Техніка для збирання картоплі
На сьогодні відомо три способи збирання картоплі із застосуванням комбайнів: пряме комбайнування, роздільне і комбіноване збирання. Пропонуємо читачам огляд, який допоможе зробити вибір на користь того чи іншого способу.
На сьогодні відомо три способи збирання картоплі із застосуванням комбайнів: пряме комбайнування, роздільне і комбіноване збирання. Пропонуємо читачам огляд, який допоможе зробити вибір на користь того чи іншого способу.
За прямого комбайнування комбайн за один прохід полем викопує бульби, відокремлює їх від грунту та домішок і нагромаджує бульби в бункері або вивантажує в кузов транспортного засобу.
Роздільне збирання полягає в тому, що копачем-валкоукладачем бульби з двох, чотирьох, шести і більше рядків вкладаються у валок. Після підсихання бульби з валків підбирають підбирачами-навантажувачами або комбайнами, які обладнані підбирачами.
Комбіноване збирання застосовують на легких супіщаних грунтах. Викопані з двох або чотирьох рядків бульби укладаються в міжряддя двох невикопаних рядків. Після підсихання їх підбирають комбайном одночасно з викопуванням двох рядків, що залишилися.
Збирання складається з двох основних технологічних операцій: знищення або видалення бадилля та викопування бульб картоплі.
Для прискорення фізіологічного достигання бульб і запобігання масовому поширенню хвороб картоплі, зменшення втрат і механічних пошкоджень бульб під час збирання скошують бадилля. Скошування здійснюють за п'ять днів до початку збиральних робіт на продовольчих посадках і за десять днів - на насіннєвих.
Для видалення і подрібнення бадилля та інших рослинних решток перед збиранням картоплі для підвищення якості насіннєвого матеріалу і створення кращих умов для роботи картоплезбиральних машин застосовують бадиллєподрібнювачі.
Найвідоміші в Україні - бадиллєподрібнювачі виробництва фірм Grimme, Kverneland, Сramer, Netagco, Struik та AVR тощо. Ширина захвату цих машин - два, чотири й шість рядків.
Бадиллєподрібнювачі виробництва західних фірм складаються, переважно, з рами, одного або двох роторних барабанів, щиткової групи, механізму приводу і механізму регулювання висоти зрізування. На роторному барабані шарнірно встановлені бильні ножі різної довжини. При цьому довжина ножів дібрана так, щоб різальний апарат міг копіювати профіль гребеня і борозни. Бильні ножі можуть переміщуватися в поперечному і поздовжньому напрямках, що забезпечує їхню збережуваність від пошкоджень каміннями. У роторній камері бадиллєподрібнювачів встановлено напрямні пластини, які відводять подрібнене бадилля у борозни.
Бадиллєподрібнювачі різняться за способом агрегатування і виготовляються для фронтальної і задньої навісок та комбінованими. Комбіновані моделі можуть приєднуватися до фронтальної і задньої навісної системи енергозасобу. Привід здійснюється від ВВП трактора з частотою обертання 540 або 1000 об./хв. Для запобігання поломкам деталей трансмісії за відмикання ВВП на ведучих шківах передбачено обгінні муфти. Робочі органи деяких моделей для фронтальної навіски мають привід від гідросистеми енергозасобу.
Найвідомішими в Україні є бадиллєподрібнювачі: для задньої навіски - KS 1500, KS 3600, KS 75-4, KS 4500 (Grimme), RSF 2000 (Netagco), 2LKA 75 і 4LKA 75 (Struik), 4LK 310 (Baselier); для фронтальної навіски - UN 3612-Z і UN 3634-Z (Kverneland), 4LKF 75 (Struik), KSА 75-2 (Grimme).
Бадиллєподрібнювачі для фронтальної навіски та комбіновані моделі, які працюють у складі картоплезбиральних комбайнів, зазвичай, обладнані механізмом для вилучення бадилля на викопану частину поля.
Промисловість європейських країн світу спроможна виробляти різноманітну картоплезбиральну техніку: від найпростіших монтованих, навісних і причіпних машин до найсучасніших самохідних картоплезбиральних комбайнів і картоплекопачів-навантажувачів.
Картоплекопачі-навантажувачі викопують бульби картоплі, відокремлюють їх від грунту, бадилля, рослинних решток та інших домішок і навантажують в кузов транспортного засобу, який рухається поряд. На вітчизняному ринку представлені картоплекопачі-навантажувачі: RDS 1700 (DeWulf), DL 1700, GТ 1700, GТ 3000 (Grimme), SRP-2/165-NE (IMAC), F2 (AMAC), UN 2200, UN 2600 (Kverneland), Сlean Flow 2000 (REEKIE), MAVERICK (RICHARD PEARSON), ПКК-2 (ВО "Гомсільмаш") тощо.
Копачі-навантажувачі складаються з підкопувальних, сепарувальних і транспортувальних робочих органів.
Підкопувальний орган складається з двох або трилопатевих лемешів, двох гребеневих барабанів, чотирьох відокремлювальних дисків і бадиллєзатягувальних роликів. На важких грунтах доцільно застосовувати дволопатевий леміш, а на легких і середніх - трилопатевий. Регулювання глибини підкопування проводять зміною довжини встановлювального гвинта. Цю операцію проводять уручну або за допомогою системи гідравлічного керування з кабіни енергозасобу.
Тиск гребеневого барабана на гребінь проводять вручну. Для підвищення показників якості збирання картоплі провідні виробники комплектують картоплекопачі-навантажувачі системами гідравлічного регулювання глибини підкопування з інтегральним встановленням тиску барабана на грунт. Завдяки таким системам досягається стабільна глибина ходу підкопувального лемеша на нерівностях поля за довжиною рядка та зменшується тиск барабана на гребінь. Застосування системи дає змогу збільшити повноту збирання і мінімізувати пошкодження бульб гребеневим барабаном на грунтах, засмічених камінням, і запобігає ущільненню та утворенню грудок на важких глинистих мокрих грунтах.
Сепарувально-транспортувальні механізми призначені для очищення вороху від домішок і навантаження бульб картоплі в кузов транспортних засобів. Картоплекопачі-навантажувачі, залежно від грунтово-кліматичних умов роботи, оснащуються різними типами сепарувальних органів: прутковими просіювальними транспортерами, похилими голчастими транспортерами, перебиральними столами, роликовими сепараторами, зірково-вальцевими сепараторами, комбінацією прутковий транспортер - бадиллєзатягувальний валець, широкопланчастий бадиллєвідокремлювальний із похилим голчастим транспортером, широкопланчастий бадиллєвідокремлюючий транспортер тощо. Картоплекопачі-навантажувачі GТ 1700 і GТ 3000 (Grimme) обладнані сепарувальним пристроєм MULTISEP, який складається з п'ятьох пар вальців (один валець з спіральними сегментами та один гладкий валець із гумовим покриттям).
Пруткові транспортери оснащені механізмами струшування полотна транспортера або виконуються каскадними без струшувачів.
Похилий голчастий транспортер призначений для вилучення дрібного бадилля і дрібних грудок грунту і каміння. Похилому голчастому транспортеру надає руху гідросистема. Він обладнаний механізмом гідравлічного регулювання кута нахилу.
Перебиральний стіл являє собою дві прогумовані гладкі стрічки, між якими розміщено воронку для вилучення домішок. Перебиральний стіл оснащується кабіною та робочим місцем для перебивальників.
Роликовий сепаратор складається з набору поздовжніх спіральних вальців. Роликовий сепаратор картоплекопачів-навантажувачів GТ 1700 і GТ 3000 (Grimme) та UN 2200, UN 2600 (Kverneland) складається з дев'яти пар вальців (один спіральний та один гладкий). Роликові сепаратори оснащені механізмами оперативного гідравлічного регулювання частоти обертання, кута нахилу та відстані між вальцями.
Зірково-вальцевий сепаратор складається з трьох-чотирьох комплектів вальців. Кожен комплект вальців містить два зірочкових і один гладкий валець.
Для відокремлення бадилля та інших рослинних решток застосовують комбінацію прутковий транспортер-бадиллєзатягувальний валець, широкопланчастий бадиллєвідокремлювальний із похилим голчастим транспортером, широкопланчастий бадиллєвідокремлювальний транспортер.
Картоплекопачі-навантажувачі виробництва провідних європейських фірм комплектуються системами регулювання переміщення сниці щодо центральної осі енергозасобу, вирівнювання картоплекопача на схилах за допомогою гідроциліндрів опорних коліс. Вони оснащені гідростатичним приводом опорних коліс, що дуже важливо під час роботи у важких умовах на перезволожених грунтах.
Картоплекопач-навантажувач Сlean Flow 2000 (REEKIE) комплектується автономною гідросистемою. Гідросистема складається з масляного бака, гідронасоса, гідромоторів, гідроциліндрів і напірної гідроарматури. Масляний бак гідросистеми розміщений у порожнині передньої поперечної балки рами картоплекопача. Привід гідронасоса здійснюється від ВВП енергозасобу.
Для збереження бульб і мінімізації пошкоджень під час навантаження елеватор картоплекопачів-навантажувачів обладнаний транспортерами з рухомими стінками. Картоплекопачі комплектуються гнучкою ланкою завантаження, що дає змогу зменшити висоту падіння бульб на дно кузова транспортних засобів.
Фірма Kverneland виготовляє однорядний картоплекопач-навантажувач Superfaun UN 1700, який істотно різниться конструкцією з описаними вище комбайнами.
Підкопувальний орган картоплекопача-навантажувача складається з одного великого лемеша, підрізального ролика, сферичного диска, розміщеного під кутом до гребеня, і приймального диска великого діаметра з лопатями. Просіювальні транспортери розміщені перпендикулярно до напрямку руху агрегату. Бадилєвідокремлювальний пристрій складається з двох прогумованих вальців, розміщених перпендикулярно в кінці першого просіювального транспортера. Вальці виокремлюють бадилля і спрямовують потік бульб на другий просіювальний транспортер, у кінці якого встановлено прогумовані вальці з гвинтовою стрічкою, які проводять доочищення вороху бульб і спрямовують потік бульб на вивантажувальний транспортер.
У задній частині картоплекопача-навантажувача розміщені робочі місця для перебиральників, які проводять доочищення бульб на вивантажувальному транспортері.
Дворядний картоплекопач-навантажувач RDL 1700 Lexia (DeWulf) складається з двох ярусів сепарувально-транспортувальних робочих органів. На першому ярусі встановлено два пруткових просіювальних транспортери з бадиллєзатягувальних роликів між ними та зірочковий сепаратор.
Для подання вороху картоплі на сепарувальні органи другого ярусу картоплекопач-навантажувач обладнано елеватором із підтримувальною прутковою стрічкою. Таке конструкційне виконання елеватора дає змогу подати бульби картоплі на сепарувальні органи другого ярусу рівномірним потоком, а не порціями.
На другому ярусі картоплекопача-навантажувача змонтовано зірочковий сепаратор, перебиральний стіл і вивантажувальний транспортер.
Дво-, три- і чотирирядні двоярусні картоплекопачі-навантажувачі 472Н, 473Н та 474Н, які збирають картоплю з міжряддями від 86 см до 101 см, виготовляє фірма Lockwood.
Залежно від кількості викопуваних рядків, картоплекопачі-навантажувачі агрегатуються з тракторами потужністю від 70 кВт до 130 кВт. 2-рядковим картоплекопачам-навантажувачам надають руху трактори з потужністю двигуна від 70 кВт до 90 кВт, 3-рядкові потребують для агрегатування енергозасобів із потужністю від 100 кВт до 120 кВт, а 4-рядкові - від 110 кВт до 130 кВт.
Для ефективнішого використання потужності тракторних двигунів і збирання картоплі за один прохід агрегату полем широко застосовують комбіновані агрегати. В одному агрегаті працюють бадиллєподрібнювач, навішений на фронтальну навіску, та картоплекопач-навантажувач або причіпний картоплезбиральний комбайн.
Європейські фірми пропонують самохідні картоплекопачі-навантажувачі: VARITRON 200, SF 1700 DLS (Grimme), QUADRА (AVR), R4000 MEGA (DeWulf), UN 6000 (Underhaug) тощо. Більшість самохідних картоплекопачів-навантажувачів 2-рядкові.
Чотирирядковий самохідний картоплекопач-навантажувач UN 6400 виготовляє фірма Underhaug.
Самохідні копачі-навантажувачі обладнані бадиллєподрібнювачами. Вони оснащені викопувальними, сепарувальними й транспортувальними робочими органами, уніфікованими з причіпними картоплекопачами-навантажувачами.
Для зменшення пошкодження бульб ходовою системою самохідні картоплекопачі-навантажувачі SF 1700 DLS, QUADRА, UN 6000 комплектуються вузькими передніми колесами великого діаметра. Картоплекопачі-навантажувачі VARITRON 200 й R4000 MEGA обладнані триколісною ходовою системою з двома задніми та одним переднім колесами. Всі колеса машин із триколісною ходовою системою рухаються викопаною частиною поля і не пошкоджують бульби в рядку.
Привід робочих органів самохідних картоплекопачів-навантажувачів здійснюється від дизельних двигунів потужністю від 180 кВт до 230 кіловат.
Картоплезбиральні комбайни, зазвичай, двоярусні з більшим набором сепарувальних органів, що дає змогу збільшити площу сепарувань, підвищити якість очищення вороху бульб. Картоплезбиральні комбайни оснащені бункером.
Поширення в картоплярських господарствах Європи дістали 1-рядні картоплезбиральні комбайни з бічним розташуванням підкопувальних органів. Їх пропонують усі провідні фірми. Принципової різниці в конструкції 1-рядних комбайнів не існує. Вони складаються з підкопувальних і сепарувальних робочих органів, які виконують одинакові функції на машинах різних виробників.
Однорядні картоплезбиральні комбайни з бічним розташуванням підкопувальних органів можуть проводити збирання картоплі на полях як із скошеним бадиллям, так і на полях, де не проводили подрібнення бадилля.
Конструкція комбайнів цього типу дає змогу механізатору стежити за роботою підкопувальних і сепарувальних органів, а також людей біля перебирального стола.
У вітчизняних господарствах застосовують 1-рядні картоплезбиральні комбайни. Машини цього типу виготовляють фірми: SE 75/85-55, SE 75-30, SE 75/85-55 (Grimme), Wu..hlmaus (Netagco), Spirit 4100 (AVR), UN 5300 (Underhaug), Z-608 (AKPIL), Z-643/1 (Agromet-pionеer), Z 644 ANNA (Unia), Sampo Master (Sampo) тощо.
Підкопувальні органи уніфіковані з підкопувальними органами картоплекопачів-навантажувачів. Для підвищення ефективності роботи на полях із великою кількістю бадилля фірма Grimme комплектує підкопувальний орган картоплезбирального комбайна SE 75/85-55 другим дисковим ножем. На деяких моделях встановлюють каміннєзахисні пристрої, які запобігають пошкодженню лемешів підкопувальних органів.
Однорядні картоплезбиральні комбайни провідних виробників Grimme, Netagcо, AVR, Underhaug, Sampo для очищення вороху бульб картоплі, зазвичай, комплектуються такими сепарувально-транспортувальними робочими органами: прутковим просіювальним транспортером, багатофункціональним транспортером, першим і другим сепарувальними пристроями, роликовою сортувалкою та перебиральним столом.
Просіювальні транспортери мають паси з високими виступами, що гарантує дбайливе ставлення до бульб. Пруткові просіювальні транспортери мають вертикальні бічні супровідні пальці, які запобігають пошкодженню бульб від тертя об стінки транспортера. Для поліпшення сепарування над просіювальними транспортерами монтують секцію розпушувальних пальців.
Перший короткий просіювальний транспортер приймає на себе потік урожаю, відсіює піднятий грунт і передає урожай на багатофункціональний транспортер.
Багатофункціональний транспортер складається з другого просіювального і бадиллєвідокремлювального транспортерів. Другий просіювальний транспортер проводить сепарування грунту та каміння. Другий просіювальний транспортер має активні супроводжувальні бічні стрижні, що забезпечує вільне від тертя об боковини транспортування бульб.
Широкопланчастий бадиллєвідокремлювальний транспортер рухається паралельно, впритул над другим просіювальним транспортером, відокремлює бадилля від вороху та виносить його на поле. Планки бадиллєвідокремлювального транспортера ділять бульби на порції, які перебувають на другому просіювальному транспортері, забезпечуючи рівномірний потік урожаю. Над бадиллєвідокремлювальним транспортером встановлено пружинні гребінки, які очищають його від завислого бадилля і налиплого грунту.
Дальше відокремлення грудок, каміння і решток бадилля проходить на двох сепарувальних пристроях. Ворох із другого просівального транспортера подається на перший сепарувальний пристрій, який складається з голчастого транспортера з двома вальцями. Подвійні очищувальні вальці розташовані діагонально щодо голчастого транспортера.
Подвійні очищувальні вальці виносять частину домішок на поле, а бульби спрямовують на голчастий транспортер другого сепарувального пристрою. Для забезпечення оптимального очищення вороху в різних грунтових умовах подвійні вальці оснащені механізмом регулювання за висотою. Для швидкої адаптації до змінних грунтових умов перший сепарувальний пристрій обладнано механізмом гідравлічного регулювання швидкості руху голчастого транспортера та частоти обертання вальців.
Залежно від типу грунту і засміченості його камінням, вибирають робочі органи другого сепарувального пристрою.
На легких грунтах без каміння і грудок над голчастим транспортером діагонально до напрямку його руху встановлюють очищувальний валець, на всіх типах грунтів з незначною кількістю каміння - пальчиковий транспортер з очищувальним вальцем, а на грунтах з великою кількістю каміння - щітковий транспортер з транспортером для домішок.
Із другого сепарувального пристрою ворох транспортується на сортувальний транспортер, який розміщений горизонтально і має перебиральний стіл. Із сортувального транспортера ворох потрапляє на сортувальний пристрій, де відокремлюються дрібні бульби.
Картоплезбиральний комбайн SE 75/85-55 (Grimme) комплектується попередньою роликовою сортувалкою, яка встановлюється між другим сепарувальним пристроєм і сортувальним транспортером.
Приставним транспортером бульби потрапляють у бункер із донним транспортером. Висота падіння бульб утримується на мінімальній відстані й встановлюється автоматично. Бункер має м'яке, рельєфне дно, яке не пошкоджує бульб, донний транспортер, який переміщується автоматично. Місткість бункерів однорядних картоплезбиральних комбайнів - від 1250 кг до 1500 кг (машини виробництва Польщі) та від 2000 кг до 5800 кг. Місткість бункера комбайна SE 75/85-55 виробництва фірми Grimme становить 5800 кг і є більшою від його конструкційної ваги на 700 кг.
Однорядні картоплезбиральні комбайни виробництва фірм Grimme, Netagcо, AVR, Underhaug, Sampo укомплектовані автоматичною системою пошуку середини гребеня, яка за допомогою двох датчиків, розташованих на гребеневому барабані, керує сницею і спрямовує підкопувальний леміш серединою гребеня. Машини цього типу оснащені гідравлічною системою керування колесами, й вирівнювання та утримання комбайна в горизонтальному положенні на схилах.
Однорядні картоплезбиральні комбайни агрегатуються з тракторами тягових класів 1,4 і 2.
Дворядковий картоплезбиральний комбайн SE 150-60UB (Grimme) проводить збирання картоплі без попереднього зрізування бадилля і різниться з 1-рядковим комбайном SE 75-30 лише шириною сепарувальних органів, кількістю виконавчих органів і місткістю бункера. Місткістю бункера комбайна - 6000 кілограмів.
Аналогічні за конструкцією 2-рядкові картоплезбиральні комбайни Wu.. hlmaus 2733 і Spirit 8200 виготовляють фірми Netagco та AVR.
Дворядний картоплезбиральний комбайн DR 1500 (Grimme) складається з підкопувальних органів, трьох просіювальних пруткових транспортерів, похилого голчастого транспортера, двох бадиллєзатягувальних вальців (по одному після першого і другого просіювальних транспортерів), кільцевого елеватора, подавального транспортера із сортувальним столом і бункера. Перший і другий просіювальні пруткові транспортери оснащені вібраторами полотна транспортера. Ефективна площа сепарування першого транспортера становить 5,5 м2, другого - 1,75 м2. За руху з першого на другий просіювальний транспортер і з другого на третій просіювальний транспортер ворох проходить через валки, які відокремлюють бадилля від потоку врожаю.
Для зменшення втрат бульб під час транспортування кільцевий елеватор укомплектовано підтримувальною стрічкою, яка працює синхронно з елеватором і передає потік урожаю не порціями, а рівномірним потоком. З підтримувальної стрічки кільцевого елеватора бульби потрапляють на два вали, які рівномірно розподіляють бульби на подавальному транспортері. Місткість бункера комбайна DR 1500 - 4500 кг. У конструкції комбайна DR 1500 передбачено пристрій для вирівнювання машини на схилах для створення рівномірного навантаження на сепарувальні і очищувальні органи.
Фірма Grimme виготовляє 2-рядковий причіпний картоплезбиральний комбайн ВR 1500, який обладнано такими робочими органами, як DR 1500.
Дворядкові картоплезбиральні комбайни RDT 1700 моделей Superia, Quadria, Axia виготовляє фірма DeWulf. Комбайни RDT 1700 Superia укомплектовані транспортувальними і сепарувальними органами першого і другого ярусів. Сепарувальні органи першого ярусу складаються з трьох пруткових просіювальних транспортерів, двох баділлєзатягувальних роликів, похилого голчастого транспортера і кільцевого елеватора. На другому ярусі змонтовано похилий голчастий і короткий прутковий транспортер, сортувальний пристрій роликового типу, перебиральний стіл і бункер місткістю 5000 кілограмів.
Картоплезбиральний комбайн RDT 1700 Quadria, крім цього, додатково оснащений бадиллєвідокремлюючим траспортером, а RDT 1700 Axia - роликовим сепаратором.
Дворядний картоплезбиральний комбайн UN 5300 виробництва фірми (Underhaug) оснащений підкопувальними і сепарувальними робочими органами, які мають конструкцію, подібну до робочих органів комбайнів SE 150-60UB Wu..hlmaus 2733 (Netagco) та Spirit 8200 (AVR). Місткість бункера комбайна - 4000 кілограмів.
Картоплезбиральний комбайн UN 5300 (Underhaug) має конструкцію аналогічну комбайну DR 1500 (Grimme). Місткість бункера комбайна - 6000 кілограмів.
Провідні європейські виробники пропонують 2- і 4-рядкові картоплезбиральні комбайни. З 2-рядкових комбайнів найвідоміші: SF 1700, VARITRON 270 (Grimme), Quadra (Netagco), UN 6200 (Kverneland), R 3000 Mega, R 5000 Mega, R 3060 (DeWulf), Mistral (AVR). Самохідні 4-рядкові картоплезбиральні комбайни: TECTRON 415, Terra Malun, Puma - пропонують фірми Grimme, Holmer і AVR.
Цікаве і оригінальне рішення під час розробки комбайнів застосували фірми DeWulf, Grimme. Для зменшення пошкоджень бульбоплодів розроблено конструкцію, за якої усі опорні колеса рухаються викопаним полем. У даному разі застосовують триточкову схему розміщення ходових коліс. Центр ваги комбайна вибрано так, що переднього лівого колеса немає, керування комбайнами здійснюється всіма колесами.
Ще одним конструктивним рішенням, яке застосовують провідні виробники для зменшення пошкодження бульб ходовою системою, є комплектування самохідних комбайнів вузькими передніми колесами великого діаметра.
Для запобігання знесенню, під час роботи на схилах, у конструкції більшості комбайнів передбачено так званий "крабовий хід." Широкі опорні колеса комбайнів зменшують вплив рушіїв на грунт. У комбайні Terra Malun конструкція ходової частини дає змогу кожному колесу рухатися окремим слідом. Комбайн Puma оснащений опорним третім колесом заднього моста, яке бере на себе частину ваги під час заповнення бункера.
Для роботи на перезволожених грунтах у конструкції комбайнів фірми Grimme передбачено можливість встановлення гусеничного ходу навзамін задніх коліс.
Привід ходових частин і більшості робочих органів у конструкціях машин для збирання картоплі здійснюється за допомогою гідромоторів.
Самохідні картоплезбиральні комбайни оснащені бункерами місткістю від 6000 кг до 12000 кг. Комбайни оснащені двигунами потужністю від 180 кВт до 350 кВт.
Для збирання картоплі за роздільною технологією застосовують картоплекопачі-валкоутворювачі та підбирачі валків. Підбирач складається з підбиральних і сепарувальних органів, навантажувального транспортера, пристрою для горизонтального встановлення рами під час роботи на схилах.
Для підбирання валка бульб придатні копачі-підбирачі, в яких ширина приймального отвору більша за ширину валка. До них належать 2-рядкові копачі-підбирачі з вивантаженням бульб у кузов технологічного транспортера, що їде поряд. Перевага цих підбирачів полягає в можливості регулювання швидкості транспортера, що дає змогу уникнути забивань під час підбирання валків на ділянках із високим врожаєм бульб.
З огляду на те, що роздільний спосіб збирання застосовують не всюди, а більшість копачів-підбирачів 1-рядкові, велику увагу приділяють переобладнанню копачів-навантажувачів і комбайнів для підбирання валків. Так, фірма Grimme на однорядковому копачі SE 75 замінила гребеневий барабан, підрізальні сошники та бадиллєзатягувальні ролики двома опорними колесами, вкоротила підкопувальний леміш, додатково обладнала бічними напрямними щитками.
Підбір валка здійснюється щітковим транспортером з гідравлічним приводом, що забезпечує підбирання валка з мінімальними пошкодженнями бульб. Прикладом таких підбирачів є: SU 750 (Grimme), Wu..hlmaus 1533 (Netagco), SRP-1 Special (IMAC) (Італія), Sampo Offset (Sampo AG) (Фінляндія). Ці машини однотипні й різняться лише конструкцією підбиральних органів.
В. Залужний,
канд. техн. наук,
директор
В. Думич,
завлаб
Львівська філія НДІПВТ
імені Леоніда Погорілого