Спецможливості
Новини

У геномі асоціальних бджіл знайшли схожість з геномом аутистів

07.08.2017
1792
У геномі асоціальних бджіл знайшли схожість з геномом аутистів фото, ілюстрація

Вчені з Іллінойського університету досліджували гени бджіл, що мають незвичайну поведінку - вони уникали роботи і спілкування з родичами. Виявилося, що активність деяких генів цих бджіл теж незвичайна і нагадує активність, характерну для генів людей з аутизмом, пише propozitsiya.com з посиланням на Naked Science.

Всесвітньо відомий фахівець з бджіл Джин Робінсон і його колеги з Іллінойського університету в Урбані-Шампейні провели експерименти з поведінкою бджіл, аналізуючи реакцію кожної з них на різні соціальні ситуації. Наприклад, на появу незнайомої робочої бджоли (зазвичай бджоли атакують прибульця) або молодої цариці (вона пробуджує у робочих бджіл інстинкт піклування і захисту). Досліди були поставлені на 245 групах по 10 комах, отриманих із семи різних колоній.

Учені виявили, що 16% бджіл взагалі не реагували на зміни соціальної ситуації. Вони дослідили активність генів у нейронах їх грибоподібних тіл - аналогів кори великих півкуль у людини - і виділили групу генів, що не виявляють активність у бджіл зі звичайною поведінкою.

Потім цей набір дослідники порівняли з профілями активності генів, характерними для людей з різними порушеннями поведінки і психіки - шизофренією, депресією й аутизмом, - і виявили схожість з останніми.

Серед генів, гіперактивних і в асоціальних бджіл, і в аутистів, автори виділяють гени, пов'язані з роботою білків-переносників тонів через мембрани нейронів, а також гени білків теплового шоку під час стресових реакцій.

Поки що невідомо, як ці гени і білки пов'язані зі змінами поведінки та соціальності. Однак виявлені паралелі показали, що комахи стануть хорошими моделями для вивчення особливостей аутизму.

Інтерв'ю
Засновник Генріх Драйєр з історичним логотипом компанії з часів  заснування та найновіша сівалка точного висіву Amazone Precea
Засновник сучасної групи Amazone (на той момент підприємство називалось «Фабрика з виготовлення сільськогосподарських машин та знарядь H. Dreyer») Генріх Драйєр почав свою діяльність у 1883 році з виробництва зерноочисної машини. Незадовго... Подробнее
Фермерське господарство «СІМ-АГРОЮГ», що на Одещині, має в обробітку 800 га землі. З 2017 року в господарстві почалось знайомство з технологією no-till.  «No-till – це вигідно», - каже власник фермерського господарства Сергій Бодя. Раніше... Подробнее

1
0