Тіберіу Діма: «Я не шкодую, що потрапив до України, і вважаю це щасливим випадком»

Керівник департаменту Агробізнесу BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу Тіберіу Діма приїхав до України у грудні 2013 р., на початку політичної та економічної кризи в країні. Як працювалося весь цей час, із якими проблемами довелося зіштовхнутися, і головне, чи не пошкодував про призначення, — про це та інше Тіберіу Діма розповів у інтерв’ю «Пропозиції».
І. Бірюкова
i.byrukova@univest-media.com
Тіберіу, коли і як Ви потрапили до компанії BASF?
— У квітні 2009 р. Перед цим працював у Румунії комерційним менеджером в індустрії косметики. Коли дізнався, що компанія BASF шукає спеціаліста на аналогічну посаду, запропонував свою кандидатуру. І так сталося, що із багатьох претендентів обрали саме мене.
Це такі різні речі — косметика і сільське господарство. Із сільським господарством «познайомилися», коли прийшли у BASF чи раніше?
— Із сільським господарством я знайомий із дитинства. Я народився і виріс у маленькому селі на півдні Румунії. Багатий чорноземами, наш край був дуже сприятливим для землеробства, тому майже всі селяни були зайняті у місцевому сільськогосподарському кооперативі (аналог радянського колгоспу). І хоча мої батьки не працювали на землі: мама — вчителька, а батько — працівник мерії — я, як і решта дітей, під час шкільних канікул ходив на сільгоспроботи. Тоді високих технологій не було, і ми вручну пололи кукурудзу, збирали помідори і навіть вирощували шовкопрядів. Саме тому із сільським господарством я знайомий не лише теоретично, а й практично.
А до України як потрапили?
— Так склалися обставини. До цього я успішно керував бізнесом компанії BASF у Румунії. Протягом чотирьох років команді, яку я очолював, вдалося збільшити частку ринку від 8 до 18%. Керівництво оцінило мої лідерські заслуги і запропонувало роботу в Україні. Тобто те, що я сюди потрапив, частково — моя заслуга, частково — щасливий випадок.
Ви кажете — «щасливий випадок». Тобто, попри те, що нинішній рік є надзвичайно складним для бізнесу, іноземних інвесторів та українців, Ви не шкодуєте, що отримали призначення до України?
— Мені часто ставлять це запитання. Скажу відверто, не шкодую. Робота в Україні для мене не лише чергове місце працевлаштування, а й цінний життєвий досвід. Раніше у таких умовах мені працювати не доводилося. Політичні та економічні події, які відбулися в Україні, неможливо ані передбачити, ані, тим більше, підготуватися до них заздалегідь. Я вважаю, що нинішня посада — найбільший виклик у моїй професійній кар’єрі. Однак це ще й урок, як долати труднощі. У Києві нині разом зі мною мешкає сім’я — дружина, діти, тому скажу: я тут надовго.
Справді, від самого початку Вашої роботи в Україні Ви потрапили у пік політичних подій. Що було найпроблемнішим?
— Найбільша проблема, з якою доводилося боротися, — нестабільність.
Чи доводилося у цей період приймати нестандартні рішення?
— Так. Незважаючи на кризу, цього року ми продовжуємо набирати персонал. До нашої команди долучилися близько 15 нових співробітників. Це свідчить про те, що компанія BASF має дуже серйозні наміри щодо України і, попри труднощі, розвиватиметься на українському ринку.
Цього року Ви багато їздили Україною. Що нового дізналися, що найбільше запам’яталося?
— Під час подорожей Україною я побачив і відчув велику країну. Понад усе мене вразив чудовий вигляд оброблених полів. Коли дивишся на них, то перед очима виникає образ могутньої сільськогосподарської держави.
Якщо порівнювати із Румунією, то рівень сільського господарства у нас вищий чи нижчий?
— Великим активом України є її родючі землі. Організація ведення сільського господарства у країні також достатньо ефективна. В агросфері працюють справжні професіонали, які зацікавлені у застосуванні передових технологій для підвищення ефективності виробництва. Можна сказати, що в Україні зацікавленість і професійний рівень спеціалістів агробізнесу навіть вищі, аніж у Румунії. Але у продуктивності та ефективності сільськогосподарського виробництва Україна дещо поступається Румунії. При цьому потрібно враховувати те, що у моїй країні агроном отримує 35 євро субсидій на гектар. Частково йому платить держава, але значна частина компенсації (75%) надходить від Євросоюзу. Якщо подібну практику запровадити в Україні, то рівень віддачі буде колосальним.
Україна ратифікувала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. На Вашу думку, чи настане той час, коли українські фермери також отримуватимуть допомогу від Європи?
— Це залежить від того, який шлях Україна обере у майбутньому. Румунії після революції знадобилося 17 років, аби стати повноцінним членом Євросоюзу. Дорога до Європи була дуже тяжкою. Тепер, починаючи із 2007 р., Румунія користується перевагами членства в ЄС, і позитивних змін в її економіці відбулося немало. У будь-якому разі я переконаний: у сільського господарства України велике майбутнє. Але поки що ситуація в Україні залишається складною.
На Вашу думку, чи не відлякають політичні події від нас іноземного інвестора?
— Думаю, що не відлякають, але потенційні інвестори стануть обережнішими. Проте, коли політична та економічна ситуація стабілізується й українська влада ухвалюватиме рішення, спрямовані на залучення іноземного бізнесу, інвестиції сюди просто хлинуть. Адже всім відомо, що Україна має дуже вигідне геополітичне розташування. Приваблює іноземців і можливість узяти в оренду землю за не дуже велику платню.
Які ж такі рішення має приймати українська влада, аби привабити іноземного інвестора?
— Основною перешкодою для розвитку іноземного бізнесу в Україні є бюрократія і недосконала система оподаткування (система збору податків занадто ускладнена, вимагає багато звітності). Це створює певні незручності для роботи іноземних (та й вітчизняних) компаній. Наразі українська влада бореться із корупцією, бюрократією, тому, думаю, незабаром будуть результати.
За рік роботи в Україні чи часто зустрічалися із бюрократією? Якщо так, то у чому вона проявлялася?
— У великій кількості «паперової роботи». Треба оформлювати та підписувати багато документів — це може негативно впливати на ефективність роботи співробітників і створювати перешкоди під час імпорту продукції. У Румунії ситуація у цьому плані набагато краща, ніж в Україні, оскільки там адміністративна і податкова система адаптована під стандарти ЄС. Проте у деяких галузях бюрократія все ще залишається із комуністичних часів.
Розкажіть, що Вам найбільше подобається в Україні?
— Подобається Київ — прекрасне місто із гарними парками, водоймами, лісами у приміській зоні. Нещодавно був у Буковелі, отримав яскраві враження від цього чудового гірськолижного курорту. Ще мені дуже подобаються українці — ви дуже щира, емоційна нація. Цікаво спостерігати, як українці емоційно виголошують тости за обідом. Та за такий невеликий проміжок часу пізнати країну та її людей неможливо, тому головні відкриття ще попереду.
Давайте повернемося до компанії BASF. Можна сказати, що вона унікальна, адже впродовж 150 років роботи займається тільки «хімією», зокрема засобами захисту рослин. Чому жодного разу не розширювали спеціалізацію?
— Ми працюємо лише в одному напрямі, але працюємо якісно. Спеціалізуємося на дослідженнях у всіх галузях хімічної індустрії. І, власне, це ми робимо найкраще.
Наразі є багато компаній, котрі пропонують аграріям продукти, подібні до ваших. Чим ваші препарати відрізняються від інших?
— Наша компанія щороку інвестує значні кошти у наукові дослідження та розробки. Завдяки цьому ми пропонуємо найкращі рішення для сільгоспвиробників. Чітко налагоджене сучасне виробництво гарантує бездоганну якість продукції. Крім того, ми постійно підвищуємо кваліфікацію персоналу, щоб рівень клієнтської підтримки у BASF був найкращим. Інновації, якість продукції і високий професіоналізм кадрів — це те, що відрізняє компанію від інших.
У чому секрет довгорічного успіху компанії BASF?
— У нашої компанії є продумана стратегія, яка постійно оновлюється й ефективно втілюється у життя. Але найважливіший критерій успіху будь-якого бізнесу — високопрофесійна команда зі спільними баченням та метою.
Але ж будь-якій команді потрібен грамотний лідер. Назвіть головний принцип Вашого керівництва.
— Повага і довіра. На перший погляд, це може здатися загальною фразою. Але це не так — ми справді дуже поважаємо своїх співробітників і намагаємося будувати з ними довірливі стосунки. Відкрите спілкування і зворотний зв’язок — ось головні принципи успішного діалогу між керівництвом і колективом.
Ви кажете, зворотний зв’язок. Це означає, що підлеглий може казати своєму начальникові все що завгодно, і йому за це нічого не буде?
— Усе, що у межах етики. Зворотний зв’язок не означає, що співробітник може сказати керівникові щось образливе. Взагалі є три речі, з якими стикається будь-яка організація: безлад, конфлікти і низька продуктивність праці.
Завдання лідера — стежити, щоб ці «токсичні елементи» не потрапили всередину команди. «Протиотрутою» цьому є зворотний зв’язок, довіра, відкрите спілкування. Якщо постійно використовувати ці принципи щодо свого колективу — «токсичних елементів» не виникатиме.