Соя: зростання виробництва та споживання
У світі та, зокрема, в Україні спостерігається стала тенденція до зростання обсягів виробництва та споживання сої.
У світі та, зокрема, в Україні спостерігається стала тенденція до зростання обсягів виробництва та споживання сої.
Значення та походження культури
Соя є основною зернобобовою культурою у світі. Її зерно збалансоване за протеїном і перетравними амінокислотами. У насінні міститься білка 30-55%, жиру - 13-26%, крохмалю - 20-32%, багато калію, фосфору, кальцію, а також вітамінів. Вона має велике продовольче значення. Великий вміст білка і надзвичайно цінна його збалансованість за амінокислотним складом роблять сою чудовим замінником продуктів тваринного походження у харчуванні людини. Соя не має рівних за кількістю виготовлених із неї продуктів. Соєвий білок і олію можна знайти у складі понад тисячі харчових продуктів, починаючи від приправ до салатів, соєвого м'яса, хліба і закінчуючи смачними готовими стравами. Із сої виготовляють соуси, молоко, сир, замінники яєчного порошку, кондитерські вироби, ковбаси, консерви тощо.
Вона посідає перше місце у світовому виробництві рослинної олії, яку використовують на харчові цілі і для виробництва промислової продукції: лаку, фарб, мила, пластмаси, клею, штучних волокон. Понад 60% зерна сої переробляється на олію, яка засвоюється організмом на 98%. Вона містить велику кількість ненасичених жирних кислот (лінолевої і ліноленової), які не синтезуються в організмі, однак обов'язково мають надходити з їжею. Вони знижують вміст холестерину в крові, позитивно діють на функціонування мозку, поліпшують зір.
Як кормову культуру сою використовують у годівлі тварин у вигляді макухи, соєвого шроту, дерті, молока, білкових концентратів, зеленого корму, сіна, силосу, соломи. Макуху можна застосовувати як універсальний білковий концентрований корм, у 1 кг якого міститься: 1,26 к. о., 354 г перетравного протеїну, 28 г лізину. Якщо до комбікормів додавати 10% соєвого шроту, це значно підвищує продуктивність тварин і зменшує витрату кормів.
Батьківщиною сої вважається Південно-Східна Азія. У Китаї вона відома понад 6 тис. років до н.е. За 4 тис. років до н.е. сою вже вирощували в Кореї, Індії, Японії та інших країнах. Пріоритет відкриття поживних властивостей цієї культури належить китайцям. У Китаї вона віддавна є замінником м'ясних і молочних продуктів. У Європі сою почали вирощувати лише у XVIII столітті, а в Україні - з 70-х років XIX століття.
Світове виробництво
У світовому виробництві олійних культур соєві боби займають домінуючі позиції. За очікуваного виробництва олійних культур у 2010/11 маркетинговому році (МР) на рівні 447 млн т частка соєвих бобів становить 58%, тоді як ріпаку - 13%, соняшнику - 7 відсотків.
За прогнозами Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2010/11 МР виробництво сої становитиме 261 млн т, що більше, порівняно з попереднім сезоном, на 750 тис. т. Збільшення виробництва пов'язане із розширенням посівних площ та підвищенням урожайності. Площа вирощування сої у світі мала тенденцію до щорічного зростання, тож, як наслідок, у нинішньому сезоні є найвищою за всі періоди вирощування цієї культури. Вона становить 103,5 млн га, що на 1,3 млн га більше порівняно з попереднім сезоном. Очікується врожайність близько 2,5 т/га - на рівні з попереднім роком.
Виробляють сою в 75 країнах, найбільшою з яких є Сполучені Штати Америки. У поточному маркетинговому сезоні в цій країні передбачається виробити 91 млн т бобів, що становить понад третину світового врожаю. До провідних виробників цієї культури належать Бразилія (з обсягом виробництва 72 млн т), Аргентина (50 млн т), Китай (15 млн т). Ріст виробництва сої пов'язаний з ростом чисельності населення у світі та, відповідно, зростаючим попитом на продовольство, оскільки у країнах з низьким рівнем доходів населення сою використовують як дешевий рослинний білок для харчування людей, а у розвинених країнах - як цінну білкову сировину в годівлі тварин.
Споживання та торгівля
За даними USDA, світове споживання сої має тенденцію до зростання. У поточному сезоні попит на цю культуру становив 256 млн т, що більше, порівняно з минулим сезоном, на 8% та перевищує середньорічний показник за останні 10 років на 21%. Проте, як і в попередні роки, обсяги споживання сої будуть меншими за її виробництво. Це позитивно позначиться на світових кінцевих запасах. Наприкінці поточного сезону вони становитимуть 61 млн т, що на 4% більше за минулорічний показник.
Збільшення обсягів виробництва вплинуло на активність світової торгівлі. Обсяг експорту очікується на рівні 99 млн т. У цілому частка експорту сої щодо обсягів споживання становить 39%, що пояснюється значним задоволенням потреб світових споживачів саме соєвими бобами, а не продуктами їхньої переробки, якими є олія та шрот. Структура світового експорту сої розподіляється таким чином: США - 44%, Бразилія - 33, Аргентина - 11, Парагвай - 6, Канада - 3%. На інші країни припадає 3% світового продажу.
Упродовж січня-березня 2011 року на світових товарних біржах спостерігалися коливання цін на соєві боби. Якщо в січні ціна у США з базисом поставки EXW становила $426 за 1 т, то у квітні-травні підвищилася до $470-480/т. У цілому середні світові ціни 2010/11 МР є вищими, порівняно з попереднім, на 25 відсотків.
Зростання перехідних запасів сої підтримуватиме стабільність цінової ситуації на олійному ринку. Провідні аналітичні компанії прогнозують, що з липня поточного року та до завершення нового сезону таке зерно в світі коштуватиме в середньому на $20-30 дорожче від нинішнього рівня. При цьому в 2012-2013 роках ціни на сою коливатимуться в діапазоні від $510 до $560 за тонну.
Вітчизняне виробництво
В Україні склалися сприятливі кліматичні умови для вирощування сої, тому впродовж 20 років посівні площі та валовий збір цієї культури збільшились у 12 та 17 разів, відповідно. Тенденція до розширення площі та виробництва сої збереглася й останніми роками. Якщо у 2005 році цю культуру вирощували на площі 422 тис. га, то у 2010 вона розширилася до 1037 тис. Відповідно, збільшувався й валовий збір, який у минулому році становив 1,7 млн т, що в 2,7 раза перевищило рівень 2005 року. У 2010 році краще зарекомендували себе ранньостиглі та середньопізні сорти сої, урожайність яких досягала 25-30 ц/га. Проте в цілому по Україні врожайність перебувала на рівні 15-16 ц/га, що здебільшого пов'язано з погодними умовами минулого року. За підсумками 2010 року, сою в Україні вирощували понад 4,8 тис. господарств.
Таким чином, за обсягами виробництва сої Україна вийшла на провідні позиції серед країн європейського простору. Цього вдалося досягти за рахунок сприятливої економічної ситуації на ринку. Якщо на початку 2010/11 МР закупівельна ціна на сою становила 3,1-3,2 тис. грн/т, то впродовж січня-березня поточного року вона мала тенденцію до зростання, досягши в середині квітня 3,9 тис. грн/т. Поточний рівень цін є привабливим як для виробників, так і для споживачів сої.
Перспективи України
Суттєве зростання посівних площ і валових зборів сої свідчить про її надзвичайно важливу роль в аграрному комплексі України. Висновки спеціалістів говорять про те, що збільшення виробництва насіння сої триватиме і наступними роками. Підтвердженням цього є наміри аграріїв. Так, за інформацією регіонів, у 2011 році передбачається висіяти сою на площі 1087,1 тис. га, що більше, порівняно з минулим роком, на 11 тис. га. За планової врожайності 17 ц/га валове виробництво становитиме понад 1,7 млн т, що на 98 тис. т більше за показник попереднього року. Це є підтвердженням того, що соя дає вітчизняним аграріям позитивні господарські та економічні результати.
По-перше, це високорентабельна культура. За дотримання рекомендованих технологій вирощування та проведення агротехнічних заходів цілком реальна врожайність від 2,5 т/га і вище. Враховуючи витрати на 1 га - близько 4,1-4,3 тис. грн, середню ціну реалізації - 3,5 тис. грн/т, рентабельність виробництва сої становить понад 100%. Такий рівень рентабельності дає змогу повернути витрачені на вирощування культури кошти та додатково отримати 1 гривню на кожну гривню, вкладену у її виробництво. Відтак, враховуючи стабільний попит на цю культуру в світі та Україні, зокрема, економічні результати її вирощування у вітчизняних господарствах не будуть нижчими за показники попередніх років.
По-друге, соя - один із кращих попередників у сівозмінах сільськогосподарських культур. Вона сприяє накопиченню азоту, поліпшенню структури й родючості грунту, очищає поле від бур'янів. Рослини цієї культури здатні використовувати малодоступні важкорозчинні поживні речовини з нижніх шарів грунту і включають їх у кругообіг живлення. У середньому на 1 га вона залишає азоту близько 60-80 кг/га, фосфору - 20-25 і калію - 30-40 кг/га. Тому доцільним є впровадження цієї культури в короткоротаційні сівозміни, зокрема соя - кукурудза - соя, соя - пшениця - соя тощо.
По-третє, це незамінна культура в кормовиробництві, зокрема в свинарстві. За сучасними технологіями утримання із запровадженням у годівлі свиней соєвого шроту конверсія корму становить до 2,6-3,0 кг, середньодобові прирости зростають до 750-800 г, при цьому собівартість продукції становить 8-10 грн/кг, що відповідає середньоєвропейським показникам. За нинішніх умов потреби України в соєвому шроті забезпечені лише на 25%, що й веде до середньодобових приростів у свинарстві лише до 376 г, конверсії корму - 5-10 кг, собівартості приросту живої маси - 14-20 грн/кг за закупівельних цін 12-16 грн за кілограм.
Якщо за якісними показниками соя відповідає вимогам світового ринку, то рівень технологічного процесу поступається провідним країнам - виробникам зерна. Тому запровадження у господарській діяльності нових, більш адаптованих до умов вирощування, сортів, сучасних засобів захисту рослин, мікродобрив, енергоощадної техніки тощо має становити основу виробництва сої. Запровадження таких заходів сприятиме підтримці вітчизняного тваринництва, птахівництва та формуванню експортного потенціалу сої та продуктів її переробки.
Олександр Маслак,
канд. екон. наук., керівник Центру стратегічних досліджень АПК Сумського національного аграрного університету