра­ти йо­ду.

Важ­ли­во пра­виль­но
здійсню­ва­ти лі­ку­ван­ня
У період ліку­ван­ня тва­рин у раціоні слід змен­ши­ти со­ко­виті й кон­цен­т­ро­вані кор­ми та заміни­ти їх хо­ро­шим сіном, а влітку - прив'яле­ною тра­вою. Для одер­жан­ня ви­со­ко­го те­ра­пев­тич­но­го ефек­ту ве­ли­ке зна­чен­ня має вибір потрібно­го спо­со­бу ліку­ван­ня й до­ве­ден­ня йо­го до за­вер­шен­ня. Вибір ліку­валь­них за­собів і їхня ефек­тивність за­ле­жать від ба­га­ть­ох фак­торів, в то­му числі від фор­ми і стадії за­паль­но­го про­це­су в геніталіях, а та­кож за­галь­но­го ста­ну тва­рин. Ко­ли підви­щується тем­пе­ра­ту­ри тіла, тоді потрібно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти ан­тибіоти­ки й суль­фа­ніламідні пре­па­ра­ти, а та­кож внутріш­ньо­вен­но 20%-ний роз­чин глю­ко­зи і 10%-ний роз­чин хло­ри­с­то­го кальцію (150-200 мл). Ефек­тив­ним ме­то­дом ліку­ван­ня за­паль­них про­цесів у ре­про­дук­тив­них ор­га­нах є та­кож внутріш­ньо­аор­таль­не вве­ден­ня но­во­каїну з ан­тибіо­ти­ка­ми. В че­рев­ну по­рож­ни­ну слід уве­с­ти ге­мо­дез (250 мл, тем­пе­ра­ту­ра роз­чи­ну - 38...39°С).
Для профілак­ти­ки й підви­щен­ня ефек­тив­ності ліку­ван­ня ен­до­ме­т­ритів і сти­му­ляції ре­про­дук­тив­ної функції корів не­обхідно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти як ок­ре­мо, так і в ком­плек­сі низ­ку біологічно ак­тив­них пре­па­ратів.
У аг­рофірмі "Київська" до­б­ре за­ре­ко­мен­ду­ва­ло се­бе вве­ден­ня у че­рев­ну по­рож­ни­ну по 20 мл 10%-но­го роз­чи­ну но­во­каїну, три­ра­зо­во в після­ро­до­вий період за ме­то­дом Д. Лог­ви­но­ва. Ви­ко­ри­с­тан­ня 10%-но­го роз­чи­ну но­во­каїну про­яв­ляє ви­ра­же­ний те­ра­пев­тич­ний ефект, особ­ли­во при гос­трих ен­до­ме­т­ри­тах, субінво­люції мат­ки, за­три­манні посліду то­що.
Од­ним з по­ши­ре­них за­хво­рю­вань корів у після­ро­до­вий період є субінво­люція мат­ки - по­ру­шен­ня інво­люції мат­­ки в корів у після­отільний період. За­зви­чай, за­хво­рю­ван­ня клінічно ви­яв­ля­ють на 7-8-й день після­ро­до­во­го періо­ду за та­ки­ми оз­на­ка­ми, як виділен­ня лохій тем­но-чер­во­но­го або ко­рич­не­во­го ко­ль­о­ру.
Профілак­ти­ка по­ля­гає в своєчас­но­му відо­крем­ленні посліду, підшкірно­му вве­денні ок­си­то­ци­ну по 60-80 од. про­тя­гом трьох-чо­ти­рь­ох днів, 0,5%-но­го роз­чи­ну про­зе­ри­ну по 2-3 мл. У мат­ку вво­дять нітро­фу­ра­нові, суль­фаніламідні пре­па­ра­ти, ан­тибіоти­ки в різних поєднан­нях.
Потрібно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти та­кож іхглю­ковіт або 7%-ний роз­чин іхтіолу в дозі 25-30 мл підшкірно, три-чо­ти­ри ра­зи, з інтер­ва­лом у 48 год. Важ­ли­ве зна­чен­ня має вітамінно-міне­раль­на під­го­дів­ля, що­ден­ний ак­тив­ний моціон і по­вноцінна ос­нов­на годівля.
Ча­с­ти­на корів після оте­лен­ня, особ­ли­во ко­ро­ви-первістки, вго­до­ваність яких не відповідає фізіологічній нормі, ма­ють роз­ла­ди ста­те­во­го апа­ра­ту, вна­слі­док чо­го по­до­вжується сервіс-період і погіршується стан відтво­рен­ня ху­до­би. Для поліпшен­ня ста­ну відтво­рен­ня й віднов­лен­ня ре­про­дук­тив­ної функції корів слід ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти тка­нин­ний пре­па­рат по Філа­то­ву ком­плекс­но з 0,5%-ним про­зе­ри­ном на фоні за­галь­ної вітамінізації тва­рин і за­ключ­ної сти­му­ляції сур­фа­го­ном відповідно до схе­ми, яку ми роз­ро­би­ли.
Особ­ливість тка­нин­них пре­па­ратів по­ля­гає в то­му, що во­ни містять ком­плекс біологічно ак­тив­них ре­чо­вин, які підви­щу­ють енер­ге­тич­ний рівень різних фер­ментів і та­ким чи­ном впли­ва­ють на ме­та­болізм. Підви­щу­ють­ся обмін ре­чо­вин і фізіологічні функції в ор­ганізмі. При цьо­му знач­но зро­с­тає йо­го стійкість до різних па­то­логічних чин­ників, пе­ре­дусім мікроб­но­го по­хо­д­жен­ня.
Важ­ли­ве зна­чен­ня в аку­шерській прак­тиці на­ле­жить іхтіолу, який ви­ко­ри­с­то­ву­ють у разі ен­до­ме­т­ритів, субін­во­люції мат­ки та інших за­хво­рю­вань корів. Іхтіол за­сто­со­ву­ють внут­ріш­ньо­м'язо­во - 7%-ний роз­чин на 20-40%-но­му роз­чині глю­ко­зи до­за­ми 10, 15, 20, 25 мл з інтер­ва­лом два-три дні, за­вдя­ки чо­му в тва­рин поліпшується обмін ре­чо­вин і віднов­люється ре­про­дук­тив­на функція.

Щоб не зни­жу­ва­ла­ся
заплідню­ваність
По­ру­шен­ня ве­те­ри­нар­но-санітар­них пра­вил під час штуч­но­го осіменіння тва­рин спри­чи­няє зни­жен­ня заплідне­ності корів, тоб­то пе­ре­гули. Має вплив на заплідненість са­мок і спосіб уве­ден­ня спер­­ми. Од­ним з ефек­тив­них є рек­то-цервікаль­ний спосіб у ділян­ку тіла або рогів мат­ки. Про­стим і ефек­тив­ним за­со­бом знач­но­го поліпшен­ня ре­зуль­татів запліднен­ня са­мок є ма­саж геніталіїв, який здійсню­ють по-різно­му за­­леж­но від фізіологічно­го ста­ну тва­рин. Ко­ро­вам, у яких є атонія мат­ки або гіпо­тонія і во­ни своєчас­но не при­хо­дять в охо­ту, здійсню­ють рек­таль­ний ма­саж мат­ки, ший­ки мат­ки, яй­це­проводів, яєчників про­тя­гом 5 хв, чо­ти­ри-п'ять се­ан­сів з інтер­ва­лом 48 год. Пе­ред осіменінням тре­ба зро­би­ти ко­рот­ко­час­ний ма­саж геніталіїв (окрім яєчників) про­тя­гом 1-1,5 хв, а після осіменіння по­ма­са­жу­ва­ти клітор про­тя­гом 25 с. Такі дії спри­я­ти­муть по­си­лен­ню мо­то­ри­ки мат­ки, про­яв­лен­ню всмок­ту­валь­но­го ефек­ту й про­су­ван­ню сперміїв до яй­це­во­да.
Ко­ро­вам, які пе­ре­гу­лю­ють без­по­се­ред­ньо пе­ред осіменінням тре­ба вво­ди­ти в по­рож­ни­ну мат­ки 2-3 мл ок­си­то­ци­ну й внутрішньом'язо­во 50 мкг сур­фа­го­ну. Ко­ро­вам з при­хо­ва­ни­ми субклінічни­ми ен­до­ме­т­ри­та­ми слід застосовувати ком­плекс ан­тибіо­тиків. Ко­ро­вам-"пе­ре­гуль­щи­цям", у яких кис­ла ре­акція сли­зу (Рh - ниж­че 6,4), потрібно за 30-40 хв до осіменіння оро­си­ти піхву 7%-ним роз­чи­ном глю­ко­зи.

Ос­новні мо­мен­ти
Пе­ред­час­не ви­б­ра­кову­ван­ня корів че­рез за­хво­рю­ван­ня си­с­те­ми ор­ганів ре­про­дукції відбу­вається та­кож унаслідок фізіологічно не­ви­прав­да­них змін тра­диційної годівлі й ут­ри­ман­ня мо­лоч­них корів, особ­ли­во ви­со­ко­про­дук­тив­них. Нез­ба­лан­со­ваність раціонів ма­к­ро- і мікро­е­ле­мен­та­ми, не­ста­ча до­б­ро­якісно­го сіна й со­ко­ви­тих кормів, а та­кож мікроб­ний чин­ник не­га­тив­но впли­ва­ють на про­дук­тивність і стан відтво­рен­ня мо­лоч­ної ху­до­би.
У фор­му­ванні ви­со­ко­про­дук­тив­них і плідних тва­рин з міцною кон­сти­туцією та ви­со­кою стійкістю ор­ганізму про­ти за­хво­рю­вань ве­ли­ке зна­чен­ня має пра­виль­не ви­ро­щу­ван­ня мо­лод­ня­ку. Для ньо­го ма­ють бу­ти ство­рені добрі умо­ви ут­ри­ман­ня й годівлі.
Ви­со­кої якості ви­ко­ри­с­тан­ня ком­плек­су за­ходів для підви­щен­ня ефек­тив­ності відтвор­ної здат­ності ху­до­би і її про­дук­тив­ності, зо­к­ре­ма, мож­на до­сяг­ну­­ти за­вдя­ки ефек­тивному підго­ту­ванню корів до оте­лен­ня, по­вноцінній їхній годівлі, зни­жен­ню за­хво­рю­ва­ності корів то­що.
Ви­со­ка ефек­тивність бу­де після за­сто­су­ван­ня біологічно ак­тив­них пре­па­ратів у разі ма­со­вих пе­ре­гулів корів, зни­ження функціональ­ної ак­тив­ності яєч­ни­ків, за наявності ен­до­ме­т­ри­тів, субін­во­люції мат­ки, за­три­мання посліду то­що. Ви­ко­ри­с­тан­ня біологічно ак­тив­них пре­па­ратів як ок­ре­мо, так і ком­плекс­но під час ліку­ван­ня ре­про­дук­тив­них ор­га­нів за­без­пе­чує ефек­тив­ну ре­ге­не­рацію ен­до­метрію, ско­ро­чує термін ліку­ван­ня і, як наслідок, підви­щує зап­ліднюваність тва­рин.

М. Семенченко,
канд. біол. наук,
Інститут розведення й генетики тварин

Інтерв'ю
В українському сільському господарстві, здається, немає більш суперечливої культури, ніж часник. З одного боку, порівняно високі й стабільні ціни та безроздільне панування імпорту на внутрішньому ринку повинні свідчити про високу... Подробнее
Родіон Рибчинський, голова асоціації «Борошномели України»
Український ринок борошна незважаючи на негативні тенденції розвивається, для продукції відриваються кордони нових країн, а підприємства будують та оновлюють свої потужності. Про життя борошномелам

1
0