Спецвозможности
Техника и оборудование

Сіємо по-німецьки

15.07.2022
3450
Сіємо по-німецьки фото, иллюстрация

Сівба є одним із найважливіших агротехнічних заходів, від якості проведення якого значною мірою залежить урожайність сільськогосподарської культури. Відповідно, максимальну увагу слід приділяти виконанню цього технологічного процесу, зокрема оптимальному застосуванню агрегату в конкретних умовах господарювання.

 

 

 

 

 

 

 

Amazone

Компанія Amazone пропонує агрегати для традиційної, мінімальної та нульової технології обробітку ґрунту і має у своєму арсеналі декілька лінійок техніки для висівання. Це як прості зернові сівалки, так і багатофункціональні посівні комплекси, із можливістю здійснення передвисівного обробітку ґрунту та одночасного внесення мінеральних добрив.

На початку 2016 року компанія представила новий висівний комплекс Amazone Cirus-6003-2С. Узагалі модельний ряд сівалок Cirrus 03 включає модель Cirrus 3003 Compact із шириною захвату 3 м, а також модель Cirrus 6003-2 з шириною захвату 6 м. Крім того, виробник пропонує модель Cirrus 6003-2C із бункером для добрив та системою їхнього внесення в посівні рядки Single-Shoot. За потреби бункер цієї комбінованої моделі можна заповнити посівним матеріалом і добривами або тільки посівним матеріалом. Причому висівання відбувається почергово.

Поряд із безпосереднім висівом зернових, сучасна сільськогосподарська практика ставить перед аграрієм нові завдання, що потребують одночасного внесення декількох матеріалів за один прохід. Для вирішення такої потреби провідні виробники техніки, зокрема Amazone, тепер пропонуються висівні комплекси Cirrus 4003-CC, 4003-2CC і 6003-2CC, які оснащено, поряд із двосекційним бункером, сошниковою секцією із сошниками FerTeC для висівання мінеральних добрив окремо від насіння.

Трисекційний бункер сівалки Citan 12000Cirrus-CC має, як і Cirrus-C, двосекційний бункер об’ємом 4000 л із двома окремими електричними дозувальними пристроями. Додатково до Cirrus-C комбінація Cirrus-CC оснащена окремим дозувальним пристроєм і однодисковими сошниками FerTeC. Завдяки додатковим однодисковим сошникам FerTeC, розташованим перед шинним пакером, завдяки Cirrus-CC можна дозувати й по-різному розподіляти два матеріали. Тобто, можна реалізувати всі досі можливі технології: висів одного виду посівного матеріалу і добрив/другого виду посівного матеріалу в одну посівну борозну за технологією Single-Shoot; висів одного виду посівного матеріалу і добрив/другого виду посівного матеріалу в дві різні посівні борозни за технологією Double-Shoot; поєднання технологій Single-Shoot і Double-Shoot.

Агрегатують висівний комплекс із тракторами потужністю від 200 к. с.

Для досягнення вищої продуктивності компанія також пропонує й широкозахватні зернові сівалки. Однією із них є зернова сівалка Citan 12000 (робоча ширина захвату — 12 м).

Серед останніх оновлень цієї сівалки є можливість висівання мінеральних добрив із насінням, посилена рама та встановлення бункера більшої місткості (8000 л) із трьома відсіками (два — для зерна, один — для мінеральних добрив). Якщо такого поділу бункера не потрібно, то його повністю завантажують одним видом посівного матеріалу, також можна висівати навіть три різні культури, засипані в окремі відсіки бункера.

За світловий день одна сівалка без проблем може засівати від 150 до 200 га. Другим позитивним моментом є її транспортна ширина. Сьогодні на ринку України практично немає машин, які за робочої ширини захвату 12 м мають транспортну ширину 3.

Однодискові сошники RoTeC pro — гарантія рівномірного закладання насінняУ нових сівалках Citan компанія Amazone пропонує на вибір встановлення двох видів рушіїв дозувальних котушок — це механічний привід та за допомогою електродвигунів. У господарстві вирішили замовити машину з простим, надійним, перевіреним часом і практикою механічним приводом. Як і у варіанті з електроприводом, установлення норми висівання відбувається безступінчасто за допомогою варіатора. Можлива норма висіву — 1,8-400 кг/га.

Для різних видів посівного матеріалу виробник серійно пропонує три комплекти дозувальних котушок — це забезпечує чітке дотримання норми висіву навіть за високої швидкості сівби (до 16 км/год). Заміна комплектів дозувальних котушок виконується швидко, просто, без потреби застосування інструментів і незалежно від того, заповнений чи порожній насіннєвий бункер. Для дрібного насіння, наприклад маку, насіння рослин-сидератів, кукурудзи, соняшнику, гороху і бобів у якості опції виробник пропонує додаткові дозувальні котушки відповідного призначення.

На цій сівалці встановлено сошники RoTeCpro. Діаметр дисків — 400 мм і безступінчасто регульований тиск (до 65 кг) безпосередньо на висівний сошник гарантують рівномірне укладання посівного матеріалу з плавним ходом сошника навіть на високих швидкостях сівби — до 16 км/год. Відповідний параметр глибини закладання насіння налаштовують безпосередньо на сошнику за допомогою опорного гумового колеса, що також виконує роль чистика. Залежно від виробничо-технологічної потреби, ширина міжряддя може становити 12,5 або 16,6 см.

Швидка та безступінчаста зміна норми висіву здійснюється за допомогою варіатора Дводискові сошники TwinTeC+ відмінно зарекомендували себе на практиціДводискові сошники TwinTeC+ відмінно зарекомендували себе на практиціНа сівалках Citan можливе встановлення двох видів рушіїв дозувальних котушок — механічного приводу та електродвигунів

Олексій Дядинюк, продукт-спеціаліст компанії АMAZONE:

Cirrus — це не просто нова сівалка — це сівалка з концептуально новими висівними секціями, які оснащені дводисковим сошником TwinTeC+ діаметром 380 мм. Тобто Cirrus 6003-2C від Amazone, можна на вибір оснастити або однодисковимими сошниками RoTeC pro, або новими дводисковими сошниками TwinTeC+, які вже відмінно зарекомендували себе на практиці.

Система дводискових сошників TwinTeC+ першочергово відрізняється різноманітними технічними нововведеннями. Так, виробник пропонує безступінчасте гідравлічне налаштування тиску на сошник у межах від 15 до 100 кг, що забезпечує якісне закладання насіння незалежно від мінливих ґрунтових умов. Оскільки тиск на сошник створює гідравлічна система, це гарантує незмінне ведення сошників за глибиною навіть за роботи по змінному ґрунтовому рельєфу.

Параметри тиску на сошник TwinTeC+ налаштовують за допомогою гідросистеми, в якій завжди підтримується потрібний тиск оливи задля досягнення відповідного притискного зусилля сошника на ґрунт незалежно від рельєфу поля. Як це працює? Наприклад, під час проїзду агрегатом ґрунтових западин (опорні колеса в ямі — сошники на підвищенні) останні, відповідно, додатково вдавлюються в ґрунт. Це створює підвищений тиск у гідравлічному циліндрі тиску на сошник. Тут проблем немає — тиск на робочий орган залишається незмінним, і норма щодо глибини висівання дотримується. Під час руху сівалки через горби (опорні колеса на вершині — сошники на схилі горба) робочі органи опускаються, ніби звисають. Таким чином формується знижений тиск у гідравлічному циліндрі тиску на сошник і, відповідно, змінюється притискне зусилля на нього. Тобто в такому разі ми маємо недовантажені сошники. За останнього варіанта гідравлічна система вирівнює тиск у притискному циліндрі й довантажує сошники, що сприяє дотриманню встановленого тиску на сошник.

Крім того, слід зазначити, що зі зміною конструкції сошників та притискного зусилля на них змінилися також параметри робочої швидкості сівалки. З новими сошниками агрегат має змогу виконувати висівання на швидкості від 10 до 20 км/год.

 

HORSCH

Pronto NTКомпанія HORSCH також пропонує досить широку лінійку для суцільного висівання зернових культур. Однією з найбільш популярних є родина сівалок Pronto NT, ефективність роботи якої встигли оцініти вітчизняні аграрії.

Насамперед, ці машини відомі аграріям, які впроваджують у своєму господарстві мінімальну та нульову технологію. Хоча широкі можливості налаштування цих машин дають змогу виконувати висівання й за традиційної технології обробітку ґрунту.

Досить популярними на ринку є агрегати із шириною захвату 10 та 12 м. Проте модельний ряд цих сівалок є доволі широкий і налічує п’ять моделей із робочою шириною 6, 8 і 9 м.

Незалежно від ширини захвату, сівалка Рronto NT оснащена дводисковими висівними сошниками TurboDisc у комбінації з хвилястими турбодисками (колтерами), які, рухаючись перед сошниками, розрізають ґрунт навіть із наявністю великої кількості пожнивних решток. Завдяки широким можливостям регулювання притискного зусилля на колтер та дводисковий сошник, виробник гарантує високу якість роботи сівалки за різними технологіями обробітку ґрунту.

Pronto NTПопри зменшення параметрів робочої ширини, висока робоча швидкість (до 20 км) забезпечує машині високу продуктивність. Ширина міжрядь становить 20 см.

Основні складові частини сівалки — бункер-розподільник, висівна частина, а також системи — пневматична, гідравлічна та автоматизації й контролю виконання технологічного процесу.

Бункер-розподільник складається з двох ємностей, виготовлених із полімерних матеріалів та встановлених на одновісній рамі. Для транспортування й зменшення тиску на ґрунт бункер оснащено здвоєними колесами. Для обслуговування й завантаження технологічного матеріалу ємності обладнані герметичними кришками. У нижніх частинах ємностей бункера встановлено котушкові дозувальні пристрої, що подають матеріал у дві центральні пневмомагістралі. Привід котушок — від електродвигунів. Для завантаження насіння й добрив бункер обладнано шнековим завантажувачем, що приводиться в дію від автономного гідродвигуна.

Висівна частина включає: раму, хвилясті диски попереднього обробітку ґрунту, сошники, опорні колеса, маркери.

Рама складається з трьох частин – центральної і шарнірно з’єднаних із нею двох бокових. Складання й розкладання рами виконується за допомогою двох гідроциліндрів, які для забезпечення жорсткості конструкції в розкладеному робочому положенні обладнані гідроакумуляторами. Для підвищення притискного зусилля хвилястих дисків і сошників на раму додатково встановлюють вантажі.

Хвилясті диски попереднього обробітку ґрунту розміщені на рамі через гумові вставки на окремих стійках перед сошниками. Вони призначені для розрізання рослинних решток, прорізання й розпушення ґрунту перед сошником. Глибина проникнення в ґрунт і притискне зусилля хвилястих дисків регулюється алюмінієвими фіксаторами гідравлічних циліндрів підіймання та опускання дисків.

Pronto NT: Висівні сошники чітко слідують за ґрунтообробними култерамиСошники сівалки дискового типу обладнані прикочувальним роликом і обладнані сітчастою борінкою, до рами кріпляться через гумові вставки. Глибина загортання насіння обмежується положенням установлення прикочувального ролика й регулюється алюмінієвими фіксаторами гідравлічних циліндрів підіймання та опускання сошників. Додатково для збільшення притискного зусилля останніх передбачено регулювальні гвинти.

Опорні колеса призначені для підтримання сівалки в робочому положенні паралельно ґрунту, колеса центральної рами задіяні під час транспортування. Жодних регулювань опорними колесами не передбачено.

Система автоматизації і контролю виконання технологічного процесу складається із системного блока, оснащеного програмним забезпеченням, монітора з пультом керування, датчиків (швидкості руху сівалки, рівня насіння і добрив у бункерах, забивання, добрив та ін.).

Місткість баку для насіння та добрив (50/50) сівалки Pronto 12 NT становить 12 тис. л, що дає змогу більше працювати у полі, не зупиняючись на завантаження добривами та насінням.

Агрегатується із тракторами потужністю від 280 к. с.

 

 

Ігор Кучеренко, менеджер компанії «HORCSH Україна» у Південно-Східному регіоні Україні:

PRONTO 12 NT — це високопродуктивні, універсальні та невибагливі до стану ґрунту сівалки. Їхні технічні можливості та широкі варіації налаштування дають змогу посіяти як у вологий, так і в сухий ґрунт.

Також слід відзначити, що це високопродуктивна машина: за належної організації процесу завантаження сівалки продуктивність перебуває на рівні 250–300 гектарів за світловий день.

Високої продуктивності вдається досягти завдяки двом параметрам — ширині захвату та робочої швидкості. З останнім параметром слід бути особливо обережним. Адже без належного технічного оснащення, наприклад сошників, не можна розраховувати на якісне, рівномірне закладання насіння. Сошники сівалок PRONTO NT мають спеціальні уловлювачі насіння (у народі їх називають «бананчики»), які дають змогу чітко зафіксувати насінину у момент її падіння з висівної трубки, що дає змогу досягти високої точності розміщення насіння на лінії висіву. Використання уловлювачів важливе за висівання всіх сільськогосподарських культур, але найбільш ефективним та помітним це технічне рішення є у разі висівання дрібного насіння, наприклад, ріпаку.

Також я хочу звернути увагу на висівні комплекси Pronto 6, 8, 9 NT, які є не менш продуктивними та універсальними, але потребують меншої потужності тракторів для приводу. Наприклад, мінімальна потреба у потужності для Pronto 6 NT становить лише 160 к. с.

Ці агрегати можуть комплектуватись 4000-літ­ровим бункером для насіннєвого матеріалу або двосекційним 5000-літровим для насіння та добрив. За другого варіанта комплектації ми маємо можливість вносити добрива в одну борозну водночас із висівом насіння. Також можна встановити систему для внесення мікрогранул. Але найголовніше, PRONTO NT — це гарантія отримання рівномірних та дружніх сходів.

Оцінюючи динаміку продажів, можна сказати, що сівалки PRONTO є дуже популярними на ринку України. Про це свідчить статистика. Так, за десять років в Україні було продано понад одну тисячу цих посівних комплексів!

Дводисковий сошник із уловлювачем для насіння —гарантія отримання рівномірних сходівПрикочування та часткове розпушування лінії висіву створює оптимальні умови для швидкого проростання насіння Рronto NT — універсальний агрегат для висівання за мінімальною та нульовою технологією обробітку ґрунту

Lemken

Компанії Lemken у своєму арсеналі компанія має широку лінійку техніки для висівання зернових культур. Сьогодні виробник пропонує агрегати для суцільного висіву зернових із шириною захвату від 3 до 12 м. Як і годиться для провідного світового виробника техніки, свої сівалки Lemken пропонує у різноманітному технічному виконанні (навісні, причіпні, із суцільною чи складаною рамою) та широкої комплектації (можливість створення різноманітних комбінованих агрегатів для обробітку ґрунту та висівання культури за один прохід).

На ринку України найпопулярнішою серією сівалок є Solitair. Сьогодні їх випускають у декількох генераціях (Solitair 8+, Solitair 9,  Solitair 12) із шириною захвату від 3 до 12 м. Також виробник пропонує ці сівалки як у соло-виконанні, так і в комбінації з різноманітними ґрунтообробними знаряддями, які оснащено активними чи пасивними робочими органами. Зазвичай це дискові борони Heliodor, Rubin, агрегати для передпосівного обробітку ґрунту Kompaktor або ротаційні борони Zirkon. До речі, в Україні вже працюють висівні комбіновані агрегати з активною дисковою бороною Zirkon.

Крім того, слід зазначити, що останньою розробкою компанії у сфері висівання є четверта генерація сівалок Solitair 25, які пропонуються із шириною захвату від 4 до 6 м із різними комбінаціями їхнього оснащення ґрунтообробними знаряддями, з гідравлічним притиском насіння сошнику та заводською системою відключення сошників. 

Змінні дозуючі котушки дають змоги досягти норми висіву від 1,5 до 500 кг/гаОстанньою новинкою, яка була розроблена для східних ринків, є оновлена сівалка Solitair 12/1200 КD, яку спеціально для України та інших східноєвропейських країн було оснащено функцією внесення мінеральних добрив («D») у рядок водночас із висіванням насіння.

Для цього бункер об’ємом 5,8 тис. л, який раніше використовували виключно для насіння, було розділено на два відсіки у співвідношенні 60/40 та встановлено додаткову систему дозування для мінеральних добрив. І все — на цьому відмінності від конструкції сівалки без функції внесення добрив закінчилися.

Робочими органами сівалки є перевірені часом та практикою дводискові сошники нової форми (точніше — не нової, а частково забутої). Адже на сівалці встановлені дводискові сошники без зміщення одного диска відносно іншого.

Однакова довжина висівних шлангів від висівної головки до сошників забезпечує рівномірний розподіл насінняДо особливостей висівної системи також слід віднести можливість централізованого встановлення глибини висіву за допомогою гідросистеми трактора та використання окремого гідравлічного замкнутого кола для регулювання положення секцій сівалки відповідно до рельєфу поля, на якому виконують сівбу. Тобто, в разі потреби секції сівалки самовирівнюються та підлаштовуються під конкретний рельєф поля. Таким чином, незважаючи на велику ширину захвату, сівалка рівномірно висіває насіння за глибиною його закладання. Тиск на сошник регулюється за допомогою пружин і становить 42 кг.

Щодо можливості висівання зернових культуру суцільного висіву слід підкреслити: Solitair 12/1200 KD є універсальним агрегатом, адже має широкий діапазон вибору встановлення висівної норми — від 1,5 до 500 кг/га. Причому налаштування норми є одним із найпростіших процесів, під час якого помилитися просто неможливо. Адже, насамперед, це відбувається централізовано, за допомогою комп’ютера Solitronic, і до того ж — за спеціальним алгоритмом, який ґрунтується на послідовності кроків: не виконавши перший пункт, до наступного перейти просто неможливо.

Також слід зауважити, що після проходження всіх етапів налаштування комп’ютер сівалки сам визначає потрібну, можливо мінімальну та максимальну, швидкість висівання. Якщо запропоновані програмою параметри вас не влаштовують, то слід змінити кількість задіяних у процесі котушок для дозування насіння, відповідно змінивши норму висіву.

Як і сівалки без функції внесення добрив, Solitair 12/1200 KD можна оснащувати системою ISOBUS, яка в новій сівалці використовується як курсовказівник та для налаштування сівалки на норму висіву й збору інформації щодо виконаних на полі процесів. Або перенести ці функції на ISOBUS -термінал трактора. Стосовно обмежених функцій слід зазначити таке: власники нових сівалок із можливістю внесення добрив не зможуть скористатися такими функціями, як відключення секцій та сошників за руху сівалки вже обробленими ділянками поля.

 

Артем Калашник, генеральний директор ТОВ «Лемкен-Україна»:

Зернова сівалка Solitair 12/1200 KD — це першочергово висока змінна продуктивність та висока якість загортання насіння за глибиною. Точне закладання насіння у ґрунт відбувається за допомогою дводискових сошників без зміщення дисків, що дає змогу створити рівне посівне ложе, і, як наслідок, отримати швидкі та рівномірні сходи.

Хочу відзначити простоту, швидкість та точність налаштування сівалки на відповідну норму й глибину висівання. Наступним позитивним моментом є мала транспортна ширина та висока швидкість переходу сівалки з транспортного в робоче положення.

Також слід сказати, що на відміну від аналогічних агрегатів інших виробників Solitair 12/1200 KD має низьке розташування бункера та велика горловину, що дає змогу полегшити процес завантаження навіть за наявних у господарстві шнекових навантажувачів. Щодо процесу розподілення насіння, то головною перевагою цієї сівалки є використання восьмох розподільчих головок на 12 метрів ширини, а головне — насіннєпроводів однакової довжини, які встановлені позаду них. Це є гарантією того, що, незалежно від ширини захвату, висівання розпочнеться одночасно всіма сошниками, адже насіння проходить однакову відстань від розподільчої головки до сошників.

 

А. Сухина,  a.sukhina@univest-media.com

Журнал «Пропозиція», №7-8, 2021 р.

Интервью
Украинский агрокомплекс отмечает экспортная ориентированность. Поэтому агрологистическая составляющая для аграриев имеет не меньшее значение, чем собственно агропроизводство. В частности, в течение урожайного прошлого года объемы перевалки... Подробнее
Междунаро́дная фина́нсовая корпора́ция (International Finance Corporation, англ. IFC) — международный финансовый институт, входящий в структуру Всемирного банка. Штаб-квартира организации находится в

1
0