Спецможливості
Новини

Тіберіу Діма: «Я не шкодую, що потрапив до України, і вважаю це щасливим випадком»

23.10.2014
1130
Тіберіу Діма: «Я не шкодую, що потрапив до України, і вважаю це щасливим випадком» фото, ілюстрація

Керівник де­пар­та­мен­ту Аг­робізне­су BASF в Ук­раїні, Мол­дові та країнах Кав­ка­зу Тіберіу Діма приїхав до Ук­раїни у грудні 2013 р., на по­чат­ку політич­ної та еко­номічної кри­зи в країні. Як пра­цю­ва­ло­ся весь цей час, із яки­ми про­бле­ма­ми до­ве­ло­ся зіштовх­ну­ти­ся, і го­ло­вне, чи не по­шко­ду­вав про при­зна­чен­ня, — про це та інше Тіберіу Діма роз­повів у інтерв’ю «Про­по­зиції».

Керівник де­пар­та­мен­ту Аг­робізне­су BASF в Ук­раїні, Мол­дові та країнах Кав­ка­зу Тіберіу Діма приїхав до Ук­раїни у грудні 2013 р., на по­чат­ку політич­ної та еко­номічної кри­зи в країні. Як пра­цю­ва­ло­ся весь цей час, із яки­ми про­бле­ма­ми до­ве­ло­ся зіштовх­ну­ти­ся, і го­ло­вне, чи не по­шко­ду­вав про при­зна­чен­ня, — про це та інше Тіберіу Діма роз­повів у інтерв’ю «Про­по­зиції».     

І. Бірюкова
i.byrukova@univest-media.com

Тіберіу, коли і як Ви потрапили до ком­панії BASF?
— У квітні 2009 р. Пе­ред цим пра­цю­вав у Ру­мунії ко­мерційним ме­не­дже­ром в індустрії ко­с­ме­ти­ки. Ко­ли дізнав­ся, що ком­панія BASF шу­кає спеціаліста на ана­логічну по­са­ду, за­про­по­ну­вав свою кан­ди­да­ту­ру. І так ста­ло­ся, що із ба­га­ть­ох пре­тен­дентів об­ра­ли са­ме ме­не.  

Це такі різні речі — ко­с­ме­ти­ка і сільське гос­по­дар­ст­во. Із сільським гос­по­дар­ст­вом «по­знай­о­ми­ли­ся», ко­ли прий­ш­ли у BASF чи раніше?
— Із сільським гос­по­дар­ст­вом я знай­о­мий із ди­тин­ст­ва. Я на­ро­див­ся і виріс у ма­лень­ко­му селі на півдні Ру­мунії. Ба­га­тий чор­но­зе­ма­ми, наш край був ду­же спри­ят­ли­вим для зем­ле­роб­ст­ва, то­му май­же всі се­ля­ни були зай­­няті у місце­во­му сільсько­го­с­по­дар­сь­ко­му ко­о­пе­ра­тиві (ана­лог ра­дянсь­ко­го кол­го­с­пу). І хо­ча мої бать­ки не працювали на землі: ма­ма — вчи­тель­ка, а бать­ко — працівник мерії — я, як і ре­ш­та дітей, під час шкільних канікул хо­див на сільго­с­п­ро­бо­ти. Тоді ви­со­ких тех­но­логій не бу­ло, і ми вруч­ну по­ло­ли ку­ку­руд­зу, зби­ра­ли помідо­ри і навіть ви­ро­щу­ва­ли шов­ко­прядів. Са­ме то­му із сільським гос­по­дар­ст­вом я знай­о­мий не ли­ше те­о­ре­тич­но, а й прак­тич­но.

А до Ук­раїни як по­тра­пи­ли?
— Так скла­ли­ся об­ста­ви­ни. До цьо­го я успішно ке­ру­вав бізне­сом ком­панії BASF у Ру­мунії. Про­тя­гом чо­ти­рь­ох років ко­манді, яку я очо­лю­вав, вда­ло­ся збільши­ти ча­ст­ку рин­ку від 8 до 18%. Керівництво оціни­ло мої лідерські за­слу­ги і за­про­по­ну­ва­ло ро­бо­ту в Ук­раїні. Тоб­то те, що я сю­ди по­тра­пив, ча­ст­ко­во — моя за­слу­га, ча­ст­ко­во — щас­ли­вий ви­па­док.  

Ви ка­же­те — «щас­ли­вий ви­па­док». Тоб­то, по­при те, що нинішній рік є над­зви­чай­но склад­ним для бізне­су, іно­зем­них інве­с­торів та ук­раїнців, Ви не шко­дуєте, що от­ри­ма­ли при­зна­чен­ня до Ук­раїни?
— Мені ча­с­то став­лять це за­пи­тан­ня. Ска­жу відвер­то, не шко­дую. Ро­бо­та в Ук­раїні для ме­не не ли­ше чер­го­ве місце пра­цев­ла­ш­ту­ван­ня, а й цінний життєвий досвід. Раніше у та­ких умо­вах мені пра­цю­ва­ти не до­во­ди­ло­ся. Політичні та еко­номічні події, які відбу­ли­ся в Ук­раїні, не­мож­ли­во ані пе­ред­ба­чи­ти, ані, тим більше, підго­ту­ва­ти­ся до них за­зда­легідь. Я вва­жаю, що нинішня по­са­да — найбільший вик­лик у моїй про­фесійній кар’єрі. Од­нак це ще й урок, як до­ла­ти труд­нощі. У Києві нині ра­зом зі мною меш­кає сім’я — дру­жи­на, діти, то­му ска­жу: я тут на­дов­го.   

Справді, від са­мо­го по­чат­ку Ва­шої ро­бо­ти в Ук­раїні Ви по­тра­пи­ли у пік політич­них подій. Що бу­ло най­проб­лемнішим?
— Найбільша про­бле­ма, з якою до­во­ди­ло­ся бо­ро­ти­ся, — не­стабільність.

Чи до­во­ди­ло­ся у цей період прий­ма­ти не­­стан­­дартні рішен­ня?
— Так. Не­зва­жа­ю­чи на кри­зу, цьо­го ро­ку ми про­дов­жуємо на­би­ра­ти пер­со­нал. До на­шої ко­ман­ди до­лу­чи­ли­ся близь­ко 15 но­­вих співробітників. Це свідчить про те, що ком­па­нія BASF має ду­же серй­оз­­ні наміри що­до Ук­раї­ни і, по­­при труд­нощі, роз­ви­ва­ти­меть­ся на ук­раїн­сько­му рин­ку. 

Цьо­го ро­ку Ви ба­га­то їзди­ли Ук­раї­ною. Що но­во­го дізна­ли­ся, що най­більше за­пам’ята­ло­ся?
— Під час по­до­ро­жей Ук­раїною я по­ба­чив і відчув ве­ли­ку країну. По­над усе ме­не вра­зив чу­до­вий ви­гляд об­роб­ле­них полів. Ко­ли ди­виш­ся на них, то пе­ред очи­ма ви­ни­кає об­раз мо­гут­ньої сільсь­ко­го­с­по­дарсь­кої дер­жа­ви.

Як­що порівню­ва­ти із Ру­­мунією, то рівень сільсько­го гос­по­дар­ст­ва у нас ви­щий чи ниж­чий?
— Ве­ли­ким ак­ти­вом Ук­раїни є її ро­дючі землі. Ор­ганізація ве­ден­ня сільсько­го гос­по­дар­ст­ва у країні та­­кож до­стат­ньо ефек­тив­на. В аг­ро­сфері пра­цю­ють справжні про­фесіона­ли, які за­цікав­лені у за­сто­су­ванні пе­ре­до­вих тех­но­логій для підви­щен­ня ефек­тив­ності ви­роб­ництва. Мож­на ска­за­ти, що в Ук­раїні зацікавленість і про­фесійний рі­вень спеціалістів аг­робізне­су навіть ви­щі, аніж у Ру­мунії. Але у про­дук­тив­ності та ефек­тив­ності сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го ви­роб­ництва Ук­раїна де­що по­сту­пається Ру­мунії. При цьому по­­трібно вра­хо­ву­ва­ти те, що у моїй краї­ні аг­ро­ном от­ри­мує 35 євро суб­сидій на гек­тар. Ча­ст­ко­во йо­му пла­тить дер­жа­ва, але знач­на ча­с­ти­на ком­пен­сації (75%) над­хо­дить від Євро­со­ю­зу. Як­що подібну прак­ти­ку за­про­ва­ди­ти в Ук­раїні, то рівень віддачі бу­де ко­ло­саль­ним.  

Ук­раїна ра­тифіку­ва­ла Уго­ду про асоціацію з Європейським Союзом. На Ва­шу дум­ку, чи на­ста­не той час, ко­ли ук­раїнські фер­ме­ри та­кож от­ри­му­ва­ти­муть до­по­мо­гу від Євро­пи?
— Це за­ле­жить від то­го, який шлях Ук­раїна обе­ре у май­бут­нь­о­му. Ру­мунії після ре­во­люції зна­до­би­ло­ся 17 років, аби ста­ти по­вноцінним чле­ном Євро­со­ю­зу. До­ро­га до Євро­пи бу­ла ду­же тяж­кою. Те­пер, по­чи­на­ю­чи із 2007 р., Ру­мунія ко­ри­с­тується пе­ре­ва­га­ми член­ст­ва в ЄС, і по­зи­тив­них змін в її еко­номіці відбу­ло­ся не­ма­ло. У будь-яко­му разі я пе­­ре­ко­на­ний: у сільсько­го гос­по­дар­ст­ва Ук­раїни ве­ли­ке май­бутнє.  Але по­ки що си­ту­ація в Ук­раїні за­ли­шається склад­ною.
На Ва­шу дум­ку, чи не відля­ка­ють політичні події від нас іно­зем­но­го інве­с­то­ра?
— Ду­маю, що не відля­ка­ють, але по­тенційні інве­с­то­ри ста­нуть обе­режніши­ми. Про­те, ко­ли політич­на та еко­номічна си­ту­ація стабілізується й ук­раїнська вла­да ух­ва­лю­ва­ти­ме рішен­ня, спря­мо­вані на за­лу­чен­ня іно­зем­но­го бізне­су, інве­с­тиції сю­ди просто хли­нуть. Ад­же всім відо­мо, що Ук­раїна має ду­же вигідне ге­о­політич­не роз­та­шу­ван­ня. При­ваб­лює іно­земців і мож­ливість узя­ти в орен­ду зем­лю за не ду­же ве­ли­ку плат­ню. 

Які ж такі рішен­ня має прий­ма­ти ук­раїнська вла­да, аби при­ва­би­ти іно­зем­но­го інве­с­то­ра?
— Ос­нов­ною пе­ре­шко­дою для роз­вит­ку іно­зем­но­го бізне­су в Ук­раїні є бю­ро­кратія і не­до­ско­на­ла си­с­те­ма опо­дат­ку­ван­ня (си­с­те­ма збо­ру по­датків за­над­то ус­клад­не­на, ви­ма­гає ба­га­то звітності). Це ство­рює певні не­зруч­ності для ро­бо­ти іно­зем­них (та й вітчиз­ня­них) ком­паній. На­разі ук­раїн­ська вла­да бо­реть­ся із ко­рупцією, бю­­ро­кратією, то­му, ду­маю, не­за­ба­ром бу­­дуть ре­зуль­та­ти. 

За рік ро­бо­ти в Ук­раїні чи ча­с­то зустрічалися із бю­ро­кратією? Як­що так, то у чо­му во­на про­яв­ля­ла­ся?   
— У ве­ликій кількості «па­пе­ро­вої ро­бо­ти». Тре­ба оформ­лю­ва­ти та підпи­су­ва­ти ба­га­то до­ку­ментів — це може не­га­тив­но впли­вати на ефек­тивність ро­бо­ти співробітників і ство­рювати пе­ре­шко­ди під час імпор­ту про­дукції. У Ру­мунії си­ту­ація у цьо­му плані на­ба­га­то кра­ща, ніж в Ук­раїні, оскільки там адміністративна і податкова си­с­те­ма адап­то­ва­на під стан­дар­ти ЄС. Про­те у де­я­ких га­лу­зях бю­ро­кратія все ще за­ли­шається із ко­муністич­них часів.

Розкажіть, що Вам найбільше по­до­бається в Ук­раїні?
— По­до­бається Київ — пре­крас­не місто із гарними пар­ка­ми, во­дой­ма­ми, ліса­ми у приміській зоні. Не­що­дав­но був у Бу­ко­велі, от­ри­мав яс­к­раві вра­жен­ня від цьо­го чу­до­во­го гірсько­лиж­но­го ку­рор­ту. Ще мені ду­же по­до­ба­ють­ся ук­раїнці — ви ду­же щи­ра, емоційна нація. Ціка­во спо­с­теріга­ти, як українці емоційно ви­го­ло­шують то­с­ти за обідом. Та за та­кий не­ве­ли­кий проміжок ча­су пізна­ти країну та її лю­дей не­мож­ли­во, то­му го­ловні відкрит­тя ще по­пе­ре­ду.

Да­вай­те по­вер­не­мо­ся до ком­панії BASF. Мож­на ска­за­ти, що во­на унікаль­на, ад­же впро­довж 150 років ро­бо­ти зай­мається тільки «хімією», зо­к­ре­ма за­со­ба­ми за­хи­с­ту рос­лин. Чо­му жод­но­го ра­зу не роз­ши­рю­ва­ли спеціалізацію?
— Ми пра­цюємо ли­ше в од­но­му на­прямі, але пра­цюємо якісно. Спеціа­лізуємо­ся на досліджен­нях у всіх га­лу­зях хімічної індустрії. І, влас­не, це ми ро­би­мо най­кра­ще. 

На­разі є ба­га­то ком­паній, кот­­­рі про­по­ну­ють аг­раріям про­дук­ти, подібні до ва­ших. Чим ваші пре­па­ра­ти відрізня­ють­ся від інших?
— На­ша ком­панія що­ро­ку інве­с­тує значні ко­ш­ти у на­укові досліджен­ня та роз­роб­ки. За­вдя­ки цьо­му ми про­по­нуємо най­кращі рішен­ня для сільгоспви­роб­ників. Чітко на­ла­го­д­же­не су­час­не ви­роб­ництво га­ран­тує без­до­ган­ну якість про­дукції. Крім то­го, ми постійно підви­щуємо кваліфікацію пер­со­на­лу, щоб рівень клієнтської підтрим­ки у BASF був най­кра­щим. Інно­вації, якість про­дукції і ви­со­кий про­фесіоналізм кадрів — це те, що відрізняє ком­панію від інших.
 
У чо­му се­к­рет дов­горічно­го успіху ком­панії BASF?
— У на­шої ком­панії є про­ду­ма­на стра­тегія, яка постійно онов­люється й ефек­тив­но втілюється у жит­тя. Але най­важ­ливіший кри­терій успіху будь-яко­го бізне­су — ви­со­ко­про­фесійна ко­ман­да зі спільни­ми ба­чен­ням та ме­тою.

Але ж будь-якій ко­манді потрібен гра­мот­ний лідер. Назвіть го­ло­вний прин­цип Ва­шо­го керівництва.
— По­ва­га і довіра. На пер­ший по­гляд, це мо­же зда­ти­ся за­галь­ною фра­зою. Але це не так — ми справді ду­же по­ва­жаємо своїх співробітників і на­ма­гаємо­ся бу­ду­ва­ти з ни­ми довірливі сто­сун­ки. Відкри­те спілку­ван­ня і зво­рот­ний зв’язок — ось го­ловні прин­ци­пи успіш­но­го діало­гу між керівництвом і ко­лек­ти­вом.      

Ви ка­же­те, зво­рот­ний зв’язок. Це оз­на­чає, що підлег­лий мо­же ка­за­ти своєму на­чаль­ни­кові все що зав­год­но, і йо­му за це нічо­го не бу­де?
— Усе, що у ме­жах ети­ки. Зво­рот­ний зв’язок не оз­на­чає, що співробітник мо­же ска­за­ти керівни­кові щось об­раз­ли­ве. Вза­галі є три речі, з яки­ми сти­кається будь-яка ор­ганізація: без­лад, конфлікти і низь­ка про­дук­тивність праці.
За­вдан­ня ліде­ра — сте­жи­ти, щоб ці «ток­сичні еле­мен­ти» не по­тра­пи­ли все­ре­ди­ну ко­ман­ди. «Про­ти­о­т­ру­тою» цьо­му є зво­рот­ний зв’язок, довіра, відкри­те спілку­ван­ня. Як­що постійно ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти ці прин­ци­пи що­до сво­го ко­лек­ти­ву — «ток­сич­них еле­ментів» не ви­ни­ка­ти­ме.

Інтерв'ю
Літо - традиційний час представницьких аграрних зібрань на базі Корпорації "Агро-Союз". VII міжнародна конференція "Самовідновлювальне ефективне землеробство на основі системного підходу" зібрала
За високої інтенсивності інвазій паразитарні захворювання можуть завдавати господарствам чималого виробничого клопоту та призводити до вагомих економічних збитків. Так, за даними фахівців, втрати молочної продуктивності можуть сягати 20-60... Подробнее

1
0