«Розумний» самохідний обприскувач: обприскування точними дозами
Як системи паралельного водіння, автопілот і сівалки з функцією точного висіву, так і обприскувачі вже переходять у стадію інтелектуального обладнання. По суті, це ланки одного ланцюга у веденні точного землеробства. На що звертати увагу при покупці таких обприскувачів?
Перш ніж купувати обприскувач, необхідно визначитися з об'ємом робіт, які плануються для його використання. Потім виходячи з цих обсягів визначити потрібну вам місткість баків (консультацію можна отримати у продавця в момент покупки) і ширину захвату штанги поливу. Як правило, такі параметри залежать від площ, які необхідно обробляти і норм витрати хімічної суміші перед обприскуванням.
Чим ширше і довше поле і чим рівніше рельєф, тим ефективніше буде працювати на ньому обприскувач ыз великою шириною захвату.
На полях розміром до 90-140 га можна обійтися навісними обприскувачами, які в 4-5 разів дешевше причіпних.
З переліку всіх обприскувачів необхідно виділити лідерів на ринку (навіть б/у): зарубіжного виробництва — John Deere, Case, Hardi, Miller, Matrot, Berthoud, Technoma, Bargam, Amazone, Krukowiak; вітчизняного — Львівагромашпроект, «Богуславська сільгосптехніка», «Агротехніка», Львівсільмаш, «Завод« Фрегат», «Агромодуль», «Альта ЛТД». Нижче опишемо кілька представників техніки для обприскування.
Самохідний обприскувач John Deere серії 4030
У самохідному обприскувачі John Deere серії 4030, крім стандартних функцій водіння, компанія-виробник подбала про спеціальне програмне забезпечення (ПЗ) під назвою GreenStar в оснащенні машини. Це спеціальний дисплей, який відображає статус обприскувача, залишок робочого препарату в баку, положення штанги і потокові показники роботи кожної з форсунок. Також це ПЗ вміє підтримувати паралельне водіння, відображення карт поля в різних проекціях на екрані, варіанти внесення рідин, що сприяє підвищенню продуктивності обприскувача. Для цього також спеціально розроблено системи Sprayer Pro і BoomTrac Pro.
Система GreenStar Sprayer Pro автоматично, по сигналу з кабіни, згортає/розгортає секції штанги. Sprayer Pro допомагає мінімізувати перекриття і пропуски на поле, економить хімікати, дозволяє скоротити витрати і захистити посіви завдяки автоматичній системі згортання секцій штанги на тих ділянках, де вже було вироблено обприскування. Така функція встановлена на всіх моделях обприскувачів серії 4030.
Система BoomTrac Pro автоматично вирівнює рівень висоти штанги і таким чином, підтримуючи секції штанги на оптимальній висоті, полегшує робоче навантаження обприскувача. Така функція допомагає підвищити точність обприскування, скорочує втому оператора і до того ж дозволяє уникнути пошкоджень штанги. Автоматична система зміни рівня висоти штанги розроблена для того, щоб підвищити продуктивність і ефективність під час обприскування полів. Також системи SprayStar і SpreadStar полегшують процес контролю норми обприскування. Використовуючи вже наявні план-карти або дані врожайності минулого року, можна легко і швидко створити оптимальні установки з удосконаленою системою GreenStar.
Самоходні оприскувачі Case IH Patriot SPX3330/4430
Компоновка опрыскувачів Patriot™ відрізняється від конкурентів центральним розташуванням бака робочої рідини, що гарантує рівномірний розподіл навантаження на осі не дивлячись на ступінь наповненості. В результаті обприскувач має надзвичайну стабільність руху без зайвого ущільнення грунту. Для поліпшення стабільності обприскувача і штанги використовується, в тому числі, система активної підвіски, яка автоматично реагує на тиск у підвісці кожного колеса. Штанга обприскувача також має власну підвіску, яка дуже добре утримує її на заданій оператором висоті і забезпечує захист від різких коливань. У разі використання обприскувача на дуже нерівних полях можливо обладнання штанги системою автоматичної підтримки висоти AutoBoom™ (опція), яка складається з трьох ультразвукових датчиків положення.
При використанні обприскувача значну частку робочого часу складають підготовчі роботи, тому Patriot™ обладнано зручною і високопродуктивною системою самовсмоктуючої заправки водою (Suction quick fill). Щоб скоротити час контакту людини з хімічним концентратом, на обприскувачах встановлено хімічний редуктор (Chemical eductor), доступ до якого можливий прямо з землі.
Якісні засоби хімічного захисту рослин надзвичайно цінні, тому дуже важливо строго витримувати норму внесення та уникати повторного внесення розчину на вже оброблені ділянки поля. Для цього можлива установка інноваційної системи AIM Command (опція), яка автоматично підтримує заданий розмір крапель розчину незалежно від швидкості руху обприскувача, а також системи AccuBoom™ (опція), яка автоматично вимикає секції штанги, що зайшли на вже оброблені ділянки (необхідна наявність GPS- навігації).
Під час роботи оператор обприскувача постійно збільшує і зменшує швидкість руху в залежності від складності рельєфу і конфігурації поля. Для того, щоб забезпечити задану норму внесення, відповідно змінюється продуктивність насоса і тиск у штанзі: при збільшенні швидкості воно росте, при зменшенні — знижується. Оскільки під час обприскування діаметр отворів форсунок залишається незмінним, то зі збільшенням швидкості руху збільшується і тиск у штанзі, при цьому величина крапель розчину зменшується і вони стають більш уразливі до зносу вітром. У разі ж коли оператору необхідно знизити швидкість руху обприскувача, тиск на виході з форсунки, навпаки, знижується і, відповідно, краплі стають більшими і важкими. У цьому випадку форма факела розпорошуваного хімікату не витримується, що погіршує рівномірність покриття.
Унікальність системи AIM Command™, яка може встановлюватися на обприскувачі Case IH Patriot ™, полягає в розпиленні робочого розчину не суцільним потоком, а мікропорціями. При цьому тиск у штанзі задається постійним (стабільно підтримується на встановленому рівні). Змінюється тільки величина порції, тобто час, поки форсунка залишається відкритою. Якщо оператор збільшує швидкість — форсунка більш тривалий час залишається відкритою і менше — закритою. І навпаки: коли оператор призупиняється, наприклад перед розворотом у кінці поля, соленоїди системи AIM Command ™ змінюють пропорцію в сторону більш тривалого часу, коли форсунка закрита, і менше — коли відкрита. У будь-якому випадку, величина тиску на виході з форсунки залишається на заздалегідь заданому рівні, і, відповідно, краплі розчину завжди мають однаковий розмір і властивості.
Самохідний оприскувач IBIS
Компанія під ТМ Boguslav випустила новий самохідний обприскувач із великим кліренсом — 1800 мм, що поряд зі змінною шириною колії дозволяє ефективно обробляти технічні культури — ріпак, соняшник. Незалежні гідропневматичні передня і задня підвіски сприяють розвитку робочої швидкості до 30 км/ч. Стабільну роботу амортизаторів забезпечують потужні азотні акумулятори.
Високий рівень компонентів гідравлічної трансмісії — Poclain і Sauer із приводом на задні колеса дозволяють плавно змінювати швидкість (повний привід 4 w.d. — опція). Надійний дизельний двигун Perkins потужністю 145 л. с. відповідає вимогам Євро 3. Гідравлічна штанга довжиною 24 м — із маятниковим механізмом стабілізації і гідромеханічною системою гасіння коливань. Виробництво штанги і рами містить піскоструминну обробку з подальшим порошковим фарбуванням для надійного захисту від корозії. Паралелограмна підвіска з двома гідроциліндрами дозволяє плавно змінювати висоту установки штанги від 0,8 до 2,7 м.
Механізм захисту штанги при зіткненні з перешкодою допускає відхилення штанги до 450 в горизонтальній площині. Після проходження перешкоди штанга повертається у вихідне положення. Бак зі скловолокна — 3000 л.
Обприскувач обладнано комп'ютерним забезпеченням Bravo180, яке дозволяє в автоматичному режимі підтримувати встановлену норму внесення (л/га) незалежно від зміни швидкості руху і дозволяє управляти процесом обприскування за допомогою монітора, встановленого в кабіні.
Досі на ринку обприскувачів свою нішу займають причіпні оприскувачі. Хоча система точного землеробства виставляє досить високі вимоги до задіяної в ній техніці, проте вітчизняні аграрії досі користуються подібними обприскувачами через їх дешевизну і прийнятну результативність обприскування. Хоча використання причіпних обприскувачів у системі точного землеробства пов'язане з певними складнощами — неможливістю застосовувати безпосередньо, а тільки в тандемі з самохідними. Але іноді і це проблематично — наприклад, там, де через крутий рельєф самохідного обприскувача доступ обмежено.
Причіпний оприскувач John Deere M732
Причіпний обприскувач John Deere M732 має бак для робочого розчину ємністю 3200 л. Промивний бак — 400 л. Продуктивність насоса — 280 л/хв. Управління обприскувачем проводиться за допомогою багатофункціонального важеля (джойстика).
Ширина штанги подвійного складання — 18-28 м, а потрійного — 24-30 м. Діапазон висоти штанги — 224 см (із шинами 420/85R38). Опціональна дворичагова поліуретанова підвіска.
Причіпний оприскувач Top Air 112/116
Причіпні обприскувачі Top Air виробництва США знадобляться господарствам, де немає необхідності проводити обробку великої площі сільгоспугідь, але які прагнуть отримати якісний і надійний обприскувач.
Ці обприскувачі обладнано параллелограммною підвіскою штанги з гідравлічними акумуляторами (можливо незалежне вертикальне зміщення до 40 см) і мають пружинний захист зовнішніх секцій. Робочий бак можна заповнювати зверху через велику (40 см) заливну горловину або з рівня землі — за допомогою заливного патрубка. Особлива форма днища бака дозволяє вибрати практично весь розчин навіть при роботі на крутому схилі. Рівень наповнення бака добре видно з кабіни трактора завдяки великому зовнішньому індикатору поплавкового типу. Хімічний концентрат також можна заливати з рівня землі завдяки використанню хімічного редуктора. Якісне перемішування суміші в робочому баку забезпечується завдяки спрямованим у дві сторони форсункам —змішувачам.
Очищення при заміні хімічного реагенту проводиться за допомогою зручно розташованих усередині робочого бака форсунок. Ретельна промивка ємності забезпечується завдяки значному обсягу бака з чистою водою для ополіскування. Також є зручний бак для миття рук оператора (зі спеціальною трубкою для промивання очей).
Обприскувач причіпний GASPARDO POMPEO 32P
Зручний у використанні і продуктивний причіпний обприскувач, що призначений для середніх і великих площ. Обприскувач GASPARDO POMPEO 32P характеризується точним регулюванням норм внесення, відсутністю зони пропуску покриття робочим препаратом і безпекою під час користування. Цей обприскувач відповідає всім вимогам міжнародних стандартів щодо рівномірності внесення хімікатів і дотримання заданої дози, а також вимогам екологічної безпеки. GASPARDO POMPEO 32P дозволяє знизити втрати засобів хімічного захисту рослин і скоротити терміни обробки.
Ширина штанги — 24 м. Розпилювачі (48 шт.) З керамічними форсунками TeeJet, що встановлені з кроком 50 см. Бак для робочої рідини поліетиленовий, обсяг — 3200 л.
Вважається, що істотних відмінностей між обприскувачами, виробленими в Америці та Європі, немає, відмінність лише в різній системі числення робочих параметрів і як наслідок — різниця в кріпленнях і метизній продукції, яка використовується для складання.
Рекомендації
У цілому на ринку переважає продукція іноземного виробництва як найбільш надійна. По суті, український виробник тільки в останні роки почав випускати подібну продукцію з однаковим функціоналом, але трохи різну за конструкцією і технічним виконанням. Бували випадки відмови такої техніки в перші дні роботи, до сьогоднішнього моменту такого статус-кво вже не існує завдяки жорсткій конкуренції на ринку. Ціна на вітчизняні обприскувачі зазвичай в два, а то і три рази нижче, що привабливо для аграрія, до того ж український виробник поступово піднімає їх якість. Можливо, в недалекому майбутньому (років через 10) наші обприскувачі зможуть гідно конкурувати з іноземною технікою для обприскування, якщо нинішня тенденція до їх вдосконалення збережеться.
Коли визначилися з загальними технічними характеристиками, перейдемо безпосередньо до особливостей іноземних агрегатів для обприскування. Всі закордонні виробники перейшли на електронне управління обприскувачем із наявністю в кожному вузлі агрегату шини управління чи електронною платою. Звідси випливає головне правило при виборі такого агрегату — наявність електронного контролю за кількістю витрати робочої рідини і дотриманням усіх параметрів обприскування (зокрема, за роботою вузлів), які здатні знижувати розпорошення краплі. На кожному обприскувачі стоять датчики включення/вимикання кожної секції, щоб уникнути перекриття зон обробки і непотрібної перевитрати засобів захисту рослин. Уся система пов'язана з автопілотом (або приладом паралельного водіння) і антеною GPS. Працює ця система так само, як і сівалка з дозатором на основі GPS. Взагалі, засоби автоматизації процесу, в тому числі пряме обприскування культури хімічними препаратами, зменшення проблеми розпилення/знесення краплі і повітряний рукав для швидкого осадження краплі, вже переважають у пропозиціях на ринку обприскувачів. Такі технічні інновації спонукають покупця задуматися і більш ретельно підходити до вирішення питання вибору обприскувача при його покупці, оскільки це може істотно заощадити час і гроші.
Також важливий обсяг основного бака обприскувача. Загалом, чим він більший, тим краще — менше часу витрачатиметься на дозаправку в полі. Такий обприскувач зменшує суб'єктивність і підвищує низьку культуру обробки полів, тобто дозволяє збільшити якість роботи навіть коли для її виконання задіяно персонал низької кваліфікації.
Наступна теза-порада, яку можна рекомендувати кожному потенційному покупцеві таких обприскувачів: якщо дозволяють фінанси, слід купувати самохідний. Він буде незамінним при роботі на полях із хвилястим рельєфом і на схилах.
Також слід звертати увагу на такі дрібниці, як фільтри в баках, щоб уникнути небажаного забивання форсунок при розпилюванні (від якості їх виготовлення залежить, наскільки часто необхідно буде їх міняти).
Тому ефект від використання «розумної» техніки може бути гарантований, тільки якщо обприскувач перевіряють регулярно. Практика інспекції обприскувачів вказує, що непомічені дефекти обладнання суттєво позначаються на прибутку.
Насправді найбільша кількість несправностей обприскувачів пов'язана з розпилювачами. Одне тільки засмічення або пошкодження розпилювачів — це невидимі, але досить відчутні втрати в 20-30%. Визначення візуально, так би мовити, «на око», нерівномірності розпилення зношеного або пошкодженого розпилювача — помилкове. Візуальне тестування наконечника тільки за факелом розпилу робочої рідини недостовірне і несе мало даних для здійснення гарного калібрування.
Тому на заключному етапі налаштування обприскувача перед його використанням в полі необхідно провести перевірку розпилення кожного сопла шляхом перевірки факела розпилу. Перевірка проводиться за допомогою пластмасового гофрованого підношення з западинами, які закінчуються прозорими пластиковими трубками. Коли шаблон перевірки встановлено вертикально під штангою, рівень робочої рідини визначається плаваючою кулькою в кожній із пробірок. Різка зміна цього рівня вказує на нерівномірність потоку. Коли розпорошення відбувається нерівномірно через зношені або пошкоджені форсунки — замініть їх на нові. Також перевірте рівномірність тиску шляхом приєднання датчика на кожному кінці штанги.
З практики інспекції обприскувачів можна зробити висновок, що, як правило, понад 80% із них вимагають проведення однієї або декількох коригувань. найбільш поширені проблеми:
- заміна розпилювачів;
- усунення протікань робочого розчину внаслідок відсутності лічильників води;
- нерівномірна висота стріли;
- надлишковий тиск у системі;
- нерівні відстані між соплами або невідповідність розпилювачів;
- несправність спідометра;
- нерівномірний тиск робочої рідини по довжині штанги.
Також слід врахувати співвідношення витрати препарату і тиску, яке зі зміною умов роботи має відповідно корелювати. Тобто зі збільшенням швидкості обприскування в два рази потрібно збільшення тиску в 4 рази! А це, відповідно, вимагає іншого калібру розпилювального наконечника для збереження оптимального розміру краплі.
Вибирати розмір крапель слід відповідно до інструкції про використання препарату, що надається виробником. До речі, компанія TeeJet розроботала систему контролю краплі: спеціально розроблена програма, яка відображається на моніторі Sentry 6120, допомагає оператору правильно вибрати показники швидкості обприскування і тиску в системі для освіти оптимального розміру крапель. У навігаторі Teejet Matrix PRO 570GS монітор із програмою визначення розміру краплі вже встановлено в консолі.
Обприскувач і сам процес обприскування вимагають особливої уваги, оскільки кожна дрібниця в кінцевому рахунку впливає на ефективність усього процесу.
Дуже позитивно позначається на якості обприскування перемішування розчину прямо перед його внесенням (коли окремо в бак заливається вода, окремо — хімікати). У підсумку виходить розчин із точним процентним вмістом компонентів.
І нарешті ще один важливий момент: які сервісний кластер або майстерня будуть обслуговувати цей обприскувач. Справа в тому, що всі електронні компоненти, пластикові форсунки, електрокабеля і сполучні чеки — дуже тендітні компоненти.
Налаштування автопілота і комп'ютера розпилювача вимагають окремого навчання механізатора і пунктуальних відносин його до роботи на такій машині. Тому важливо, щоб механізатор мав відповідну кваліфікацію.
інформація для цитування
Точне землеробство — майбутнє сільського господарства. Глава 3. Техніка для точного землеробства — немає межі досконалості / М. Солоха // Пропозиція. Спецвипуск. Точне землеробство — майбутнє сільського господарства — 2015. — С. 36-40