Україна створить для експортерів річковий транспортний коридор «Велика дуга»
Мінінфраструктури України пропонує вантажовласникам новий глобальний логістичний маршрут у Європу через Дніпро й Дунай "Велика дуга". Проект має стати частиною нової транзитної стратегії України, яку відомство готується презентувати 7 листопада, повідомляє propozitsiya.com.
За інформацією Forbes, проект вже підтримано посольством Німеччини. Експерти вважають, що якби Дніпро став для України такою ж сполучною інфраструктурною ланкою, як, наприклад, Рейн у Німеччині, яким перевозять 350–400 млн т вантажів на рік (можна порівняти з усім вантажообігом «Укрзалізниці»), то обсяг вантажопотоків, на які міг би претендувати новий логістичний маршрут, склав би від 20 до 100 млн тонн вантажів на рік.
«Річкові» вантажі, у разі доведення залізничних тарифів до економічно обґрунтованого рівня, будуть обмежені насипними товарами - руда, зерно, частково метал. Їх перевантаження в Ізмаїлі коштує $2–4 /т, – розповів заступник директора ДП «Укрпромзовнекспертиза» Сергій Поважнюк.
Експерти згадали основного оператора річкових перевезень – зернотрейдера «Нібулон» Олексія Вадатурського. І зауважили, що компанія навряд чи буде користуватися маршрутом «Велика дуга». "Їхні експортні ринки розташовані переважно в Азії й на Близькому Сході, тому основні експортні партії завантажуються в Миколаєві на великі океанські судна. Баржами вони возять їх між своїми елеваторами й до гирлового порту - це внутрішні перевезення», – зауважають логісти.
С. Поважнюк уточнив, що для «Нібулона» річкові перевезення є насамперед компенсацією дефіциту зерновозів, а також відповіддю на боротьбу з перевантаженням автомобілів. Загальний обсяг річкових перевезень «Нібулона» (річках Дніпро й Південний Буг) не перевищує 2 млн т.
Для суден класу ріка-море буде вищий фрахт, витрати на оренду флоту й користування інфраструктурою.