Спецможливості
Досвід господарств

Сильна команда, сильна партнерська підтримка, сильне село

03.12.2021
10610
Сильна команда, сильна партнерська підтримка, сильне село фото, ілюстрація

Село Берестівець (Уманський район, Черкаська область) вже неодноразово отримувало відзнаку "Найкраще село Черкащини". Тут уже понад 30 років працює однойменне господарство, ТОВ «Берестівець», яке є основою сталого розвитку села.

 

 

 

 

 

 

 

Не май сто кіп у полі, май друзів доволі

Наразі ТОВ «Берестівець» має в обробітку близько 2 тис. га землі. Основна спеціалізація господарства — це рослинництво, також мають і тваринництво (свинарство).

Як і більшість сучасних агропідприємств України, у ТОВ «Берестівець» вирощують найбільш економічно вигідні сільськогосподарські культури, зокрема кукурудзу, соняшник, озиму пшеницю та ріпак.

«Чотирипільна сівозміна з обраних нами культур є не лише економічно привабливою, а й дає змогу бережно ставитися до ґрунтів, не завдаючи їм шкоди. Щоправда, не завжди вдається її дотримуватися. Особливо є проблеми з ріпаком, який є відмінним попередником під озиму пшеницю. Так, через посушливі погодні умови минулого та позаминулого років не завжди отримували сходи цієї культури на запланованих площах. Цього року, слава Богу, ми виходимо на відпрацьовану сівозміну», — говорить керівник господарства Олександр Чекаленко.

Останніми роками, відзначає керівник господарства, як ніколи, відчувається сильний вплив погодних умов на вирощування сільськогосподарських культур, що змушує докорінно змінювати підходи та технології їхнього вирощування. «Минулого року сприятливі умови для проведення посівної кампанії наступили лише наприкінці вересня-початку жовтня. Для озимої пшениці це зовсім не проблема, але для ріпаку, якого ми запланували висіяти близько 350 га (на жаль, так і не засіяли жодного із запланованого), це досить пізні терміни.

Я багато чув про пізні строки сівби цієї культури, але у південних регіонах нашої держави. Там ця практика є поширеною. Тож з огляду на кліматичні зміни вирішив перевірити, можливо й у нас тепер це спрацює? Порадившись із нашими давніми та надійними партнерами, фахівцями компанії «Ерідон», ризикнули і засіяли ріпаком, в якості експерименту, 45 га. І що ви думаєте? Попри пізні строки сівби (нагадаю, перший тиждень жовтня), врожайність на тому полі була доволі високою і становила 37 ц/га! І це при тому, що в районі було лише кілька сотень гектар, де взагалі було висіяно та зібрано ріпак», — говорить керівник.

Досить цікавим є також минулорічний досвід вирощування озимої пшениці. Через посуху та пізні строки висіву сходи озимої пшениці на одному з полів у ТОВ «Берестівець» було отримано лише 15 лютого. Керівник зізнається, що вже планував його пересівати, навіть забронював під це посівний матеріал кукурудзи. Але, як то кажуть, «не май сто кіп у полі, май друзів доволі»… Партнери з «Ерідон» переконали не робити цього, а спробувати дати тим посівам шанс на друге життя. Сучасні засоби живлення та біостимуляції (добрива Розалік, Розасоль (комплексне позакореневе підживлення), АміноАлексін (на основі вільних амінокислот), біостимулятор Ерайз, засоби захисту (фунгіциди Амістар Екстра, Скайвей Xpro, Голдер Супер) зробили диво — врожайність озимої пшениці на тому полі становила близько 70 ц/га. «Наразі на ринку — дуже багато торгуючих організацій. І всі вони пропонують практично одні й ті самі рішення. І лише одиниці пропонують комплекс унікальних рішень і надають якісний сервіс із впровадження та використання насіння, ЗЗР, добрив тощо. Саме тому уже понад 10 років нашим надійним і єдиним партнером із постачання оборотних засобів є компанія «Ерідон». За роки співпраці ми вибудували для себе чітку модель роботи — вигідна взаємодія, основою якої є довіра та високий професіоналізм. Так, наприклад, на початку року фахівці складають технологічну карту щодо засобів захисту. Навесні, коли вже можна заходити в поле, їхні фахівці приїжджають до господарства, і тоді фінально вирішується, що та в якій фазі краще вносити, аналізується стан посівів. А потім щотижневий огляд полів. Такий самий підхід і до вибору гібридів, систем живлення вирощуваних нами культур — тільки перевірене та науково обґрунтоване. Інколи мені здається, що хлопці краще за мене знають мої поля.

Зліва направо: менеджер із агрономічних питань та підтримки компанії "Ерідон" у Черкаській області Володимир Філімонов, Олександр Чекаленко, Олег Кумановський, продукт менеджер, заступник керівника відділу з технологічної підтримки центрального офісу компанії «Ерідон» Євген ЧерненкоЗвісно, ми слідкуємо за ринком, за цінами, отримуємо пропозиції від інших компаній. Зізнаюсь, подекуди за ціною їхні пропозиції бувають і вигіднішими. Втім надійність, впевненість, порядність мені більше імпонує, ніж менша ціна. Також я дуже ціную комплексний підхід, коли разом із продуктом ти вчасно отримуєш фахову консультаційну підтримку. Я знаю, що керівник уманського підрозділу «Ерідон», менеджер із агрономічних питань відділу технологічної підтримки у нашому регіоні, цілодобово на зв’язку. І я завжди, 24/7, отримаю від них необхідні консультації. Ось це для мене важливо. А купити щось на один-два долари дешевше, а потім думати, що із цим робити — це не моя модель роботи», — говорить Олександр.

Сьогодні, як правило, всі максимально концентруються на грошах — де дешевше придбати і куди дорожче продати, а от впровадженню нових підходів, використанню нових продуктів, технологій приділяють не стільки уваги, скільки потрібно. І це неправильно, адже такий підхід до бізнесу недалекоглядний і безперспективний.

«Я більш схильний до стабільної партнерської співпраці: із постачальниками оборотних засобів, елеваторами, працівниками підприємства, які допоможуть правильно організувати технологічний процес, порадять як, коли і чим краще спрацювати. Адже сильна команда, сервіс, підтримка дають змогу спрацювати на випередження і отримати гідний результат. Коли інші лише починають обговорювати потенційні проблеми, ми вже їх вирішуємо. Наприклад, партнери з «Ерідон», які добре знаються на тенденціях сучасних ринків, заздалегідь, до «самашедшего» підняття цін, запропонували мені інвестувати у добрива. І нам вдалося закупити їх ще по «старій» ціні. Завдяки цьому ми зекономили для підприємства величезні кошти. Ось це дійсно партнерські відносини», — говорить керівник.

Олег Кумановський (ліворуч) і Олександр Чекаленко (праворуч)Олег Кумановський: ««Розумні витрати роблять результати»

— Коли ми приїздимо у «Берестівець» аби надати консультації щодо використання пропонованих нами препаратів, підтримати та прийняти рішення, то в них ніколи не стоїть питання аби на чомусь зекономити, щось не вносити або якось не працювати чи обробляти, — розповідає Олег Кумановський, директор Уманського підрозділу компанії «Ерідон». — Стоїть питання, що слід зробити аби покращити ситуацію, але при цьому, звісно, обов’язково з урахуванням економічних чинників.

Нам дуже приємно працювати з таким господарством. Його керівник не боїться ризикувати, експериментувати, він завжди відкритий до інновацій і розуміє, що добрий результат неможливий без інвестицій. До того ж чітко дотримується наших рекомендацій і втілює їх у визначені терміни, що є дуже важливим. На папері можна прописати найкращі технології вирощування, живлення, захисту. Інвестувати шалені кошти. Але не отримати бажаний результат лише через недотримання рекомендацій та невчасність виконання тієї чи іншої операції. У цьому господарстві із реалізацією задуманого немає жодних проблем — якщо ми говоримо, що через годину слід, наприклад, вносити гербіциди, вся необхідна техніка, агрегати працюють в полі через годину і ні хвилиною пізніше чи раніше.

Наш багаторічний досвід дає змогу врахувати безліч факторів, на які аграрії навіть не звертають уваги. І у разі нештатної ситуації ми можемо миттєво прийняти рішення для її покращення.

Варто загадати весняний обробіток кукурудзи гербіцидами. Для уникнення впливу вітру більшість організує роботу обприскувача у вечірні та нічні години. Але мало хто враховує та аналізує протягом доби температурний режим для роботи препаратів, зокрема суттєве зниження температури у нічні години, що не додає ефективності препаратам. До того ж, кукурудза, як теплолюбна культура, й так доволі гостро реагує на зниження температури. А якщо ж до цього ще й додати дію гербіцидів, то сильного стресу, пригнічення і, як наслідок, зниження потенційної врожайності не уникнути.

Для того, аби мінімізувати це, у ТОВ «Берестівець» ми порадили обприскувати посіви не з вечора, а з ранку. Олександр Чекаленко погодився з нами і прийняв відповідне рішення.

І хоча вплив вітру зранку був більший, але це, завдяки правильно підібраним розпилювачам, не завадило якісному внесенню препарату. А відносно вища денна температура мінімізувала фітотоксичний стрес після внесення гербіцидів. Тому на жодному з полів пригнічених дією гербіциду молодих рослини кукурудзи не спостерігали. У господарстві застосовуємо засоби захисту рослин компанії IFAGRI: на посівах кукурудзи гербіциди Нікофур Фло та Дифлейм, а також інсектициди Кіллітоп та Еванс; на посівах озимого ріпаку - гербіцид ґрунтової дії Тайгедер, фунгіцид Букат з ретардантними властивостями, інсектициди Еванс, Кіллітоп та Райнер. Препарат Еванс застосовуємо і на посівах озимої пшениці, а у якості профілактики від ураження фузаріозом колосу, по цвітінню, використовуємо фунгіцид Букат.

 

Результати не змушують себе чекати

Сучасний економічно обґрунтований підхід до ведення справи та агрономічний досвід дають змогу ТОВ «Берестівець» із року в рік отримувати стабільні результати щодо врожайності вирощуваних сільськогосподарських культур. Так, цьогоріч середня врожайність озимої пшениці становила 72 ц/га, ріпаку озимого — 37, ярого — 33 ц/га, соняшнику — трохи більше 40 ц/га. Наразі (останній тиждень жовтня. — Прим. ред.) тривають активні кукурудзяні жнива — качанисту вже зібрано з половини засіяних площ. Її середня врожайність становить 130 ц/га.

«Кукурудза — одна з моїх найулюбленіших культур, її вирощуванням займаємось із 2010 року. Але минулорічний досвід довів, що досконало ми цю культуру ще не вивчили.

Наприклад, минулого року ми отримали дуже погану, як для нашого регіону, врожайність кукурудзи. І проаналізувавши ситуацію, дійшли висновку, що самі у цьому й винні. Працювали на максимальний результат, висіяли високопродуктивний гібрид, внесли розрахункову норму добрив, потурбувалися про вчасний захист. Нібито все зробили по науці… Але погане вологозабезпечення культури протягом вегетаційного періоду не дало змоги рослинам сповна реалізувати свій урожайний потенціал.

Тому вже цього року ми переглянули підходи до вибору гібридів кукурудзи, систем її живлення, норм висіву тощо. Так, норму висіву було зменшено з 75–81 тис. насінин/га до 65. Норму азотних добрив також зменшили: під культуру було внесено близько 200 кг/га у фізичній вазі проти тогорічних 300 кг/га. І, що найголовніше, ми маємо не гірший результат ніж у попередні, сприятливі роки. Врожайність гібриду Мітинг (ФАО 390) від компанії IFAGRI, який ми, до речі, висіяли цього року вперше, становить понад 140 ц/га. Також цього року був висіяний ще один гібрид цієї компанії, Блекрок (ФАО 340), але до його збирання ще не приступали. Втім стан посівів «обіцяє», що його врожайність буде не гіршою, ніж у гібрида Мітинг.

Наступного року гібриди компанії IFAGRI займатимуть левову частку запланованих посівів кукурудзи у нашому господарстві. Позаяк вони показали відмінні результати не тільки у виробничих посівах. На демонстраційних ділянках, де ми випробовуємо гібриди і сорти, системи захисту, живлення (до речі, не лише кукурудзи, а й інших культур), представлені на ринку, вони показали себе найкраще», — говорить керівник «ТОВ «Берестівець».

З огляду на тривалу та плідну співпрацю в господарстві ось уже чотири роки поспіль функціонує Випробувальний центр продуктів компанії «Ерідон». За словами керівника господарства, це найкращий спосіб визначитися з необхідними для господарства насінням, добривами та пестицидами, відпрацювати оптимальні технології їхнього застосування.

«Випробувальний центр на базі «ТОВ «Берестівець» має свої особливості. Зазвичай, всі компанії демонструють свої продукти та різноманітні схеми живлення і захисту на невеличких ділянках. У Берестівці випробування проходить у більших масштабах, на ділянках площею від 5 до 20 га, що дає змогу краще оцінити генетичний потенціал гібридів, роботу пестицидів або добрив», — говорить Олег Кумановський.

Компанія IFAGRI LTD була створена в 2017 році у результаті поєднання досвіду та зусиль лідера української дистрибуції товарів для агровиробництва – компанії «ЕРІДОН» та команди міжнародних експертів із реєстрації, виробництва та просування засобів захисту рослин. Результатом цього об’єднання стало створення портфелю високоякісних продуктів за конкурентною ціною для задоволення попиту сучасного українського сільгоспвиробника.

Основними напрямками діяльності компанії IFAGRI у сфері засобів захисту рослин є реєстрація та постачання високоякісних постпатентних препаратів, які добре зарекомендували себе на агроринку завдяки своїй високій біологічній ефективності, розробка нових препаративних форм та комбінацій діючих речовин, а також впровадження нових інноваційних продуктів. Компанія IFAGRI продовжує активно працювати над розширенням свого портфелю засобів захисту рослин, розміщуючи їх виробництво в ЄС, США, Туреччині, Індії та КНР.

«IFAGRI досить молода, проте перспективна компанія на ринку України. Продуктовий портфель формується лише із найкращих рішень, які відмінно себе зарекомендували у виробничих умовах, та нових, інколи навіть унікальних на ринку продуктів, наприклад, різноманітні комбінації діючих речовин, їхніх препаративних форм тощо. Діючі речовини та препарати виготовляються на тих самих заводах, що й продукція іменитих брендів, але за власними рецептами.

Наприклад, лише IFAGRI пропонує інсектицид Катадін із поєднанням таких діючих речовин, як ацетаміприд + емамектин бензоат. Наступного року буде доступним інсектицид Райнер Стар із діючою речовиною ацетаміприд, але не у вигляді водорозчинного порошку у водорозчинних пакетах, а в рідкій формі, що є зручнішим у нормуванні та використанні.

Щодо насінництва, то наразі компанія пропонує сучасні високопродуктивні гібриди кукурудзи та соняшнику, повну систему захисту для них. Навіть більше, IFAGRI сьогодні має у своєму портфелі інокулянт для кукурудзи (МайкроСорч Плюс Кукуруза N + P Мобілайзер), застосування якого дає змогу зменшити використання фосфорних та азотних добрив під час вирощування цієї культури», — говорить представник компанії «Ерідон».

 

 

«Всі кошти я вкладаю у село»

Один із символів села — флагшток із великим прапоромЗа десять років відвідування та спілкування з керівниками різних господарств України я, напевно, вперше почув, що «у нас немає проблем із кадрами». Щодо цього в Олександра Чекаленка є свій рецепт.

«Людина завжди прагне більшого ніж вона має. Це стосується як керівників, так і працівників. Але можу впевнено сказати, що всіх грошей не заробиш. І для мене у пріоритеті є люди у селі, яким слід дати роботу і гідну оплату праці. Лише так ми можемо підтримувати рівень життя на селі. Адже доки є робота, доти є й село.

Наразі у нашому господарстві на постійній основі зайнято 90 працівників, кожен із яких є невід’ємною складовою технологічних процесів у господарстві й з року в рік чітко виконує поставлені перед ним завдання.

Я без проблем можу широко впровадити сучасні цифрові технології для того, аби зекономити кошти, наприклад, на оплаті праці. Але це не сприятиме розвитку сільської місцевості, де ми працюємо. Відповідно, ми втратимо наявний робітничий потенціал, люди будуть шукати де краще і покидати рідні домівки. Село занепаде.

Люди повинні мати впевненість у завтрашньому дні, вони мають отримувати задоволення від того, що вони роблять і що отримують», — говорить керівник.

Вже неодноразово село Берестівець було визнано найкращим селом Черкащини. І в цьому пряма заслуга керівництва ТОВ «Берестівець». Адже саме завдяки їхнім зусиллям та чималій фінансовій підтримці наразі у с. Берестівець проведено капітальний ремонт школи, будинку культури. Працює добре обладнана сільська амбулаторія, навіть є масажний та стоматологічний кабінети. Із «нуля» побудовано церкву, стадіон «Максимус», парк «Вікторія», відновлено став та зону відпочинку навколо нього.

На утриманні господарства донедавна була жіноча команда з футболу «Ятрань-Берестівець», яка грала у вищій лізі України.

«Щороку на потреби села, розвиток та утримання наявної інфраструктури ми витрачаємо не менше 1,5 млн грн. Через неврожай минулого року ми не змогли фінансувати наш жіночий футбольний клуб. Але команду не втрачено, і наразі дівчата тренуються у складі ФК «Олександрія».

Але сьогодні газон стадіону «не відпочиває». Наразі тренер сформував нову команду із місцевої молоді та студентів Уманського педагогічного університету, яка бере участь у районних та обласних змаганнях», — говорить керівник.

Олександр Чекаленко на збудованому в 2018 р. стадіоніОкрім повної відсутності «текучки» кадрів, у господарстві не відчули жодного впливу відкриття ринку землі. І практично за півроку роботи ринку не було жодного звернення від пайовиків із пропозицією придбання землі.

«Гідна орендна плата, забезпечення високого рівня життя на селі, наявність роботи та впевненість у завтрашньому дні — головні стимули для наших пайовиків не продавати землю. Ми платимо гідну орендну плату і люди можуть прогнозувати своє життя. Адже пай можна продати один раз. І все. Далі ти «голий і босий». А оренда — це живі гроші кожного року.

Середній розмір паю по нашому господарству 3,4 га. Орендна плата становить 15 тис. грн. Крім того, ми ніколи не залишаємо людей у біді. Допомагаємо чим можемо. Тому сенсу продавати землю я не бачу», — говорить Олександр Чекаленко.

Окрім рослинництва, у господарстві також є невеличка свиноферма, де наразі утримується 600 свиней. Минулого року налагоджено виробництво паливних брикетів із деревної щепи.

«Вартість енергоносіїв щороку невпинно зростає. І здається цьому немає меж. Наприклад, минулого року і, дякувати Богу, цього, мені вдалося закупити паливні пелети для школи по ціні 3,1–3,3 тис. грн/т. Хоча наразі вони коштують не менше семи тисяч гривень. Тому і було прийнято рішення переробляти деревні, елеваторні відходи у брикети, якими ми плануємо опалювати офісне приміщення, адміністративні будівлі тощо. У перспективі реалізовуватимемо населенню. До речі, всі деревні відходи, гілля після обрізки дерев тощо від населення ми централізовано збираємо і переробляємо», — говорить керівник.

На території підприємства організовано пожежну частину для територіальної громади. У її складі постійно перебуває на службі три працівники. Всі дії пожежників координуються з районною пожежною частиною.

 

Земельний банк господарства 2000 га, на постійні основі працює 90 осіб. Вулиці освітлені, зроблено парк, стадіон, церкву, будинок культури. Всі дороги асфальтовано… Якби у кожному селі був свій ТОВ «Берестівець», ми б сьогодні мали зовсім іншу Україну.

 

Андрій Сухина, a.sukhina@univest-media.com

Олександр Опришко, начальник пожежної частини

Інтерв'ю
Федір Шумейко, головний інженер ФГ «Агро Хорс»
Коротка дискова борона Heliodor 9 від LEMKEN – найлегша дискова борона в продуктовій лінійці компанії. Діаметром дисків цього агрегату становить 510 мм. Серед особливостей агрегату слід відмітити його маневреність, технологічність та... Подробнее
Жнивна кампанія в Україні на стадії завершення. За прогнозами Україна має зібрати врожаю всіх сільськогосподарських культур в межах 70 млн тонн. Жнива на сході та півдні завершуються, захід України внаслідок дощів дещо із затримками збирає... Подробнее

1
0