У найближчі шість років ринок агродронів збільшиться у десять разів, – прогноз
За прогнозами фахівців, у найближчі шість років ринок агродронів збільшиться у десять разів. Головними факторами, котрі прискорюють розвиток ринку дронів, є нові технології збереження та передання енергії, а також стрімкий розвиток і впровадження штучного інтелекту
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на iFarming
Про особливості використання агродронів на аграрному саміті «Міністерство змін: R&D and digital farming» (#MinChange24), який провела асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», розповіли Василь Суховєєв, генеральний директор Drone Agroflot, Сергій Зубачов, директор Черкасибіозахист та Андрій Щедрінов, власник ФГ «Фенікс 2019» і експерт ФАО з ресурсозберігаючих технологій.
Спікери навели дані, які говорять самі за себе:
- ефект від використання агродронів становить приблизно 4 млрд гривень;
- площа оброблених дронами-обприскувачами полів за останні три роки становить понад 2,5 млн гектарів;
- кількість урожаю, отриманого завдяки захисту полів агродронами, від 400 тис. тонн (у грошах ― 3,6 млрд гривень);
- економія води близько 360 тис. тонн (у грошах ― 100 млн гривень);
- скорочення викидів вуглецю до 35 тис. тонн;
- економія палива понад 4 млн літрів (160 млн гривень).
Якщо раніше дрони використовували лише для моніторингу, то нині їхній функціонал активно розширюється.
На думку фахівців, обсяги використання дронів в Україні зростатимуть і надалі. Тим паче, що Україна взяла курс на інтеграцію в ЄС, а він потребує так званих зелених інвестицій, зменшення карбонового сліду, економії природних ресурсів тощо. І дрони в агро ― це про ресурсоощадність, кліматоорієнтованість і точне землеробство. Нині головною перепоною стрімкого розвитку цього напряму є війна.
Фахівці відзначають велику зацікавленість з боку фермерів до технології ультрамалого обприскування (УМО) із середньою нормою виливу 5‒10 л/га. УМО дає змогу працювати з дуже дрібною краплею ― це перевага, оскільки що дрібніша крапля, то вищий коефіцієнт поглинання та засвоєння розчину в рослині.
Крім моніторингу та УМО, набуває популярності захист від гризунів за допомогою агродронів.
Якщо підсумувати, то можна виділити такі основні тенденції і перспективи використання дронів в українському сільському господарстві:
- Активність виробників ЗЗР: поступове збільшення ключовими виробниками ЗЗР агрохімічних препаратів для внесення агродронами.
- Контроль держави: має збільшитися регламентованість, введення певних правил та ліцензій для роботи з агродронами.
- Масштабування: формування укрупнених професійних команд, що надають послуги використання агродронів, зі своїм технічним забезпеченням та широкою географією покриття.
- Покращення сервісу: послуга стане більш професійною та відповідальною за результат.
- Застосування ШІ: використання ШІ дасть можливість диференційного внесення, що сприятиме економії до 15‒20% пестицидів.
- Нові напрями: з’являтимуться нові практики застосування агродронів.
- Збільшення продуктивності: рекомендації виробників ЗЗР щодо збільшення норми виливу до 7‒10 л/га стимулює до збільшення розмірів баків, тож, відповідно, виробничі потужності збільшуватимуться.