Спецможливості
Агробізнес

TRION від CLAAS: такий різний та завжди доцільний

09.02.2023
1673
TRION від CLAAS: такий різний та завжди доцільний фото, ілюстрація

2021 року компанія CLAAS представила нову лінійку зернозбиральних комбайнів TRION, яка встановлює нові стандарти у роботі цього виду техніки. Наразі на українському та й, напевно, світовому ринку, це єдині машини, які у прямому значенні цих слів можна спроєктувати «під себе» — всі необхідні з точки зору майбутнього власника системи, вузли та механізми можна встановити на конкретний TRION одразу на заводі. Жодних базових комплектації, жодних комплектацій за замовчуванням. Завдяки індивідуальному підходу — кожна машина унікальна й неповторна.

Компанія CLAAS є «законодавицею мод» у питанні проєктування, виробництва та впровадження сучасних технологій у зернозбиральний техніці.

Останні тенденції розвитку сільськогосподарського машинобудування показують, що конструктори, особливо складних машин, якими є зернозбиральні комбайни, усіляко намагаються полегшити роботу оператора і навіть більше — роблять усе, аби нівелювати людський фактор, як то недосвідченість, надмірна впевненість або банальна втома тощо, під час роботи та налаштування таких машин.

Нова генерація найсучасніших комбайнів TRION від компанії CLAAS увібрали все найкраще від зернозбиральних комбайнів TUCANO та LEXION попереднього покоління, а також передові інженерні рішення в машинобудуванні. Саме тому вони мають найбільший вибір варіантів, опцій та систем автоматизації, яким мало хто з виробників може похизуватися. Наразі лінійка представлена в Україні 11-ма машинами, які є базою для створення зернозбирального комбайна під конкретні потреби замовника.

TRION — основні вузли та механізми

Серцем нових зернозбиральних комбайнів є звична та випробувана часом система обмолоту APS з прискорювальним барабаном (діаметром 450 мм) та великим молотильним барабаном (діаметром 600 мм), що забезпечує послідовний і безперебійний потік хлібної маси з достатньою інтенсивністю. Для кращого пристосування до умов роботи та культури, що збирається, нові комбайни TRION оснащено підбарабанням MULTICROP зі змінним молотильним сегментом , який займає близько 63 % від всього підбарабання. Швидка заміна цього сегменту, котра здійснюється з лівого боку корпусу молотарки, дає змогу легко та швидко адаптувати комбайн до збирання дрібнонасіннєвих чи звичайних культур: зернових, технічних, олійних, бобових тощо.

Система обмолоту APS забезпечує послідовний і безперебійний потік хлібної маси

Особливістю системи обмолоту є синхронізований привод усіх барабанів молотарки, який забезпечує правильне співвідношення швидкостей проходження маси від прискорювального барабана до відбійного бітера відповідно до заданих в CEBIS обертів молотильного барабана. Така відмінна риса моделей TRION дає змогу проводити якісний обмолот таких чутливих культур як: соя, соняшник, квасоля, кукурудза тощо.

Відмінна адаптація до різних культур завдяки змінним декам вхідного підбарабання і сегменту основного підбарабання

Конструктори CLAAS подбали про те, щоб перехід з культури на культуру був максимально спрощений. Окрім швидкої заміни молотильного сегмента та дек вхідного підбарабання, кожен комбайн TRION обладнано двоступінчастим приводом молотильного барабану. Перемикання між ступенями здійснюється за допомогою гідравлічного розподільника, який розташовано на колосовому елеваторі. Для цього необхідно взяти звичайний ріжковий ключ і повернути спеціальний важіль у положення «зайчик» чи «черепаха». І оператору в процесі експлуатації залишається лише встановлювати необхідні оберти в обраному діапазоні.

Перемикати редуктор приводу молотильного барабана у той чи інший діапазон частоти обертання за допомогою гідророзподільника, що на колосовому елеваторі, надзвичайно зручно та легко

Залежно від моделі, нові комбайни TRION можуть мати як клавішну, так і роторну систему сепарації. В TRION 500 та TRION 600 вторинна сепарація збіжжя здійснюється п’ятьма або шістьма клавішами над якими вже традиційно встановлено інтенсифікатор процесу MULTIFINGER SEPARATION SYSTEM (MSS), який рівномірно розпушує солом’яну масу, тим самим підвищуючи продуктивність відокремлення зерна, особливо під час роботи на забур’янених полях, або під час обмолоту культур із вологим стеблом. Вторинна сепарація у TRION 710, TRION 720 та TRION 730 здійснюється одним ротором, а у флагмана модельного ряду, комбайна TRION 750, – двома.

Конструкційні особливості, втілені в TRION, дають змогу швидко його адаптувати до збирання найпоширеніших зернових сільськогосподарських культур

В усіх моделях TRION із гібридною системою обмолоту APS HYBRID швидкість обертання роторів можна змінювати незалежно від обертів барабанів системи обмолоту APS, що дає змогу точно налаштувати роботу комбайна відповідно до стану збіжжя та умов роботи. Крім того, виробник передбачив можливість дистанційного гідравлічного регулювання заслінок дек ротора (за замовчуванням TRION 710/720/730 оснащуються ручним регулюванням), що дає змогу закрити перші дві деки ротора, тим самим зменшити навантаження на решітний стан під час роботи з пересохлою масою.

Роторна сепарація зернового вороху доступна на потужніших моделях TRION

Залежно від обраної комплектації та потреб, привод ротора (-ів) може бути безступінчастим (варіатор) або ступінчастим. В останньому випадку за допомогою перекидання ременю клинопасової передачі є можливість обирати між п’ятьма частотами обертання ротора (-ів). За безступінчастого приводу ротора (-ів), частота обертання регулюється в діапазоні від 400 до 1000 об/хв.

Для того, аби за високої пропускної здатності проводити якісну очистку зернового вороху, всі моделі TRION оснащені надзвичайно ефективною системою очищення —JET STREAM. Її величезною перевагою є спеціальні турбінні вентилятори та компенсаційний канал, які відповідають за постійний повітряний потік, а також наявність двох каскадів з перепадами на шляху хлібного вороху від грохота до верхнього решета, через які додатково проходить і продувається зернова маса.

Для ефективного відокремлення зерна від полови та дрібної соломи на схилах до 20 %, або ж 9 °, комбайни TRION оснащують перевіреною часом і практикою ексклюзивною системою активного поперечного керування верхнім решетом.

Система очищення 3D (4D) забезпечує ще стабільнішу продуктивність під час роботи на схилах

«Досягти високої якості роботи зернозбирального комбайну на схилах без додаткових систем вирівнювання решітного стану чи машини в цілому досить складно. Адже законів фізики ніхто не відміняв і під тією сили тяжіння зерно буде зміщуватися у той чи інший бік комбайна залежно від його положення щодо схилу. Наші спостереження та дослідження показують, що навіть на схилах у 20 % втрати за решетами зростають в рази, а продуктивність комбайна знижується практично на 60 %. Наразі ми маємо просте та ефективне рішення, яке мінімізує ці втрати: спеціальна, проста за виконанням та застосуванням, система 3D, яка до зворотно-поступальних рухів решітного стану додає бокові поштовхи, що рівномірно розподіляють масу по решітному стану під час роботи на схилах. Окрім того, що система дає змогу якісно розподілити та очистити хлібну масу, за рахунок активного впливу системи на решітний стан відбувається його додаткове очищення. Хоча цю систему розроблено та реалізовано в наших комбайнах більш ніж 30 років тому, ми продовжуємо вдосконалювати її, зокрема зараз вона стала компактнішою за рахунок заміни маятникової колби на електронний модуль визначення положення комбайна у просторі. Таким чином нам вдалося отримати максимально просту конструкцію решітного стану за незмінно високої ефективності його роботи, зокрема, на схилах», — говорить Віталій Бортун, керівник відділу продукт менеджменту компанії «КЛААС УКРАЇНА»

Відмінним помічником комбайнера під час роботи вгору і вниз по схилу, буде система AUTO SLOPE, котра автоматично налаштовує швидкість обертання вентилятора і тим самим мінімізує потенційні втрати за решетами. Для досить рельєфних полів і вибагливих власників у нагоді стане система очищення 4D, яка встановлюється на моделі TRION 700 і забезпечує ще стабільнішу продуктивність під час роботи на схилах, рівномірно розподіляючи хлібний ворох не лише на очистці, а й на роторній сепарації.

TRION оснащують різними подрібнювачами та розподілювачами соломи та полови...

Нова генерація комбайнів TRION отримала новий концепт приводу робочих органів, який схожий за принципом побудови до кормозбиральних комбайнів JAGUAR та зернозбиральних LEXION нового покоління. Всі комбайни TRION оснащено головною гідрокерованою фрикційною муфтою, яка відповідає за плавний пуск основних робочих органів комбайна. Головні цілі, які ставилися перед конструкторами, — це спрощення системи приводу та зменшення клинопасових передач, забезпечення максимально «прямої» передачі потужності на робочі органи для того аби забезпечити високу ефективність та високу паливну економічність.

«Пряма» передача потужності на робочі органи забезпечує високу ефективність та високу паливну економічність

Для приводу системи очищення, зокрема приводу вентилятора, використовується гідравлічнокерований варіатор: його перевагою є швидкість реагування на налаштування, надійність в роботі та можливість його використання із різноманітними системами автоматизації.

Всі комбайни TRION оснащено новітніми шестициліндровими двигунами Cummins: комбайни серії TRION 500 та модель TRION 640 обладнані двигунами Cummins QSB6.7, який відповідає стандарту токсичності відпрацьованих газів Tier 3 і має робочий об’єм 6,7 л, а моделі TRION 650, 660 та комбайни серії 700 — двигунами Cummins QSL9 (Tier 3 та Tier 2) із робочим об’ємом 8,9 л. Номінальна частота обертання колінчастого валу двигуна становить лише 1900 об/хв. Під час пересування дорогами загального користування оберти колінчастого валу двигуна становлять 1650 об/хв, що дає змогу знизити витрату пального. Більше того, всі двигуни мають систему автоматичного регулювання вихідної потужності DYNAMIC POWER. Якщо повна потужність двигуна не потрібна (наприклад, за вимкненого подрібнювача соломи), то блок управління двигуном зменшує його потужність, і, відповідно, витрату дизелю. Ця інтелектуальна система управління сама по собі здатна заощаджувати до 10 % пального.

Колісний чи гусеничний рушій — вибір за вами

Кожен TRION отримав нову кабіну. Перше, що відразу «кидається» в очі, — це велике вітрове скло та вузькі передні стійки, що забезпечує чудову оглядовості навіть найширших жниварок. Всередині кабіна має більше простору для оператора і може бути обладнана шкіряним сидінням, яке разом із панеллю керування повертається на 30 ° в обидва боки для максимальної зручності оператора.

Конструктори також подбали й про спрощення технічного обслуговування комбайна та підготовку його до роботи. У комбайнах TRION впроваджено новий концепт мащення робочих систем та вузлів. Для простішого виконання цих операцій всі точки мащення зведено в окремі легкодоступні для оператора блоки – по одному на кожну сторону. Тож, комбайнеру не потрібно бігати довкола комбайна і шукати необхідні точки мащення. А рівень натягу пасів легко та просто перевірити за допомогою спеціальних уніфікованих покажчиків натяжних пристроїв.

У комбайнах TRION впроваджено новий концепт технічного обслуговування — більше часу роботи в полі, більше продуктивності

Простота в електроніці

Сучасний комбайн — це просто шалений технічний потенціал, який безпосередньо можна конвертувати у продуктивність, ефективність та економічність, і котрий через недостатній досвід оператора, його незнання, реалізувати без електронних допоміжних систем досить важко. Саме тому, окрім вдосконалення технічних систем, новітні зернозбиральні комбайни TRION мають практично необмежені можливості щодо автоматизації робочого процесу за допомогою інтелектуальних помічників. Вони дають змогу спростити та вдосконалити процес прийняття рішень і виконання налаштувань основних систем комбайна задля досягнення максимально можливого результату.

Щодо систем керування процесом обмолоту, CLAAS надає чи не найширший вибір. Усі моделі TRION можуть мати як повністю ручне керування (де продуктивність напряму залежить від навичок оператора), так і повну автоматизацію робочого процесу завдяки системам CEMOS AUTOMATIC та CEMOS DIALOG, які не лише покращують продуктивність, а й оптимізують ефективність та якість обмолоту за суттєвого зменшення робочого навантаження на оператора.

CEMOS AUTOMATIC — це набір систем автоматичного керування робочим процесом комбайна, який цілком спроможний взяти налаштування усіх основних вузлів і робочих органів комбайна на себе і вивести його денну продуктивність на недосяжний для звичайного оператора рівень. До його складу входить низка допоміжних систем, які допомагають відслідковувати та фіксувати всі робочі параметри комбайна і на основі отриманих даних проводити відповідні налаштування, залежно від навантаження на двигун, рівня втрат, чистоти зерна, обраної стратегії тощо. Таким чином забезпечувати оптимально високу продуктивність та швидкість руху комбайна впродовж всього дня.

Для прикладу — система CRUISE PILOT, яка є складовою CEMOS AUTOMATIC, здійснює автоматичний контроль швидкості руху відповідно до одного з трьох попередньо обраних оператором режимів:

круїз-контроль  для забезпечення постійної швидкості збирання;

постійна продуктивність;

максимальна продуктивність з контролем втрат зерна.

Для того аби оператор почував себе в безпеці, зокрема під час пікових або різких навантажень, комбайн можна оснастити системою AUTO CROP FLOW, яка виявляє такі моменти в системах обмолоту і сепарації, подрібнювачі соломи, двигуні, і, за необхідності, вимикає привод жниварки та зменшує робочу швидкість, що своєю чергою перериває надходження маси до молотарки і зменшує навантаження на робочі вузли, а отже гарантує уникнення пошкодження приводів, зокрема клинопасових передач, чи забивання молотарки комбайна, коли на полях трапляється зелений підгін або зеленкувата (недозріла) маса. У випадку виникнення найбільш критичних навантажень система реагує вимкненням головного приводу, зупиняючи усі робочі органи, аби запобігти повному забиванню молотарки і тривалому простою комбайна.

Усі інтелектуальні системи виведені на спеціальний робочий екран CEBIS

Система CEMOS AUTO CLEANING відповідає за оптимальні налаштування частоти обертання вентилятора та зазори верхніх і нижніх решіт системи очистки. Вона піклується про чистоту бункерного зерна та забезпечує мінімізацію втрат за решітним станом комбайна

Система CEMOS AUTO SEPARATION відповідає за оптимальні налаштування частоти обертання ротора і положення заслінок дек ротора системи сепарації гібридних TRION 700 серії. Тим самим, вона дбає про коректне завантаження системи очистки, продуктивність сепарації та скорочення потенційних втрат за ротором (-ами).

Система CEMOS AUTO THRESHING відповідає за оптимальні налаштування частоти обертання молотильного барабана та зазору підбарабання, що позитивно відображається як на якості зерна, так і продуктивності комбайна.

Параметризація та вибір бажаної стратегії для усіх цих систем здійснюється за допомогою 12-дюймового терміналу CEBIS із висококонтрастним дисплеєм та високою роздільною здатністю, який також забезпечує повний доступ до керування робочими системами комбайна. Крім того, можливості терміналу передбачають групування основних налаштувань тих чи інших систем відповідно до поточної роботи на кожному з трьох інформаційних вікон, а саме: рух по дорозі, робота у полі та системи автоматики. Управління терміналом можна здійснювати за допомогою сенсорного екрану або поворотних перемикачів. Також для зручності оператора налаштування основних робочих систем, наприклад, обертів і зазору молотильного барабану, обертів ротора, обертів вентилятора та зазорів решіт, продубльовано кнопками швидкого доступу на підлокітнику праворуч від оператора.

Керування всіма системами TRION здійснюється за допомогою 12-дюймового терміналу CEBIS. Для зручності оператора налаштування основних робочих систем також виведено на клавіші швидкого доступу

Окрім самодостатніх розумних систем із налаштування комбайна TRION, його ефективність можна значно підвищити завдяки різноманітним системам паралельного кермування, робота яких базується на лазерно-оптичних пристроях, як-то LASER PILOT та FIELD SCANNER, котрі розпізнають край хлібостою та технологічну колію; електромеханічним пристроям, як-то система ведення комбайна по рядкам кукурудзи AUTO PILOT та радіоелектронним пристроям, які використовують супутникові та доступні корекційні сигнали для точної навігації комбайна в полі (GPS PILOT).

Дізнатись більше про роботу та налаштування свого TRION, ефективність його використання та навіть завантажити карту врожайності можна за допомогою системи телеметрії CLAAS TELEMATICS як на веб-порталі, так і у додатку на власному смартфоні. Адже бути у курсі всіх справ і мати вплив на них – це своєрідний виклик сучасності.

На перший погляд все досить складно. Але практика експлуатації сучасних зернозбиральних комбайнів показує, що турбуватися не варто. Прості діалогові системи (CEMOS DIALOG) допомагають операторові оптимально налаштувати роботу комбайна, а повністю автоматизовані системи (CEMOS AUTOMATIC) мінімізують втручання оператора, що дає змогу комбайну завжди працювати на максимумі своїх можливостей. При цьому системи завжди враховують навантаження на основні робочі вузли для того аби унеможливити їхнє перевантаження та попередити передчасний вихід з ладу, коли кожна хвилина на вагу вашого «врожаю». І це не просто слова. Влітку 2021 року під час практичних випробувань в одному з господарств Харківської області новенький TRION 660 на збиранні ярого ячменю (середня врожайність — близько 4 т/га, посіви місцями повилягали) показав приріст продуктивності в 11 % щойно були задіяні інтелектуальні системи автоматики CEMOS.

Новий CLAAS TRION — такий різний та завжди ефективний!

А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com

Ключові слова: Claas, Claas TRION

Інтерв'ю
ВВП Угорщини в 2016 році зросло на 3,5-5% і вона потрапила в число 7 країн ЄС, чий дефіцит бюджету склав менше 3%. «Україна - одна з найбільших наших сусідніх держав. У 2016 році двосторонні україно
Клінт Мартін
11 липня 2016 року Україна і Канада підписали Угоду про створення зони вільної торгівлі. Це найбільша угода такого плану після ЗВТ з Євросоюзом. 

1
0